Lhasa Apso

Lhasa Apso

Lhasa apso to mały, efektownie owłosiony psiak wyhodowany specjalnie do roli domowego ulubieńca. Psy tej rasy są wesołe i zrównoważone, a przy tym czujne, odrobinę uparte i nieco nieufne w stosunku do obcych osób. Sprawia to, że lhasa apso są wyjątkowo oddane członkom swojej rodziny, mogą za to hałaśliwie alarmować o każdym podejrzanym odgłosie zasłyszanym pod drzwiami.

Aktywność

Aktywność

6/10

Pielęgnacja

Pielęgnacja

9/10

Podatność

Podatność

7/10

Długość życia

Długość życia

9/10

Z tego artykułu dowiesz się:

Z tego artykułu dowiesz się:

Lhasa Apso - Opis i wygląd rasy

Lhasa apso to harmonijnie zbudowany, krzepki pies o nieco wydłużonej sylwetce, ważący od 6 do 7 kg. Psy tej rasy mają umiarkowanie wąską głowę przykrytą bujnym owłosieniem, skróconą, prostą kufę zakończoną zawsze czarnym nosem i wiszące uszy. Oczy lhasa apso powinny być ciemne i owalne, nie mogą być za to wyłupiaste ani zapadnięte.


Tułów psa tej rasy jest zwarty i prosty, o mocnych lędźwiach i daleko sięgających żebrach. Osadzony wysoko ogon u lhasa apso musi być noszony nad grzbietem, ale nie może być ciasno skręcony. Kończyny u psa tej rasy są proste, dobrze umięśnione i muszą pozwalać psu na swobodny, żwawy ruch.


Lhasa apso mają dwuwarstwową sierść złożoną z długiego, prostego i twardego włosa okrywowego oraz dość skąpego podszerstka. Sierść powinna obficie porastać całe ciało psa, a także tworzyć na pysku bujne wąsy i brodę. Nie może natomiast utrudniać mu poruszania się.


Lhasa apso występują w wielu umaszczeniach. Ich sierść może mieć kolor złoty, piaskowy, ciemnoszary, czarny, biały, brązowawy, może również tworzyć łaty.

Lhasa Apso

Lhasa Apso - Charakter i usposobienie

Zadaniem przodków dzisiejszych lhasa apso było ostrzeganie tybetańskich mnichów o obecności złodziei. Następnie małe pieski trafiły na salony, gdzie utrzymywane były wyłącznie w charakterze towarzysza.


Po latach hodowli lhasa apso zachowały pewną dozę nieufności w stosunku do obcych osób i skłonność do szczekania, jednak są przy tym wyjątkowo oddane rodzinie, łagodne i pozbawione instynktu łowieckiego.

Charakter

Lhasa apso to doskonałe psy rodzinne – silnie przywiązują się do opiekunów, lubią wylewnie okazywać uczucia, a przy tym dość dobrze tolerują samodzielne zostawanie w domu. Są łagodne, pogodne i chętne do zabawy, jednak niedelikatnie traktowane mogą dobitnie okazać swoje niezadowolenie. Dlatego ich kontakty z dziećmi powinny być zawsze nadzorowane przez rodzica.


Lhasa apso bywają nieufne w stosunku do obcych osób i mogą oszczekiwać gości. Będą więc wymagać starannej socjalizacji. Jednak nawet wtedy opiekun musi być przygotowany na szczekanie alarmujące o każdym podejrzanym odgłosie.


Lhasa apso są odważne i nie boją się odpowiadać na zaczepki innych psów napotkanych na spacerze. Niektóre psy tej rasy mogą mieć także skłonność do prowokowania konfliktów, szczególnie z większymi od siebie czworonogami. Z tego względu szczeniaka warto nauczyć poprawnej komunikacji z innymi przedstawicielami swojego gatunku i zadbać o pozytywne skojarzenia. Dobrym pomysłem będzie udział z maluchem w psim przedszkolu.


Lhasa apso pozbawione są instynktu łowieckiego, mogą więc zamieszkać z kotem, o ile zostaną z nim odpowiednio zapoznane.

Usposobienie

Psy rasy lhasa apso są inteligentne i szybko się uczą, bywają jednak uparte i niezależne. Dlatego nie należy oczekiwać od nich ślepego posłuszeństwa. Odpowiednie wychowanie lhasa apso wymaga od opiekuna konsekwencji, cierpliwości i wyczucia. Nie należy natomiast uciekać się do przemocy – psy tej rasy nie tolerują złego traktowania i mogą bronić się przed awersją. W szkoleniu najlepiej sprawdzają się metody pozytywne polegające na nagradzaniu psa za dobre zachowanie.


Mimo małych rozmiarów, lhasa apso to psy energiczne, które potrzebują aktywnych i ciekawych, choć nie zawsze długich spacerów. Zabierane jedynie na szybkie kółko wokół bloku szybko staną się sfrustrowane, natomiast wypuszczanie ich wyłącznie do ogrodu i pozbawianie kontaktu ze światem zewnętrznym sprawi, że mogą być reaktywne w stosunku do innych psów i ludzi.


Nie są jednak urodzonymi sportowcami i nie sprawdzą się w roli towarzysza dla rowerzysty czy biegacza. W przypadku lhasa apso o znacznie skróconych pyskach niewskazane będą długie spacery podczas letnich upałów. Takie dni psiak powinien spędzić w chłodnym, domowym zaciszu.

Lhasa Apso - Historia rasy

Lhasa apso to starożytna tybetańska rasa zaliczana do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa. Warto przy okazji wspomnieć, że jedną z najstarszych ras do towarzystwa jest bichon frise. W przeszłości rasa lhasa apso pełniła jednak zadania psa obronnego.

Początki

Przodkowie dzisiejszych lhasa apso hodowani byli w tybetańskich klasztorach. Ich zadaniem było alarmowanie mnichów o nadchodzących intruzach i złodziejach. Małe psiaki żyjące w trudnych, himalajskich warunkach wykształciły obfite owłosienie, które doskonale chroniło je przed mrozem i wiatrem.


Przez długi czas małe, stróżujące psiaki pozostawały wyłącznie w rękach buddyjskich mnichów i arystokracji. Zwierzęta te otaczano czcią, dlatego nie wolno było nimi handlować – mogły trafić do nowego opiekuna tylko jako podarunek.

Rozwój rasy

Pierwsze małe psy z Tybetu trafiły do Europy dopiero w 1928 roku za sprawą angielskiego pułkownika, który otrzymał psy w ramach daru od świątynnych mnichów. Szybko zdobyły dużą popularność w Anglii i Skandynawii. W podobny sposób trafiły także do Stanów.


Kynolodzy wykorzystali tybetańskie psiaki do stworzenia dwóch ras – lhasa apso i teriera tybetańskiego. Pierwszy klub lhasa apso utworzony został w Wielkiej Brytanii w 1933 roku, a rok później opracowano oficjalny wzorzec rasy, która następnie została uznana przez brytyjski Kennel Club.


FCI wpisało lhasa apso na listę ras dopiero w 1960 roku. 

Obecnie

Obecnie lhasa apso cieszą się największą popularnością na Wyspach Brytyjskich, w Skandynawii i USA. Psy tej rasy dość dobrze odnajdują się w dużych miastach, choć mogą także zamieszkać w cichej, podmiejskiej okolicy.

Lhasa Apso - Pielęgnacja i zdrowie

Lhasa Apso

Długa, prosta sierść lhasa apso wymaga regularnej pielęgnacji. Pieski tej rasy są wyjątkowo zdrowe, mogą jednak wymagać ostrożnie dobranej diety.

Pielęgnacja

Gruby i twardy włos lhasa apso nie ma skłonności do filcowania się, a skąpy podszerstek sprawia, że pies tej rasy linieje tylko w nieznacznym stopniu. Mimo to opiekun powinien codziennie szczotkować pupila, najlepiej przy użyciu metalowego grzebienia i szczotki pudlówki o zakrzywionych igłach. Przed czesaniem sierść psa warto spryskać odżywką.


Psy biorące udział w wystawach wymagać będą bardziej skomplikowanej pielęgnacji, a ich przygotowanie do pokazu warto powierzyć doświadczonemu groomerowi. W innym przypadku długą okrywę włosową lhasa apso można znacząco skrócić, co ułatwi utrzymanie zwierzaka w czystości. Po każdym spacerze należy dokładnie przejrzeć sierść psa i usunąć z niej gałązki, liście i rzepy.


Lhasa apso nie wymaga częstych kąpieli. Przed każdą kąpielą trzeba pamiętać o dokładnym rozczesaniu włosów psa, natomiast po umyciu warto zastosować odżywkę przeznaczoną dla psów o długiej sierści.


Opiekun psa rasy lhasa apso musi także regularnie kontrolować stan oczu i uszu psa oraz wedle potrzeby przycinać zwierzakowi pazury.

Zdrowie

Lhasa apso to rasa wyjątkowo długowieczna i odporna na warunki pogodowe – jej przedstawiciele nierzadko dożywają nawet 20 lat i do końca życia zachowują dobre zdrowie.


W rasie tej istnieją jednak genetyczne predyspozycje do takich chorób, jak:

Lhasa apso o znacznie skróconym pysku może także cierpieć na syndrom brachycefaliczny objawiający się między innymi chrapaniem, charczeniem, dusznościami podczas wysiłku, szybkim męczeniem się lub krztuszeniem podczas picia wody i jedzenia. Syndrom brachycefaliczny może stanowić poważne zagrożenie dla życia psa, dlatego przy wyborze szczeniaka warto zdecydować się na psiaka o nieco dłuższej kufie.


Ryzyko pozostałych chorób o podłożu genetycznym można zmniejszyć, kupując psa z hodowli zarejestrowanej w ZKwP (FCI). Doświadczeni hodowcy dbający o kondycję swoich szczeniąt dopuszczają do rozrodu wyłącznie zdrowe i przebadane psy. Ponadto zapewniają maluchom pierwsze szczepienia chroniące przed niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi.


Opiekun lhasa apso powinien pamiętać o regularnych wizytach u lekarza weterynarii – nie tylko przy szczepieniu psa przeciwko wściekliźnie, ale także w celu wykonania pupilowi kontrolnych badań. Pozwoli to na wykrycie ewentualnych chorób już we wczesnym stadium i szybsze wdrożenie leczenia.


Do lekarza weterynarii należy zgłosić się także, gdy u psa pojawią się niepokojące objawy, na przykład nawracające biegunki, kulawizna, silne łzawienie oczu czy omdlenia.

Żywienie

Lhasa apso z reguły nie miewają problemów trawiennych, bywają za to wybredne i często odmawiają podawanej im karmy. Chętnie natomiast jedzą wszelkiego rodzaju smakołyki, co przy niedostatecznej dawce ruchu może prowadzić do nadwagi i otyłości.


Psy rasy lhasa apso można karmić zarówno suchymi i mokrymi karmami, jak i dietą domową – gotowaną lub surową. Wielu opiekunów decyduje się na samodzielne przygotowywanie psu posiłków ze względu na wybredność pupili – domowe jedzenie jest o wiele bardziej smakowite.


Trzeba jednak pamiętać, że dieta domowa nie może zawierać wyłącznie mięsa i warzyw. Jadłospis czworonoga musi być uzupełniany odpowiednimi suplementami mineralno-witaminowymi, gdyż żywienie źle zbilansowanymi posiłkami może w krótkim czasie wywołać u psa niebezpieczne niedobory i związane z nimi choroby. 


Nie znaczy to jednak, że psiaki opiekunów nieposiadających odpowiedniej wiedzy będą skazane na wysoko przetworzoną dietę. Bezpieczną, a przy tym równie smaczną alternatywą mogą być świeże posiłki przygotowywane przez PsiBufet – katering dla psów.


Jedzenie PsiBufet składa się wyłącznie z najwyższej jakości składników - gotowanego na parze mięsa, podrobów, warzyw i niezbędnych psu suplementów. Dzięki temu wolne jest od sztucznych konserwantów, barwników i innych potencjalnie szkodliwych dla psa dodatków. Nie zawiera także żadnych zbędnych wypełniaczy – każdy element diety zawiera wartościowe składniki odżywcze.


Receptury powstały we współpracy z doświadczonymi psimi dietetykami, dlatego są odpowiednio zbilansowane i nie wywołają u psa niebezpiecznych niedoborów. Opiekun podający psu PsiBufet nie musi obawiać się nadwagi u pupila – dzienna porcja jedzenia dobierana jest indywidualnie z uwzględnieniem wyjątkowych cech każdego psiaka.

Lhasa Apso - Ciekawostki

Nazwa lhasa apso nawiązuje do pochodzenia i wyglądu rasy. Lhasa to stolica Tybetu będącego ojczyzną rasy, natomiast tybetańskie słowo apso prawdopodobnie związane jest z najbardziej cenionym, złotym kolorem sierści przypominającym umaszczenie tybetańskich kóz.

Warto wiedzieć

Jeśli planujesz zostać opiekunem lhasa apso, na te pytania warto znać odpowiedzi!