Jak pomóc psu w Sylwestra?
jak pomoc psu w sylwestra jak pomoc psu w sylwestra

Jak pomóc psu w Sylwestra?

Czas czytania: 6 min

24 lis 2023


  • Dobre przygotowanie jest kluczowe, jeśli chodzi o psy i fajerwerki.

  • Przygotuj psu bezpieczną przestrzeń, która w miarę możliwości będzie odcięta od światła i hałasu.

  • Na ostatni, dłuższy spacer wybierz się przed południem, gdy jeszcze jest jasno i cicho.

  • Na wieczór zapewnij psu dostęp do ulubionych zabawek i gryzaków, które zajmą go na dłużej.

  • Włącz uspokajającą muzykę - poniżej znajdziesz link do odstresowującej playlisty.

  • Zachowaj spokój i dziel się z psem pozytywnymi emocjami.

Okres Bożego Narodzenia, jak również sam Sylwester, to dla wielu osób okazja do odpalenia fajerwerków. Rzeczywiście, są one widowiskowe i naprawdę mogą zachwycać, gdy rozświetlają całe niebo. Jednak dla wielu psów i dzikich zwierząt to prawdziwy horror. Huk wystrzałów powoduje traumę jeszcze na wiele tygodni po samym wydarzeniu.


Na szczęście istnieją sposoby, które mogą zminimalizować stres odczuwany przez psy w tym okresie. Jak pomóc swojemu psiakowi, który obawia się sylwestrowych wystrzałów?

Dlaczego psy boją się fajerwerków?

Fajerwerki mogą być niezłym widowiskiem dla nas, ale dla psów często są źródłem strachu i niepokoju. Głośne, nieprzewidywalne dźwięki i jasne błyski mogą wywoływać u psów niepożądane reakcje. Ale dlaczego psy tak bardzo boją się fajerwerków? Istnieje kilka powodów.

Przebodźcowanie

Psy mają niezwykle wrażliwy słuch i słyszą dźwięki o częstotliwościach, których ludzie nie są w stanie usłyszeć. Fajerwerki wytwarzają głośne, wysokie dźwięki, które mogą być dla psów przytłaczające.

Nieprzewidywalność

Psy lubią rutynę i przewidywalność tego, co dzieje się w ich otoczeniu. Fajerwerki wybuchają nagle, zakłócając poczucie bezpieczeństwa i komfort psiaków. Dlatego zwierzakom tak trudno ze spokojem znieść nagłe wybuchy i błyski.

Błyski

Niespodziewane wystrzały kolorowych, jasnych świateł mogą dezorientować psy i najzwyczajniej w świecie je przerażać.

Trauma z przeszłości

Jeśli pies miał w przeszłości negatywne doświadczenia z głośnymi dźwiękami, takimi jak burze lub fajerwerki, może rozwinąć się u niego strach permanentny. Zwróć na to szczególną uwagę, jeśli masz adopciaka, który może mieć za sobą trudną przeszłość.

Czy fajerwerki szkodzą psim uszom?

Tak, fajerwerki mogą uszkodzić psie uszy. Psie uszy są znacznie bardziej wrażliwe niż nasze, ludzkie. Fajerwerki wytwarzają ogłuszający poziom hałasu, który może być fizycznie bolesny dla naszych psów. Intensywny dźwięk może prowadzić do tymczasowego lub nawet trwałego uszkodzenia słuchu.

Jak przygotować psa na fajerwerki?

Dobre przygotowanie jest kluczowe, jeśli chodzi o psy i fajerwerki. Nie zawsze jest to łatwe i wymaga sporo cierpliwości, ale zdecydowanie przed Nowym Rokiem powinniśmy spróbować odwrażliwić naszego pupila chociaż trochę.

Stopniowo oswajaj z dźwiękami

Stopniowo zapoznawaj psa z nagranymi dźwiękami fajerwerków - pamiętaj tylko, by początkowo miały niski poziom głośności i nagradzaj psiaka za zachowanie spokoju. Z czasem zwiększ głośność. Powiązanie dźwięku fajerwerków z pozytywnymi doświadczeniami, takimi jak jedzenie smakołyków lub angażowanie się w zabawę, może również pomóc w oswojeniu tych odgłosów. Sprawdź tę playlistę na Spotify, która ułatwi przeprowadzenie sylwestrowego treningu.

Jak najwcześniej udaj się na spacer

W Sylwestra zalecamy zabranie psa na wyjątkowo długi spacer jeszcze przed południem i zrezygnowanie z wieczornej przechadzki. Prawdopodobnie gdy tylko zrobi się ciemno, zaczną się fajerwerki. Jeśli psiak będzie zmęczony po zabawach i spacerze, jest mniej prawdopodobne, że zareaguje na fajerwerki. Gdyby tego dnia nie udało Ci się wybrać na długi spacer, wypróbuj inne stymulujące zajęcia, takie jak zabawa w chowanego czy mata do węszenia, które pomogą zmęczyć psa.

Stwórz bezpieczną przestrzeń

Zorganizuj w domu spokojne, wygodne miejsce, do którego pies będzie mógł się udać, gdy poczuje niepokój. Może to być przytulny kącik za fotelem z ulubionym posłaniem albo kocyk ułożony w łazience. Jeśli korzystasz z kennel klatki i psiak dobrze się w niej czuje, możesz również przykryć ją kocem, aby utrudnić dostęp dźwięków i światła. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać, co się dzieje z psem i w jakiej jest kondycji.

Zapewnij gryzaki i zabawki

Sylwester to doskonała okazja, aby podarować psu rzeczy i pyszności, które uwielbia. Takie, które trzymamy na specjalne okazje i wiemy, że psiak na pewno się z nich ucieszy. Atrakcyjne podarunki pozwolą odwrócić uwagę od hałasów za oknem i pomogą nam odstresować pupila. Pomyśl o podaniu tego dnia kolacji na macie do wylizywania. Ulubiony smak PsiBufet podany w interaktywny sposób to coś, o czym marzy każdy zwierzak.

Zaopatrz psa w adresówkę i czip

Nikomu tego nie życzymy, ale niestety każdego roku zdarza się, że przestraszone psy uciekają swoim opiekunom. Ze stresu potrafią nawet zerwać się ze smyczy. Dlatego to niezwykle ważne, by nasz pupil miał odpowiednie oznaczenia - adresówkę przy obroży (lub szelkach) i wszczepiony mikroczip. Oczywiście wszystko z aktualnymi danymi. Dzięki temu jest szansa, że nawet, jak się zgubi, to szybko wróci do domu. Bezpieczeństwo to podstawa przez cały rok, ale w okolicach Świąt szczególnie trzeba się o nie zatroszczyć.

Jak uspokoić psa podczas Sylwestra?

Widok psa drżącego ze strachu przed fajerwerkami może być naprawdę przytłaczający. Nic dziwnego więc, że chcemy zrobić wszystko, by ulżyć psu w tym trudnym czasie. Na szczęście jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby pomóc pupilowi nieco się uspokoić.

Zamknij okna i zasłoń zasłony

Upewnij się, że wszystkie okna, zasłony i rolety są zamknięte przed zapadnięciem zmroku. Pomoże to odciąć dostęp światła i części dźwięków.

Włącz muzykę

Odtwarzanie kojącej muzyki lub białego szumu może pomóc zamaskować dźwięk fajerwerków. Sprawdź tę playlistę, którą można włączać psiakowi zawsze wtedy, gdy będzie się stresować - na przykład jest burza albo zostaje sam w domu. Oprócz wsparcia psa, istnieje szansa, że ten zestaw piosenek stanie się też Twoją nową ulubioną playlistą.

Zapanuj nad własnymi emocjami

Psy często wyczuwają emocje swoich opiekunów. Jeśli Ty zachowasz spokój i opanowanie, Twój pies również poczuje się swobodniej. Okaż też psiakowi takie wsparcie, jakiego oczekuje. Jeśli chce być sam w swojej kryjówce - uszanuj to. Ale jeśli potrzebuje bliskości fizycznej, przytulania i głasków, zapewnij je.

Skorzystaj ze wsparcia lekarza weterynarii

Rozważ stosowanie produktów uspokajających, takich jak leki lub suplementy, ale pamiętaj, aby skonsultować się z weterynarzem przed podaniem któregokolwiek z tych specyfików.

Czy mogę zostawić psa samego w domu na noc sylwestrową?

Idealnie byłoby, gdyby żaden pies nie musiał tej nocy zostać sam, bez kontroli. Większość opiekunów stara się zapewnić na czas Sylwestra psu opiekę, ale nie zawsze jest to możliwe - niektórzy muszą wtedy na przykład wyjść do pracy.


Dodatkowo warto pamiętać, że wystrzały fajerwerków to nie tylko noc z 31 grudnia na 1 stycznia, ale także kilka wieczorów wcześniej i kilka po tej dacie. Dlatego jest więcej niż pewne, że zdarzy się wystrzał za oknem, gdy nasz pupil będzie akurat sam.


O czym pamiętać, gdy w okolicach Sylwestra pies zostaje sam w domu?

  • Przygotuj bezpieczną przestrzeń z legowiskiem, gryzakami, wodą i ulubionymi zabawkami.

  • Zamknij okna, zasuń zasłony i rolety, aby maksymalnie odciąć pomieszczenie od tego, co dzieje się na zewnątrz.

  • Zaplanuj regularne wizyty kontrolne. Jeśli Ty nie możesz się co jakiś czas pojawić w domu, poproś o pomoc sąsiadów lub znajomych. Możesz też użyć kamerki, mieć psa na oku zdalnie.

  • Poszukaj profesjonalnej opieki u petsittera, który zajmie się psiakiem w swoim domu lub w Twoim.

Co jeszcze możesz zrobić, gdy Twój pies panicznie boi się fajerwerków?

Z doświadczenia poprzednich lat wiesz, że Twój pies ekstremalnie ciężko znosi ten okres? Zarezerwuj… domek na odludziu. Mnóstwo osób wynajmuje na Sylwestra kwatery położone z dala od miast i ludzkich siedzib, nierzadko w środku lasu, gdzie naprawdę dochodzi mało dźwięków. W takim miejscu Twój pies nie będzie się stresował, a i Ty odpoczniesz od sylwestrowego zamieszania.