tluszczak-u-psa tluszczak-u-psa

Tłuszczak u psa - jak wygląda i jakie daje objawy?

Czas czytania: 5 min

09 lis 2023


  • Tłuszczak to łagodny nowotwór wywodzący się z tkanki tłuszczowej. Ma postać elastycznego guza luźno umieszczonego pod skórą.

  • Tłuszczak u psa zazwyczaj nie jest groźny – nie daje przerzutów i nie sprawia psu bólu. Może jednak osiągać bardzo duże rozmiary i utrudniać psu normalne funkcjonowanie.

  • Małych tłuszczaków u psa często nie trzeba usuwać. Leczenie dużego tłuszczaka u psa polega na chirurgicznym usunięciu guza wraz z nadmiarem rozciągniętej skóry.

  • Przyczyny powstawania tłuszczaków u psów nie są do końca poznane. Zapewnienie zwierzakowi szczupłej sylwetki i badanie każdej zmiany skórnej pozwoli zmniejszyć ryzyko pojawienia się tego nowotworu i jego powikłań.

Na skórze psa pojawia się wiele zmian. Niektóre z nich nie są groźne, jednak część guzków stanowią niebezpieczne nowotwory, które mogą dawać przerzuty do innych narządów zwierzaka. Często pojawiającym się rodzajem raka u psa jest tłuszczak. Czy ten guz stanowi zagrożenie dla zdrowia psa? Czy tłuszczak może się wchłonąć i ile kosztuje zabieg usunięcia tłuszczaka u psa?

Co to jest tłuszczak i jak wygląda?

Tłuszczak to łagodny nowotwór zbudowany z tkanki tłuszczowej. Powstaje w wyniku przerostu komórek tłuszczowych i otoczony jest włóknistą torebką. Rak ten umiejscawia się zazwyczaj w tkance podskórnej i przybiera formę pojedynczego, zwartego, sprężystego guzka, który można przesuwać palcami. Małe tłuszczaki schowane są pod sierścią, natomiast większe guzy mogą rozciągać skórę psa i powodować miejscowe przerzedzenie włosa.


Dokładne przyczyny powstawania tego raka nie są znane. Tłuszczaki mogą pojawić się u każdego domowego czworonoga, jednak na ten nowotwór narażone są szczególnie:

  • suki w starszym wieku i z nadwagą,

  • niektóre rasy, w tym dobermany, labradory, jamniki, wyżły weimarskie i sznaucery miniaturowe,

  • psy cierpiące na choroby endokrynologiczne, choroby wątroby lub nerek.

Najczęstsze miejsca występowania tłuszczaka u psa

Tłuszczaki pojawiają się najczęściej tam, gdzie jest najwięcej tkanki tłuszczowej. Do typowych miejsc występowania tłuszczaka u psa należą brzuch, kark i uda. Rzadko zdarza się, że guz ten rośnie wewnątrz jamy brzusznej, powodując ucisk na narządy wewnętrzne czworonoga.

Czy tłuszczak u psa jest groźny?

Typowy tłuszczak nie stanowi zagrożenia dla życia psa – jest to łagodny nowotwór, który nie daje przerzutów do innych narządów zwierzaka i nie jest bolesny. W niektórych przypadkach ten rodzaj raka może jednak naciekać na okoliczne tkanki, powodując ból lub rozsiewać się po organizmie, przez co będzie trudny do usunięcia. Część tłuszczaków rośnie i przybiera naprawdę duże rozmiary, może więc utrudniać psu normalne poruszanie się czy nawet oddychanie. Bardzo duże tłuszczaki u psa mogą mieć też skłonność do pękania i owrzodzeń, jednak ten problem pojawia się dość rzadko.


Niektóre tłuszczaki mogą przerodzić się w złośliwe tłuszczakomięsaki, które będą trudne do odróżnienia od łagodnych form tego nowotworu. Istnieje także wiele innych, bardzo groźnych nowotworów, które mogą przypominać tłuszczaka u psa. Dlatego każdy guzek na ciele psa powinien być zbadany przez lekarza weterynarii.

Jak szybko rośnie tłuszczak u psa?

Tłuszczaki u psa zazwyczaj nie powiększają się nawet przez wiele lat. Niektóre guzy rosną stosunkowo wolno, w kilka lat osiągając rozmiar piłki tenisowej. W skrajnych wypadkach tłuszczak może urosnąć u psa nawet do rozmiaru piłki nożnej.

Leczenie tłuszczaka u psa

Tłuszczaki u psa nie wchłoną się samoistnie, nieskuteczne będzie także smarowanie guza ani próby jego wyciśnięcia. Leczenie tłuszczaka u psa wymaga przeprowadzenia operacji chirurgicznej i wycięcia całej zmiany.


W przypadku zaobserwowania u psa guzka pod skórą należy udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii. Specjalista dokładnie obejrzy zmianę skórną i pobierze materiał do badania za pomocą biopsji. Pozwoli to ocenić rodzaj nowotworu i dobrać najlepszą metodę leczenia.


Jeśli rak okaże się tłuszczakiem, nie rośnie i nie sprawia psu dyskomfortu, nie trzeba go usuwać. Ryzyko przeprowadzenia takiej operacji, szczególnie u starszego, schorowanego psa, może być większe niż korzyści z usunięcia nieszkodliwej zmiany. Jeśli jednak guz zaczyna się powiększać i sprawiać psu dyskomfort, należy go usunąć.


Operację usuwania tłuszczaka przeprowadza się pod narkozą. Lekarz weterynarii wykona nacięcie na skórze psa, usunie masę tłuszczową wraz z torebką i zaszyje ranę. Przy dużych tłuszczakach konieczne może być usunięcie także nadmiaru rozciągniętej skóry. Leczenie tłuszczaka u psa jest zazwyczaj bardzo skuteczne – zmiana bardzo rzadko odrasta, a rana pooperacyjna szybko się goi.

Usunięcie tłuszczaka u psa - jaka jest cena?

Cena usunięcia tłuszczaka u psa zależy od wielu czynników. Koszty operacji będą znacznie wyższe w przypadku dużych, starszych psów wymagających podania narkozy w formie wziewnej oraz przy guzach o znacznych rozmiarach. Przed przeprowadzeniem operacji lekarz może zalecić także wykonanie psu dodatkowych badań – badania krwi, echa serca czy badania RTG wykluczającego obecność innych zmian nowotworowych u psa. Koszt całej tej procedury może wynieść nawet 1500 zł, natomiast samo usunięcie psu tłuszczaka (na przykład przy okazji innego zabiegu) to około 200 zł.

Tłuszczak u psa – zapobieganie

Dotychczas nie poznano dokładnego mechanizmu powstawania tłuszczaka u psa, dlatego trudno mu zapobiec. Trzeba jednak pamiętać, że guzy te rozwijają się przede wszystkim u psów z dużą ilością nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Ryzyko ich powstawania jest też większe w przypadku problemów z nerkami i wątrobą, cukrzycy czy niedoczynności tarczycy.


Dlatego prawdopodobieństwo pojawienia się tłuszczaka i związanych z nim powikłań można zmniejszyć poprzez:

  • utrzymanie prawidłowej masy ciała poprzez zapewnienie psu zdrowej diety i aktywności fizycznej,

  • regularne wykonywanie psu badań profilaktycznych oceniających pracę wątroby i nerek,

  • wprowadzenie odpowiedniego leczenia występujących u psa chorób endokrynologicznych,

  • konsultowanie każdej zmiany na ciele psa z lekarzem weterynarii.

Bibliografia

  • Bodh, D., Singh, K., Aithal, H. P., Sivanarayanan, T. B., & Gugjoo, M. B. (2013). Cutaneous lipoma in dogs and its surgical management. Intas Polivet, 14(2), 472-474.
  • Sapierzyński R., Sapierzyńska E.: Nowotwory skóry i tkanki podskórnej, Życie Weterynaryjne, 2005, 80(6).