Dlaczego pies kopie dziury i jak go tego oduczyć?
dlaczego pies kopie dziury dlaczego pies kopie dziury

Dlaczego pies kopie dziury i jak go tego oduczyć?

Czas czytania: 8 min

30 lis 2023

 • Za kopanie dziur w ogrodzie nigdy nie należy zwierzaka karać. Aby oduczyć zwierzaka niszczenia ogrodu, należy najpierw zastanowić się, dlaczego pies kopie doły w ziemi.

 • Psy mogą kopać w ogrodzie z wielu powodów. Może to być sposób na schłodzenie się w upalny dzień, próba upolowania kreta, obrona zasobów lub rozładowanie frustracji. Niektóre psy pozbawione spacerów w ten sposób będą próbowały wydostać się na wolność. Każda z tych przyczyn będzie wymagała innego rozwiązania.

 • Dodatkowym sposobem na oduczenie psa kopania dołów w nieodpowiednich miejscach jest przygotowanie piaskownicy. Najważniejsze części ogrodu warto też zabezpieczyć tak, by zwierzak nie mógł ich niszczyć.

Niektóre zachowania psów są wyjątkowo niemile widziane. Oprócz zjadania kup, szczekania na obcych ludzi czy ucieczek za zwierzyną, jednym z częstych problemów jest kopanie dołów w ogrodzie. I choć takie zachowanie jest dla psów całkowicie naturalne, to większość opiekunów nie chce pogodzić się z rozkopanymi rabatkami czy podkopami pod płotem.


Walka z tym problemem nie jest łatwa, jednak w wielu przypadkach można go znacząco ograniczyć. Co oznacza, jak pies kopie doły i jak oduczyć psa kopania dziur?

Dlaczego pies kopie dziury w ogrodzie?

Kopanie dziur w ziemi to całkowicie naturalne zachowanie, które może pojawić się u każdego psa. Wśród powodów, dla których pies kopie doły w ogrodzie, wymienić można:

 • chęć schłodzenia się w upalny dzień,

 • polowanie na zwierzątka żyjące pod ziemią,

 • próbę ucieczki,

 • chowanie zasobów,

 • nudę.

Za kopanie w ogrodzie nigdy nie należy zwierzaka karać. Takie metody mogą jedynie sprawić, że zwierzak i tak będzie kopać - wtedy, gdy opiekun nie będzie tego widział.


Warto też pamiętać, że stres związany z krzykiem i karaniem może w niektórych wypadkach nasilać nieprawidłowe zachowania czworonoga, który w ten sposób będzie próbował rozładować swój stres. Chcąc oduczyć czworonoga takich zachowań, trzeba przede wszystkim rozpoznać, co oznacza jak pies kopie doły i sprawić, by nie miał takiej potrzeby.

Szukanie ochłody w upalny dzień

Piach ukryty pod powierzchnią jest znacznie chłodniejszy niż ziemia ogrzana przez słońce, dlatego położenie się w takim wykopanym dołku działa jak mata chłodząca. Takie dziury pies kopie zazwyczaj w cieniu, na przykład pod ścianą domu czy pod krzewem.


Co zrobić, żeby pies nie kopał dołów dla ochłody? Takie zachowanie jest trudne do wyeliminowania, jednak zapewniając psu inne sposoby na schłodzenie się w upalny dzień można znacząco zmniejszyć ilość dziur w ogrodzie. Przede wszystkim należy zapewnić psu stały dostęp do chłodnej wody i zacienionego schronienia. Pomocne będą także maty chłodzące ułożone w cieniu (na przykład na werandzie), dostęp do chłodnej posadzki w garażu czy baseniku wypełnionego wodą.

Polowanie na krety i gryzonie

Doskonały węch psa pozwala mu odnaleźć nornice, krety i myszy żyjące pod ziemią, a silny instynkt myśliwski nakazuje czworonogowi kopać tak długo, aż dotrze do zwierzątka. Takie dziury są zazwyczaj bardzo głębokie, a pies podczas energicznego kopania często wsadza nos w ziemię i węszy, głośno fukając.


Oduczenie psa kopania dziur w poszukiwaniu ofiary jest bardzo trudne, gdyż instynktu myśliwskiego nie da się wyeliminować nawet bardzo awersyjnymi metodami. Jeśli pies kopie doły z powodu kretów i gryzoni, można spróbować odstraszyć je z ogrodu. Trzeba tylko pamiętać, że większość trutek na szkodniki jest silnie toksyczna także dla psów. Dlatego chcąc pozbyć się takiego problemu, należy stosować wyłącznie naturalne metody.

Próba ucieczki z ogrodu

Poza ogrodzeniem na czworonoga czeka wiele ciekawych atrakcji – na przykład suki w cieczce czy koty sąsiada. Takie doły będą się oczywiście pojawiać pod samym płotem.


Niestety psiak, który już raz wydostał się w ten sposób na wolność, będzie miał większą skłonność do robienia podkopów. Zastawianie takich dołów paletami lub innymi ogrodowymi sprzętami może jedynie sprawić, że zwierzak podejmie kolejne próby ucieczki w innym miejscu. Dlatego jeśli pies kopie dziury w ogrodzie, by się z niego wydostać, najważniejsze jest uniemożliwienie mu ucieczki przez taki podkop. Solidna podmurówka zapobiegnie zrobieniu podkopu i prawdopodobnie zniechęci czworonoga do takiego kopania dołów.


Psiaka, który chciałby mieć kontakt ze światem zewnętrznym, warto też zabierać na spacery. Dzięki nim zwierzak zaspokoi swoje potrzeby i nie będzie już tak chętny do samodzielnych wypraw. Samca można także wykastrować – wyeliminuje to problem ucieczek w poszukiwaniu suk w cieczce.

Ukrywanie zabawek i jedzenia

Niektóre psy mogą mieć skłonność do zakopywania cennych dla siebie rzeczy – najczęściej zabawek i jedzenia (szczególnie większych gryzaków). W ten sposób mogą ukrywać je przed innymi domownikami albo zabezpieczać przed zgubieniem. Pies, który kopie dziury w ogrodzie, by ukryć w nich zasoby, może robić bardzo głębokie doły, które po umieszczeniu w nich zabawki będzie próbował zakopać nosem lub przednimi łapami. Może też przenosić zdobycz w inne miejsca, odkopując ją co jakiś czas i robiąc nowy dołek w ogrodzie. Niektóre psy będą mieć skłonność do kopania skrytek przez cały rok, u innych takie zachowania mogą pojawiać się na przykład tylko latem, gdy wysokie temperatury zniechęcają do jedzenia lub zabawy.


W przypadku, gdy pies zakopuje jedzenie, najlepszym sposobem będzie zrezygnowanie z podawana mu większych gryzaków. Czworonóg uważa je wprawdzie za dość cenną zdobycz, jednak nie jest nimi zainteresowany na tyle, by od razu je zjeść. Jeśli takie zachowanie pojawiło się nagle, warto będzie przebadać zwierzaka, gdyż nagły brak apetytu może być związany z jakąś chorobą.


Zakopywanie zabawek może być większym problemem – nikt przecież nie chce odbierać pupilowi ulubionych piłek czy szarpaków! Pomocne może być udostępnianie psu zabawek tylko pod nadzorem opiekuna. W momencie, gdy zwierzak zacznie kopać dół, taką zabawkę można wymienić na przykład na drobne smaczki.


Natomiast jeśli pies stara się ukrywać piłki i szarpaki przed drugim czworonogiem, warto zrobić odwrotnie, czyli na próbę zapewnić mu więcej zabawek. Może w ten sposób sprawimy, że psiak uzna je za mniej cenne (skoro jest ich tak dużo) i nie będzie czuł potrzeby ukrywania ich przed konkurencją.

Nuda i frustracja

Znudzony i sfrustrowany brakiem innej rozrywki pies będzie szukał sobie jakiegokolwiek zajęcia, które pozwoli mu rozładować nadmiar energii. Może oszczekiwać przechodniów widzianych zza płotu, polować na latające ptaki czy właśnie kopać doły w ogrodzie. Dziury kopane z nudów mogą wyglądać w różny sposób – czasem będzie to próba podkopania się pod ogrodzeniem, a czasem znudzony zwierzak zacznie polować na krety.


Jeśli pies kopie dziury w ziemi z nudów, należy zapewnić mu inne, ciekawe zajęcie, które zmęczy go fizycznie i umysłowo. Czworonoga warto zabierać na regularne spacery, rozsypywać mu drobne smaczki w trawie, zachęcając do węszenia i zapewnić mu zabawki do gryzienia. Dobrym sposobem na rozładowanie nadmiaru energii będzie uczenie psiaka przeróżnych sztuczek – robienie czegoś z opiekunem sprawi zwierzakowi największą satysfakcję i pozwoli zacieśnić więzi z domownikami.

Jak oduczyć psa kopania w ogrodzie?

W niektórych przypadkach żadne starania opiekuna nie uchronią ogrodu przed rozkopaniem. Szczególnie teriery i psy innych ras myśliwskich wyjątkowo lubują się w kopaniu dołów, choć taką zabawę polubić mogą nawet zwykłe kundelki.


Jeśli twój czworonóg ma skłonności do kopania w ziemi, to niezależnie od powodu możesz zastosować kilka dodatkowych metod, które pozwolą lepiej kontrolować ogrodnicze zapędy twojego pupila.

 • Wyznacz psu miejsce do kopania. Psiak może zrezygnować z pracochłonnego rozkopywania ubitej ziemi porośniętej trawą, jeśli będzie miał dostęp na przykład do piaskownicy. Takie miejsce powinno być na tyle duże, by zwierzak mógł wykopać w nim dołek i się w nim położyć. By ograniczyć rozsypywanie piasku, trzy boki piaskownicy możesz zrobić nieco wyższe.

 • Nie zostawiaj psa samego w ogrodzie. Nadzór nad zwierzakiem pozwoli ci przekierować jego uwagę na inne, lepsze zajęcie. Gdy psiak zaczyna kopać, zawołaj go i zaproponuj mu zabawę, głaskanie albo szybką powtórkę prostych komend. Postępuj tak, jak w przypadku oduczania szczeniaka gryzienia – zapewnij psu inne, równie ciekawe zajęcie.

 • Zabezpiecz najważniejsze części ogrodu. Jeśli twój pupil upatrzył sobie kopanie w ziemi pod krzewem albo rozgrzebuje rabatę z kwiatami, takie miejsce możesz odgrodzić na przykład eleganckim drewnianym płotkiem albo najtańszą plastikową siatką. Psy mogą zrezygnować z upatrzonych sobie miejsc, gdy postawisz nawet bardzo prowizoryczne zabezpieczenie – chociażby z kilku wbitych w ziemię kijków powiązanych sznurkiem.

Czemu pies kopie na kanapie, w legowisku lub łóżku?

Niektóre psy mogą kopać nie tylko w ogrodzie – część zwierzaków lubi skrobać pazurami także swoje legowiska, dywany czy kanapę. Takie zachowanie również bywa być problematyczne, szczególnie w przypadku bardziej zapamiętałych czworonogów, które mogą w ten sposób porwać tapicerkę czy zniszczyć swoje posłanie. Kopanie w posłaniu ma zazwyczaj jedną z dwóch przyczyn: może być sposobem na umoszczenie sobie danego miejsca do spania albo próbą zakopania jakiejś zdobyczy.


Jeśli pies kopie w legowisku, warto zastanowić się, czy na pewno ma wygodne miejsce do spania. Część psów, szczególnie tych z problemami ze stawami, może czuć dyskomfort, leżąc na standardowym posłaniu z gąbki. W takim przypadku zmiana posłania na materac ortopedyczny może całkowicie wyeliminować problem.


Zdarzyć się też może, że psiak wygrzał sobie swoje ulubione miejsce i kopaniem próbuje odsłonić chłodniejszą część koca albo instynktownie kopie, by zrobić sobie chłodny dołek – podobnie jak w ogrodzie. Dlatego każdy zwierzak powinien mieć kilka miejsc do spania, w tym dostęp do chłodnych kafelków albo maty chłodzącej.


W przypadku, gdy pies kopie w legowisku, by ukryć w nim zdobycz, można spróbować którejś z metod działających przy zakopywaniu zabawek i jedzenia w ogrodzie. Zrezygnowanie z podawania psu zbyt dużej ilości gryzaków i udostępnianie zabawek tylko pod nadzorem sprawi, że zwierzak przestanie kopać.

Bibliografia

 • Odendaal, J. S. J. (1997). An ethological approach to the problem of dogs digging holes. Applied Animal Behaviour Science, 52(3-4), 299-305.