Leki przeciwbólowe dla psa - jaki lek działa najlepiej?
Leki przeciwbólowe dla psa Leki przeciwbólowe dla psa

Leki przeciwbólowe dla psa - jaki lek działa najlepiej?

Czas czytania: 6 min

25 lis 2023

 • Wystąpienie u psa objawów bólu może być wskazaniem do podania psu leków przeciwbólowych. Środki przeciwbólowe mogą być także stosowane u zwierząt cierpiących na nowotwory lub chorobę zwyrodnieniową stawów czy po operacji.
 • Wiele leków przeciwbólowych z apteki wykazuje silnie toksyczne działanie na organizm psów. Podawanie psu tabletek przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem weterynarii może poskutkować między innymi krwotokiem wewnętrznym lub drgawkami.

 • Wśród ludzkich leków przeciwbólowych bezpiecznych dla psów znajdują się przede wszystkim NO-SPA i Espumisan. Rozkurczowe działanie może przynieść ulgę psu cierpiącemu na wzdęcia lub zapalenie pęcherza.

 • W przypadku psów wymagających dłuższego podawania środków przeciwbólowych lekarz weterynarii najczęściej przepisuje leki opioidowe lub niesterydowe leki przeciwzapalne podawane w zastrzykach.

 • Każde podanie psu leków przeciwbólowych musi być skonsultowane z lekarzem weterynarii, który upewni się, że dany środek nie zaszkodzi psu i dobierze odpowiednią dawkę.

Nie wszystkie leki bezpieczne dla ludzi mogą być podawane psom! Niektóre z nich mogą przyczynić się do krwawienia z przewodu pokarmowego psa lub wywołać u niego ciężkie zatrucie. Jednak zdarzyć się może, że psiak będzie potrzebował czegoś, co złagodzi odczuwany przez niego ból… Jakie leki przeciwbólowe dla psa można podawać?

Leki przeciwbólowe dla psa - kiedy mogą się przydać?

Domowe czworonogi odczuwają ból tak samo jak my. Oczywiście psiak nie jest w stanie powiedzieć nam, że boli go brzuch albo głowa… Na szczęście zauważenie objawów bólu u psa wcale nie jest trudne dla troskliwego opiekuna.


Po czym możemy poznać, że psa coś boli? Do niepokojących objawów mogących wskazywać na ból u psa należą przede wszystkim:

 • utykanie na spacerach,

 • problem ze wstawaniem z posłania,

 • popiskiwanie,

 • skulona pozycja,

 • niechęć do zabawy,

 • brak apetytu,

 • twardy brzuch,

 • odsuwanie się od wyciągniętej ręki,

 • odstraszanie innych psów i ludzi,

 • reagowanie agresją na dotyk w obolałym miejscu.

Ból u psa może pojawić się nagle, bez wcześniejszej zapowiedzi – na przykład na skutek urazu, którego nie zauważył opiekun. Może towarzyszyć także bardziej oczywistym sytuacjom związanym z pogryzieniem przez innego psa czy przebytą operacją chirurgiczną. Ból u psa może być również spowodowany biegunką, przeziębieniem albo stopniowo narastać w wyniku rozwijającej się choroby nerek, rosnącego nowotworu…


W każdej z tych sytuacji psiak cierpi i potrzebuje pomocy lekarza weterynarii. Specjalista oprócz przeprowadzenia badań diagnostycznych może zlecić podawanie psu leków przeciwbólowych, które poprawią samopoczucie czworonoga do czasu uporania się z problemem zdrowotnym. Tylko jakie leki przeciwbólowe można podawać psu?

Leki przeciwbólowe dla psa - skutki uboczne

Niestety nie wszystkie leki dostępne w aptece można stosować u psów – niektóre z nich mogą wywołać u psa poważne zatrucie lub skutki uboczne zagrażające jego życiu. Dlatego przed podaniem psu jakichkolwiek leków bezwzględnie należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jeśli nie mamy pewności, jakie środki przeciwbólowe dla psa będą odpowiednie, powinniśmy poczekać do wizyty – nie warto ryzykować życiem czworonoga!


Źle dobrane tabletki przeciwbólowe mogą wywołać u psa:

 • niewydolność nerek,

 • uszkodzenie układu nerwowego,

 • krwawienie z przewodu pokarmowego,

 • perforację jelit,

 • ostre zapalenie trzustki,

 • śpiączkę,

 • zaburzenia pracy serca,

 • zapaść układu oddechowego,

 • śmierć.

Niektóre leki przeciwbólowe podane psu przed wizytą u lekarza weterynarii mogą też zamaskować objawy, co znacznie utrudni specjaliście rozpoznanie choroby i dobranie właściwego leczenia. Dlatego każdy opiekun, który zauważy u swojego psa jakiekolwiek objawy mogące świadczyć o odczuwanym przez psa bólu, w pierwszej kolejności musi skierować się do najbliższego gabinetu weterynaryjnego.

Tabletki przeciwbólowe dla psa - najpopularniejsze leki z apteki

Do najpopularniejszych niesterydowych leków przeciwbólowych, które można kupić bez recepty, należą paracetamol (acetaminofen), ibuprofen, aspiryna (kwas acetylosalicylowy) i metamizol (składnik popularnej pyralginy). Wszystkie z tych substancji mogą wywołać u psa poważne skutki uboczne.


Niektóre z nich spowodują natychmiastowe zatrucie, inne uszkodzą narządy psa dopiero w większych dawkach. Jeszcze inne mogą być podawane psom tylko w formie zastrzyków, gdyż tabletki mogą podrażnić błonę śluzową przewodu pokarmowego i przyczynić się do rozwoju wrzodów żołądka.


Ponadto część leków przeciwbólowych zawiera w swoim składzie kofeinę, która może wywołać u czworonoga arytmię i drgawki. Podawanie psu leków przeciwbólowych z apteki na własną rękę jest więc skrajnie nieodpowiedzialne!

Jakie są najbezpieczniejsze leki przeciwbólowe dostępne dla psów?

Na szczęście istnieją leki przeciwbólowe, które skutecznie pomogą obolałemu czworonogowi i nie wywołają u niego dodatkowych dolegliwości. Wciąż jednak trzeba pamiętać, że dawka takich leków powinna być dobrana przez specjalistę, który weźmie pod uwagę nie tylko wielkość czworonoga, ale także ogólny stan jego zdrowia. Psy przewlekle chore lub przyjmujące na stałe inne leki muszą mieć indywidualnie dobrane dawkowanie.

NO-SPA dla psa

Bezpiecznym lekiem dla psa jest między innymi NO-SPA, której rozkurczowe działanie może być pomocne w przypadku biegunki i wzdęć, a także przy zapaleniu pęcherza moczowego. Typowa dawka NO-SPY dla psa to około 2-4 mg / kg masy ciała.

Espumisan dla psa

Przy bólu brzucha zwierzakowi można podać także przeciwwzdęciowy Espumisan. Podobnie jak NO-SPA, lek ten nie wyleczy przyczyny problemów żołądkowych, może być jednak stosowany doraźnie w przypadku, gdy wizyta u lekarza weterynarii chwilowo nie jest możliwa. Bezpieczną i skuteczną dawką dla większości psów jest 1 kapsułka / 10 kg masy ciała.

Ludzkie leki przeciwbólowe dla psa - co działa najlepiej?

Najskuteczniejszymi lekami przeciwbólowymi dla psa są leki opioidowe. Stosowane są najczęściej w zastrzykach i podawane psom po operacji i cierpiącym na nowotwory. Takie leki nie są jednak dostępne bez recepty, a w źle dobranych dawkach mogą wywołać u psa wymioty, spadek ciśnienia i otumanienie. Niektóre opioidy mogą być wysoce szkodliwe dla psów z mutacją genu MDR1, który spowalnia metabolizm leków i może przyczynić się do zatrucia.


Dobrym lekiem przeciwbólowym dla psa może być także karprofen. Jest to jeden z niesterydowych leków przeciwzapalnych, które można podawać psu w formie zastrzyków. Karprofen stosowany jest najczęściej u psów cierpiących na zwyrodnienia stawów. Lekarz weterynarii może zalecić także podawanie psu meloksykamu.


Te leki przeciwbólowe dla psa mogą być stosowane także w formie tabletek lub syropu podawanego wraz z jedzeniem – pod warunkiem, że pies nie cierpi na problemy żołądkowe ani choroby nerek lub wątroby.

Jak często można podawać leki przeciwbólowe psu?

Czas stosowania leków przeciwbólowych dla psa zależy przede wszystkim od dolegliwości, na jaką cierpi czworonóg. W przypadku psów po operacji, środki przeciwbólowe najczęściej są podawane 2-3 razy dziennie (tabletki) lub raz dziennie (zastrzyki). Czworonogi cierpiące na zwyrodnienia stawów mogą dostawać zastrzyki raz na tydzień lub raz na miesiąc, natomiast w przypadku psów z nowotworami częstotliwość stosowania leków powinna być dobrana indywidualnie. 


Przewlekłe stosowanie leków przeciwbólowych u psów nawet w małych dawkach może wiązać się ze skutkami ubocznymi, dlatego każdy pies podczas takiego leczenia powinien być regularnie badany przez lekarza weterynarii.


Leki stosowane doraźnie, takie jak NO-SPA czy Espumisan, można podawać okazjonalnie, w przypadku wystąpienia u psa objawów bólu. Trzeba przy tym pamiętać, że nie wyleczą one przyczyny wzdęć ani zapalenia pęcherza. Powtarzające się problemy żołądkowe i bóle brzucha mogą być objawem wielu poważnych chorób, które wymagać będą leczenia zaleconego przez lekarza weterynarii.

Bibliografia

 • Skrzypczak, P., Antonczyk, A., Liszka, B., Kucharski, P., Biezynski, J., & Wajda, A. (2020). Opioidowa farmakoterapia bólu okołooperacyjnego u psów i kotów. Magazyn Weterynaryjny, 29(01).
 • Szweda, M. (2015). Niesteroidowe leki przeciwzapalne a powikłania jelitowe u psów. Magazyn Weterynaryjny, 24(01).