Zalety mrożenia jedzenia dla psa
zalety mrożenia zalety mrożenia

Zalety mrożenia jedzenia dla psa

Autor: Aleksandra Więcławska

Czas czytania: 5 min

24 paź 2023

 • Niewielu opiekunów psów zdaje sobie sprawę, jak ważne jest prawidłowe przechowywanie jedzenia dla zwierzaka.
 • Suche i mokre karmy konserwowane są na wiele sposobów. Jednak źle przechowywane mogą zepsuć się w ciągu zaledwie kilku godzin.

 • Mrożenie świeżego jedzenia dla psa pozwala uniknąć stosowania potencjalnie szkodliwych konserwantów i sprawia, że mięso zachowuje swoje wartości odżywcze nawet przez kilka miesięcy.

 • Jedzenie PsiBufet można przechowywać w zamrażalniku przez 12 miesięcy od daty produkcji. Otwartą saszetkę należy trzymać w lodówce nie dłużej niż 48 godzin.

Wielu opiekunów psów przechowuje w domu zapas jedzenia dla pupila. Nic dziwnego – codzienne chodzenie do sklepu lub gotowanie jest niezwykle czasochłonne. Niestety źle przechowywana karma dla psa może ulec nie tylko zwietrzeniu – narażona jest także na działanie patogennych bakterii i grzybów oraz straty wielu cennych wartości odżywczych.


Nieodpowiednie przechowywanie jedzenia dla zwierzaka może więc nie tylko pogorszyć jego smak, ale także sprawić, że posiłek psa stanie się po prostu szkodliwy. Właściwe przechowywanie jedzenia dla psa jest więc niezwykle ważnym aspektem opieki nad domowym czworonogiem. Jak sprawić, by psie jedzenie jak najdłużej zachowało swoją świeżość i było chronione przed działaniem bakterii?

Przechowywanie suchej i mokrej karmy dla psa

Gotowe karmy dla psa mają zwykle bardzo długi okres przydatności. Suche karmy dla psa pakowane są w szczelne worki wypełnione atmosferą ochronną. W składzie tych produktów obecne mogą być także przeróżne chemikalia, które zapobiegać będą rozwojowi pleśni i bakterii, jełczeniu tłuszczu i utlenianiu się witamin. 


Mokre karmy są natomiast sterylizowane, czyli poddawane działaniu wysokiej temperatury i ciśnienia, które zabijają chorobotwórcze drobnoustroje. Sprawia to, że suche karmy w nieotwartym opakowaniu mogą być przechowywane nawet przez kilkanaście miesięcy, a karmy w puszkach nawet kilka lat. Niewielu opiekunów zdaje sobie jednak sprawę, że po otwarciu karma dla psa może zepsuć się nawet w przeciągu kilku godzin, jeśli będzie nieprawidłowo przechowywana

Czy sucha karma dla psa może się zepsuć?

Niektóre badania wykazują, że sucha karma dla psa już po 30-45 dniach od otwarcia traci część swoich wartości odżywczych. Na skutek kontaktu z promieniowaniem słonecznym i tlenem zachodzi w niej wiele procesów powodujących między innymi jełczenie tłuszczu i straty niezbędnych psu witamin.


Natomiast wilgoć sprzyjać będzie rozwojowi pleśni, bakterii i grzybów. Dlatego decydując się na żywienie psa suchą karmą, należy w szczególny sposób zadbać o jej prawidłowe przechowywanie.

 • Po otwarciu sucha karma dla psa powinna być przechowywana w oryginalnym opakowaniu.

 • Worek z karmą należy dodatkowo umieścić w szczelnym pojemniku przeznaczonym do przechowywania żywności.

 • Pudło z karmą należy przechowywać w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu, niedostępnym dla zwierząt.

 • Po każdym nasypaniu psu karmy z opakowania należy usunąć z torby nadmiar powietrza i szczelnie zamknąć pojemnik.

 • Przed otwarciem nowej karmy należy dokładnie umyć i osuszyć pojemnik.

 • Suchej karmy dla psa nie należy mrozić – proces ten może powodować zmianę wartości odżywczych i smaku suchych granulek.

Gdzie trzymać otwartą puszkę z mokra karmą?

Mokra karma dla psa po otwarciu psuje się jeszcze szybciej niż sucha. Większa zawartość wody i brak konserwujących chemikaliów sprawia, że już po kilku godzinach w puszce namnażają się pleśnie i bakterie.


Jak prawidłowo przechowywać otwartą, mokrą karmę dla psa?

 • Niewykorzystaną zawartość puszki przełóż do szczelnego pojemnika przeznaczonego do przechowywania żywności. Pozostawienie karmy w otwartej puszce może sprawić, że do psiego jedzenia przedostaną się szkodliwe substancje z metalu.

 • Pojemnik z mokrą karmą umieść w lodówce i zużyj w ciągu maksymalnie dwóch dni.

 • Jeśli mokra karma znajdowała się poza lodówką dłużej niż dwie godziny, powinna być natychmiast wyrzucona.

 • Mokrą karmę dla psa można mrozić w pudełku przeznaczonym do mrożenia żywności. Trzeba jednak pamiętać, że proces ten może zmienić jej smak i konsystencję, co negatywnie wpłynie na jej atrakcyjność dla zwierzaka.

Mrożenie jedzenia dla psa

Mrożenie gotowanego jedzenia dla psa to doskonały sposób na zapewnienie zwierzakowi zdrowej, wartościowej i bezpiecznej diety. Ujemna temperatura chroni przygotowany wcześniej posiłek dla psa przez rozwojem bakterii, grzybów i pleśni. Zmniejsza także straty cennych witamin i znacznie spowalnia proces jełczenia tłuszczu, sprawiając, że psie jedzenie zachowuje swój smak, aromat i wartości odżywcze.


Zamrożone jedzenie dla psa może być przechowywane nawet przez kilka miesięcy bez większych konsekwencji. Dlatego w przeciwieństwie do gotowej psiej karmy, zamrożone mięso, podroby i warzywa nie muszą być w żaden sposób konserwowane. Mrożenie jedzenia pozwala więc na unikanie potencjalnie szkodliwych dla psa dodatków, takich jak sztuczne konserwanty, środki bakteriostatyczne czy grzybobójcze chemikalia.

Mięso mrożone dla psa – dieta BARF

Mrożenie mięsa i podrobów dla psa to sposób często wykorzystywany przez osoby stosujące dietę BARF. W diecie tej psie posiłki przygotowuje się zazwyczaj na zapas – nawet na kilka miesięcy do przodu. Poporcjowane mięso z podrobami jest najczęściej pakowane w szczelne woreczki, słoiki lub plastikowe pudełka, a następnie zamrażane. Tak przygotowane mrożone psie jedzenie wystarczy dzień wcześniej przełożyć do lodówki, by zdążyło się całkowicie rozmrozić. Godzinę przed podaniem psu posiłku warto wyjąć mięso z lodówki, by nabrało temperatury pokojowej.


Mrożenie jedzenia nie zabija obecnych w nim bakterii. Dlatego decydując się na zamrożenie surowego mięsa dla psa trzeba pamiętać, by umieścić je w zamrażalniku od razu po zakupie i nie rozmrażać go bez potrzeby. Kilkukrotne rozmrażanie i ponowne zamrażanie mięsa prowadzić będzie do namnażania się niebezpiecznych patogenów, które mogą wywołać poważne zatrucie u domowego czworonoga.

Jak przechowywać jedzenie PsiBufet?

Jedzenie PsiBufet tuż po przygotowaniu jest mrożone – dzięki temu zachowuje swoje wartości odżywcze, smak i aromat mimo braku jakichkolwiek konserwantów. Zamrożone saszetki z psimi posiłkami trafiają następnie do kartonów termicznych, które utrzymują odpowiednią temperaturę na czas transportu paczki.


Gdzie i jak długo należy przechowywać jedzenie PsiBufet?

 • Po otwarciu kartonu tygodniową porcję jedzenia dla zwierzaka można przełożyć do lodówki, a resztę saszetek należy umieścić w zamrażalniku.

 • Każdego kolejnego dnia warto uzupełniać liczbę saszetek trzymanych w lodówce – dzięki temu codziennie na zwierzaka czekać będzie porcja rozmrożonego jedzenia.

 • Otwartą saszetkę z psim jedzeniem należy przechowywać w lodówce w szczelnym opakowaniu i nie dłużej niż 48 godzin.

 • Na każdej saszetce umieszczona została data przydatności określająca, jak długo można przechowywać porcję w zamrażalniku. Termin przydatności wynosi 12 miesięcy od daty produkcji.

Bibliografia


Aleksandra Więcławska