jak oduczyć psa gryzienia jak oduczyć psa gryzienia

Jak oduczyć psa gryzienia? Sprawdzone sposoby

Czas czytania: 6 min

14 kwi 2022

  • Aby oduczyć psa gryzienia mebli lub rąk, należy przede wszystkim zrozumieć, z czego wynikają takie zachowania.
  • Najlepszym sposobem jest przekierowanie jego uwagi na zabawki i szarpaki.
  • Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie opanować problemu z gryzieniem, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą.

Nieodpowiednie zachowanie psa może przysporzyć wielu kłopotów opiekunowi. Gryzienie przeróżnych rzeczy, ludzkich rąk, ciągnięcie za nogawki czy ogryzanie mebli to całkowicie naturalne zachowania psów. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy je tolerować i zgadzać się na to, by czworonóg niszczył nam domowe sprzęty, rwał ubrania i robił siniaki na skórze. Jak oduczyć psa gryzienia właściciela po nogach i rękach? I jak radzić sobie z niesfornym szczeniakiem, który gryzie meble?

Dlaczego psy gryzą?

By oduczyć psa gryzienia mebli lub rąk, należy przede wszystkim zrozumieć, z czego wynikają takie zachowania u domowych czworonogów. Jeśli odkryjemy przyczynę niepożądanych zachowań psa, będziemy mogli skutecznie zapobiec gryzieniu. Pozwoli nam to także lepiej zrozumieć potrzeby naszego pupila i nawiązać z nim lepszą relację. Oto przydatne techniki, które pozwolą ci rozwiązać problemy z gryzieniem u psa.

Jak oduczyć psa gryzienia mebli?

Gryzienie nóg od stołu, rozrywanie obicia kanapy czy niszczenie posłania to częste objawy frustracji wynikającej z braku wystarczającej dawki ruchu i interesującego zajęcia. Pozbawiony odpowiedniej aktywności fizycznej i psychicznej pies może gryźć meble, by rozładować nadmiar energii. Takie zachowania psa, pojawiające się pod nieobecność opiekunów, bywają natomiast jednym z objawów lęku separacyjnego. Szczególnie jeśli towarzyszy im szczekanie, wycie czy drapanie w drzwi, gdy zwierzak zostaje sam w domu. Gryzienie mebli to także częste zachowanie szczeniąt w okresie wymiany zębów. Ból dziąseł towarzyszący ząbkowaniu sprawia, że szukający ulgi maluch może ogryzać krzesła, buty i inne domowe sprzęty, które nie powinny trafić w jego szczęki.


Co zrobić, gdy pies gryzie meble? W rozwiązaniu tego problemu pomocne będą przede wszystkim zabawki, które zwierzak będzie mógł bezpiecznie gryźć – gumowe piłki, kongi, gryzaki i sznury z liny. Takie zabawki warto proponować psu w każdej sytuacji, gdy zaobserwujemy, że czworonóg interesuje się domowymi sprzętami i rzeczami, których nie powinien ruszać. Gryzącemu meble psu przyda się także dodatkowa dawka aktywności fizycznej i ciekawe zajęcie umysłowe


W tym celu można nie tylko wydłużyć spacery, ale także zapisać się ze zwierzakiem na szkolenie lub umawiać się na spacery w towarzystwie innych psów. Również część posiłków można podawać zwierzakowi w sposób bardziej angażujący, czyli w macie węchowej lub zabawkach na przysmaki. Natomiast jeśli podejrzewamy, że nasz pies gryzie meble, bo cierpi na lęk separacyjny, powinniśmyskonsultować się z psim behawiorystą. Zaproponuje on odpowiednie ćwiczenia i techniki mające za zadanie nauczyć psa zostawania w domu.

Jak oduczyć psa gryzienia smyczy?

To niezwykle uciążliwe zachowanie psa może mieć wiele przyczyn. Gryzienie smyczy podczas spacerów wynika zazwyczaj z frustracji, nadmiernej ekscytacji lub lęku. Może to być także forma zabawy dla psów, które lubią przeciągać się zabawkami i sposób zwrócenia na siebie uwagi opiekuna. By rozpoznać, co jest przyczyną gryzienia smyczy przez psa, należy przyjrzeć się dokładnie sytuacjom, w których to zachowanie występuje.

Na widok innych psów

Gryzienie smyczy na widok innych psów lub ludzina spacerze świadczyć może o niewystarczającej szczenięcej socjalizacji i wynikających z niej problemach naszego pupila w kontaktach z innymi czworonogami i obcymi ludźmi. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu będzie stopniowe przyzwyczajenie psa do ignorowania przechodniów i nauczenie poprawnych zachowań przy innych psach pod okiem behawiorysty. Równocześnie podczas spacerów warto zachować większy dystans od innych spacerowiczów. Dzięki temu pies będzie czuł się bezpieczniej i rzadziej będzie łapać smycz w zęby.

Jako zabawa

Gryzienie smyczy w formie zabawy łatwo wyeliminować, proponując psu inne formy rozładowania energii. Noszenie ze sobą szarpaka, umawianie się z innymi, przyjaznymi psami na spacery czy proponowanie psu zabaw węchowych pozwoli uatrakcyjnić wyjścia z domu i zapobiec niepożądanym zachowaniom psa. Zwierzaka warto także nauczyć komendy „puść”. Można to zrobić za pomocą pozytywnych technik opartych na nagradzaniu za dobre zachowanie i proponować psu noszenie zabawek w pysku.

Nagle i bez wyraźnego powodu

Nagłe rzucanie się z zębami na smycz może świadczyć o bólu. Napinająca się smycz może sprawiać, że czworonóg będzie odczuwać ból spowodowany naciskiem obroży lub szelek na ciało, co sprowokuje go do gryzienia w obronie własnej. Jeśli podejrzewamy, że nasz pupil cierpi na choroby ortopedyczne lub inne dolegliwości bólowe, powinniśmy skonsultować jego stan zdrowia z lekarzem weterynarii.

Z frustracji

Łapanie za smycz zębami bywa także objawem frustracji. Nadmierne ograniczenie psu możliwości eksploracji poprzez ciągłe odciąganie go od zapachów, blokowanie smyczą lub wyprowadzanie na krótkiej lince może uniemożliwiać psu realizowanie jego naturalnych potrzeb. W takim przypadku pomocne będzie unikanie pośpiechu podczas spacerów, wyprowadzanie zwierzaka na nieco dłuższej smyczy i zapewnienie mu dodatkowych atrakcji podczas wyjść z domu.

Jak oduczyć psa gryzienia rąk i nóg?

Podgryzanie rąk i nóg opiekuna to typowe zachowanie szczeniąt, które w ten sposób chcą się bawić. Łapanie zębami za ciało jest dla szczeniąt nieodłącznym elementem zabawy z rodzeństwem. Zrozumienie, że takie zachowania nie są akceptowane przez opiekuna, zajmie maluchowi trochę czasu. Jednak każdy opiekun powinien poświęcić czas na taką naukę. Gryzienie rąk i nóg w zabawie bywa bowiem nie tylko nieprzyjemne, ale także dość niebezpieczne, szczególnie podczas zabawy psa z dzieckiem. 


Jak oduczyć psa gryzienia po nogach i rękach? Najlepszym sposobem będzie przekierowanie zainteresowania psa na bezpieczne zabawki i szarpaki oraz proponowanie mu wspólnej, odpowiedniej zabawy. Sprawdzić się mogą także niewielkie pluszaki, które maluch będzie mógł nosić w pysku w chwilach nadmiernej ekscytacji. Gdy szczeniak gryzie nas po rękach, możemy krzyknąć głośno „au!” i zakończyć interakcję z psem, zabierając ręce poza zasięg jego pyska. Ta technika pokaże maluchowi, że gryzienie właściciela w zabawie nie przynosi mu żadnych korzyści i kończy się nieprzyjemną stratą. Gryzienie rąk i nóg może być również objawem agresji u psa. Jeśli nasz pupil warczy ostrzegawczo, kłapie zębami, kuli uszy i gryzie do krwi, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z behawiorystą.

Dlaczego pies gryzie łapy i ogon?

Sporadyczne gryzienie łap i ogona jest zupełnie normalnym zachowaniem psa. Gdy zaobserwujemy, że pies gryzie łapę, możemy sprawdzić, czy w opuszce lub między palcami nie utknęły mu jakieś zanieczyszczenia ze spacerów. Jednak nadmierne interesowanie się łapami, ogonem, ich gryzienie i wylizywanie może świadczyć o zaburzeniach zdrowotnych lub behawioralnych. Najczęstszą przyczyną gryzienia łap przez psa jest alergia pokarmowa. Związane z nią problemy dermatologiczne obejmują uporczywy świąd, wypryski i grzybice, które prowokują psa do częstego wygryzania skóry między opuszkami. 


Dlatego jeśli zauważymy, ze nasz pupil nadmiernie wylizuje się i wygryza, powinniśmy najpierw obejrzeć jego skórę w tych miejscach. Jeżeli coś nas zaniepokoi, należy zgłosić się do lekarza weterynarii. Powodem, dla którego pies gryzie ogon i łapy, może być także nuda. Dodatkowa dawka zabawy, atrakcyjne posiłki podawane na macie węchowej czy częstsze spotkania z przyjaznymi psami mogą zapobiec temu problemowi.

Podsumowanie – co robić, kiedy pies gryzie?

Gryzienie to zupełnie naturalne zachowanie psa, które jest jednak niepożądane przez większość opiekunów. By oduczyć psa gryzienia mebli, naszych rąk czy smyczy podczas spacerów, musimy najpierw ustalić przyczynę problemu, a następnie zastosować odpowiednie techniki, które mu zapobiegną. Najlepszym sposobem na psa, który gryzie rzeczy, jest przekierowanie jego uwagi na zabawki i szarpaki. Sprawdza się też zwiększenie ilości codziennej aktywności i ciekawych zajęć, które pomogą zwierzakowi spożytkować nadmiar energii. Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie opanować problemu z gryzieniem, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą od psich zachowań. Doradzi on, jak pracować z psem i jak nagradzać go za odpowiednie zachowanie, by oduczyć go gryzienia.