Poodle

Poodle

Pudel średni to mały, elegancki pies o kręconej sierści i zwisających uszach. Psy tej rasy są bardzo inteligentne, pogodne, przyjacielskie i energiczne, dlatego mogą być dobrym wyborem dla niedoświadczonego opiekuna. Trzeba jednak pamiętać, że pudel średni nie jest leniwym kanapowcem i wymaga dużej dawki ruchu, a jego sierść potrzebuje regularnego strzyżenia.

Aktywność

Aktywność

8/10

Pielęgnacja

Pielęgnacja

9/10

Podatność

Podatność

8/10

Długość życia

Długość życia

8/10

Z tego artykułu dowiesz się:

Z tego artykułu dowiesz się:

Poodle - Opis i wygląd rasy

Pudel średni to dość mały, harmonijnie zbudowany pies mogący ważyć 7-11 kg. Głowa u psa tej rasy jest stosunkowo długa i wąska, o prostej kufie zakończonej dobrze rozwiniętym nosem. Oczy pudla średniego muszą być lekko skośne, czarne lub ciemnobrązowe i powinny mieć bystry, inteligentny wyraz. Uszy są dość długie, płaskie i opadające wzdłuż głowy, a ich końce muszą być zaokrąglone.


Tułów pudla średniego jest prosty, mocny i dobrze umięśniony, harmonijny i proporcjonalny, a klatka piersiowa powinna sięgać aż do łokcia. Ogon u psa tej rasy powinien być dość wysoko osadzony, a idealnie proste i równoległe, umięśnione kończyny muszą umożliwiać psu lekki i sprężysty ruch.


Pudle średnie mają dwuwarstwową sierść złożoną z obfitego, gęstego podszerstka o wełnistej strukturze i skąpego włosa okrywowego. Podszerstek tworzy zazwyczaj sprężyste, regularne loki, choć może również układać się w długie, skręcone sznury. W rasie pudel średni akceptowane są wyłącznie jednolite umaszczenia – czarne, białe, brązowe, srebrne i płowe.

Poodle

Poodle - Charakter i usposobienie

Pudel to rasa pełniąca pierwotnie rolę psa myśliwskiego, którego zadaniem było przynoszenie myśliwemu ustrzelonego ptactwa wodnego. Psy te musiały szybko się uczyć, były zwinne, czujne i aktywne. Nie mogły przy tym wykazywać żadnej agresji w stosunku do innych psów ani ludzi.

Charakter

Pudel średni to pogodny, przyjazny pies, który silnie przywiązuje się do wszystkich domowników. Uwielbia być w centrum uwagi i potrafi dopominać się o nią częstym zaczepianiem do zabawy i szczekaniem. Nie przepada też za samotnością, dlatego opiekun będzie musiał poświęcić czas na nauczenie go samodzielnego zostawania w domu.


Pudle średnie kochają zabawę, są bardzo energiczne i szybko się uczą, dlatego mogą być dobrym towarzyszem zabaw dla dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że psy tej rasy są wrażliwe i delikatne – z tego względu ich kontakty z dziećmi powinny zawsze odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej.


Pudle średnie nie wykazują strachu przed obcymi osobami i szybko przekonują się do gości odwiedzających dom. Nie sprawdzą się w roli groźnego stróża domu, jednak mogą zaalarmować opiekuna o obecności intruza lub podejrzanych dźwiękach.


Odpowiednio zsocjalizowany pudel średni jest przyjacielsko nastawiony do innych czworonogów, chętnie się z nimi bawi i nie prowokuje awantur. Opiekun musi jednak pamiętać, by już we wczesnym wieku zapewnić szczeniakowi wiele przyjemnych kontaktów z różnymi psami i zadbać o naukę prawidłowej komunikacji. 


Dobrym sposobem na socjalizację malucha będą zajęcia w psim przedszkolu prowadzonym przez doświadczonego specjalistę. Pudel średni nie wykazuje silnego instynktu łowieckiego i może zamieszkać z kotem, jeśli został z nim odpowiednio zapoznany.

Usposobienie

Pudle średnie to psy aktywne, które potrzebują długich spacerów i ciekawego zajęcia, które zaangażuje ich umysł i spożytkuje nadmiar energii. Odpowiednia dawka takich aktywności sprawi, że pies stanie się zrównoważony i mniej natarczywy. Przyjazne, dobrze zsocjalizowane pudle średnie można zabierać nie tylko na przechadzki w spokojnej okolicy – zsocjalizowany psiak może być też doskonałym towarzyszem miejskiego spaceru, wyjścia do kawiarni czy nawet do pracy w biurze. Małe rozmiary psiaka sprawiają, że bez trudu można zabrać go w każdą podróż.


Pudel średni uważany jest za jedną z najbardziej inteligentnych ras. Psiaki te szybko i chętnie uczą się rozmaitych komend, dlatego ich wychowanie nie powinno sprawiać trudności nawet mniej doświadczonemu opiekunowi. Trzeba jednak pamiętać, że te małe psiaki równie szybko uczą się też złych zachowań i wymagają konsekwencji – w przeciwnym razie mogą stać się uparte i uciążliwe.


Szkolenie psa rasy pudel średni powinno opierać się na pozytywnych metodach, czyli nagradzaniu odpowiedniego zachowania. Stosowanie kar i przymusu sprawi jedynie, że ten wrażliwy pies zacznie obawiać się swojego opiekuna i zacznie go unikać.

Poodle - Historia rasy

Pierwotnie pudle hodowane były jako psy myśliwskie. Ich zadaniem było wyławianie z wody i przynoszenie myśliwemu ustrzelonych kaczek. Pudle uważane są za niemiecką rasę, jednak FCI nadało patronat nad nimi Francji.

Początki

Pierwsze wzmianki o psach z kręconą, gęstą sierścią pochodzą już z XV wieku. Początkowo dużą popularnością cieszyły się na terenie Niemiec, jednak szybko pojawiły się też we Francji. Wykorzystywano je głównie do pracy wodnej, a ich nieprzemakalną sierść strzyżono w charakterystyczny sposób. Łapy i tylne partie ciała strzyżono na krótko, by ułatwić im pływanie, a na nerkach, ogonie i nadgarstkach zostawiano pompony, które chroniły te miejsca przed wyziębieniem. 

Rozwój rasy

Elegancki wygląd pudli sprawił, że coraz częściej utrzymywano je w roli psów do towarzystwa – szczególnie na francuskich salonach. Inteligencję psów doceniono natomiast w cyrkach, gdzie psiaki uczone były rozmaitych sztuczek. Właściciele cyrków preferowali mniejsze psy, które były tańsze w utrzymaniu – w ten sposób w 1907 roku ukształtowała się miniaturowa odmiana rasy. Następnie hodowcy stworzyli jeszcze mniejszego pudla toy. Ostatnią wyhodowaną odmianą był pudel średni.

Obecnie

Obecnie pudle średnie to przede wszystkim psy do towarzystwa. Cenione są za swoją inteligencję, przyjazne usposobienie i zrównoważony temperament. Psy tej rasy doskonale odnajdują się zarówno w dużych miastach, jak i w bardziej spokojniej okolicy. Pudel średni cieszy się najmniejszą popularnością ze wszystkich odmian.

Poodle - Pielęgnacja i zdrowie

Poodle

Pudel średni wymaga systematycznej, dość czasochłonnej pielęgnacji. Psy tej rasy są zdrowe, wytrzymałe i zazwyczaj nie wymagają specjalnej diety.

Pielęgnacja

Codzienna pielęgnacja pudla polega na dokładnym rozczesywaniu włosa, który może mieć skłonność do plątania się. Konieczne będą do tego szczotka pudlówka i metalowy grzebień, a także odżywka w sprayu – czesanie na sucho może bowiem powodować łamanie się włosa.


Co kilka tygodni psa należy wykąpać w specjalnych kosmetykach przeznaczonych dla tej rasy. Po myciu pudla średniego należy dokładnie wysuszyć suszarką, równocześnie szczotkując sierść. Taka pielęgnacja jest dość czasochłonna i wymaga wprawy, dlatego część opiekunów decyduje się na kąpiele u groomera.


Pudle nie linieją, za to ich sierść rośnie przez cały czas. Dlatego psy tej rasy wymagać będą regularnego strzyżenia. W przypadku psów, które nie biorą udziału w wystawie, opiekun może zdecydować się na skrócenie włosa, co znacznie ułatwi codzienną pielęgnację. Psy wystawowe muszą być strzyżone w sposób ściśle określony we wzorcu. Uzyskanie odpowiedniej fryzury nie jest łatwym zadaniem – w takim wypadku strzyżenie pudla średniego warto powierzyć specjaliście.


Opiekun psa rasy pudel średni musi też regularnie sprawdzać stan uszu i oczu pupila, a w razie konieczności także skracać psu pazury.

Zdrowie

Pudle średnie to zdrowe psy, które żyją średnio 15 lat. Istnieje jednak kilka chorób typowych dla tej rasy.


Są to przede wszystkim:

W przypadku niektórych z tych problemów zdrowotnych geny warunkujące wystąpienie choroby można wykryć za pomocą badań DNA. Pozwala to na wyeliminowanie z hodowli psów, które mogłyby przekazać potomstwu predyspozycje do takich chorób. Tego typu testy są jednak drogie, dlatego wykonywane są tylko przez odpowiedzialnych, doświadczonych hodowców.


Z tego względu opiekun, który nie chce ryzykować problemów zdrowotnych u pupila, powinien ostrożnie wybrać hodowlę i upewnić się, że jest ona zarejestrowana w ZKwP (FCI). Dobrzy hodowcy dbają też o profilaktykę zdrowotną, zapewniają szczeniakom szczepienia, odrobaczanie i zdrową dietę, co przekłada się na silniejszą odporność w dorosłym wieku.


Trzeba jednak pamiętać, że nawet pies z najlepszej hodowli może zachorować. Dlatego opiekun pudla średniego powinien regularnie odwiedzać z psem lekarza weterynarii i przynajmniej raz do roku wykonywać pupilowi profilaktyczne badania. Specjalistę należy odwiedzić także wtedy, gdy psiak zacznie kuleć, łzawić, kaszleć podczas spaceru lub wykazywać inne objawy mogące świadczyć o chorobie.

Żywienie

Pudle średnie wymagają dobrze zbilansowanej diety dostosowanej do indywidualnych potrzeb psa wynikających z jego wieku, stanu zdrowia i poziomu aktywności. Psy tej rasy można karmić zarówno wysokiej jakości karmą gotową (suchą lub mokrą), jak i dietą domową. Posiłki przygotowywane w domu nie mogą składać się jedynie z mięsa, podrobów i warzyw - muszą być uzupełniane o niezbędne suplementy, które dostarczą psu właściwych ilości witamin i substancji mineralnych. Niedobory tych składników mogą stać się przyczyną wielu poważnych chorób i są szczególnie niebezpieczne w przypadku psów w okresie wzrostu.


Opiekunowie chcący żywić pupila zdrową, nieprzetworzoną dietą bez konserwantów mogą też zdecydować się na zakup posiłków przygotowywanych przez katering dla psów – PsiBufet. Takie jedzenie jest odpowiednio zbilansowane i zawiera wyłącznie składniki najwyższej jakości, czyli mięso, podroby, warzywa i odpowiednią dawkę niezbędnych suplementów.


Nie zawiera natomiast zbóż ani sztucznych dodatków, dzięki czemu będzie bezpiecznym wyborem także dla psów z alergią pokarmową i wrażliwym żołądkiem. Wyjątkowo lekkostrawne, aromatyczne posiłki o wysokiej zawartości mięsa występują w wielu wariantach smakowych, które posmakują nawet najbardziej wybrednym psiakom.

Poodle - Ciekawostki

Pudel to rasa występująca w czterech odmianach, które różnią się wyłącznie wysokością w kłębie. Wzorzec rozróżnia pudle duże (królewskie), średnie, miniaturowe i toy, o wzroście:

Wszystkie odmiany należą wprawdzie do jednej rasy, jednak hodowcy nie krzyżują ze sobą pudli miedzy odmianami. Unika się też kojarzenia psów o różnych umaszczeniach, choć nie jest to zabronione przez ZKwP.


Pudel to rasa blisko spokrewniona z barbetem – starą francuską rasą, która również hodowana była do polowań na ptactwo wodne.

Warto wiedzieć

Jeśli planujesz zostać opiekunem pudla średniego, na te pytania warto znać odpowiedzi!