Pies je kupy. Czym jest koprofagia i jak oduczyć psa jedzenia
pies je kupy pies je kupy

Pies je kupy. Czym jest koprofagia i jak oduczyć psa jedzenia odchodów?

Czas czytania: 8 min

15 kwi 2022

  • Koprofagia u psa może być nie tylko niepokojącym objawem, że ze zdrowiem lub samopoczuciem zwierzaka dzieje się coś niedobrego. 
  • Pies, który zjada odchody kotów lub innych psów, narażony jest także na zarobaczenie..
  • Jeśli chcemy oduczyć psa jedzenia odchodów, musimy najpierw ustalić, dlaczego pies je kupy.
  • Trzeba także pamiętać, że takie postępowanie nie zawsze da natychmiastowe efekty.

Koprofagia u psów to uciążliwy problem behawioralny, z którym spotyka się wielu opiekunów domowych czworonogów. Zjadanie przez psa odchodów innych zwierząt, ludzi lub swoich, nie tylko budzi w nas wstręt i frustrację. Takie zachowanie może być niebezpieczne i stać się przyczyną wielu problemów zdrowotnych zarówno u psa, jak i u pozostałych domowników. Dlaczego pies je kupy? Poznaj przyczyny koprofagii u psów i sprawdź, jak oduczyć psa jedzenia odchodów!

Czym jest koprofagia i skąd się wzięła?

Koprofagia (gr. kópros = odchody + phagein = jeść) to zachowanie polegające na zjadaniu odchodów swoich lub innych zwierząt. W naturze koprofagia jest zjawiskiem niezwykle powszechnym nie tylko wśród owadów (takich jak żuk gnojak).


Jest to typowe także dla wielu gatunków ssaków i zwierząt domowych, w tym psów. Odchody stanowią źródło łatwo przyswajalnych substancji odżywczych, enzymów wspomagających trawienie i witamin produkowanych przez mikroflorę jelitowąZjadanie odchodów przez psy to jednak nie tylko sposób na wzbogacenie codziennej diety.


Takie zachowanie może pojawić się także u suk opiekujących się szczeniętami. Zjadanie ich odchodów ma za zadanie utrzymać porządek w gnieździe. Koprofagia u psów bywa również spowodowana szczenięcą ciekawością i potrzebą poznawania świata. Jednak może być także objawem przeróżnych problemów zdrowotnych i zaburzeń behawioralnych. Dlatego jeśli zauważymy, że nasz pies je kupy swoje lub innych zwierząt, nie powinniśmy bagatelizować takiego zachowania. 

Zagrożenia, z jakimi wiąże się koprofagia

Koprofagia u psa może być nie tylko niepokojącym objawem, że ze zdrowiem lub samopoczuciem zwierzaka dzieje się coś niedobrego. Zjadanie odchodów przez psa to częsta przyczyna poważnych zatruć. Zjedzenie przez psa kupy zwierzęcia, które niedawno było odrobaczane, przyjmuje silne leki lub osoby pod wpływem alkoholu może sprawić, że nasz pupil przyjmie do organizmu wysokie dawki nieprzeznaczonych dla niego, potencjalnie szkodliwych substancji.


Zatrucie niektórymi związkami wydalanymi przez ludzi lub inne zwierzęta może doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych czworonoga, a nawet do śmierci. Pies, który zjada odchody kotów lub innych psów, narażony jest także na zarobaczenie, które następnie może zagrozić pozostałym domownikom.

Co zrobić, kiedy pies je kupy?

Koprofagia u psów może mieć wiele przyczyn zdrowotnych i behawioralnych. Bywa także całkowicie naturalnym zachowaniem, które psy odziedziczyły po swoich przodkach. Jeśli nasz pies zjada odchody, powinniśmy jak najszybciej zainteresować się tym zachowaniem i ustalić jego przyczynę, a następnie wdrożyć odpowiednie postępowanie, które tę przyczynę wyeliminuje.


Zdiagnozowanie przyczyn, które stoją za koprofagią u psów i wprowadzenie leczenia lub uzupełnienie niedoborów żywieniowych, mogą być czasochłonne i nie przyniosą natychmiastowych efektów. Dlatego zanim problem ten zostanie rozwiązany, psa należy wyprowadzać wyłącznie na smyczy lub w kagańcu uniemożliwiającym mu zjadanie znalezionych na spacerze kup.


Czworonoga warto też nauczyć komendy „zostaw”, która przerwie jedzenie kału. Jeśli pies zjada kocie odchody z domowej kuwety, należy postawić ją w niedostępnym dla psa miejscu lub zamontować w pomieszczeniu bramkę, która zatrzyma psa i umożliwi kotu swobodne korzystanie z kuwety.

Pies je kupy – przyczyny

Ustalenie przyczyny, dlaczego psy jedzą kupy, nie jest prostym zadaniem. Jest jednak niezbędne do wdrożenia odpowiedniego postępowania, którego zadaniem będzie rozwiązanie problemu koprofagii. Oto możliwe przyczyny, dla których pies je odchody i sposoby, dzięki którym można zapobiegać temu uciążliwemu zachowaniu.

Monotonna dieta

Podawanie psu monotonnej, niezbilansowanej karmy bywa przyczyną niedoborów pokarmowych. Zbyt mało witamin, składników mineralnych czy białka w diecie może sprowokować psa do zjadania odchodów zawierających łatwo przyswajalne substancje odżywcze. Niedobory niektórych substancji w podawanej psu karmie mogą odbić się także na zdrowiu psa i powodować nawracające zaburzenia trawienne, problemy z nadmiernym wypadaniem sierści czy nieświeży oddech. 


Jeśli podejrzewamy, że pies je odchody z powodu niedoborowej, monotonnej diety, powinniśmy zadbać o jego zdrowe żywienie. Warto także zapewnić mu zbilansowaną karmę bogatą w niezbędne mu witaminy, białko i składniki mineralne.

Niedożywienie

Koprofagia występuje często u psów niedożywionych, które otrzymują zbyt małe porcje karmy niepokrywające ich dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Skłonności do zjadania odchodów mogą mieć także czworonogi, które w przeszłości często odczuwały głód. Psy adoptowane ze schronisk, przygarnięte z ulicy lub uratowane z pseudohodowli.


Niedożywienie może być także przyczyną przeróżnych zaburzeń zdrowia i wad rozwojowych. Dlatego psa, który był głodzony, należy dokładnie przebadać i zadbać, by jego karma dostarczała mu odpowiedniej dawki składników pokarmowych i kalorii, które umożliwią rekonwalescencję.

Choroby przewlekłe

Zjadanie kup innych zwierząt może mieć u psów przyczyny fizjologiczne. Niedobór enzymów trawiennych, ciągłe uczucie głodu spowodowane niewydolnością tarczycy lub problemy z przyswajaniem składników pokarmowych mogą sprawić, że czworonóg zacznie interesować się kałem znalezionym podczas spacerów. Takim zaburzeniom zdrowotnym towarzyszą często także inne objawy, takie jak nawracające biegunki, wychudzenie, osłabienie i matowy wygląd sierści.


Jeśli podejrzewamy, że nasz pies je odchody z przyczyn fizjologicznych, powinniśmy udać się do lekarza weterynarii i poprosić o wykonanie badań mogących wykryć choroby będące przyczyną takiego zachowania.

Zaburzenia mikroflory jelitowej

Wzrost nieprawidłowej mikroflory jelitowej w przewodzie pokarmowym psa będzie miał ogromny wpływ na zdrowie zwierzęcia. Może powodować nie tylko problemy trawienne, ale także niedobory przeróżnych substancji, które wytwarzane są przez zdrowe bakterie w jelitach psa.


Zaburzenia mikroflory jelitowej i wynikające z nich niedobory mogą być przyczyną, dla której pies je kupy innych zwierząt. Jeśli zwierzak wykazujący koprofagię cierpi dodatkowo na nawracające biegunki i gazy lub przeszedł niedawno antybiotykoterapię, warto podawać mu pasty, tabletki lub karmy zawierające bakterie probiotyczne

Problemy behawioralne

Koprofagia może być jednym z wielu objawów towarzyszących problemom behawioralnym. Zjadanie odchodów występować może u psów cierpiących na lęk separacyjny, mających silne stany lękowe czy wykazujących zachowania kompulsywne. Pies może zjadać kupy także z powodu starczej demencji lub przebywania w zbyt ubogim, monotonnym środowisku.


Jeśli nasz pies zjada swoje odchody podczas spacerów i wykazuje na co dzień inne problemowe zachowania, powinniśmy skierować się do psiego behawiorysty, który ustali przyczyny koprofagii u psa i wdroży odpowiednią terapię.

Szczenięca ciekawość

Branie w pysk wszystkiego, co jest w zasięgu, to typowe zachowanie dla ciekawskich szczeniąt, które w ten sposób poznają otaczający je świat. Szczeniak, który je odchody, najprawdopodobniej sam z czasem wyrośnie z takich pomysłów. Zdarza się jednak, że koprofagia u szczeniąt ulegnie utrwaleniu. Dlatego jeśli zauważymy, że szczeniak zjada kupy, powinniśmy odwracać jego uwagę od odchodów i jak najszybciej nauczyć go komendy „zostaw”, która zapobiegnie braniu do pyska niewłaściwych rzeczy.

Nieprawidłowa nauka czystości

Nieodpowiednia nauka czystości polegająca na karaniu psa za załatwianie się w domu czy wsadzaniu jego nosa w odchody może sprawić, że pies zacznie zjadać swoje odchody, by uniknąć skarcenia. Jeśli pies zjada swoje odchody pozostawione w domu, należy przede wszystkim zrezygnować z awersyjnych metod szkolenia i wprowadzić trening czystości polegający na częstych spacerach i nagradzaniu psa za załatwianie się w odpowiednim miejscu.


W szkoleniu tym pomocne mogą być także neutralizatory zapachu, które usuną zapach psich nieczystości z podłogi i mebli, dzięki czemu zwierzak przestanie kojarzyć sobie mieszkanie z toaletą.

Preferencje smakowe

Koprofagia nie zawsze będzie miała przyczyny zdrowotne lub behawioralne. Dla wielu psów kał ludzki, koński i koci ma atrakcyjny zapach i nawet całkowicie zdrowe domowe czworonogi mogą traktować odchody jako wyjątkowy, odżywczy przysmak. Jeśli nasz pies je odchody znalezione na spacerach, jego dietę warto wzbogacić o inne, bezpieczne przysmaki o silnym aromacie. W tym celu sprawdzają się przede wszystkim suszone żwacze wołowe i naturalne gryzaki.

Jak oduczyć psa jedzenia odchodów?

Oduczenie psa zjadania odchodów może być wyjątkowo trudne. Jest to w pełni naturalne zachowanie, które domowe czworonogi odziedziczyły po swoich przodkach. Dlatego psa, który zjada kupy na spacerach, nie powinniśmy w żaden sposób karać krzykiem ani przemocą. Najlepszym sposobem na oduczenie psa jedzenia odchodów jest trening komendy „zostaw”, czyli zostawianie znaleziska na polecenie opiekuna.


Szkolenie takie warto przeprowadzić najpierw na mało atrakcyjnych dla psa przedmiotach i przysmakach, takich jak zabawki czy kulki suchej karmy, a następnie powoli zwiększać stopień trudności. Za każdym razem, gdy pies porzuci zabawkę na komendę lub odejdzie od jedzenia, należy nagrodzić go wyjątkowo smacznym przysmakiem. W kontrolowaniu psa na spacerach pomocne będzie także wypracowane przywołanie, które zapobiegnie uciekaniu psa w poszukiwaniu odchodów.

Podsumowanie – co musisz wiedzieć o koprofagii?

Koprofagia to zachowanie naturalne dla wielu gatunków zwierząt, w tym również domowych czworonogów. Jeśli jednak nasz pies je odchody, powinniśmy zwrócić na to uwagę. Takie zachowanie może być spowodowane zaburzeniami behawioralnymi lub zdrowotnymi.


Zjadanie kału zwierząt i ludzi może być także przyczyną poważnego zatrucia i zarobaczenia. Jeśli chcemy oduczyć psa jedzenia odchodów, musimy najpierw ustalić, dlaczego pies je kupy. Następnie wprowadzić odpowiednie leczenie, terapię behawioralną lub uzupełnić niedobory żywieniowe za pomocą zbilansowanej karmy.


Trzeba także pamiętać, że takie postępowanie nie zawsze da natychmiastowe efekty. Dlatego póki koprofagia nie zostanie wyeliminowana, zjadaniu kup przez psa należy zapobiegać, wyprowadzając go wyłącznie na smyczy i w kagańcu oraz ustawić kocią kuwetę w niedostępnym dla niego miejscu.

Bibliografia

  • Coprophagia in Dogs: Causes and Prevention. "American Veterinary Society of Animal Behavior (AVSAB)."
  • Hart, Benjamin L. (1995). "The Aetiology of Feces- Eating in Dogs and Cats."