Krzywica u psa – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka
krzywica u psa krzywica u psa

Krzywica u psa – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Czas czytania: 6 min

14 gru 2022

 • Krzywica to choroba tkanki kostnej , dotykająca głównie szybko rosnące szczenięta.
 • Na krzywicę narażone są przede wszystkim szczenięta ras dużych.
 • Najczęstszą przyczyną krzywicy u szczeniąt jest podawanie psu nieodpowiedniej diety, zawierającej niewłaściwe dla rosnącego psa ilości i proporcje składników mineralnych.
 • Stwierdzenie krzywicy wymagać będzie wizyty u lekarza weterynarii.


Krzywica u psa to choroba, która dotyka szczenięta w okresie intensywnego wzrostu. Jej głównym objawem jest łukowate wygięcie kończyn i wygięty grzbiet u psa. Jednak chory na krzywicę pies nie tylko źle wygląda – choroby kości i stawów powodują ból i znacznie utrudniają czworonogowi codzienne funkcjonowanie.


Jakie są przyczyny krzywicy i które psy najczęściej cierpią na taką dolegliwość? Jak rozpoznać krzywicę i jak pomóc choremu psu? Przeczytaj nasze porady!

Krzywica u psa – przyczyny 

Krzywica to choroba tkanki kostnej , dotykająca głównie szybko rosnące szczenięta. Na krzywicę narażone są przede wszystkim szczenięta ras dużych, które potrafią w ciągu niecałego roku nawet dwudziestokrotnie zwiększyć swoją masę, choć choroba ta może objawić się także u mniejszych czworonogów.


Najczęstszą przyczyną krzywicy u szczeniąt jest podawanie psu nieodpowiedniej diety, zawierającej niewłaściwe dla rosnącego psa ilości i proporcje składników mineralnych (zwłaszcza wapnia i fosforu), a także witamin, w tym witaminy D.


Wśród czynników zwiększających ryzyko wystąpienia krzywicy znajdują się także: niedostateczna ilość ruchu, zarobaczenie ograniczające wchłanianie składników odżywczych z pokarmu, jak również brak dostępu do wystarczającej ilości światła słonecznego umożliwiającego syntezę witaminy D w organizmie.

Jak rozpoznać krzywicę u psa? Objawy

Krzywica u psa rozwija się powoli. Jej objawy stają się wyraźne dopiero wtedy, gdy choroba ta stanie się naprawdę poważna. Jednak już u dwumiesięcznych szczeniaków można zaobserwować pierwsze symptomy rozwijających się problemów.


Należą do nich między innymi powiększenie nasady kości długich i pojawienie się charakterystycznych zgrubień na chrzęstno-kostnych połączeniach żeber. Do najczęstszych objawów krzywicy zalicza się przede wszystkim:

 • łukowate wygięcie kończyn,
 • zgrubienia na nadgarstkach i stawach skokowych,
 • wklęśnięty, wygięty grzbiet u psa
 • różaniec krzywiczy – wyczuwalne zgrubienia na końcach żeber,
 • osłabienie mięśni brzucha, obwisły brzuch,
 • problemy z wymianą zębów i uszkodzenia szkliwa,
 • ból kończyn i kulawizny,
 • problemy z poruszaniem się.

Towarzyszący krzywicy u psa ból i dyskomfort może również sprawić, że szczeniak straci chęć do zabawy, będzie unikał aktywności fizycznej, a także zacznie odmawiać jedzenia. Choroba ta powoduje także osłabienie odporności. Chorujący na krzywicę pies staje się więc bardziej podatny na wszelkie infekcje.

Jak pomóc choremu psu? Leczenie krzywicy u psa

Krzywica u psa to nie tylko problem estetyczny. Choroby kości i stawów w wieku szczenięcym mogą prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń i deformacji w obrębie układu ruchu psa. Dlatego jeśli podejrzewamy krzywicę u psa, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii i wprowadzić odpowiednie leczenie. Jak zdiagnozować krzywicę u szczeniaka i na czym polega leczenie tej choroby?

Wizyta u weterynarza

Stwierdzenie krzywicy u psa wymagać będzie wizyty u lekarza weterynarii. Specjalista przeprowadzi dokładny wywiad z opiekunem szczeniaka, przebada psa i zleci dodatkowe badania, które wykluczą inne choroby psów, które mogą być przyczyną deformacji kości.


Szczeniakowi z podejrzeniem krzywicy należy wykonać przede wszystkim badania krwi i RTG, które potwierdzą postawioną przez weterynarza diagnozę i pozwolą na dobranie odpowiedniego sposobu leczenia. Polegać ono będzie nie tylko na podawaniu psu leków, ale także na zmianie trybu jego życia.


Chory na krzywicę szczeniak powinien chodzić na częste spacery i przebywać dużo na świeżym powietrzu. Leczenie krzywicy u psa wymagać będzie także odpowiedniej, zbilansowanej diety, która dostarczy mu wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i wzrostu.

Żywienie – zbilansowana dieta

Kluczowym elementem leczenia krzywicy u psów jest podawanie szczeniakowi diety dostosowanej do wieku i wielkości czworonoga. W żywieniu psów rosnących, cierpiących na krzywicę, najlepiej sprawdzają się zbilansowane karmy dla szczeniąt (suche lub mokre), które zawierają odpowiednie proporcje nie tylko białka i tłuszczu, ale także składników mineralnych – w szczególności wapnia i fosforu – i właściwą dawkę witamin, w tym witaminy D. 


Opiekunowie, którzy nie chcą karmić pupila dietami komercyjnymi i wolą samodzielnie przygotowywać posiłki szczeniakowi, powinni skonsultować się z dietetykiem zwierzęcym, który ułoży odpowiednią, pełnoporcjową dietę dla ich czworonoga. Dobrą alternatywą dla karm gotowych jest także dieta oferowana przez firmy dowożące jedzenie dla psów. Zbilansowana karma to także niezwykle ważny element profilaktyki krzywicy u rosnących psów.

Jak zapobiec krzywicy? Profilaktyka

W okresie wzrostu wszystkie rozwijające się szczeniaki narażone są na przeróżne problemy zdrowotne i choroby, które wynikają między innymi z nieprawidłowego żywienia i zaniedbania profilaktyki zdrowotnej.


Ryzyko krzywicy u szczeniaka można znacząco zmniejszyć domowymi sposobami poprzez:

 • zapewnienie ciężarnej i karmiącej suce odpowiedniej karmy, dostarczającej wszystkich niezbędnych składników odżywczych,
 • podawanie szczenięciu zbilansowanej diety o odpowiedniej zawartości witaminy D, wapnia i fosforu,
 • profilaktyczne wizyty u lekarza weterynarii i regularne odrobaczanie psa,
 • zapewnienie psu wystarczającej ilości ruchu i aktywności na świeżym powietrzu.

Podsumowanie

Krzywica u psa to choroba tkanki kostnej dotycząca najczęściej psów w okresie intensywnego wzrostu. Do jej głównych przyczyn należą niewłaściwe żywienie i wynikający z niego niedobór witamin i składników mineralnych. Objawami krzywicy u szczeniąt są przede wszystkim zgrubienia nadgarstków, stawów skokowych i różaniec krzywiczy na żebrach. Jednak ich zaobserwowanie nie wystarczy do postawienia diagnozy.


Chorobę tą należy potwierdzić podczas wizyty u lekarza weterynarii, który wykona odpowiednie badania. Leczenie krzywicy u psa obejmuje nie tylko podawanie psu leków, ale także wymaga zmiany trybu jego życia i sposobu żywienia. Pies chorujący na krzywicę musi mieć zapewnioną zbilansowaną dietę dostosowaną do potrzeb rosnących szczeniąt i dużą dawkę ruchu na świeżym powietrzu.

Bibliografia

 • Rickets in Dogs: An Overview. "American Kennel Club (AKC)."
 • Dog Food Brand Guide. "Nutrition for Strong Bones: Our Approach to Preventing Rickets."