Kliker dla psa - do czego służy i jak go używać? Skuteczne szkolenie
kliker dla psa kliker dla psa

Kliker dla psa - do czego służy i jak go używać? Skuteczne szkolenie psa

Czas czytania: 6 min

30 lis 2022

  • Trening z klikerem to jedna z pozytywnych metod szkolenia psa, polegająca na nagradzaniu zwierzaka za prawidłowe wykonywanie komend. Szkolenie klikerowe jest doskonałym sposobem na nauczenie psa wielu przydatnych umiejętności, a także bardzo skomplikowanych komend.
  • Powtarzalny dźwięk odpowiednio wprowadzonego klikera powinien oznaczać dla psa „o to właśnie chodziło, teraz dostaniesz nagrodę”.  Pomaga to zrozumieć psu, na czym polega powierzone mu zadanie, co znacznie przyspiesza proces nauki.
  • Kliker dla psa nigdy nie powinien zastępować przywołania ani stanowić sposobu na odwrócenie uwagi psa od niepożądanych czynności.

Każdy domowy czworonóg powinien znać kilka podstawowych komend. Umiejętności takie jak przywołanie, zatrzymanie się w miejscu czy spokojne czekanie nie tylko ułatwią opiekunowi codzienne funkcjonowanie ze zwierzakiem – zapewnią także psu bezpieczeństwo i umożliwią korzystanie z większej swobody.


Wspólny trening pozwoli również na nawiązanie z opiekunem silniejszej relacji i zagwarantuje zwierzakowi ciekawe, stymulujące umysł zajęcie. Jednym ze skutecznych sposobów uczenia psa jest trening klikerowy. Jak szkolić psa przy użyciu klikera? Sprawdź, jak wprowadzić zwierzakowi to narzędzie!

Kliker – co to jest i jak działa?

Kliker dla psa to nic innego, jak mały przedmiot wydający krótki, charakterystyczny i wyraźny dla zwierzaka dźwięk. Zadaniem tego gadżetu jest zasygnalizowanie psu prawidłowego wykonania komendy wydanej przez opiekuna. Nauczony reagowania na kliker pies otrzymuje precyzyjną informację, w którym momencie zachował się prawidłowo i za co zostanie nagrodzony. Najprościej mówiąc, w pozytywnym szkoleniu kliknięcie oznaczać powinno „zareagowałeś prawidłowo, piesku, teraz dostaniesz nagrodę!”.


Poręczne, plastikowe lub metalowe klikery można kupić za kilka lub kilkanaście złotych niemal w każdym sklepie zoologicznym. W najtańszej wersji kliker dla psa to niewielka, metalowa blaszka ukryta w plastikowej obudowie mieszczącej się w dłoni. Droższe sprzęty mogą być także zaopatrzone w opaskę na dłoń lub wysuwany target służący do podpowiadania zwierzakowi odpowiedniego zachowania. W roli klikera dla psa sprawdzają się dobrze także przedmioty codziennego użytku – na przykład metalowe zakrętki wydające kliknięcie przy naciśnięciu.

Kliker dla psa – dlaczego jest skuteczny?

Nagradzanie psa w odpowiednim momencie, czyli w ciągu 1-2 sekund od prawidłowego wykonania polecenia, jest niezbędnym elementem skutecznej nauki komend. Niestety dla wielu opiekunów bywa dość trudnym zadaniem.


Wyjęcie smaczka z kieszeni, podejście do psa i podanie zwierzakowi nagrody zabiera czas, w którym psiak może rozproszyć się lub zaprezentować wiele innych, często niepotrzebnych lub nawet niepożądanych zachowań. Długa przerwa między zachowaniem i wydaniem nagrody sprawia, że psiak może mieć problem ze zrozumieniem oczekiwań opiekuna i znaczenia komendy, a to utrudni mu naukę.


Kliker pozwala na precyzyjne zaznaczenie psu momentu, w którym zasłużył na nagrodę. Wydawany przez kliker dźwięk jest także powtarzalny i znacznie prostszy do zrozumienia niż wypowiadane przez człowieka słowa. Jest również całkowicie neutralny – w przeciwieństwie do ludzkiego głosu, w którym pies może wyczuć zniechęcające go zniecierpliwienie, irytację lub nawet złość. Dlatego kliknięcie stanowi dla psa jednoznaczny, czytelny i zawsze pozytywny sygnał, który pozwala na skuteczne szkolenie.

Trening z klikerem – od czego zacząć?

Szkolenie klikerowe psa powinno rozpocząć się od przyzwyczajenia psa do dźwięku i skojarzenia go z nadchodzącą nagrodą. Wprowadzenie psu klikera wymagać będzie kilku sesji, które uwarunkują reakcję zwierzaka na charakterystyczny dźwięk.


Do nauczenia psa reagowania na kliker potrzeba będzie garść smaczków i przedmiot wydający klikający dźwięk. Przysmaki należy trzymać w dłoni tak, by móc podawać je psu pojedynczo bez żadnej zwłoki. Po każdym kliknięciu pies powinien natychmiast otrzymać smaczek. Czynność tę należy powtórzyć około 10 razy, a następnie zrobić psu krótką przerwę i znów zaproponować mu udział w kolejnej sesji powtórek.


Gdy na dźwięk klikera zwierzak zaczyna z zaciekawieniem przyglądać się opiekunowi i wyraźnie czeka na nagrodę, można rozpocząć stosowanie klikera w szkoleniu. Początkowo należy używać go do zaznaczania psu prawidłowo wykonywanych poleceń, które zwierzak doskonale zna, czyli kliknąć w chwili, gdy pies usiądzie na komendę, przybiegnie na zawołanie lub dotknie naszej dłoni podawaną łapą. Po każdym kliknięciu należy jak najszybciej wydać psu nagrodę, by wzmocnić skojarzenie.


Stosowanie klikera u psów, które poznały już zasadę jego działania, nie wymaga nagradzania psa natychmiast po dźwięku. Po kliknięciu zwierzak będzie doskonale wiedział, że zachował się prawidłowo i czeka go nagroda. Opiekun może więc spokojnie sięgnąć do kieszeni po smakołyk lub zabawkę. Trzeba jednak pamiętać, by po kliknięciu nie wydawać psu żadnych kolejnych poleceń, póki nie zostanie on nagrodzony za poprzednie zachowanie.

Czy szkolenie psa klikerem ma wady?

Szkolenie klikerowe pozbawione jest wad - pod warunkiem że kliker został prawidłowo wprowadzony i jest właściwie używany. Najczęstszym problemem podczas stosowania klikera jest odpowiednie skoordynowanie ruchów opiekuna tak, by dźwięk rozległ się dokładnie w tym momencie, w którym pies prezentuje właściwe zachowanie. Wypracowanie sobie tej umiejętności może zająć dłuższą chwilę, warto więc nauczyć się korzystania z klikera jeszcze przed wprowadzeniem go do szkolenia psa.


Niektóre, wrażliwe na dźwięki psy mogą początkowo bać się głośnego, mechanicznego kliknięcia. W ich przypadku ważne będzie odpowiednie dobranie klikera wydającego delikatniejsze dźwięki. Można także klikać, trzymając rękę w kieszeni – stłumi to dźwięk i pozwoli psu stopniowo przyzwyczaić się do niecodziennego, nagłego odgłosu.


Trening z użyciem klikera może wywołać u części psów nadmierne pobudzenie, które utrudni im skupienie się na zadaniu. Problem ten wynika najczęściej ze zbyt atrakcyjnych, ekscytujących nagród stosowanych w szkoleniu. Zmiana smaczków na zwykłą karmę czy zastąpienie intensywnego przeciągania szarpaka nagrodą do zjedzenia może być dobrym sposobem na uspokojenie zwierzaka podczas treningu klikerowego.

Kliker – o czym pamiętać?

Chcąc szkolić psa przy użyciu klikera, należy pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • W trakcie sesji treningowej pies powinien otrzymać nagrodę po każdym kliknięciu, nawet jeśli nastąpiło ono w nieodpowiednim momencie. Pominięcie nagrody skutkować będzie osłabieniem skojarzenia i sprawi, że kliker stanie się mniej skuteczny.
  • Wydanie nagrody powinien poprzedzać tylko jeden odgłos, nawet jeśli pies wykona zadanie naprawdę dobrze. Kilkukrotne kliknięcie przed nagrodą może zdezorientować zwierzaka lub wywołać u niego nadmierną ekscytację.
  • Prawidłowo używany kliker nigdy nie powinien zastępować przywołania, innych komend wydawanych psu czy stanowić sposobu na odwrócenie uwagi psa od niewłaściwego zachowania. Jest dla zwierzaka wyłącznie informacją o prawidłowo wykonanym zadaniu i nadchodzącej nagrodzie.

Szkolenie klikerowe to doskonały sposób na nauczenie psa nowych komend i umiejętności. Nie musi być jednak stosowany już do końca życia zwierzaka. Gdy czworonóg nauczy się, na czym polega dana komenda, nie będzie potrzebował aż tak precyzyjnych informacji. Wystarczy mu słowna pochwała, zadowolenie opiekuna i dodatkowo nagroda (jedzenie lub zabawka).

Bibliografia

  • Pryor, K. (2002). Getting started: Clicker training for dogs (p. 100). Waltham, MA, USA: Sunshine Books.
  • Pryor, K. (2009). Reaching the animal mind: clicker training and what it teaches us about all animals. Simon and Schuster.