Yorkshire terrier

Yorkshire terrier

Yorkshire terrier to rasa miniaturowa, która kojarzy się z psem do towarzystwa. W rzeczywistości są to jednak teriery z krwi i kości, choć w małym ciele. Psy tej rasy są łagodne, żywe, inteligentne i skore do zabawy. Mają przy tym dość silny charakter, bywają szczekliwe i dość uparte, a bez odpowiedniej socjalizacji mogą stać się zaczepne i reaktywne. Efektowna, długa sierść yorka wymaga regularnej i czasochłonnej pielęgnacji lub częstego strzyżenia.


Jak każdy pies, yorkshire terrier potrzebuje odpowiednio dobranej i zbilansowanej diety. Oblicz zapotrzebowanie kaloryczne swojego pieska i dopasuj idealne posiłki ze specjalnym rabatem 15% na dwa pierwsze zamówienia.


>>OBLICZ ZAPOTRZEBOWANIE<<


Aktywność

Aktywność

6/10

Pielęgnacja

Pielęgnacja

9/10

Podatność

Podatność

7/10

Długość życia

Długość życia

9/10

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile żyje yorkshire terrier?
  • Ile kosztuje yorkshire terrier?
  • Co może jeść yorkshire terrier?
  • York ma sierść czy włosy?
  • Kiedy york zmienia kolor?

Yorkshire terrier - Opis i wygląd rasy

Yorkshire terrier to długowłosy pies o zwartej sylwetce, ważący do 3,2 kg. Psy tej rasy mają niewielką, dość płaską głowę o stosunkowo krótkiej kufie zakończonej czarnym nosem. Oczy yorka powinny być średniej wielkości, o inteligentnym i żywym wyrazie, nie mogą być przy tym wyłupiaste. Uszy w kształcie litery V muszą być stojące i niezbyt szeroko rozstawione.


Tułów psa rasy yorkshire terrier jest zwarty, a kończyny proste i umiarkowanie kątowane. Ogon yorka powinien być obficie owłosiony, prosty i noszony trochę powyżej linii grzbietu. Pies tej rasy musi poruszać się swobodnym ruchem o dobrym wykroku.


Psy rasy yorkshire terrier pozbawione są podszerstka – ich sierść składa się wyłącznie z włosów okrywowych. Muszą być one całkowicie proste, lśniące, delikatne i jedwabiste. Yorki występują w umaszczeniu ciemnostalowo-niebieskim. Na płaszczyku pokrywającym ciało od głowy do nasady ogona nie mogą występować włosy w kolorze płowym ani brązowym. Natomiast na klatce piersiowej powinno występować wyraźne podpalanie w płowym kolorze.


Kończyny i uszy psa tej rasy muszą być pokryte sierścią o intensywnie płowym zabarwieniu, ogon musi być natomiast błękitny i nieco ciemniejszy od reszty tułowia. Podczas wystawy długa sierść na grzbiecie yorka powinna opadać po obu bokach tułowia i tworzyć przedziałek biegnący od nosa do końca ogona. Nie może przy tym utrudniać psu swobodnego poruszania.

Yorkshire terrier

Yorkshire terrier - Charakter i usposobienie

Yorkshire terrier to, podobnie jak bichon frise,  pies wyhodowany do towarzystwa, choć o stosunkowo silnym instynkcie myśliwskim. Psy tej rasy są z natury przyjaźnie nastawione do ludzi i innych psów. Są przy tym żywe, aktywne i inteligentne, potrzebują więc dużej dawki ruchu i ciekawego zajęcia stymulującego umysł.

Charakter

Yorki, podobnie jak West hughland white terrier, silnie przywiązują się do domowników i uwielbiają spędzać czas w towarzystwie człowieka. Mogą stanowić dobre towarzystwo zabaw dla nieco starszych dzieci, o ile zostały one nauczone delikatnego obchodzenia się z tak kruchym psiakiem. Trzeba także pamiętać, że obdarzony silnym charakterem yorkshire terrier może dobitnie okazać swoje niezadowolenie, gdy będzie stale podnoszony lub zaczepiany przez dzieci.


W stosunku do obcych osób yorki bywają nieufne, choć szybko nawiązują przyjaźnie z gośćmi regularnie odwiedzającymi ich dom. Psy te są także bardzo czujne i często szczekają, by zaalarmować opiekuna o intruzie lub podejrzanych dźwiękach. Mogą również cierpieć na lęk separacyjny objawiający się piszczeniem, wyciem i szczekaniem pod nieobecność opiekuna. Problemy te można jednak dość szybko rozwiązać, odpowiednio szkoląc psa i stopniowo przyzwyczajając go do tolerowania samotności. 


Yorki z reguły dobrze dogadują się z innymi psami, choć zdecydowanie wolą towarzystwo człowieka. Mogą być zaborcze o swoich opiekunów, zdarza im się odstraszać psiego intruza szczekaniem lub kłapaniem zębami. Odpowiednio zsocjalizowany yorkshire terrier powinien być pewny siebie w kontaktach nawet z dużo większymi od siebie psami. Jego zabawy z innymi czworonogami muszą być jednak zawsze nadzorowane przez opiekuna, gdyż większy psiak nawet niechcący może zrobić maluchowi krzywdę. Brak właściwej socjalizacji może natomiast sprawić, że york stanie się lękliwy, reaktywny, a nawet agresywny do innych psów.

Usposobienie

Aktywne i energiczne yorkshire teriery nie sprawdzą się w roli leniwego kanapowca. Brak odpowiedniej dawki ruchu i ciekawego zajęcia szybko sprawią, że psiak stanie się sfrustrowany i zacznie sprawiać opiekunom poważne problemy. Malutkie yorki nie pobiegną wprawdzie za rowerem i nie nadążą za dorosłym biegaczem, za to chętnie wybiorą się na dłuższy, aktywny spacer w spokojnej okolicy.


Trzeba jednak pamiętać, że yorki, tak jak inne teriery, np. Jack russell terrier, obdarzone są dość silnym instynktem łowieckim i mogą uciekać za zapachem zwierzyny. Dlatego w nieznanym miejscu należy zawsze prowadzić je na długiej smyczy. Pewne siebie i dobrze zsocjalizowane yorki z chęcią wybiorą się także na miejski spacer lub do kawiarni. Dobrze wychowane psy tej rasy można zabierać do pracy – trzeba jednak zapewnić im ciekawe, spokojne zajęcie, na przykład wylizywanie lickimaty lub konga wypełnionego pysznym jedzeniem PsiBufet. 


orkshire terriery są inteligentne, ciekawskie i dość szybko się uczą w zamian za uwagę opiekuna i ciekawe nagrody. Wychowanie yorka nie sprawia większych trudności nawet początkującym psiarzom, pod warunkiem że pies nie jest traktowany jak zabawka i ma możliwość zaspokojenia swoich naturalnych potrzeb. Dobrze zmotywowane yorki mogą brać udział w zajęciach agility, rally-o czy nosework. W szkoleniu tych psów nie wolno używać przemocy, krzyku ani kar. Złe traktowanie sprawi, że psiak zacznie unikać opiekunów, a nawet może stać się agresywny.

Yorkshire terrier - Historia rasy

Nazwa rasy yorkshire terrier pochodzi od hrabstwa Yorkshire znajdującego się w północno-wschodniej Anglii. Przodkami tych miniaturowych psiaków były teriery przywiezione do Anglii w XIX wieku przez robotników ze Szkocji, którzy potrzebowali niewielkich, ciętych psów do tępienia myszy i szczurów.

Początki

Pierwsze psy w typie dzisiejszych yorków były efektem krzyżowania kilku ras terierów popularnych na Wyspach Brytyjskich. Charakteryzowały się niewielkimi rozmiarami, które sprawiały, że psy te były tanie w utrzymaniu dla biednych robotników. Nie miały wówczas tak efektownego owłosienia, natomiast skutecznie pełniły rolę domowych szczurołapów.

Rozwój rasy

Z czasem małe, czarne pieski z brązowym podpalaniem zaczęto krzyżować z innymi rasami – między innymi z maltańczykiem i skye terrierem – co sprawiło, że zyskały długą, prostą i jedwabistą sierść. Elegancko wyglądające, żywe i pogodne czworonogi miniaturowych rozmiarów szybko zdobyły uznanie ludzi z wyższych sfer. Za jednego z pierwszych przedstawicieli rasy, zwanej wówczas „terierem miniaturowym”, uznaje się Huddersfield Bena urodzonego w 1865 roku w hodowli prowadzonej przez Mary Ann Foster. Pies ten doczekał się licznego potomstwa i odnosił sukcesy na wystawach i konkursach szczurołapów.


W 1886 roku miłośnicy małych terierów założyli pierwszy klub rasy, a następnie opracowali wzorzec. Nazwę rasy w niedługim czasie zmieniono na „yorkshire terrier”. Małe, skuteczne szczurołapy były chętnie zabierane na statki przez marynarzy, dzięki czemu trafiły w niemal wszystkie zakątki świata.

Obecnie

Obecnie psy rasy yorkshire terrier pełnią rolę towarzysza rodzin i efektownego psa wystawowego. Niektórzy hodowcy mieli skłonność do nadmiernej miniaturyzacji tych psów. Niestety niosło to ze sobą zwiększone ryzyko poważnych chorób, dlatego szybko zrezygnowano z tych praktyk. Tak zwane „yorki miniaturki” osiągające zawrotne ceny to zazwyczaj wytwór pseudohodowców.

Yorkshire terrier - Pielęgnacja i zdrowie

Yorkshire terrier

Długi włos yorkshire terriera wymagać będzie czasochłonnej pielęgnacji – by jej uniknąć, można ostrzyć psiaka na krótko. Podobnie jak inne psy ras miniaturowych, yorki mogą żyć kilkanaście lat. Jednak ze względu na dużą skłonność do chorób i problemów trawiennych, wymagać będą częstych badań kontrolnych i ostrożnie dobranej diety.

Pielęgnacja

Utrzymanie sierści yorka w kondycji wystawowej jest niezwykle czasochłonne. Długi, delikatny włos wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, rozczesywania, zakładania papilotów i precyzyjnego strzyżenia. Taką pielęgnację warto powierzyć doświadczonemu groomerowi. Większość opiekunów, którzy nie planują brać udziału w wystawach, strzyże psiaki na krótko. Lekką, „sportową” fryzurę wystarczy regularnie szczotkować za pomocą metalowego grzebienia, by zapobiegać tworzeniu się kołtunów. Szczególną uwagę należy zwrócić na uszy, pachy i okolice ogona.


York nie wymaga częstych kąpieli – zabrudzenia nagromadzone na sierści po spacerze łatwo można wyczesać włosianą szczotką lub zmyć zwilżoną ściereczką. Gdy psiak poważnie się ubrudzi, można wykąpać go w hipoalergicznym szamponie z dodatkiem nawilżających olejków. Po kąpieli psiaka należy dokładnie wytrzeć ręcznikiem i pozostawić do samodzielnego wyschnięcia.


Opiekun yorka powinien zwracać uwagę także na uszy, oczy, pazury i zęby psa. Yorkshire terrier ma skłonność do nadmiernego odkładania się kamienia nazębnego, wskazane jest więc codzienne mycie zębów pastą dla psów.

Zdrowie

Yorkshire terriery są długowieczne i mogą towarzyszyć swoim opiekunom nawet 16 lat. Te delikatne psy są jednak bardzo narażone na wszelkiego rodzaju urazy i złamania, dlatego należy obchodzić się z nimi wyjątkowo delikatnie. Yorki nie są także zbyt odporne na niskie temperatury i szybko wychładzają się podczas mrozów. Zimą warto ubierać je w ciepłe ubranka, zwracając przy tym uwagę, by nie krępowały one ruchów psa.


Psy tej rasy wykazują także predyspozycje do wielu chorób i dolegliwości zdrowotnych. Należą do nich między innymi:



Chcąc zmniejszyć ryzyko wystąpienia u yorka wielu poważnych chorób zagrażających jego życiu, należy kupować szczenięta wyłącznie z hodowli zarejestrowanych w ZKwP (FCI). Odpowiedzialni hodowcy zwracają uwagę nie tylko na wygląd i niewielkie rozmiary swoich psów, ale także na stan ich zdrowia i dopuszczają do rozrodu wyłącznie przebadane psy.


Opiekunowie yorkshire terriera powinni także regularnie kontrolować stan zdrowia swojego pupila, przede wszystkim wykonując badania krwi i echo serca. W przypadku zauważenia niepokojących objawów, takich jak kulawizna, nawracające zaburzenia trawienia, kaszel czy szybkie męczenie się, należy niezwłocznie udać się z psem do lekarza weterynarii.


Żywienie

Yorkshire terrier potrzebuje wysokiej jakości pożywienia, które dostarczy mu odpowiedniej dawki energii i niezbędnych składników odżywczych. Psy tej rasy narażone są na nadwagę, problemy z uzębieniem i zaburzenia trawienia, dlatego niezwykle ważny jest odpowiedni dobór sposobu żywienia. Yorka można karmić zbilansowaną karmą gotową lub posiłkami przygotowywanymi ze świeżych składników. Sucha karma powinna być lekkostrawna, bezzbożowa i monobiałkowa, musi mieć także małe granulki dostosowane do możliwości szczęk miniaturowych psów.


W żywieniu yorków z problemami stomatologicznymi sprawdzają się natomiast karmy mokre i dobrze rozdrobnione domowe posiłki. Opiekunowie psów z dolegliwościami trawiennymi mogą rozważyć samodzielne przygotowywanie psu jedzenia – dieta domowa złożona z wysokiej jakości składników wolna będzie od konserwantów, sztucznych barwników i innych dodatków, które mogą powodować niestrawność. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednie zbilansowanie jadłospisu nie jest łatwą sprawą i wymaga niemałej wiedzy z zakresu prawidłowego żywienia psów.


Dobrym sposobem żywienia yorka jest także zamawianie jedzenia u firm kateringowych dla psów – na przykład PsiBufet. Posiłki takie zawierają wyłącznie świeże mięso, podroby i warzywa uzupełnione niezbędnymi suplementami, dzięki czemu nie zawierają potencjalnie szkodliwych dla psa substancji. Jedzenie PsiBufet jest także bezzbożowe i większość przepisów bazuje wyłącznie na jednym źródle białka zwierzęcego, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia u psa alergii lub nietolerancji pokarmowej. Wyjątkowy aromat i delikatna konsystencja posiłków sprawiają, że nawet wybredne psy i starsze zwierzaki z problemami stomatologicznymi chętnie zjadają całą podaną im porcję.


Chcesz wypróbować świeże posiłki? Wypełnij krótką ankietę żywieniową o swoim piesku, oblicz jego zapotrzebowanie energetyczne i poznaj propozycję menu wraz z cenami.


>>OBLICZ ZAPOTRZEBOWANIE<<

Yorkshire terrier - Ciekawostki

Yorkshire terriery traktowane są często jak zabawki i pocieszne, nieporadne maluchy. Psy tej rasy mają jednak silny charakter typowego terriera, dlatego wymagają konsekwentnego wychowania, które pozwoli uniknąć częstych w rasie problemów – bojaźliwości, reaktywności i agresji w stosunku do większych psów.


Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że yorki nie uczulają. Nie jest to jednak prawda! Za wywołanie reakcji alergicznej u ludzi odpowiada białko zawarte w naskórku i ślinie psa. Brak podszerstka znacznie ogranicza linienie i sprawia, że psiak pozostawia po sobie mniej alergenów, jednak wciąż są one obecne w otoczeniu zwierzaka i mogą powodować uczulenie u wrażliwszych osób.

Warto wiedzieć

Jeśli planujesz zostać opiekunem yorka, na te pytania warto znać odpowiedzi!

Zdjęcie Aleksandra Więcławska

Aleksandra Więcławska

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, certyfikowana trenerka psów. Ukończyła wiele kursów pozwalających na lepsze rozumienie psów, ich pozytywne szkolenie z poszanowaniem emocji i prawidłowe żywienie. W latach 2011-2021 była redaktorką prowadzącą portal Psy.pl, a także współtworzyła magazyn "Mój Pies i Kot". Przez ten czas stworzyła setki artykułów o psiej tematyce. Prywatnie mama dwójki dzieci i opiekunka dwóch adoptowanych beagle'i, Hugo i Hany. Uwielbia długie, ciekawe spacery z psami.