Wyprawka dla szczeniaka - co kupić i o czym pamiętać?
wyprawka dla szczeniaka wyprawka dla szczeniaka

Wyprawka dla szczeniaka - co kupić i o czym pamiętać?

Czas czytania: 7 min

03 sty 2023

 • Małego pieska musimy zaopatrzyć we wszystkie niezbędne rzeczy, aby czuł się komfortowo i bezpiecznie.
 • Wyprawka dla szczeniaka powinna zawierać: miski, obrożę, szelki, smycz, legowisko, karmę, zabawki i podkłady higieniczne.
 • Część - albo nawet wszystkie te rzeczy - być może dostaniemy od hodowcy czy fundacji, skąd bierzemy szczeniaka. Warto się wcześniej tego dowiedzieć.

Wprowadzenie do domu nowego psa, a już zwłaszcza szczeniaka, to wielka radość, ale i duże wyzwanie. Małego pieska musimy zaopatrzyć we wszystkie niezbędne rzeczy, aby czuł się komfortowo i bezpiecznie. To wielka rewolucja nie tylko dla nas, ale i dla naszego nowego pupila, który właśnie rozstał się z mamą i rodzeństwem. 


Co powinniśmy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o zakupy dla szczeniaka? Wyprawka dla szczeniaka - z czego powinna się składać? Oto kilka najważniejszych rzeczy, które należy kupić szczeniakowi, aby miał wszystko, czego potrzebuje. Pamiętaj, by na zakupy po wyprawkę dla szczeniaka wybrać się jak najwcześniej. Najlepiej jeszcze zanim piesek pojawi się w domu - potem będziemy już zbyt zaaferowani nowym domownikiem.


Co ważne, swoje zakupy dobrze jest skonsultować z hodowcą lub schroniskiem, z którego bierzemy pieska. Zarówno hodowle, jak i fundacje często przygotowują zestaw dla szczeniaka. To rodzaj wyprawki, w której znajdują się już najpotrzebniejsze rzeczy na start. Nie ma sensu powielać akcesoriów. Jeśli wiemy już, co dostaniemy - a czego nie - wraz z pieskiem, czas na zakupy. Oto idealna wyprawka dla szczeniaka!

Wyprawka dla szczeniaka – lista zakupów

Jakich rzeczy potrzebuje szczeniak? Co musi się znaleźć w wyprawce dla niego? Oto lista zakupów, dzięki której stworzymy idealną wyprawkę dla szczeniaka!

 • Miski. Pieskowi wystarczą dwie miski - na wodę i na jedzenie. Ta na wodę może być większa, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by były tej samej wielkości. Ważny jest materiał, z którego zostały wykonane. Nie poleca się plastikowych, za to warto zainwestować w ceramiczne. Metalowe też mogą być, choć są dość lekkie i szczeniak może je przewracać.
 • Miska spowalniająca. Choć może się wydawać, że to zakup na później, miskę spowalniającą lub matę do wylizywania warto kupić od razu. Piesek, który dopiero uczy się jeść, powinien nabierać zdrowych nawyków - i nie pochłaniać jedzenia zbyt szybko. Takie gadżety spowalniające proces jedzenia z pewnością mu w tym pomogą.
 • Obroża i szelki. Warto mieć zarówno szelki, jak i obrożę, by piesek od początku przyzwyczajał się do różnych akcesoriów. Trzeba przy tym pamiętać, że to rzeczy tymczasowe - gdyż nasz maluch wkrótce z nich wyrośnie i potrzebne będą większe rozmiary.
 • Smycz. Od samego początku unikajmy smyczy automatycznej, gdyż uczy ona ciągnięcia. Postawmy na zwykłą, przepinaną smycz materiałową lub z biothanu. Sprawdzą się dwie długości - krótsza (2,5-3 m) na przechadzki przy ulicy czy wizyty u weterynarza oraz dłuższa (5-10 m) na długie spacery i do nauki przywołania.
 • Przysmaki i gryzaki. Choć małego pieska trzeba często nagradzać za dobrze wykonane zadania, nietrudno przesadzić z ilością podawanych smaczków. Najlepiej nagradzać częścią dziennej porcji podstawowego, zbilansowanego pożywienia. Jeśli chodzi o gryzaki, dla szczeniąt sprawdzają się: kurze łapki, królicze uszy, sarnie uszy, ścięgna wołowe.
 • Podkłady higieniczne. Szczeniaki, które dopiero uczą się załatwiać na dworze - albo ze względu na kwarantannę jeszcze nie mogą wychodzić na zewnątrz - potrzebują mat, na które będą się mogły załatwiać.

Wyprawka dla szczeniaka – legowisko

Szczeniak na start powinien też zostać zaopatrzony w legowisko. Nie ma się jednak co łudzić, że będzie ono dla niego łóżeczkiem na całe życie. Prawdopodobnie zanim maluch osiągnie rok, legowisko ulegnie zniszczeniu. Trudno bowiem znaleźć takie, które nie podda się szczenięcym ząbkom. Dlatego na kupowanie drogich, designerskich legowisk, pasujących nam do wystroju wnętrza, przyjdzie jeszcze czas.


Na początek dobrze jest wybrać coś praktycznego - na przykład plastikową "wannę", którą uzupełnia się materiałowym wkładem. Dobre też będzie futrzaste łóżko, które można prać w pralce albo psia kanapa ze zdejmowanym pokrowcem.


Zdecydowanie nie poleca się legowisk wiklinowych, które wręcz zachęcają szczeniaki do ich gryzienia. A ostre, postrzępione kawałki wikliny mogą się stać bardzo niebezpieczne. Podsumowując - wybierzmy praktyczne, łatwe do czyszczenia legowisko dla szczeniaka, którego to legowiska nie będzie nam szkoda, gdy się zniszczy.

Wyprawka dla szczeniaka – karma

Wybór odpowiedniej dla szczeniaka karmy jest jednym z najważniejszych. To dlatego, że w okresie rozwoju kształtuje się cały organizm. Wszelkie niedobory będą rzutować na dorosłe życie pieska. Wsparcie tego rozwoju odpowiednim żywieniem jest więc kluczowe. Od czego zacząć? Przede wszystkim od tego, co piesek jadł w dotychczasowym miejscu pobytu.


Zmiana domu jest tak dużą rewolucją, że co się da, lepiej pozostawić na początek bez modyfikacji. Gdy więc szczeniak trafi już do nas, dawajmy mu dokładnie to samo, co dostawał do tej pory do jedzenia. Po około 4 tygodniach możemy powoli wprowadzać inne jedzenie. Ważne tylko, by także było ono przeznaczone dla szczeniąt.


Postawmy na pożywienie zbilansowane, oparte na naturalnych składnikach, które nie zawiera zbędnych barwników czy konserwantów. Dodatkową zaletą będzie forma tego jedzenia - mokre pokarmy można łatwo rozsmarować na macie do wylizywania albo wypełnić nimi konga. Szczeniak chętniej będzie też uczył się, zmotywowany pyszną nagrodą.


Takim jedzeniem może być PsiBufet - to przeznaczony dla szczeniąt od 8. tygodnia życia i psów dorosłych catering. Gotowane na parze mięso, podroby i warzywa trafiają do opiekuna pieska w idealnie wyliczonej porcji. Porcja zmienia się wraz z wiekiem - im większy szczeniak, tym większej porcji będzie potrzebował. Nie musimy się martwić samodzielnymi wyliczeniami - kalkulator PsiBufet na bieżąco będzie dostosowywał porcje do masy ciała rosnącego psiaka.

Wyprawka dla szczeniaka – zabawki

Mogłoby się wydawać, że szczeniak potrzebuje mnóstwa zabawek. Trzeba jednak uważać z ilością, by nie przedobrzyć - zbyt duży wybór może sprawić, że psiak w ogóle nie będzie wiedział, czym się bawić. Na początek wystarczy 4-5 różnego rodzaju gadżetów, które co jakiś czas można chować, by wyciągnąć nowy zestaw, a następnie znów sięgać po poprzednie zabawki.


Szczeniakowi, zwłaszcza na etapie wymiany zębów, przydadzą się rzeczy, które nadają się do długotrwałego gryzienia i memłania. Dobre są gumowe kości z materiału TPR, wytrzymałe maskotki, korzeń wrzośca, kule-smakule (z których wypadają smakołyki), maty węchowe, szarpaki. Nie poleca się zabawek piszczących czy wydających inne dźwięki ze względu na to, że mogą nadmiernie pobudzać i tak już aktywnego szczeniaka.

Co kupić dla szczeniaka – dodatkowe akcesoria

Wyprawka dla szczeniaka tak naprawdę nie musi zawierać niczego więcej. Na szampony do kąpieli czy płyny do czyszczenia uszu przyjdzie jeszcze czas. Są jednak akcesoria używane w pielęgnacji psów, z którymi warto zaznajomić szczeniaka w ramach socjalizacji. Jeśli pokażemy maluchowi, do czego służy obcinacz do pazurów, najpewniej nie będzie się go bał jako dorosły pies.

Wyprawka dla szczeniaka - dodatkowe akcesoria

 • Obcinacz do pazurów
 • Waciki (do nasączania wodą i przemywania oczu oraz czyszczenia uszu)
 • Szczotka i grzebień
 • Szczoteczka do zębów

Teraz już wiesz, z czego powinna się składać wyprawka dla szczeniaka. Z czasem dokupisz kolejne rzeczy, które będą potrzebne na innych etapach życia pieska. Dobrze jednak wiedzieć, od czego zacząć - szczególnie, gdy to nasz pierwszy pies.

Bibliografia

 • Guidi D. (2021). Żywienie i dietetyka psów i kotów. Przewodnik dla lekarza weterynarii.
 • Łęczycka-Mrzygłód M. (2022). Szczeniak. Wychowanie w bliskości.