Fotelik samochodowy dla psa - na co zwrócić uwagę przy wyborze?
fotelik samochodowy dla psa fotelik samochodowy dla psa

Fotelik samochodowy dla psa - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Czas czytania: 4 min

16 sty 2024

  • Fotelik samochodowy dla psa to jedno z akcesoriów do przewożenie psa w samochodzie. Sprawdzi się szczególnie w przypadku małych i średnich czworonogów.
  • Bezpieczny fotelik samochodowy dla psa powinien być wykonany z trwałych materiałów. Musi być także zaopatrzony w pasy do stabilnego mocowania i pas do przypięcia psa ubranego w szelki.

  • Przewożąc psa w samochodzie, nie należy umieszczać go na przednim siedzeniu. Fotelik samochodowy dla psa może nie wystarczyć, by uchronić zwierzaka przed wypadnięciem przez przednią szybę podczas wypadku.

Wybór odpowiednich akcesoriów do przewożenia psa w samochodzie to obowiązek każdego opiekuna. Ważne jest to nie tylko ze względu na komfort czworonoga, który powinien mieć zapewnione stabilne miejsce do siedzenia – konieczne jest także takie zabezpieczenie zwierzaka, by podczas ewentualnego wypadku nie zrobił krzywdy ani sobie, ani innym pasażerom.


W sklepach zoologicznych znaleźć można wiele akcesoriów, które służą do przewożenia psów w samochodzie. Czy fotelik samochodowy dla psa będzie dobrym wyborem? I jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Czy można wozić psa w foteliku samochodowym?

Opiekun podróżujący z czworonogiem w samochodzie ma obowiązek odpowiednio zabezpieczyć pupila – kwestię tę regulują przepisy, a za niestosowanie się do nich można dostać mandat do 500 zł. Nie precyzują one jednak, jak należy to robić. Istnieje kilka sposobów, w jakie można przewozić psa w samochodzie. Jednym z nich jest umieszczenie zwierzaka w foteliku samochodowym.


Jednak w tym celu nie można wykorzystać fotelika dziecięcego, gdyż jego konstrukcja nie jest dostosowana do budowy ciała czworonogów. Istnieją natomiast specjalne foteliki samochodowe dla psów. Mają one kształt otwartego od góry pudełka, w które wkłada się zwierzaka. Najczęściej wykonane są z miękkich poduszek lub nieprzemakalnych mat.


Mogą być też zaopatrzone w pas, do którego należy przypiąć psa ubranego w szelki. Aby taki fotelik stanowił bezpieczną alternatywę dla klatki kennelowej lub transportera, należy zwrócić uwagę na kilka cech takiego sprzętu.

Fotelik samochodowy dla psa – kwestie bezpieczeństwa

W przeciwieństwie do fotelików dla dzieci, foteliki samochodowe dla psa nie muszą spełniać żadnych norm bezpieczeństwa. Sprawia to, że nie każdy z nich będzie równie bezpieczny.


Dlatego opiekun szukający bezpiecznego fotelika dla psa musi zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • sposób mocowania fotelika w samochodzie – fotelik powinien być zaopatrzony w pasy, które można zaczepić o zagłówek fotela,

  • pas, do którego należy przypiąć psa – musi być solidny i dobrze wszyty w fotelik, by nie zerwał się podczas ewentualnego wypadku (alternatywnym rozwiązaniem jest otwór, przez który można przeciągnąć pas z samochodu),

  • wysokość brzegów – mają uniemożliwiać psu wyjście z fotelika,

  • rozmiar dostosowany do wielkości psa.

Dodatkową zaletą fotelika dla psa może być nieprzemakalny, gruby materiał pozwalający utrzymać higienę i odporny na rozerwania albo zapinany na suwak pokrowiec, który można zdjąć i włożyć do pralki. Niektóre tego typu akcesoria do przewożenia psów w samochodzie mogą także pełnić funkcję  nosidełka, które sprawdzi się na przykład podczas wyjazdu w góry z psem mniejszych rozmiarów.

Fotelik dla psa do samochodu - jak go dobrać pod rozmiar psa

Niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru fotelika samochodowego dla psa w zależności od rozmiaru czworonoga. Większość takich akcesoriów zaprojektowana jest tak, by zajmować swoją szerokością jedno siedzenie, a długością miesić się między oparciem tylnej kanapy i przednim fotelem. Z tego względu foteliki samochodowe dla psów to rozwiązanie stworzone głównie z myślą o szczeniętach oraz małych i średnich psach, takich jak buldog francuski, mops, chihuahua, beagle, cocker spaniel czy pudel średni i miniaturowy.


Rozmiar fotelika dla psa należy wybierać na tych samych zasadach, co rozmiar klatki kennelowej lub legowiska dla psa. Czworonóg powinien mieć możliwość swobodnego siedzenia, położenia się na boku i obrócenia, ale nie może mieć tyle przestrzeni, by skakać czy biegać.


Jeśli kupiony fotelik okaże się zbyt duży lub nowy psiak „odziedziczy go” po poprzednim, nieco większym czworonogu, wnętrze można wyłożyć dodatkową poduszką, która zapełni zbędną przestrzeń.

Bezpieczny fotelik dla psa do samochodu - o czym pamiętać?

Fotelik samochodowy dla psa to dobre rozwiązanie dla średnich i małych czworonogów. Nie sprawdzi się natomiast w przypadku dużych psów – większe czworonogi lepiej jest przewozić w metalowych klatkach kennelowych umieszczonych w bagażniku lub na szerokiej macie samochodowej rozwieszonej miedzy tylną kanapą i przednimi siedzeniami.


Trzeba także pamiętać, że miękki i mniej stabilny fotelik nie będzie dobrym wyborem dla zwierzaków, które nie są nauczone spokojnej jazdy w samochodzie i będą kręcić się, drapać i próbować skakać podczas podróży albo zaczną ogryzać brzegi fotelika. Takie psiaki należy umieszczać w solidnych transporterach odpornych na zęby i pazury.


Chcąc zapewnić pupilowi bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem, fotelik dla psa należy umieszczać na tylnym siedzeniu. Dzięki temu obecność zwierzaka nie będzie rozpraszała kierowcy, a podczas ewentualnego wypadku psiak nie wyleci przez przednią szybę ani nie zostanie zgnieciony przez poduszkę powietrzną.

Bibliografia