Australian cattle dog

Australian cattle dog

Australian cattle dog to średniej wielkości, mocny i silny pies o charakterystycznym nakrapianym umaszczeniu. Psy tej rasy są inteligentne i chętne do współpracy z opiekunem, choć bywają uparte i niezależne. Australian cattle dog wymaga ogromnej dawki ruchu i odpowiedniej socjalizacji – w przeciwnym wypadku zacznie sprawiać opiekunom poważne problemy. Nie nadaje się więc dla początkującego psiarza.

Aktywność

Aktywność

10/10

Pielęgnacja

Pielęgnacja

1/10

Podatność

Podatność

8/10

Długość życia

Długość życia

8/10

Z tego artykułu dowiesz się:

Z tego artykułu dowiesz się:

Australian cattle dog - Opis i wygląd rasy

Australian cattle dog to średniej wielkości, zwarty, harmonijnie zbudowany pies ważący około 15 kg. Psy tej rasy mają masywną, proporcjonalną głowę o szerokiej czaszce i średniej wielkości, grubych uszach o trójkątnym kształcie. Kufa australian cattle doga jest szeroka i mocna, a czujne i inteligentne oczy są średniej wielkości i ciemnobrązowej barwy.


Psy tej rasy muszą mieć prosty i dobrze umięśniony tułów o głębokiej i dobrze wysklepionej klatce piersiowej. Dość nisko osadzony ogon powinien zwisać lekko zagięty, a mocne, proste i równoległe kończyny muszą umożliwiać psu zdecydowany, niezmordowany ruch i zapewniać odpowiednią zwrotność.


Australian cattle dog ma sierść złożoną z krótkich, twardych włosów okrywowych i gęstego podszerstka. Psy tej rasy występują w dwóch rodzajach umaszczenia:

Australian cattle dog

Australian cattle dog - Charakter i usposobienie

Australian cattle dog to rasa wyhodowana do bardzo wymagającej pracy przy zaganianiu bydła. Psy tej rasy musiały być wyjątkowo wytrzymałe, pewne siebie, czujne i inteligentne. W rasie ceniono także silny instynkt obronny. Sprawiło to, że dzisiejsze cattle dogi to psy chętne do współpracy z opiekunem i bardzo mu oddane, a przy tym czujne i podejrzliwe w stosunku do obcych osób.

Charakter

Australian cattle dog silnie przywiązuje się do całej rodziny, choć zazwyczaj wybiera sobie jedną osobę, której jest najbardziej oddany. Psy tej rasy są szybkie, dość niedelikatne i charakterne, dlatego nie będą dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi – nawet przy starszych dzieciach należy zachować ostrożność, gdyż cattle dogi mogą mieć skłonność do zaganiania i bolesnego podszczypywania, gdy bardziej się pobudzą podczas zabawy.


Australian cattle dog wykazuje dużą nieufność w kontaktach z obcymi osobami i może mieć skłonność do szczekania, gdy usłyszy podejrzane odgłosy lub dostrzeże intruza. Odpowiednio zsocjalizowany nie powinien jednak zachowywać się agresywnie wobec gości.


Psy rasy australian cattle dog nie powinny mieszkać wyłącznie w ogrodzie – odizolowane od rodziny staną się sfrustrowane i mogą nabrać niszczycielskich skłonności. Ogromna inteligencja i upór sprawiają, że cattle dog bez większego trudu ucieknie nawet z dobrze zabezpieczonej posesji, dlatego nie powinien być zostawiany na dworze bez nadzoru.


Pewny siebie, odważny i asertywny australian cattle dog nie boi się konfliktów z innymi psami i z pewnością nie zignoruje zaczepki awanturnika spotkanego na spacerze. Dlatego ich spotkania i zabawy z innymi zwierzakami powinny być zawsze nadzorowane przez opiekuna. Cattle dog wymaga starannej socjalizacji z przedstawicielami własnego gatunku, warto więc wybrać się nim na zajęcia z psiego przedszkola.

Usposobienie

Australian cattle dog to inteligentny, niezależny pies, który chętnie współpracuje z opiekunem, jeśli widzi w tym korzyści. Chcąc odpowiednio wychować psa o tak silnym charakterze, należy zbudować z nim dobrą relację i zadbać o odpowiednią motywację podczas treningów. W szkoleniu psów tej rasy nie należy używać przemocy ani przymusu – źle traktowany cattle dog będzie stawiał jeszcze większy opór i może agresywnie się bronić. Lepiej sprawdzają się metody oparte na nagradzaniu psa za właściwe zachowanie, na przykład za pomocą zabawek czy przysmaków.


Przy boku doświadczonego opiekuna australian cattle dog może osiągać duże sukcesy w takich sportach, jak obedience, agility, tropienie czy obrona sportowa.


Aktywne, niezmordowane psy rasy australian cattle dog potrzebują ogromnej dawki ruchu, w przeciwnym razie staną się sfrustrowane i wyjątkowo uciążliwe. Nie może to być jednak bieganie za piłką – aktywności muszą angażować psa zarówno fizycznie, jak i psychicznie.


Opiekun musi zapewnić pupilowi długie spacery połączone ze swobodną eksploracją otoczenia, węszeniem i ciekawą zabawą. Nieufne w stosunku do obcych osób cattle dogi nie będą czuły się dobrze na miejskich spacerach, doskonale natomiast odnajdą się w lesie i na łąkach.

Australian cattle dog - Historia rasy

Australian cattle dog to rasa wyhodowana do pracy w trudnych, australijskich warunkach. Powstała ze skrzyżowania kilku importowanych ras z australijskim psem dingo.

Początki

Australijscy farmerzy potrzebowali mocnego, gryzącego i niezwykle wytrzymałego psa, który zdolny będzie do przepędzania dzikiego bydła w suchym, gorącym klimacie. Niestety żadne europejskie psy sprowadzane do Australii nie spełniały tych wymogów.


W latach 20. XIX wieku jeden z farmerów, Thomas Hall, postanowił stworzyć własną pracującą rasę. W tym celu skrzyżował sprowadzone z Anglii marmurkowe krótkowłose collie z oswojonymi psami dingo. Wynik tej krzyżówki okazał się wyjątkowo zadowalający, a psy zwane Halls Heelers szybko zasłynęły ze swoich niepowtarzalnych zdolności do pracy.


Thomas Hall strzegł swoich psów i pilnował, by żaden z nich nie opuścił terenu jego farmy. Dopiero po jego śmierci w 1870 roku Halls Heelers trafiły na sprzedaż i szybko zdobyły popularność wśród innych farmerów z Australii.

Rozwój rasy

W latach 90. XIX wieku psami Halla zainteresowali się hodowcy psów pracujących z Sydney. W 1903 roku jeden z nich, Robert Kaleski, opublikował pierwszy wzorzec australijskich psów do bydła. Przypuszcza się, że hodowcy w trakcie udoskonalania rasy używali także dalmatyńczyków, czarnych kelpie, a nawet bulterierów.


Podczas II wojny światowej kilka psów rasy australian cattle dog trafiło do USA za sprawą żołnierzy powracających z Australii. Pod koniec XX wieku rasa sprowadzona została także do Kanady i Europy, gdzie zdobyła uznanie szczególnie miłośników sportów kynologicznych.

Obecnie

Obecnie australian cattle dog nie jest zbyt popularną rasą, przede wszystkim ze względu na swój silny charakter i ogromną potrzebę ruchu. Psy te słabo też odnajdują się w miastach – najlepiej czują się w wiejskiej, cichej okolicy. Cattle dogi mają jednak grono zagorzałych miłośników, którzy cenią sobie ogromną wytrzymałość i zapał do każdego rodzaju pracy.

Australian cattle dog - Pielęgnacja i zdrowie

Australian cattle dog

Australian cattle dog nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Psy tej rasy charakteryzują się dobrym zdrowiem i tolerują każdy rodzaj podawanej im diety.

Pielęgnacja

Pielęgnacja australian cattle doga polega przede wszystkim na regularnym szczotkowaniu sierści, szczególnie w okresie linienia. Opiekun psa tej rasy powinien zaopatrzyć się w gumowe zgrzebło, które usunie martwe włosy okrywowe oraz furminator służący do wyczesywania podszerstka.


Cattle dogi nie wymagają częstych kąpieli – ich sierść nie zbiera brudu, a ewentualne zanieczyszczenia można z łatwością usunąć zwilżoną ściereczką lub wyczesać włosianą szczotką.


Należy też regularnie sprawdzać stan oczu i uszu, a także przycinać psu pazury, jeśli nie ścierają się same podczas spacerów.

Zdrowie

Australian cattle dog to pies zdrowy i odporny, który dobrze znosi każde warunki pogodowe i może żyć nawet 15 lat, do późnego wieku zachowując dobre zdrowie. Ze względu na dużą aktywność i pobudliwość, cattle dogi dość często ulegają kontuzjom, takim jak zerwanie więzadła krzyżowego czy złamania łap. 


Wśród chorób typowych dla rasy wymienia się najczęściej:

Ryzyko niektórych poważnych chorób można znacząco zmniejszyć, kupując szczeniaka z hodowli zarejestrowanej w ZKwP. Odpowiedzialni hodowcy często wykonują swoim psom badania i dopuszczają do rozrodu wyłącznie zdrowe psy, które nie przekażą wadliwych genów potomstwu. Dbają także o prawidłowe żywienie szczeniąt i zapewniają profilaktykę zdrowotną, co przekłada się na lepszą odporność organizmu w późniejszym wieku.


Opiekun psa rasy australian cattle dog powinien regularnie odwiedzać z pupilem lekarza weterynarii. Warto przynajmniej raz do roku wykonywać psu podstawowe badania, które pozwolą na wcześniejsze wykrycie ewentualnych chorób, co umożliwi szybsze wyleczenie zwierzaka.


W przypadku zauważenia u psa takich objawów, jak kulawizna, osłabienie, niechęć do zabawy czy długotrwała biegunka, należy zabrać psa do lekarza weterynarii. Specjalista dokładnie przebada czworonoga i zaleci odpowiednie leczenie.

Żywienie

Australian cattle dog to pies aktywny, który potrzebować będzie wysokoenergetycznej diety. Pokarm dla psa tej rasy musi zawierać dużą dawkę białka niezbędnego do rozwoju masy mięśniowej i tłuszczu, który stanowi źródło energii niezbędnej do codziennej aktywności.


Cattle dogi nie są wybrednymi psami i chętnie jedzą zarówno gotowe karmy suche i mokre, jak i domowe jedzenie, gotowane lub surowe. Wielu opiekunów psów decyduje się na samodzielne przygotowywanie psu posiłków. Dieta domowa ma wiele zalet – zawarte w takich posiłkach składniki odżywcze są lepiej przyswajalne, niż te pochodzące z wysoko przetworzonej karmy, a jedzenie przygotowywane ze świeżych składników nie zawiera żadnych potencjalnie szkodliwych dodatków, takich jak sztuczne barwniki czy konserwanty.


Trzeba jednak pamiętać, że ułożenie zdrowego jadłospisu dla psa nie jest łatwym zadaniem. Wiele domowych receptur nie zawiera wystarczającej dawki białka, składników mineralnych i witamin, co w dłuższej perspektywie może negatywnie odbić się na zdrowiu psa. Dlatego opiekun chcący gotować pupilowi powinien skonsultować się z dietetykiem zwierzęcym, który udzieli cennych wskazówek pozwalających na stworzenie zbilansowanych posiłków.


Dobrą alternatywą dla gotowych karm mogą być także posiłki przygotowywane przez PsiBufet – katering dla psów. Jedzenie PsiBufet składa się wyłącznie z najwyższej jakości składników, czyli mięsa, podrobów, warzyw i owoców, uzupełnionych niezbędnymi suplementami. Receptury zostały ułożone przez doświadczonych specjalistów, dzięki czemu są starannie zbilansowane i dostarczają psu wszystkich niezbędnych substancji odżywczych.


Nie zawierają natomiast żadnych wypełniaczy, konserwantów ani polepszaczy smaku. Delikatnie gotowane na parze jedzenie jest lekkostrawne i wyjątkowo smaczne, a duży wybór wariantów smakowych pozwoli opiekunowi wybrać najlepszą dietę dla czworonożnego pupila.

Australian cattle dog - Ciekawostki

Australian cattle dog zwany jest często australijskim psem do bydła lub pieszczotliwie „kotletem”.


Najdłużej żyjący pies na świecie – Bluey – był przedstawicielem rasy australian cattle dog. Pies ten odszedł w 1939 roku w wieku 29 lat i pięciu miesięcy.


Szczenięta cattle dogów rodzą się czysto białe (z wyjątkiem czarnych łat na głowie). Kolorowe włosy pojawiają się u nich dopiero w 4. tygodniu życia.

Warto wiedzieć

Jeśli planujesz zostać opiekunem psa rasy australian cattle dog, na te pytania warto znać odpowiedzi!