Karma dla chihuahua – wskazówki i porady
karma dla chihuahua karma dla chihuahua

Karma dla chihuahua – wskazówki i porady

Czas czytania: 9 min

14 gru 2022

  • Chihuahua to energiczne psy, które wymagać będą zbilansowanej diety.
  • W żywieniu psów rasy chihuahua sprawdzają się zarówno suche i mokre karmy dla psów ras miniaturowych, jak i posiłki złożone ze świeżych składników.
  • Jeśli chcemy zapewnić temu miniaturowemu psiakowi smakowite, zbilansowane i wolne od konserwantów posiłki, możemy sięgnąć po PsiBufet.

Niewielkie, choć charakterne i energiczne chihuahuy posiadają niezwykły urok osobisty, dzięki któremu zjednują sobie wielu sympatyków. Malutkim psiakom tej rasy należy zapewnić nie tylko właściwą socjalizację, opiekę weterynaryjną i wychowanie, ale także odpowiednią dietę.


Karma dla chihuahua powinna dostarczyć czworonogowi zbilansowaną ilość wszystkich niezbędnych składników pokarmowych – białka, tłuszczu,  witamin i substancji mineralnych. Są one niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Jak wybrać karmę dla psa rasy chihuahua, by zwierzak cieszył się doskonałym zdrowiem? Sprawdź, na czym polega zdrowe żywienie tych psich miniaturek!

Czym karmić psa rasy chihuahua?

Żywienie chihuahuy zazwyczaj nie nastręcza opiekunowi zbyt wielu trudności. Psy tej rasy mają z reguły dobry apetyt, nie są wybredne i rzadko cierpią na problemy trawienne czy alergie pokarmowe. Niewielkie rozmiary chihuahua sprawiają, że czworonoga tego możemy karmić nawet dietą z najwyższej półki bez obaw o wysokie koszty. Jaka karma dla chihuahua będzie najlepsza? I na co należy zwrócić uwagę, wybierając dietę dla psa tej rasy?

Sucha karma dla chihuahua

W żywieniu chihuahua znakomicie sprawdzają się wysokiej jakości suche karmy dla psów małych ras. Ich niewielkie granulki dostosowane są do możliwości i siły miniaturowych szczęk psów tej rasy. Dzięki temu ich gryzienie nie nastręcza czworonogowi zbyt dużych trudności i nie zniechęca go do pobierania pokarmu.


Sucha karma dla chihuahua powinna charakteryzować się wysoką zawartością składników pochodzenia zwierzęcego, będących źródłem białka zwierzęcego i tłuszczów. W składzie najlepszej karmy dla chihuahua powinny znaleźć się również niezbędne witaminy oraz składniki mineralne, a także cenne kwasy tłuszczowe omega-3, warzywa i owoce.

Mokra karma dla chihuahua

Psy rasy chihuahua z powodzeniem można także karmić mokrą karmą dla psów. Tego typu produkty są nie tylko bogate w wartości odżywcze i wyjątkowo smakowite, ale także zawierają podwyższoną zawartość wody, która wspomaga pracę nerek i wypłukiwanie zbędnych produktów przemiany materii. Wysokiej jakości mokra karma składać się będzie przede wszystkim z mięsa i podrobów uzupełnionych o warzywa, owoce i suplementy.


Szukając najlepszej mokrej karmy dla chihuahua, powinniśmy wziąć pod uwagę zarówno skład produktu, jak również wielkość opakowań. Powinny być one jak najmniejsze. Dzięki temu podawana psu karma zawsze będzie świeża i zachowa swoje właściwości odżywcze.

Alternatywna dieta dla psa

Rosnąca świadomość opiekunów psów sprawia, że coraz częściej zwracają oni uwagę na rodzaj karmy podawany psu i starają się zapewnić swojemu pupilowi zdrowe żywienie. Niestety sucha i mokra karma dla psów to żywność wysoko przetworzona, zawierająca często konserwanty, sztuczne barwniki i składniki nieokreślonego pochodzenia. Nic więc dziwnego, że coraz więcej odpowiedzialnych opiekunów poszukuje dla swoich podopiecznych alternatywnych sposobów żywienia.


Doskonałym sposobem na zapewnienie czworonogowi zdrowej diety jest samodzielne przygotowywanie psu posiłków w domu. Trzeba jednak pamiętać, że domowa karma dla psa musi być zbilansowana pod kątem wszystkich niezbędnych psu składników pokarmowych. Niedoborowa dieta będzie bowiem równie niebezpieczna, co karma zawierająca szkodliwe składniki.


Opiekunom, którzy nie posiadają wiedzy potrzebnej do właściwego ułożenia zbilansowanego jadłospisu dla psa, z pomocą przychodzą firmy dowożące jedzenie dla psów, takie jak PsiBufet. Oferowana przez PsiBufet dieta to nie tylko smaczne, świeże posiłki złożone wyłącznie z najwyższej jakości składników, wolnych od konserwantów i sztucznych barwników.


Dieta PsiBufet to także doskonale zbilansowany pokarm, który dostarczy psu wszystkich składników odżywczych, potrzebnych do codziennej aktywności i zachowania doskonałej kondycji. Bezzbożowe, bogate w białko, tłuszcz, witaminy i składniki mineralne posiłki PsiBufet to smaczna i zdrowa alternatywa dla karm komercyjnych.

Wiek psa – ile karmy podawać pupilowi?

Malutkie chihuahuy nie potrzebują zbyt dużych dawek pokarmu – psu tej rasy wystarczy niewielka garstka karmy. Niestety wielu opiekunów nie zdaje sobie sprawy z potrzeb swojego miniaturowego pupila i regularnie przekarmia czworonoga, doprowadzając go tym samym do niebezpiecznej otyłości. Chcąc zdrowo żywić psa rasy chihuahua i zapewnić zwierzakowi odpowiednią kondycję, musimy zwracać szczególną uwagę na właściwe dawkowanie karmy.


Na opakowaniu każdej suchej lub mokrej karmy dla psów znajduje się tabela zawierająca orientacyjne, dzienne dawki karmy dla psa w zależności od jego wagi. Informacje zawarte na etykiecie produktu nie uwzględniają jednak ani poziomu aktywności, ani wieku czy stanu zdrowia naszego psa.


Dlatego dokładne dawkowanie suchej lub mokrej karmy dla chihuahua należy ustalić metodą prób i błędów, rozpoczynając karmienie zwierzaka od proponowanej przez producenta ilości, a następnie zmniejszając lub zwiększając dawkę karmy zależnie od tego, czy nasz pupil tyje, czy chudnie.


W przypadku diet takich jak PsiBufet, dzienna dawka jedzenia dla danego psa dobierana jest indywidualnie, na podstawie informacji przesłanych przez opiekuna. Porcje PsiBufet dostosowywane są do wieku, poziomu aktywności, stanu zdrowia i wagi psa, dzięki czemu opiekun nie będzie miał trudności ze zdrowym żywieniem swojego pupila i uniknie zarówno niebezpiecznego niedożywienia, jak i przekarmienia zwierzaka.

Karma dla szczeniaka chihuahua

Chihuahua to miniaturowa rasa, którą charakteryzuje szybki wzrost w okresie szczenięcym. Dlatego szczeniak chihuhahua będzie potrzebował wysokiej jakości zbilansowanej karmy, która dostarczy mu składników pokarmowych niezbędnych do prawidłowego rozwoju. W żywieniu szczeniąt rasy chihuahua sprawdzają się więc najlepiej pełnoporcjowe karmy dla szczeniąt ras miniaturowych. Dzienną porcję karmy dla szczeniaka chihuahua należy podzielić na 5-7 równych porcji i podawać je o ustalonych porach dnia.

Jak karmić dorosłego psa rasy chihuahua?

Ze względu na niewielką objętość żołądka, dorosły pies rasy chihuahua powinien otrzymywać w ciągu dnia 3-4 porcje karmy. Powinny być one równej wielkości i należy podawać je zawsze o tych samych porach dnia. Dzięki temu żołądek psa przyzwyczai się do regularnego karmienia, a zwierzak nie będzie chodził głodny i nie będzie dopominał się o dodatkowe przysmaki.

Żywienie chihuahua – na co zwrócić uwagę?

Chihuahua, tak jak każda inna rasa psa, wymaga stosowania diety o zbilansowanej zawartości składników pokarmowych. Podawana psu karma musi być dostosowana do jego indywidualnych potrzeb wynikających z jego wieku, wagi, stanu zdrowia i poziomu aktywności.


Karma dla chihuahua musi zawierać optymalny poziom białka stanowiącego budulec dla mięśni i włosa, a także odpowiednią zawartość tłuszczu będącego źródłem niezbędnych czworonogowi kalorii. Dieta dla chihuahua powinna być także uzupełniona o warzywa i owoce dostarczające psu witamin, antyoksydantów i włókna pokarmowego. To jednak nie wszystko, na co powinniśmy zwrócić uwagę, chcąc zdrowo żywić psa tej rasy.

Konserwanty i sztuczne barwniki w diecie

Niezwykle szybka przemiana materii i niewielkie rozmiary psów rasy chihuahua sprawiają, że rasa ta jest wyjątkowo podatna na wszelkie zatrucia i posiada niewielką tolerancję na obecne w diecie sztuczne konserwanty czy barwniki.


Nawet niewielki dodatek szkodliwych składników w karmie może szybko odbić się na zdrowiu miniaturowego psiaka, uszkadzając jego nerki czy wątrobę. Dlatego najlepsza karma dla chihuahua powinna być złożona wyłącznie z najwyższej jakości składników wolnych od szkodliwych substancji chemicznych.


Psu rasy chihuahua pod żadnym pozorem nie należy także podawać produktów szkodliwych dla psów – czekolady, winogron, rodzynek, czosnku czy cebuli. Zjedzenie nawet odrobiny takiej trucizny może mieć śmiertelne skutki dla tak małego psa.

Charakterystyka rasy chihuahua

Chihuahua to jedna z najmniejszych ras psów. Jej najwięksi przedstawiciele ważą nie więcej niż 3 kg i mierzą zaledwie 20 cm w kłębie! Niewielkie rozmiary idą jednak w parze z silnym charakterem. Psy rasy chihuahua są niezwykle energiczne, wiecznie chętne do zabawy i uwielbiają być w centrum zainteresowania. 


Te czujne, szczekliwe i zadziorne psiaki potrzebują jednak odpowiedniego wychowania i właściwej socjalizacji. Inaczej mogą stać się naprawdę uciążliwe dla opiekunów. Wymagają regularnej aktywności fizycznej i zajęć umysłowych, które pozwolą im spożytkować nadmiar energii.


Doskonale sprawdzą się zarówno w aktywnych psich sportach (rally-o, agility, obedience), jak i w pracy węchowej. Chihuahua to rasa stosunkowo zdrowa i długowieczna. Opiekun nie powinien jednak zapominać o regularnych badaniach, profilaktyce zdrowotnej i zdrowym żywieniu. Odpowiednia opieka może sprawić, że ten miniaturowy psiak towarzyszyć nam będzie nawet 20 lat.

Podsumowanie – najlepsza karma dla chihuahua

Chihuahua to energiczne psy, które wymagać będą zbilansowanej diety. Takiej, która dostarczy nie tylko kalorii niezbędnych do codziennej aktywności, ale także odpowiednich proporcji białka, tłuszczu, składników mineralnych i witamin.


W żywieniu psów rasy chihuahua sprawdzają się zarówno suche i mokre karmy dla psów ras miniaturowych, jak i posiłki złożone ze świeżych składników. Jeśli chcemy zapewnić temu miniaturowemu psiakowi smakowite, zbilansowane i wolne od konserwantów czy sztucznych barwników posiłki, możemy skorzystać z usług firm takich jak PsiBufet. Zwłaszcza gdy nie mamy wiedzy niezbędnej do ułożenia psu odpowiedniego jadłospisu.

Bibliografia

  • Chihuahua Care: What to Feed Your Chihuahua. (Current Year). "American Kennel Club (AKC)."
  • Laflamme, Dorothy. (2001). "Nutrition for Small Breed Dogs."
  • Houpt, Katherine A., et al. (2007). "Small Animal Clinical Nutrition."