Boston terrier
Boston terrier to mały pies o krótkiej sierści, kwadratowej sylwetce i charakterystycznie skróconym pysku. Psy tej rasy są energiczne, inteligentne, pogodne i łagodne, dlatego stanowią doskonałe towarzystwo dla każdej rodziny. Dobrze odnajdują się w mieście, jednak nie przepadają za samotnością. Boston teriery mogą także cierpieć na kilka poważnych chorób będących wynikiem budowy ich głowy.
Aktywność
6/10
Pielęgnacja
4/10
Podatność
7/10
Długość życia
6/10
Z tego artykułu dowiesz się:
Boston terrier czy buldog francuski?
Ile kosztuje boston terrier?
Ile żyje boston terrier?
Czy boston terrier jest agresywny?
Czy boston terrier jest chorowity?
Spis treści
- 1. Boston terrier - Opis i wygląd rasy
- 2. Boston terrier - Charakter i usposobienie
- 2.1. Charakter
- 2.2. Usposobienie
- 3. Boston terrier - Historia rasy
- 3.1. Początki
- 3.2. Rozwój rasy
- 3.3. Obecnie
- 4. Boston terrier - Pielęgnacja i zdrowie
- 4.1. Pielęgnacja
- 4.2. Zdrowie
- 4.3. Żywienie
- 5. Boston terrier - Ciekawostki
- 5.1. Warto wiedzieć
Boston terrier - Opis i wygląd rasy
Boston terrier ma kształtną, krótką i zwartą sylwetkę o kwadratowym kształcie. Psy tej rasy występować mogą w trzech kategoriach wagowych – poniżej 6,8 kg, 6,8-9 kg i 9-11,35 kg. Boston teriery charakteryzują się graniastą głową o krótkiej, szerokiej kufie zakończonej czarnym, szerokim nosem. Wargi u psa tej rasy powinny całkowicie zakrywać zęby psa, jednak nie mogą być obwisłe, natomiast szczęka musi być szeroka i kwadratowa. Oczy boston teriera są szeroko rozstawione, duże, okrągłe i ciemne, a uszy małe i noszone prosto ku górze.
Tułów psa tej rasy powinien być krótki, prosty, z głęboką i dość szeroką klatką piersiową. Naturalnie krótki ogon boston teriera jest cienki i zwęża się ku końcowi – może być prosty lub w kształcie korkociągu. Proporcjonalnie długie nogi psa tej rasy muszą być proste, dobrze umięśnione i powinny umożliwiać psu śmiały, rytmiczny ruch pełen wdzięku.
Boston teriery mają sierść złożoną z krótkiego, gładkiego włosa okrywowego o delikatnej strukturze. Psy tej rasy mogą występować w maści pręgowanej, foczej lub czarnej z białymi znaczeniami obejmującymi pierś, otoczkę na kufie i strzałkę między oczami. W rasie tej niedopuszczalne są niebieskie oczy, umaszczenie szare, brązowe lub umaszczenie bez białych znaczeń.

Boston terrier - Charakter i usposobienie
Boston terrier to rasa wyhodowana wyłącznie do towarzystwa dla ludzi żyjących w dużych miastach. Wśród jego przodków znajdują się wprawdzie psy wykorzystywane niegdyś do walk, jednak w drodze selekcji wyeliminowano ich bojowy charakter. Dzięki temu boston terrier to pies łagodny w stosunku do ludzi i innych psów, energiczny, pogodny i niezwykle inteligentny. Dobrze odnajduje się w małych mieszkaniach i stanowi niezłe towarzystwo zabaw dla nieco starszych dzieci.
Charakter
Boston teriery silnie przywiązują się do wszystkich domowników i uwielbiają okazywać im czułość. Chętnie śpią z opiekunem w łóżku, przesiadują na kolanach i towarzyszą we wszystkich codziennych aktywnościach, choć nie są przy tym zbyt natarczywe. Przyjacielskie, chętne do zabawy psy tej rasy doskonale dogadują się z dziećmi nauczonymi delikatnego obchodzenia się ze zwierzętami. Ich kontakty z maluchami powinny jednak zawsze odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej.
Dobrze zsocjalizowane boston teriery nie wykazują nieufności wobec obcych ludzi i szybko nawiązują nowe znajomości. Nie są szczekliwe, jednak pozostawione same na wiele godzin mogą wyć i popiskiwać. Nie sprawdzą się więc w roli towarzysza dla osoby, której często nie ma w domu.
W stosunku do innych psów boston terrier jest z reguły nastawiony pozytywnie i nie wykazuje żadnego lęku nawet w kontaktach z większymi od siebie czworonogami. Trzeba jednak pamiętać, że większy pies może z łatwością wyrządzić krzywdę takiemu maluchowi, dlatego należy zachować ostrożność, dobierając mu towarzystwo do zabawy. Boston terrier nie wykazuje instynktu łowieckiego, może więc zamieszkać z kotem lub królikiem.
Usposobienie
Energiczne i sprawne fizycznie boston teriery potrzebują stosunkowo dużej dawki ruchu – zmuszone do roli kanapowca szybko przytyją i staną się sfrustrowane. Psy tej rasy są odważne i ciekawskie, dlatego dobrze odnajdują się w każdych warunkach. Natomiast niewielkie rozmiary sprawiają, że boston teriera można zabierać do pracy i na dłuższe wyjazdy.
Boston terrier obdarzony jest dużą inteligencją, która pozwala mu na szybkie zapamiętywanie komend i sztuczek. Psy tej rasy chętnie współpracują z opiekunem, o ile mają z nim dobrą relację i zostaną odpowiednio zmotywowane. Szkolenie boston teriera powinno bazować na metodach pozytywnych polegających na nagradzaniu psa za dobre zachowanie. Nie należy natomiast stosować siły ani przymusu. Źle traktowane psy tej rasy staną się nieufne, lękliwe i zaczną unikać opiekuna.
Boston terrier sprawdzi się w wielu sportach kynologicznych – może uczestniczyć w treningach obedience, rally-o, agility i wziąć udział w szkoleniu z noseworku.
Boston terrier - Historia rasy
Boston terrier to rasa pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Jej przodkami były buldogi angielskie i buldogi francuskie.
Początki
Psy hodowane do walk trafiły do Stanów Zjednoczonych za sprawą angielskich imigrantów i szybko zyskały na popularności. W połowie XIX wieku robotnicy z Bostonu zaczęli krzyżować je z białymi terierami angielskimi, by poprawić ich zwinność, zawziętość i zdolności bojowe.
Jednym z takich psów był należący do Roberta Hoopera Judge. Postawnego, brązowo-białego psa ważącego około 15 kg skojarzono z Gyp – małą, białą suczką o okrągłej głowie, należącą do Edwarda Brunetta z Massachusetts. Gyp urodziła tylko jednego psa, 9-kilogramowego Eph obdarzonego okrągłą głową i masywną budową. Pies ten stał się następnie ojcem licznego potomstwa.
Rozwój rasy
Hodowcy terierów pochodzących z Bostonu dążyli głównie do znacznego zmniejszenia rozmiarów czworonogów i uzyskania idealnie okrągłej głowy. Pierwsze psy zaprezentowali w 1870 roku na wystawie w Bostonie. Do roku 1889 małe teriery zdobyły dużą popularność, co poskutkowało utworzeniem pierwszego klubu rasy.
W 1893 roku rasa boston terrier uznana została przez American Kennel Club. W XX wieku wzorzec uzupełniono o dopuszczalne rodzaje umaszczeń. W latach trzydziestych XX wieku boston teriery trafiły na Wyspy Brytyjskie, a dwadzieścia lat później zaczęły pojawiać się w innych europejskich krajach.
Obecnie
Obecnie boston terrier to jedna z nielicznych amerykańskich ras, która popularna jest na całym świecie. Ścisła selekcja sprawiła, że bostony straciły swój bojowy charakter i zyskały usposobienie domowego ulubieńca. Małe, pogodne i łagodne czworonogi doskonale odnajdują się w dużych miastach.
Boston terrier - Pielęgnacja i zdrowie

Boston terrier nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. W porównaniu do innych ras brachycefalicznych jest dość zdrowy, jednak może wymagać starannie dobranej diety.
Pielęgnacja
Krótką, delikatną sierść boston teriera łatwo jest utrzymać w czystości. Opiekun powinien przede wszystkim zadbać o regularne szczotkowanie, które pozwoli usunąć nadmiar martwych włosów. Sprawdzi się do tego najlepiej gumowa rękawica z wypustkami lub włosiana szczotka. Zabrudzenia z sierści można usunąć za pomocą zwilżonej ściereczki – pozwoli to uniknąć częstych kąpieli, które nie są dla tej rasy wskazane.
Jeśli jednak kąpiel będzie konieczna, psa należy myć wyłącznie w hipoalergicznych szamponach przeznaczonych dla psów o wrażliwej skórze. Po umyciu należy dokładnie wytrzeć psa ręcznikiem, a następnie dosuszyć suszarką ustawioną na chłodny powiew. Opiekun boston teriera powinien także kontrolować stan oczu, czystość uszu i długość pazurów pupila. Psy mające skłonność do odkładania się kamienia nazębnego powinny mieć codziennie szczotkowane zęby.
Zdrowie
Boston teriery nie należą do zbyt odpornych ras, choć w porównaniu do innych brachycefalicznych psów są dość wytrzymałe. Wysokie temperatury znoszą zdecydowanie lepiej niż mopsy czy buldogi francuskie, choć opiekun wciąż nie powinien zabierać psa na długie spacery podczas upałów. Brak podszerstka sprawia natomiast, że boston teriery dość szybko wychładzają się przy niskich temperaturach. Na zimowe lub deszczowe spacery warto więc zakładać im ciepłe ubranka. Średnia długość życia boston teriera wynosi 13-15 lat.
Rasa ta wykazuje genetyczne predyspozycje do kilku dolegliwości zdrowotnych, wśród których wymienia się:
- dysplazję stawów biodrowych,
- wypadanie rzepek,
- chorobę Legga-Calvégo-Perthesa (martwica główki kości udowej),
- wady ukształtowania kręgów w odcinku piersiowo-lędźwiowym,
- spondylozę,
- dwurzędowość rzęs,
- jaskrę,
- wady ukształtowania powiek (entropium),
- wypadanie gruczołu trzeciej powieki,
- owrzodzenia rogówki,
- zaćmę,
- przetrwałą błonę źreniczną,
- chorobę Cushinga,
- niedoczynność tarczycy,
- rozszczep wargi i podniebienia,
- wrodzoną głuchotę,
- alergie pokarmowe i kontaktowe,
- atopowe zapalenie skóry.
Skrócona kufa boston teriera może być również przyczyną zespołu brachycefalicznego. Zwężenie nozdrzy, zbyt długie podniebienie miękkie i zwężenie tchawicy powodować będą u psa problemy z oddychaniem, nietolerancję wysiłku, chrapanie i charczenie, a nawet omdlenia z utratą przytomności. Leczenie takich problemów wymagać będzie przeprowadzenia szeregu kosztownych operacji chirurgicznych korygujących wadliwe ukształtowanie górnych dróg oddechowych.
Z tego względu przy wyborze szczeniaka nie należy szukać psów o przesadnie skróconych pyskach. Ryzyko problemów zdrowotnych u boston teriera zmniejszyć można, kupując psa od doświadczonego hodowcy zarejestrowanego w ZKwP. Rodzice miotu powinni być przebadani w kierunku najczęstszych występujących w rasie chorób.
Opiekun boston teriera powinien zapewnić psu regularne kontrole zdrowia obejmujące badania krwi. W przypadku zauważenia kulawizny, problemów dermatologicznych, zaczerwienionych oczu lub szybkiego męczenia się podczas spacerów należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii, który zleci niezbędne badania diagnostyczne.
Żywienie
Boston teriery charakteryzują się dobrym apetytem, który w połączeniu z niewystarczającą dawką aktywności fizycznej może stać się przyczyną otyłości. Przedstawiciele tej rasy wykazują także skłonność do alergii i nietolerancji pokarmowych – dolegliwości te objawiać się mogą zaczerwienieniem oczu, swędzeniem skóry i nawracającymi problemami trawiennymi. Z tego względu boston terrier wymagać będzie starannie dobranej diety.
W żywieniu boston terierów sprawdzają się najlepiej lekkostrawne, hipoalergiczne diety złożone z ograniczonej liczby składników. Pokarm nie powinien zawierać zbóż ani zbędnych wypełniaczy, które mogą zwiększać ryzyko uczulenia i nadwagi. Psu tej rasy podawać można gotowe karmy, trzeba jednak pamiętać, że mogą one zawierać potencjalnie alergizujące dodatki, takie jak konserwanty czy barwniki. Z tego względu najlepszym sposobem żywienia boston teriera jest stosowanie diety złożonej wyłącznie ze świeżych składników. Samodzielne przygotowywanie posiłków jest jednak czasochłonne i wymagać będzie od opiekuna wiedzy z zakresu prawidłowego żywienia psów.
Aby nie doprowadzić do niedoborów i nie tracić czasu na codzienne gotowanie psu, można skorzystać z usług PsiBufet – firmy kateringowej dla psów. PsiBufet oferuje zbilansowane, zdrowe posiłki złożone wyłącznie ze świeżych składników najwyższej jakości. Mięso, podroby i warzywa przygotowywane są według receptur stworzonych przez doświadczonych dietetyków zwierzęcych i uzupełniane są niezbędnymi suplementami, dzięki czemu dostarczają psu wszystkich składników potrzebnych do zachowania doskonałego zdrowia i energii.
Nie zawierają natomiast żadnych wypełniaczy, konserwantów ani sztucznych barwników, dzięki czemu są wyjątkowo lekkostrawne i odżywcze. Większość posiłków PsiBufet jest również monobiałkowa – bazująca na mięsie z kurczaka, indyka, wołowinie czy jagnięcinie – mogą więc być podawane nawet psom z alergią i nietolerancją pokarmową. Przygotowane świeżo posiłki dostarczane są opiekunom pod drzwi mieszkania i mogą być przechowywane w zamrażalniku. Sprawia to, że nawet bardzo zapracowany opiekun psa może zapewnić zdrowe, bezpieczne posiłki swojemu pupilowi.
Boston terrier - Ciekawostki
Podczas porodu u rasy boston terrier niezbędne jest wykonanie cesarskiego cięcia ze względu na duże, okrągłe głowy utrudniające naturalny poród.
Warto wiedzieć
Jeśli planujesz zostać opiekunem boston terriera, na te pytania warto znać odpowiedzi!
- Boston terrier czy buldog francuski? Boston terrier i buldog francuski nie różnią się zbytnio charakterem. Rasa pochodząca z USA uważana jest jednak za zdrowszą – ich kufa nie jest całkowicie spłaszczona, dlatego lepiej tolerują wysiłek fizyczny i rzadziej cierpią na udary cieplne.
- Ile kosztuje boston terrier? Cena szczeniaka boston terriera wynosi około 6000 zł. To, ile kosztuje boston terrier, zależeć będzie od stanu zdrowia i osiągnięć wystawowych rodziców miotu, a także od renomy hodowcy i umaszczenia szczeniaka.
- Ile żyje boston terrier? Średnia długość życia boston teriera wynosi 13-15 lat. To, ile żyć będzie boston terrier, zależy w dużej mierze od genów przekazanych mu przez rodziców, a także od sposobu żywienia i zapewnionej opieki zdrowotnej.
- Czy boston terrier jest agresywny? Boston teriery z natury nie są agresywne. Odpowiedzialni hodowcy nie dopuszczają do rozrodu psów wykazujących agresję, dzięki czemu większość czworonogów jest łagodna i przyjacielska. Brak odpowiedniej socjalizacji lub złe traktowanie mogą jednak sprawić, że nawet boston terrier stanie się agresywny.
- Czy boston terrier jest chorowity? W porównaniu do innych ras psów, boston terrier jest dość chorowity. W rasie tej często spotyka się problemy z oczami i układem ruchu. Zbyt spłaszczony pysk może także stać się przyczyną zespołu brachycefalicznego objawiającego się poważnymi problemami z oddychaniem.