Czas czytania: 2 min
14 kwi 2022
Jakie owoce może jeść pies? To pytanie zadaje sobie wiele opiekunów domowych czworonogów, chcąc urozmaicić dietę swojemu podopiecznemu. Owoce stanowią bowiem dla psa doskonałe źródło nie tylko błonnika, ale także cennych witamin i składników mineralnych. Jednak niektóre owoce mogą być dla psa szkodliwe… Czy psy mogą jeść brzoskwinie? Jakie wartości odżywcze zawierają brzoskwinie dla psa? I co zrobić, kiedy pies zjadł brzoskwinię razem z pestką?
Ten kulisty owoc składa się głównie z wody. Zawiera około 10% węglowodanów oraz niewielkie ilości białka i tłuszczu. Miąższ z brzoskwiń nie jest jednak pozbawiony wartości odżywczych. W brzoskwiniach znajdziemy dość wysoką dawkę witaminy C, witaminy z grupy B, a także cenne antyoksydanty o przeciwnowotworowych i przeciwzapalnych właściwościach.
Są również dobrym źródłem błonnika, który wpływa pozytywnie na pracę układu pokarmowego. Dzięki temu spożywanie brzoskwiń może pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu. W szczególności układu odpornościowego, wątroby, jelit i nerek.
Miąższ jest dla psa całkowicie bezpieczny. Nie zawiera bowiem żadnych szkodliwych dla czworonoga substancji. Pozbawione pestek brzoskwinie mogą stanowić dla zwierzaka smaczny i zdrowy przysmak podawany między posiłkami lub jako nagroda podczas szkolenia. Domowemu czworonogowi nie powinniśmy podawać brzoskwiń z puszki i suszonych. Zawierają one bowiem bardzo wysokie dawki cukru, które mogą być dla psa szkodliwe. Owoce te nie powinny znaleźć się w diecie psa cierpiącego na cukrzycę, problemy trawienne i otyłość.
Pestki stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Są twarde i rozgryzione łamią się na ostre kawałki, przez co mogą pokaleczyć pysk, dziąsła i przełyk zwierzaka. Niestrawne fragmenty pestek będą też zalegać w żołądku czworonoga i mogą silnie go podrażnić, doprowadzając do wymiotów.
Trzeba też pamiętać, że w pestkach brzoskwiń znajduje się niewielka ilość cyjanku, który jest niezwykle silną trucizną. Dlatego jeśli pies zjadł brzoskwinię razem z pestką, powinniśmy bacznie obserwować jego zachowanie oraz konsystencję kału i w razie jakichkolwiek niepokojących objawów zwrócić się po pomoc do lekarza weterynarii.
Brzoskwinie to owoce bogate w węglowodany i błonnik. Z tego względu zbyt duża ilość brzoskwiń dla psa może wywołać niestrawność objawiającą się biegunką i gazami. Jeśli chcemy poczęstować psa brzoskwiniami, powinniśmy zachować w tym umiar i ograniczyć się zaledwie do niewielkiego kawałeczka raz na kilka dni.