jak oduczyć szczeniaka gryzienia jak oduczyć szczeniaka gryzienia

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia? Sprawdzone porady

Czas czytania: 5 min

15 gru 2022

  • Gryzienie wszystkiego, co zmieści się do pyska, to naturalne zachowanie szczeniąt. 
  • Szczeniak, który gryzie niewłaściwe rzeczy, nie tylko narobi nam zniszczeń, ale także naraża się na niebezpieczeństwo.
  • Małego psiaka należy więc jak najszybciej oduczyć gryzienia mebli, proponując mu w zamian odpowiednie dla niego gryzaki i zabawki.

Opieka nad psem to nie lada wyzwanie. Szczególnie jeśli właśnie staliśmy się opiekunami pociesznego, niesfornego szczeniaka! Psie maluchy są niezwykle urocze, jednak potrafią przysporzyć swoim właścicielom nie lada problemu. Jednym z najbardziej problematycznych zachowań szczeniąt, zaraz obok załatwiania się w domu i ciągnięcia na smyczy, jest uporczywe gryzienie wszystkiego, co zmieści się do ich małego pyszczka… Jak oduczyć szczeniaka gryzienia rąk, nóg i mebli? Kiedy szczeniaki przestają gryźć? Czy można liczyć na to, że psiak sam z tego wyrośnie?

Dlaczego szczeniak gryzie?

Gryzienie to zupełnie naturalne, choć dość uciążliwe dla opiekunów zachowanie u młodych psów. Dla szczeniąt gryzienie rzeczy to sposób na poznawanie świata i zaspokojenie młodzieńczej ciekawości. Niestety małe psiaki nie potrafią samodzielnie odróżnić domowych sprzętów, kabli czy kapci od zabawek przeznaczonych do gryzienia. Mogą traktować je jako doskonałe zabawki. Trzeba także pamiętać, że gryzienie, żucie i rozrywanie to zachowania, które pozwalają psu poradzić sobie z nudą, wyładować frustrację i się wyciszyć.


Przyczyną, dla której szczeniak gryzie i niszczy niewłaściwe przedmioty, bywa także ząbkowanie. Gryzienie mebli i butów podczas wymiany zębów przynosi ulgę obolałym dziąsłom malucha i wspomaga wyżynanie się zębów stałych. Takiego zachowania nie wolno jednak tolerować nie tylko ze względu na zniszczenia, jakich może dokonać mały psiak. Branie do pyska nieodpowiednich rzeczy może być dla szczeniaka niebezpieczne i grozi zadławieniem, zatruciem, czy nawet porażeniem prądem…


Natomiast gryzienie rąk i nóg to typowy dla szczeniąt sposób zabawy z człowiekiem. Psie maluchy uwielbiają wzajemnie się podgryzać i ciągnąć zębami za uszy czy skórę. Nie rozumieją jednak, że takie zachowanie sprawia człowiekowi ból. Oczywiście gryzienie ludzkich rąk może być także objawem agresji wynikającej ze strachu, bólu lub irytacji. Jeśli pies gryzie właściciela w agresywny sposób, mocno rani skórę lub wgryza się w rękę i nie chce puścić, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z psim behawiorystą.

Kiedy szczeniaki przestają gryźć?

Wielu opiekunów psów popełnia ogromny błąd. Wychodzą oni z założenia, że szczeniak sam wyrośnie z gryzienia, nauczy się rozróżniać zabawki od kapci i znajdzie bardziej odpowiednie sposoby na zabawę z opiekunem. Takie zachowania niestety same nie znikną. Oduczenie psa gryzienia wymagać będzie czasu i konsekwentnej pracy z maluchem. Szczeniaki są jednak bardzo pojętne, a wprowadzenie odpowiednich zasad już od pierwszych dni psiaka w nowym domu odnosi zazwyczaj dobre i trwałe efekty. Co zrobić, by szczenię przestało gryźć?

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?

Nauka właściwych zachowań nigdy nie powinna polegać na karaniu, krzyku i biciu psa. Chcąc oduczyć psa gryzienia, powinniśmy zawsze stosować pozytywne metody szkolenia. Czyli? Przekierowywać malucha na odpowiednie dla niego zabawki i nagradzać za dobre zachowanie. Jak to zrobić?

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia rąk i nóg?

Jeśli szczeniak zaczyna w zabawie gryźć nasze ręce lub nogi, powinniśmy natychmiast to przerwać, zabierając ręce od malucha i odsuwając się poza zasięg jego pyska. Gdy szczenię za mocno nas ugryzie, możemy także powiedzieć „ała” lub „ej” będące sygnałem dla psiaka, że zaczął przesadzać. Jak tylko maluch się uspokoi, możemy zaproponować mu właściwy sposób zabawy. Na przykład przeciąganie się szarpakiem, turlanie piłki czy łapanie w locie przysmaków. Chcąc oduczyć psa gryzienia rąk, powinniśmy być konsekwentni i nigdy nie pozwalać szczeniakowi na taką zabawę!

Jak oduczyć psa gryzienia mebli?

Gdy zauważymy, że szczeniak zaczyna gryźć meble, interesuje się naszymi butami lub bierze w zęby coś, czego mu nie wolno, powinniśmy natychmiast reagować. Najlepiej jest zawołać malucha po imieniu, pokazać mu zabawkę przeznaczoną do gryzienia i poruszać nią tak, by wzbudzić zainteresowanie szczeniaka. Jak tylko psiak weźmie ją do pyska, powinniśmy go za to nagrodzić pochwałą lub chwilą wspólnej zabawy. By ułatwić maluchowi naukę, wszystkie nieodpowiednie dla niego domowe sprzęty powinniśmy trzymać poza jego zasięgiem. Buty schować do szafki, pilot od telewizora trzymać na wyższej półce, a kable pozwijać lub przymocować do ściany tak, by psiak ich nie dosięgał.

Co dawać szczeniakom do gryzienia? Najlepsze gryzaki dla małych psów

By oduczyć szczeniaka gryzienia, potrzebować będziemy przeróżnych zabawek i gryzaków, które będą dla malucha ciekawsze niż meble i inne domowe sprzęty. Sprawdzą się tu najlepiej liny z bawełnianego sznura, którymi psiak będzie mógł przeciągać się z opiekunem, a także gumowe gryzaki dla szczeniąt i niewielkie pluszaki bez wystających elementów i waty. Szczeniaka, który lubi wszystko gryźć, możemy także zająć naturalnymi, suszonymi przysmakami do żucia lub zaproponować mu szukanie karmy w macie węchowej.

Podsumowanie. Czy należy się martwić tym, że szczeniak gryzie?

Gryzienie wszystkiego, co zmieści się do pyska, to naturalne zachowanie szczeniąt. Służy im ono do poznawania świata i zaspokajania naturalnych instynktów. To także doskonały sposób na zabawę i radzenie sobie z obolałymi dziąsłami podczas ząbkowania. Nie znaczy to jednak, że takie zachowania powinniśmy tolerować. Szczeniak, który gryzie niewłaściwe rzeczy, nie tylko narobi nam zniszczeń, ale także naraża się na niebezpieczeństwo. Małego psiaka należy więc jak najszybciej oduczyć gryzienia mebli, proponując mu w zamian odpowiednie dla niego gryzaki i zabawki, i nagradzając go za właściwe zachowanie. Nie powinniśmy także zgadzać się na gryzienie naszych rąk i nóg podczas zabawy. Takie podgryzanie trzeba konsekwentnie przerywać i pokazywać maluchowi, jak prawidłowo bawić się z człowiekiem. W nauce pomocne będą szarpaki z liny, gumowe gryzaki, pluszaki dla szczeniąt i naturalne suszone przekąski przeznaczone dla psów w okresie wymiany zębów.