Jak adoptować psa? Najważniejsze informacje
jak adoptować psa jak adoptować psa

Jak adoptować psa? Najważniejsze informacje

Czas czytania: 8 min

07 mar 2023

 • Psiak może w naszym domu zachowywać się zupełnie inaczej, niż w schronisku czy domu tymczasowym.
 • Jeśli więc zastanawiasz się, dlaczego warto adoptować psa - to właśnie po to, by się nim właściwie zaopiekować i dać szczęście.
 • Z pewnością należy mieć na uwadze, że każdy psiak jest inny.
 • Trzeba też pamiętać, że psiak adoptowany na przykład z ulicy może okazać się chory, nawet jak na pierwszy rzut oka na takiego nie wygląda.

Adopcja psa to piękna sprawa! Nie da się ukryć, że czworonogowi, którego adoptujemy, ratujemy życie. Jak mówi popularne powiedzenie, nie zmienimy świata, adoptując jednego psa, ale cały świat zmieni się dla tego wybranego psiaka. Nie ma więc co do tego wątpliwości - robimy coś wspaniałego, biorąc pod swój dach psa.


Jednak decyzja o adopcji powinna być naprawdę przemyślana, a my musimy mieć na uwadze wszelkie możliwe scenariusze. Niekoniecznie wszystko potoczy się tak, jak to sobie wyobrażamy. Psiak może w naszym domu zachowywać się zupełnie inaczej, niż w schronisku czy domu tymczasowym. Jeśli mamy już w domu psa, jego reakcja również bywa trudna do przewidzenia. Jak adoptować psa i nie popełnić najczęstszych błędów?

Dlaczego warto adoptować psa?

Według raportu Głównego Lekarza Weterynarii, w Polsce na koniec 2020 roku w schroniskach przebywało ponad 24 tysiące psów. Są to jednak dane dotyczące zwierząt, które zostały zarejestrowane i znajdują się pod opieką.


Do tego należałoby jednak dodać nieokreśloną ilość psów zupełnie bezdomnych, wałęsających się po ulicach, którymi nikt się nie interesuje. Wówczas otrzymalibyśmy faktyczną liczbę czworonogów, które szukają domu. Można sobie wyobrazić, jak ogromna byłaby to ilość.


Każdy pies potrzebuje domu. Człowieka, który się nim prawidłowo zajmie, otoczy opieką, nakarmi, zabierze na spacer i da bezpieczeństwo - takie fizyczne, a także emocjonalne. Schroniska nie są w stanie, mimo największych starań, zapewnić tego wszystkiego. Nie każde przytulisko może zresztą liczyć na wsparcie wolontariuszy albo ma środki na zapewnienie profilaktyki prozdrowotnej.


A pamiętajmy, że psiaki też chorują, co nieraz kosztuje krocie. Zadbanie o psa w 100% jest więc możliwe wyłącznie w troskliwym domu. Jeśli więc zastanawiasz się, dlaczego warto adoptować psa - to właśnie po to, by się nim właściwie zaopiekować i dać szczęście. Takie na całe życie.

Adopcja psa - co trzeba wiedzieć?

Trudno powiedzieć w krótkim tekście wszystko, jak się przygotować do adopcji psa, ponieważ jest to złożony i skomplikowany proces. Jednak są pewne rzeczy, które warto wiedzieć, by chociaż spróbować się przygotować.


Z pewnością należy mieć na uwadze, że każdy psiak jest inny - i nie chodzi tylko o różnice wiekowe. Psy zmieniają swoje zachowanie w zależności od sytuacji czy warunków, w jakich przebywają. To, że dany psiak spokojnie reagował na inne psy w schronisku, wcale nie oznacza, że będzie się tak zachowywał w nowym domu.


Trzeba też pamiętać, że psiak adoptowany na przykład z ulicy może okazać się chory, nawet jak na pierwszy rzut oka na takiego nie wygląda. Należy się więc liczyć z tym, że nierzadko opieka nad nowym domownikiem będzie uwzględniać leczenie.


Zawczasu zastanów się też, czym będziesz karmić nowego psiaka i poczytaj, jaka karma będzie najlepsza. Dodatkowo każdy z nas może mieć pewne oczekiwania co do adoptowanego zwierzaka, które niekoniecznie okażą się zgodne z rzeczywistością. To, co więc warto mieć w głowie, to otwartość i gotowość na przygodę.

Jak przygotować się do adopcji psa?

Przede wszystkim, dobrze jest przygotować się finansowo. Może brzmi to brutalnie, ale pieniądze do opieki nad psiakiem są niezbędne. Zwłaszcza do opieki nad psem, który może być po przejściach czy też jego przeszłość jest nieznana. Kosztować nas będą zarówno wizyty u weterynarza, jak i spotkania z behawiorystą, bez których czasem się nie obejdzie.


Z tego też względu dobrze jest przygotować sobie poduszkę finansową z przeznaczeniem właśnie na nowego członka rodziny. Już wcześniej, jeszcze zanim psiak pojawi się w domu, można zrobić rozeznanie, zapisać sobie adres najbliższej lecznicy czy też zorientować się, jaki behawiorysta z naszej okolicy jest polecany.

Przygotowanie domu

Jak przygotować dom na adopciaka? Wiele zależy od wieku czworonoga. Inaczej bowiem będziemy się przygotować na szczenię, inaczej na psa dorosłego, a jeszcze czego innego można spodziewać się po seniorze. Zawsze jednak trzeba mieć na uwadze, że nowy pies może coś zniszczyć. Dlatego wszystkie wartościowe rzeczy schowajmy do szafek lub gdzieś wysoko. Zwłaszcza buty powinny być dobrze ukryte.


Zwróćmy też uwagę na kable, które wiele szczeniaków lubi sobie podgryzać, a jest to przecież bardzo niebezpieczne. Zastanówmy się, czy otoczenie naszego domu - jeśli jest to dom z ogrodem - na pewno ma porządne ogrodzenie. Chodzi o to, by ryzyko ewentualnej ucieczki zminimalizować do zera.

Kwestie finansowe

O finansach była już mowa - warto być pod tym względem przygotowanym. Nie wszyscy wiedzą także o tym, że adopcja wcale nie musi być za darmo. To, że bierzemy psiaka ze schroniska czy fundacji, nie zwalnia nas z opłat.


Niektóre przytuliska pobierają kwotę (określoną lub niekoniecznie) za adopcję po to, by mieć za co leczyć i karmić kolejnych podopiecznych. Jest to więc forma darowizny, podziękowania i wielkie wsparcie dla organizacji, które dzięki takim wpłatom mogą dalej działać.

Jak wygląda adopcja psa ze schroniska? Procedura

Jak adoptować psa ze schroniska? Czy procedura zawsze wygląda tak samo? Niekonieczne - wiele zależy od tego, czy bierzemy psa z przytuliska, z domu tymczasowego czy może z ulicy. W tym ostatnim wypadku procedura raczej nie będzie miała miejsca, ale w pozostałych - potrafi być bardzo złożona. Przykładowy proces adopcyjny może wyglądać tak:

 • Telefon. Jest to rozmowa z jedną z osób zaangażowanych w działania fundacji, podczas której opowiadamy, jakie warunki możemy zapewnić psiakowi, czego się spodziewamy i jak jesteśmy przygotowani na adopcję. Taka rozmowa to często też szansa na dowiedzenie się jak najwięcej o piesku.
 • Ankieta adopcyjna. Po rozmowie przeważnie jesteśmy poproszeni o wypełnienie ankiety. Jest to seria pytań (nieraz nawet 40), w której mówimy sporo o sobie, swoich dotychczasowych psach, doświadczeniu, możliwościach opieki. Należy spodziewać się też pytań wybiegających nieco w przyszłość - na przykład co zrobimy z psem podczas wyjazdu na wakacje.

Adopcja ze schroniska czy z fundacji?

 • Wizyta przedadopcyjna. Jeśli nasza ankieta zostanie przyjęta pozytywnie, umawiamy się z wolontariuszami fundacji na wizytę u nas w domu. Osoba, która przychodzi, zadaje nam podobne pytania, jak w ankiecie, ale też poznaje osobiście wszystkich domowników, sprawdza warunki, w jakich przyjdzie mieszkać pieskowi i przygląda się naszemu psu (jeśli już jakiegoś mamy). Wszystko po to, by zyskać pewność, że będzie to właściwy dom dla danego zwierzęcia.
 • Wspólne spacery. Jeśli adoptujemy psiaka ze schroniska, a nie z fundacji, raczej nie będziemy mieć wizyty przedadopcyjnej. Będziemy za to zaproszeni na kilka spacerów zapoznawczych, podczas których zaprzyjaźnimy się z nowym psiakiem. Gdy mamy już w domu psa, wspólne spacery będą bardzo wskazane, by zwierzaki wzajemnie się poznały.

Finał procesu adopcyjnego

 • Decyzja. Po tym całym procesie następuje moment decyzji, gdzie należy czekać na telefon. Przedstawicie fundacji czy też schroniska powiedzą nam, czy proces przeszliśmy pomyślnie i kiedy możemy odebrać zwierzaka. Bywa też, że wolontariusze uznają, iż akurat ten pies nie pasuje do naszej rodziny i zaproponują innego. Na przykład staraliśmy się o miniaturkę, a z uwagi na obecność małych dzieci w domu i bezpieczeństwo pieska pracownicy fundacji zaproponują nam większego czworonoga.

O co pytać przy adopcji psa? Lista pytań

Poza tym, że w procesie adopcyjnym sami zostaniemy wypytani o wiele rzeczy, i my możemy oczywiście pytać. Jak adoptować psa, to świadomie, mając dużo informacji.

 • Jak wygląda procedura adopcyjna?
 • Gdzie przebywa obecnie pies, jakie są możliwości transportu?
 • Czy pies ma książeczkę zdrowia, jest zaszczepiony i odrobaczony?
 • Jak wygląda umowa adopcyjna, czy staję się od razu domem stałym?
 • Jeżeli są jakieś opłaty - to w jakiej kwocie?
 • Czym do tej pory pies był karmiony?
 • Czy na coś choruje i jest leczony?
 • Jakie zabezpieczenie przeciwkleszczowe, jeśli w ogóle, było zastosowane?

Wszystkie te informacje, a także więcej, co tylko przyjdzie nam do głowy, warto pozyskać jeszcze przed adopcją. Pozwoli nam to dobrze się przygotować. To także cenna wiedza dla weterynarza, do którego będziemy z psiakiem chodzić już po adopcji.

Ile trwa adopcja psa?

Trudno jednoznacznie określić, ile to trwa, ale należy się przygotować na dość długi proces. Umawianie kolejnych etapów, wizyta przedadopcyjna czy spacery zapoznawcze - to wszystko trwa. Trzeba się więc nastawić, że średnio wszystko zajmuje od 2 do 4 tygodni.

Bibliografia

 • Guidi D. (2021). Żywienie i dietetyka psów i kotów. Przewodnik dla lekarza weterynarii.
 • Łęczycka-Mrzygłód M. (2022). Szczeniak. Wychowanie w bliskości.