Pies nie pije wody. Jak reagować i jakie są przyczyny?
pies nie pije wody pies nie pije wody

Pies nie pije wody. Jak reagować i jakie są przyczyny?

Czas czytania: 7 min

15 gru 2022

 • Woda w organizmie psa pełni szereg niezwykle ważnych ról.
 • Dzienne zapotrzebowanie psa na wodę wynosi około 50-60 ml na kilogram masy ciała.
 • Pies mający dostęp do miski z wodą zazwyczaj sam zadba o prawidłowe nawodnienie swojego organizmu.
 • Pies, który nie pije wody, może także wymagać dodatkowego nawodnienia i zachęty. W tym celu możemy dolewać wodę do jego posiłku czy też zmienić mu dietę na mokrą lub domową.

Picie dostatecznej ilości wody to jeden z najważniejszych elementów prawidłowego odżywiania - także dla psa. Właściwe nawodnienie organizmu psa pozwala na prawidłowe funkcjonowanie jego narządów wewnętrznych, skóry, układu pokarmowego i utrzymanie odpowiedniej temperatury organizmu. 


Pies, który nie pije wody w wystarczających ilościach, narażony jest na niebezpieczne odwodnienie i wiele poważnych chorób. Ile wody powinien pić pies? Jakie mogą być przyczyny, dla których pies nie pije wody lub pije jej wyraźnie za dużo? Jak zachęcić psa do picia wody?

Woda dla psa – ile pies powinien pić?

Ilość wody, jaką dziennie powinien wypić zdrowy, dorosły pies, zależeć będzie od kilku czynników, w tym od:

 • masy ciała psa. Przyjmuje się, że zapotrzebowanie psa na wodę wynosi 50–60 ml na kilogram jego masy ciała.
 • rodzaju spożywanej przez psa diety. Czworonogi żywione mokrą karmą lub dietą domową nie muszą pić tak dużo, jak psy na suchej karmie, bo ich pożywienie zawiera już znaczne ilości wody.
 • temperatury otoczenia. W cieplejszym otoczeniu lub podczas upałów pies traci wodę podczas dyszenia i musi ją uzupełniać.
 • poziomu aktywności fizycznej zwierzaka. Im bardziej aktywny zwierzak, tym więcej wody musi wypić.

Psy, które mają zapewniony stały dostęp do miski ze świeżą, czystą wodą, zazwyczaj nie mają problemu z uzupełnianiem płynów zgodnie ze swoimi potrzebami. Zdarzyć się jednak może, że pies nie chce pić wody z przeróżnych przyczyn. Co może się stać, jeśli pies nie pije wody w wystarczających ilościach?

Co może się stać, jeśli pies mało pije?

Spożycie zbyt małej ilości wody przez psa może doprowadzić go do niebezpiecznego dla zdrowia i życia odwodnienia. Jeśli pies nie pije wody w wystarczających ilościach, narażony jest między innymi na kamicę nerkową i niewydolność nerek oraz innych narządów.


Również naturalne mechanizmy obronne jego układu odpornościowego słabną, przez co zwierzak staje się bardziej podatny na wszelkie infekcje i choroby. Utrata 10-15% wody z organizmu stanowi poważne zagrożenie dla życia psa - dalsze odwodnienie może skończyć się dla niego śmiercią.

Objawy odwodnienia u psa

Niedobór wody w organizmie wywoła szereg objawów u psa. Najłatwiejszym do zaobserwowania objawem odwodnienia u psa jest utrata elastyczności skóry. Możemy to sprawdzić, chwytając psa delikatnie za fałd skóry na karku - jeśli fałd pozostaje długo na swoim miejscu, może oznaczać to odwodnienie organizmu. Jeśli pies nie chce pić wody przez dłuższy czas, może pojawić się u niego zatwardzenie, osłabienie, niechęć do zabawy i jedzenia.


Odwodniony pies będzie miał także suche, lepkie błony śluzowe, przyspieszone bicie serca, a w skrajnych wypadkach również zapadnięte oczy. Pies, który nie pije wody w wystarczających ilościach, powinien zostać przebadany przez lekarza weterynarii, który pomoże ustalić przyczyny niechęci zwierzaka do pobierania odpowiedniej ilości płynów.

Dlaczego pies nie chce pić wody? Przyczyny

Przyczyn, dla których pies nie chce pić w wystarczających ilościach, jest wiele. Chwilowa niechęć do picia bywa spowodowana chłodniejszym dniem, nietypowym smakiem lub zapachem wody czy odczuwanym przez zwierzę strachem i stresem związanym na przykład ze zmianą miejsca zamieszkania, nagłym hałasem czy obecnością obcej osoby w domu. Również psiaki pochłonięte dobrą zabawą mogą po prostu zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Zdarzyć się jednak może, że pies nie chce pić wody ze względu na przeróżne problemy zdrowotne, którym towarzyszy ból i niestrawność. 


Wśród dolegliwości, które mogą skutkować niechęcią do picia wody u psa, znajdują się: kamień nazębny powodujący ból pyska, choroby nerek, pęcherza, niestrawność i mdłości. O piciu wody zapomnieć mogą także psy cierpiące na demencję. Również choroby zwyrodnieniowe stawów i problemy z kręgosłupem mogą być przyczyną, dla której pies nie pije wody - zwierzak odczuwający silny dyskomfort i ból podczas poruszania się nie będzie chciał wstawać z legowiska i podchodzić do miski z wodą.


Jeśli pies nie pije wody lub pije jej za mało, powinniśmy udać się z nim do lekarza weterynarii. W przypadku poważniejszych chorób konieczne może być wprowadzenie odpowiedniego leczenia i podawanie nawadniających kroplówek.

Jak zachęcić psa do picia?

Jeśli pies nie chce pić, a jest całkowicie zdrowy, możemy zachęcić go poprzez:

 • dolewanie wody do posiłku psa,
 • zastąpienie suchej karmy mokrą lub domowymi posiłkami,
 • zmianę miejsca, w którym ustawiona jest miska,
 • wrzucenie do wody odrobiny karmy,
 • częstsze mycie misek i regularne wymienianie wody dla psa na świeżą,
 • zabieranie butelki z wodą na spacer,
 • zmianę miski na inny rodzaj, na przykład na ceramiczną lub szklaną.

Chcąc zachęcić psa do picia wody, nie należy dodawać do niej mleka ani oleju (mogą one wywołać biegunkę, która poskutkuje odwodnieniem). Nie powinno się też usilnie podtykać mu miski pod nos ani zamaczać mu nosa w wodzie. Krzyczenie na psa i przemoc fizyczna poskutkują jedynie strachem i spowodują jeszcze większą niechęć psa do picia wody.

Dlaczego zwierzak pije dużo wody?

Picie zbyt dużej ilości wody również może być niepokojącym objawem, jeśli nie wynika z panujących na dworze upałów czy wzmożonej aktywności fizycznej. Jeśli pies nie chce jeść, tylko pije, może być to spowodowane odczuwanym przez zwierzę bólem, gorączką, zatruciem, silną niestrawnością oraz niektórymi chorobami, takimi jak niewydolność nerek, cukrzyca, zapalenie pęcherza czy ropomacicze.


Wzmożone pragnienie bywa także efektem ubocznym stosowania niektórych leków, między innymi sterydów. Jeśli zauważymy, że pies zaczął bez wyraźnej przyczyny opijać się wodą, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Podsumowanie

Woda w organizmie psa pełni szereg niezwykle ważnych ról - niezbędna jest do zachowania zdrowia i funkcjonowania wszystkich narządów. Dzienne zapotrzebowanie psa na wodę wynosi około 50-60 ml na kilogram masy ciała. Może się jednak zmieniać w zależności od temperatury otoczenia, poziomu aktywności fizycznej i rodzaju podawanej psu karmy.


Pies mający dostęp do miski z wodą zazwyczaj sam zadba o prawidłowe nawodnienie swojego organizmu. Zdarza się jednak, że pies nie pije w wystarczających ilościach. Może to doprowadzić do niebezpiecznego odwodnienia mającego poważne skutki dla zdrowia psa, a nawet zagrozić jego życiu.


Jeśli zaobserwujemy objawy odwodnienia, musimy ustalić przyczyny, dla których pies nie chce wody. Niektóre z nich wymagać będą wdrożenia odpowiedniego leczenia lub terapii behawioralnej. Pies, który nie pije wody, może także wymagać dodatkowego nawodnienia i zachęty. W tym celu możemy dolewać wodę do jego posiłku, zmienić mu dietę na mokrą lub domową albo zaproponować mu inny rodzaj naczynia na wodę.

Bibliografia

 • Dog Health: Why Won't My Dog Drink Water? "American Kennel Club (AKC)."
 • Vets Now. "Why Is My Dog Not Drinking Water? Common Reasons & What to Do."
 • Dog Behavior: Understanding Water Avoidance. "Humane Society International (HSI)."