Owczarek podhalański
Owczarek podhalański

Owczarek podhalański


Owczarek podhalański to duży pies pasterski o białej sierści i imponującej postawie. Psy tej rasy są czujne, inteligentne i spokojne, jednak posiadają silny instynkt stróżowania. Owczarki podhalańskie silnie przywiązują się do rodziny, natomiast wobec obcych osób bywają nieufne i ostrożne. Potrzebują dużej przestrzeni, dlatego nie powinny mieszkać w bloku.


Aktywność

Aktywność

4/10

Pielęgnacja

Pielęgnacja

6/10

Podatność

Podatność

4/10

Długość życia

Długość życia

7/10

Z tego artykułu dowiesz się:


Czy owczarek podhalański jest groźny?

Ile żyje owczarek podhalański?

Ile kosztuje owczarek podhalański?

Owczarek podhalański - jak szkolić?

Jak karmić owczarka podhalańskiego?


Owczarek podhalański - Opis i wygląd rasy

Owczarek podhalański to duży pies o zwartej i mocnej budowie, który powinien ważyć minimum 50 kg. Psy tej rasy charakteryzują się dużą, lekko wypukłą głową o mocnej kufie zakończonej zawsze czarnym nosem. Oczy u owczarka podhalańskiego są średniej wielkości, ciemnobrązowe i lekko skośne. Uszy powinny być zwisające, trójkątne i dobrze owłosione, a ogon długi, niezbyt wysoko osadzony i noszony nad grzbietem.


Owczarek podhalański ma masywny i prosty tułów o głębokiej klatce piersiowej i lekko spadzistym zadzie. Kończyny psa tej rasy powinny być muskularne i mocne, proste i umiarkowanie kątowane.


Owczarek podhalański ma dwuwarstwową sierść złożoną z gęstego, lekko falistego włosa okrywowego i obfitego podszerstka. Sierść powinna tworzyć bogatą kryzę na szyi i obfite portki na udach. Pies tej rasy występuje wyłącznie w jednolicie białym umaszczeniu.

Owczarek podhalański

Owczarek podhalański - Charakter i usposobienie

Owczarek podhalański to pies pastersko-stróżujący wyhodowany do pilnowania stad owiec i obrony zwierząt przed drapieżnikami. Psy tej rasy musiały być odważne, samodzielne i czujne, miały także silny instynkt terytorialny i wrodzoną nieufność w stosunku do obcych osób. Nie były jednak zbyt aktywne i nie zużywały energii bez wyraźnej potrzeby. Dzisiejsze owczarki podhalańskie zachowały swoje cechy użytkowe, przez co nie są łatwe w szkoleniu i potrzebują doświadczonego opiekuna.

Charakter

Owczarki podhalańskie silnie przywiązują się do opiekunów i są im wyjątkowo oddane. Lubią czułości i dobrze tolerują dzieci, w stosunku do których zachowują się wyjątkowo delikatnie. Trzeba jednak pamiętać, że te duże psy nie powinny zostawać same z maluchami, gdyż nawet niechcący mogą zrobić dziecku poważną krzywdę.


Psy tej rasy nie lubią nawiązywać nowych znajomości - w kontaktach z obcymi osobami zachowują dużą rezerwę i czujność, gotowe zawsze odpędzić intruza. Dzięki temu dobrze sprawdzają się w roli domowego stróża.


Nie powinny jednak mieszkać wyłącznie w kojcu – pozbawione kontaktu z rodziną mogą stać się sfrustrowane, agresywne i bardzo niebezpieczne. Ze względu na wrodzoną nieufność i ryzyko agresji przy nieodpowiednim prowadzeniu, owczarek podhalański nie sprawdzi się w roli pierwszego psa.


Pies rasy owczarek podhalański jest dość tolerancyjny wobec innych psów i nie wszczyna niepotrzebnych awantur. Sprowokowany może jednak stanowczo okazać swoje niezadowolenie. Mimo dość silnego instynktu łowieckiego, owczarki podhalańskie dobrze dogadują się z kotami, jeśli zostały z nimi odpowiednio zapoznane. Ryzyko agresji wobec psów można zmniejszyć, zapisując szczeniaka owczarka podhalańskiego na zajęcia w psim przedszkolu.

Usposobienie

Owczarek podhalański nie jest urodzonym sportowcem – w młodym wieku lubi wprawdzie zabawę i aktywność, jednak z czasem staje się spokojny i woli wylegiwać się w ogrodzie niż biegać za zabawkami. Mimo to, psu tej rasy należy zapewnić regularne spacery, które pozwolą mu zachować szczupłą sylwetkę. 


Owczarek podhalański nie przepada za zmianą rutyny ani otoczenia, dlatego nie sprawdzi się w roli towarzysza osoby, która dużo podróżuje. Owczarki podhalańskie są samodzielne i mają zdecydowany charakter. Bywają przez to uparte i potrafią odmówić wykonywania poleceń wydawanych przez opiekuna


Psa tej rasy nie należy jednak zmuszać do posłuszeństwa krzykiem ani przemocą, gdyż metody awersyjne mogą zwiększyć ryzyko agresji. Odpowiednie wyszkolenie owczarka podhalańskiego wymaga dużego doświadczenia, cierpliwości i wyczucia. Jeśli nauczenie psa tej rasy podstawowych komend sprawia opiekunom trudność, należy skontaktować się z doświadczonym trenerem lub behawiorystą.

Owczarek podhalański - Historia rasy

Owczarek podhalański to rasa, która ukształtowała się na terenie polskich i słowackich Tatr. Wywodzi się najprawdopodobniej od azjatyckich molosów i jest blisko spokrewniona z innymi białymi psami pasterskimi z Europy - ze słowackim czuwaczem i węgierskim kuvaszem.

Początki

Duże, odważne i silne psy od stuleci wykorzystywane były do obrony stad przed wilkami, niedźwiedziami i złodziejami. Selekcjonowano je nie tylko pod kątem charakteru, ale także umaszczenia – biała sierść psów pasterskich pozwalała odróżnić je od drapieżników i wtopić się w stado owiec. Wzmianki o takich psach występujących w rejonach Podhala znaleźć można już w zapiskach z XVII wieku.

Rozwój rasy

Popularność dużych, białych psów wzrosła wraz ze spopularyzowaniem turystyki w polskich Tatrach na początku XX wieku. Odwiedzający górskie tereny turyści często kupowali szczenięta od lokalnych hodowców i zabierali je ze sobą we wszystkie regiony kraju. Pochodzące z Podhala psy idealnie sprawdzały się w roli domowych stróżów.


Odważne i nieufne psy stróżujące zwróciły na siebie uwagę wojska i służb granicznych, zaczęły być także wykorzystywane do pilnowania obiektów wojskowych.  W okresie międzywojennym Korpus Ochrony Pogranicza rozpoczął pierwsze próby prowadzenia planowanej hodowli. W latach 30. XX wieku utworzono na Śląsku Towarzystwo Miłośników Psa Służbowego, które podjęło się popularyzacji rasy.


Owczarki podhalańskie po raz pierwszy pojawiły się na wystawie psów w Zakopanem w 1937 roku. Rok później profesor Cyryl Trybulski opracował pierwszy wzorzec rasy. Owczarki podhalańskie hodowano już nie tylko w Tatrach – zajmowali się nimi także hodowcy z Warszawy i Lwowa. Po II wojnie światowej hodowla owczarków podhalańskich upadła, a ich populacja znacząco zmalała. Rasę odbudowano, bazując na psach utrzymywanych przez górali z Podhala.

Obecnie

Obecnie owczarek podhalański to rasa znana przede wszystkim w Polsce. Psy te wciąż utrzymywane są na Podhalu, gdzie pełnią swoją pierwotną rolę strażnika owiec. Białe, dostojne i eleganckie psy spotkać można także w podmiejskich domach z ogrodem.


Owczarki podhalańskie nie sprawdzają się natomiast w mieście i nie powinny mieszkać w bloku – natłok ludzi i mała przestrzeń są wyjątkowo stresujące dla psa stworzonego do życia w górach.

Owczarek podhalański - Pielęgnacja i zdrowie

Owczarek podhalański

Owczarek podhalański obficie linieje, dlatego jego pielęgnacja wiosną i jesienią może być czasochłonna. Psy tej rasy są stosunkowo zdrowe i odporne, choć mogą cierpieć na problemy typowe dla dużych ras. Nie są natomiast wymagające pod kątem żywienia.

Pielęgnacja

Dwuwarstwowa sierść owczarka podhalańskiego wymaga regularnego czesania. Szczególną uwagę należy zwrócić na falisty włos za uszami, w okolicy ogona i pachwin, gdyż w tych miejscach może szybko się filcować. Psy tej rasy linieją intensywnie dwa razy w roku, dlatego wiosną i jesienią należy intensywnie je szczotkować. Sprawdzi się przy tym najlepiej szczotka pudlówka i metalowe zgrzebł


Owczarki podhalańskie nie wymagają częstych kąpieli. Ich odporna na zabrudzenia sierść może jednak zbierać rzepy, liście i gałązki, które należy codziennie usuwać.


Opiekun psa tej rasy musi także zwracać uwagę na stan oczu i uszu pupila – jeśli pojawi się w nich wydzielina, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Warto także regularnie sprawdzać długość pazurów i skracać je, jeśli pies nie ściera ich dostatecznie szybko. Do zabiegów pielęgnacyjnych owczarka podhalańskiego należy przyzwyczaić już od szczeniaka.

Zdrowie

Owczarki podhalańskie dobrze znoszą niskie temperatury dzięki obfitej sierści chroniącej przed wychłodzeniem. Nie czują się natomiast dobrze podczas upałów i mogą ulec udarowi – w cieplejsze dni należy więc zapewnić im dostęp do świeżej wody i chłodnego miejsca odpoczynku.


Psy tej rasy żyją średnio 12 lat i narażone są na takie dolegliwości zdrowotne, jak:

Ryzyko wystąpienia u psa tej rasy problemów zdrowotnych można zmniejszyć, kupując szczeniaka z hodowli zarejestrowanej w ZKwP (FCI). Odpowiedzialni hodowcy wykonują u swoich psów najważniejsze badania i dopuszczają do rozrodu wyłącznie zdrowe osobniki, które nie przekażą potomstwu wadliwych genów. 


Wciąż jednak nie daje to gwarancji, że owczarek podhalański będzie całkowicie zdrowy – opiekun psa tej rasy musi regularnie odwiedzać z pupilem lekarza weterynarii i wykonywać badania profilaktyczne. Ze specjalistą należy skontaktować się także wtedy, gdy u psa zaobserwuję się kulawiznę, problemy skórne lub brak apetytu.


Żywienie

Owczarek podhalański nie wymaga specjalistycznej diety i zazwyczaj dobrze toleruje każdy rodzaj pokarmu. Ze względu na ryzyko rozszerzenia i skrętu żołądka, dzienną porcję jedzenia dla psa tej rasy należy podzielić przynajmniej na trzy posiłki. Po każdym karmieniu należy zapewnić psu przynajmniej 30 minut odpoczynku.


W żywieniu owczarka podhalańskiego sprawdzają się zarówno gotowe karmy suche i mokre, jak i surowe lub gotowane posiłki. Opiekun decydujący się na samodzielne przygotowywanie psu jedzenia musi pamiętać o prawidłowym zbilansowaniu jadłospisu pod kątem wszystkich niezbędnych psu składników odżywczych. Niedobory pokarmowe są szczególnie niebezpieczne dla szczeniąt i psów rosnących, jednak długotrwałe podawanie źle skomponowanej diety domowej może odbić się na zdrowiu także dorosłego psa.


Konsekwencjami nieprawidłowego żywienia będą nie tylko wady rozwojowe – niedoborowa dieta może zwiększyć ryzyko problemów ze stawami, chorób wątroby, nerek i dolegliwości skórnych. Dlatego niedoświadczeni opiekunowie nie powinni decydować się na samodzielne żywienie psa. Nie znaczy to jednak, że ich pupil musi być skazany na jedzenie wysoko przetworzonej karmy – dobrą alternatywą może być podawanie psu świeżych posiłków przygotowanych przez PsiBufet. 


PsiBufet to firma kateringowa dla psów, która oferuje bezpieczne i zbilansowane posiłki złożone wyłącznie ze świeżych składników. Stworzone przez doświadczonych dietetyków zwierzęcych receptury składają się z gotowanego na parze mięsa, podrobów i warzyw oraz niezbędnych psu suplementów. Nie zawierają natomiast żadnych potencjalnie szkodliwych dodatków, takich jak konserwanty, sztuczne barwniki czy polepszacze smaku. Jedzenie PsiBufet dostępne jest w kilku bezzbożowych wariantach bazujących m. in. na mięsie z indyka, kurczaka, wołowinie czy jagnięcinie. Sprawia to, że PsiBufet idealnie nadaje się do karmienia nawet bardzo wybrednych psów i czworonogów cierpiących na alergie lub nietolerancje pokarmowe.

Owczarek podhalański - Ciekawostki

Owczarek podhalański to jedna z sześciu polskich ras psów. Do pozostałych z nich należą chart polski, polski spaniel myśliwski, polski owczarek nizinny, ogar polski i gończy polski. Sylwetka psa rasy owczarek podhalański znajduje się w godle Związku Kynologicznego w Polsce.

Warto wiedzieć

Jeśli planujesz zostać opiekunem owczarka podhalańskiego, na te pytania warto znać odpowiedzi!