Polski owczarek nizinny to średniej wielkości, dość krępy pies o długiej, gęstej sierści. Psy tej rasy są energiczne, bystre i bardzo szybko się uczą, choć bywają nieco niezależne. Czujny, obdarzony instynktem stróżowania PON może mieć skłonność do szczekania, jednak nie jest agresywny i dobrze odnajdzie się w aktywnej rodzinie z nieco starszymi dziećmi.
Aktywność
8/10
Pielęgnacja
7/10
Podatność
8/10
Długość życia
8/10
Z tego artykułu dowiesz się:
Ile kosztuje polski owczarek nizinny?
Polski owczarek nizinny ma sierść czy włosy?
Czy PON jest agresywny?
Polski owczarek nizinny czy owczarek staroangielski bobtail?
Czy polskiego owczarka nizinnego się strzyże?
Polski owczarek nizinny to średniej wielkości pies mogący ważyć 15-25 kg. Psy tej rasy mają proporcjonalną, szeroką głowę o mocnej i prostej kufie. Oczy PON-a powinny być owalne, koloru orzechowego, o żywym wyrazie, a średniej wielkości wiszące uszy powinny przylegać do policzków.
Polski owczarek nizinny ma prosty, silnie umięśniony grzbiet, o głębokiej, dobrze wysklepionej klatce piersiowej. U psów tej rasy dopuszcza się ogon długi, noszony nad grzbietem lub naturalnie krótki, a nawet szczątkowy. Kończyny polskiego owczarka nizinnego muszą być pionowe, proste i dobrze umięśnione. Powinny pozwalać psu na swobodny, posuwisty ruch.
Polski owczarek nizinny ma kosmatą, grubą sierść złożoną z miękkiego podszerstka i długiego, prostego lub lekko falistego włosa okrywowego. Sierść na głowie powinna tworzyć brodę i grzywkę opadającą na oczy. W rasie tej akceptowane są wszystkie kolory sierści, przy czym najpopularniejsze jest umaszczenie łaciate z czarnymi lub szarymi łatami na białym tle.
Polski owczarek nizinny to rasa wyhodowana do roli psa pasterskiego, którego zadaniem było pilnowanie i przepędzanie owiec, a także strzeżenie dobytku opiekuna. Psy te były inteligentne, energiczne i czujne, musiały też wykazywać dość silny instynkt stróżowania.
Dzisiejsze PON-y zachowały dużo cech użytkowych – szybko się uczą, są wyjątkowo wytrzymałe i mogą mieć skłonność do nadmiernego szczekania, którym informują opiekuna o podejrzanych dźwiękach.
Polski owczarek nizinny to doskonały pies rodzinny. Uwielbia wszystkich domowników, chętnie towarzyszy im we wszystkich codziennych czynnościach i wylewnie okazuje swoje uczucia. Psy tej rasy lubią zabawę, są też cierpliwe i łagodne w stosunku do dzieci, jednak mogą okazać swoje niezadowolenie, jeśli zostaną niedelikatnie potraktowane. Dlatego ich kontakty z maluchami powinny zawsze odbywać się pod okiem rodzica.
W stosunku do obcych osób polski owczarek nizinny nie zachowuje się agresywnie, choć może wykazywać pewną dozę nieufności i z pewnością oszczeka każdego nieproszonego gościa. Nie jest jednak psem, który mógłby zamieszkać w kojcu czy na podwórku – wymaga bliskiego kontaktu z rodziną, a odizolowany z pewnością stanie się nieszczęśliwy i sfrustrowany.
Polskie owczarki nizinne są towarzyskie i z reguły dobrze dogadują się z innymi, przyjaznymi psami. Gdy napotkają na spacerze czworonożnego awanturnika, będą wolały wycofać się, by uniknąć bójki, choć zaatakowane mogą się bronić. Mimo niekonfliktowej natury pies tej rasy wymagać będzie socjalizacji, dzięki której nauczy się prawidłowej komunikacji z przedstawicielami tego samego gatunku.
Polski owczarek nizinny nie posiada silnego instynktu łowieckiego, dlatego po odpowiednim zapoznaniu może zamieszkać z kotem lub innym zwierzakiem domowym.
Psy rasy polski owczarek nizinny są energiczne, wytrzymałe i wymagają dość dużej dawki ruchu. Bez codziennych, długich spacerów mogą stać się sfrustrowane, reaktywne i problematyczne, dlatego opiekun powinien poświęcać im dużo uwagi i często zabierać w ciekawe miejsca. Polskie owczarki nizinne sprawdzą się w roli towarzysza dla biegacza, niektóre mogą też biegać przy rowerze. Chętnie wybiorą się na spacer zarówno do lasu czy na łąkę, jak i potowarzyszą opiekunowi w kawiarni lub w biurze. Pies tej rasy raczej nie ma skłonności do ucieczek za zapachem zwierzyny, jednak przed spuszczeniem ze smyczy powinien być nauczony przywołania.
Inteligentne, czujne PON-y bardzo szybko się uczą i chętnie współpracują z człowiekiem, dzięki czemu ich wychowanie zazwyczaj nie sprawia większych trudności. Bywają jednak nieco niezależne i uparte, dlatego opiekun powinien wykazać się konsekwencją, wyczuciem i cierpliwością. Psa tej rasy nie należy szkolić za pomocą krzyku ani kar – źle traktowany PON może zamknąć się w sobie lub zacząć agresywnie bronić. W przypadku tego psa najlepiej sprawdzą się metody pozytywne oparte na nagradzaniu właściwego zachowania.
Odpowiednio zmotywowany polski owczarek nizinny będzie świetnym psem sportowym, który sprawdzi się w obedience, agility, noseworku i tropieniu użytkowym, a nawet w ratownictwie. Pogodne i przyjazne PON-y mogą być też wykorzystywane w dogoterapii.
Polski owczarek nizinny to rasa wyhodowana w Polsce do pomocy przy wypasie owiec. Spokrewniona jest z owczarkiem staroangielskim bobtail i szkockim bearded collie.
Kudłate, odporne na warunki pogodowe psy pasterskie znane były na dawnych ziemiach polskich już w XVI wieku. Znajdowały się głównie w posiadaniu chłopstwa, które dbało przede wszystkim o zdolność psów do pracy, nie zwracając większej uwagi na ich wygląd i rozmiar.
Na początku XX wieku podjęto decyzję o usystematyzowaniu rasy. Kynolodzy natrafili wtedy na trzy warianty wielkości PON-ów – małe, o wysokości zaledwie 35 cm, bardzo duże sięgające nawet 50 cm w kłębie i średnie, które wybrano do dalszej, profesjonalnej hodowli. Prace hodowlane zmierzające do oficjalnej rejestracji rasy przerwała wojna, którą przeżyły tylko dwa owczarki o zarejestrowanym pochodzeniu.
Odtworzeniem rasy zajęła się Maria Dubrowinowa, która wyszukała na wsiach psy w typie PON-ów i wraz z Danutą Hrynewicz przyczyniła się do opracowania wzorca. W następnych latach z zaledwie kilkunastu kosmatych psów rozwinęła się liczna hodowla. Rasa polski owczarek nizinny została oficjalnie uznana przez FCI w 1963 roku.
Obecnie polski owczarek nizinny to rasa, która wciąż cieszy się dużym uznaniem ze względu na swoją zdolność do pracy i wytrzymałość. Psiaki te doskonale odnajdują się także w roli psa domowego i sportowego. Są inteligentne i łatwo przyzwyczajają się do każdych warunków, dlatego mogą mieszkać zarówno na wsi, jak i w większych miastach.
Polski owczarek nizinny wymagać będzie dość czasochłonnej pielęgnacji. Jest za to wytrzymały i zazwyczaj nie wymaga specjalistycznej diety, choć może mieć skłonność do alergii pokarmowej.
Gruba, długa i kosmata sierść polskiego owczarka nizinnego musi być starannie rozczesywana - w przeciwnym razie może plątać się i filcować. Szczególną uwagę należy zwrócić na włos w pachwinach, na łapach, za uszami i na ogonie. W okresie linienia konieczne będzie też codzienne usuwanie nadmiaru martwego podszerstka. Dlatego opiekun PONa powinien zaopatrzyć się w metalowy grzebień o różnym rozstawie zębów i szczotkę pudlówkę o zakrzywionych pinach. Psom, które nie biorą udziału w wystawach, można skracać sierść nożyczkami, choć najlepiej będzie poprosić o to doświadczonego groomera.
Do niezbędnych zabiegów należy też codzienne rozczesywanie psu wąsów, mycie brody, która brudzi się podczas jedzenia oraz regularne podcinanie grzywki, by nie drażniła zwierzakowi oczu.
Warto natomiast unikać kąpieli, jeśli nie są one absolutnie konieczne. Gęsty podszerstek schnie bardzo długo, dlatego po myciu należy starannie wysuszyć psa suszarką i dokładnie rozczesać. Pozostawienie PONa do samodzielnego wyschnięcia może skutkować odparzeniami skóry i sfilcowaniem włosa.
Opiekun polskiego owczarka nizinnego powinien też regularnie sprawdzać stan uszu psa, gdyż psy tej rasy często cierpią na nawracające zapalenie kanałów słuchowych. Konieczne może być też skracanie psu pazurów, jeśli nie ściera ich samodzielnie podczas spacerów.
Polskie owczarki nizinne to zdrowe, wytrzymałe psy, które dość rzadko chorują i dobrze znoszą każde warunki pogodowe. Średnia długość życia PON-a wynosi około 12 lat, choć zdarzają się psy, które towarzyszą swoim opiekunom nawet 15 lat. Rasa polski owczarek nizinny nie wykazuje genetycznych predyspozycji do zbyt wielu chorób.
Problemy zdrowotne występujące u PON-ów to przede wszystkim:
dysplazja stawów biodrowych,
postępujący zanik siatkówki,
niedoczynność tarczycy,
nawracające zapalenie kanałów słuchowych,
alergia pokarmowa.
Psa rasy polski owczarek nizinny należy kupować wyłącznie z hodowli zarejestrowanych w ZKwP (FCI). Odpowiedzialni hodowcy zrzeszeni w tym związku dbają o zdrowie swoich psów i eliminują z dalszej hodowli osobniki, które mogą przekazać potomstwu wadliwe geny. Ponadto zapewniają szczeniętom wysokiej jakości dietę, szczepienia ochronne i regularne odrobaczanie, co przekłada się na odporność psa w dorosłym wieku.
Opiekun polskiego owczarka nizinnego powinien regularnie odwiedzać z pupilem lekarza weterynarii. Oprócz obowiązkowych szczepień przeciwko wściekliźnie psu należy zapewnić także profilaktyczne przeglądy zdrowia obejmujące szczegółowe badania krwi. Takie kontrole stanu zdrowia pozwolą na wczesne wykrycie ewentualnych chorób i szybkie wdrożenie niezbędnego leczenia.
Do specjalisty należy udać się także wtedy, gdy u psa pojawią się niepokojące objawy mogące wskazywać na problemy zdrowotne. Należą do nich na przykład nawracające biegunki, łzawienie oczu czy wypadanie i przerzedzenie sierści.
Polski owczarek nizinny ma bardzo dobry apetyt i chętnie zjada wszystko, co dostanie od swojego opiekuna. Sprawia to, że psy tej rasy są bardzo narażone na nadwagę i otyłość. Dlatego opiekun PON-a powinien zapewnić pupilowi odpowiednią dawkę ruchu, dbać o prawidłowe dawkowanie jedzenia i unikać dokarmiania psa między posiłkami.
Dieta polskiego owczarka nizinnego powinna być zbilansowana i dostosowana do indywidualnych potrzeb psa wynikających z jego wieku, stanu zdrowia i poziomu aktywności fizycznej. W żywieniu tej rasy sprawdzą się wysokiej jakości karmy suche i mokre, a także domowe posiłki opierające się na surowym lub gotowanym mięsie. Ze względu na skłonność do alergii, polski owczarek nizinny powinien otrzymywać hipoalergiczną dietę pozbawioną zbóż i sztucznych dodatków.
Niestety większość gotowych karm zawiera szereg dodatków technologicznych, które mogą uczulać wrażliwsze psiaki. Dlatego wielu opiekunów PON-ów decyduje się na samodzielne przygotowywanie pupilowi jedzenia. Trzeba przy tym pamiętać, że dieta domowa musi składać się nie tylko z mięsa i warzyw – musi być uzupełniona starannie dobranymi suplementami zawierającymi niezbędne psu składniki mineralne i witaminy. Długotrwałe podawanie psu niezbilansowanej diety gotowanej lub surowej może stać się przyczyną wielu poważnych chorób, dlatego jadłospis zwierzaka powinien być układany przez doświadczonego psiego dietetyka.
Bezpieczną alternatywą może być jedzenie przygotowywane przez PsiBufet – katering dla psów. Posiłki PsiBufet gotowane są według przepisów opracowanych przez specjalistę, dzięki czemu są dobrze zbilansowane i dostarczają psu wszystkich niezbędnych mu substancji odżywczych. W ich skład wchodzą wyłącznie najwyższej jakości składniki (mięso, podroby, warzywa i suplementy), które nie zawierają potencjalnie szkodliwych sztucznych dodatków ani zbędnych wypełniaczy. Dzięki temu PsiBufet sprawdzi się w żywieniu nawet bardzo wrażliwych psów z alergią lub nietolerancją pokarmową. Opiekun decydujący się na PsiBufet nie musi też martwić się o przekarmienie pupila – wielkość posiłków dobierana jest indywidualnie w zależności od potrzeb danego czworonoga.
Polski owczarek nizinny to jedna z pięciu polskich ras psów. Do pozostałych należą:
chart polski,
ogar polski,
Jeśli planujesz zostać opiekunem polskiego owczarka nizinnego, na te pytania warto znać odpowiedzi!
Ile kosztuje polski owczarek nizinny? Cena szczeniaka tej rasy wynosi około 5000 zł. To, ile kosztuje polski owczarek nizinny, zależeć będzie przede wszystkim od stanu zdrowia jego rodziców.
Polski owczarek nizinny ma sierść czy włosy? Polski owczarek nizinny ma sierść złożoną z twardego, długiego włosa okrywowego i miękkiego, nieprzemakalnego podszerstka.
Czy PON jest agresywny? PON nie jest agresywnym psem. Bywa nieco nieufny wobec obcych osób i może groźnie oszczekać intruza, ale nie powinien atakować gości. Psu tej rasy należy jednak zapewnić staranną socjalizację, która zmniejszy ryzyko niewłaściwych zachowań w kontaktach z innymi ludźmi.
Polski owczarek nizinny czy owczarek staroangielski bobtail? Polski owczarek nizinny i owczarek staroangielski bobtail to blisko spokrewnione rasy psów pasterskich. Obydwie obdarzone są długą, gęstą sierścią, inteligencją i zrównoważonym charakterem. Bobtaile są znacznie większe od PON-ów i mogą ważyć nawet 35 kg.
Czy polskiego owczarka nizinnego się strzyże? Polskiego owczarka nizinnego można strzyc – zabieg ten znacznie ułatwi codzienną pielęgnację. Strzyżenie warto powierzyć doświadczonemu groomerowi, który nada psu schludną, sportową fryzurę. Konieczne jest też przycinanie grzywki opadającej na oczy i pielęgnowanie brody, która może brudzić się podczas jedzenia.