Co oznacza chrapanie i charczenie u psa?
chrapanie u psa chrapanie u psa

Co oznacza chrapanie i charczenie u psa?

Czas czytania: 6 min

07 lis 2023


 • Chrapanie u psa jest skutkiem utrudnionego przepływu powietrza przez drogi oddechowe śpiącego czworonoga.

 • Psie chrapanie nie zawsze jest powodem do zmartwień. Wynikać może z naturalnego rozluźnienia mięśni krtani podczas snu lub przybranej przez zwierzaka pozycji. Jeśli jednak pojawia się często lub jest wyjątkowo głośne, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

 • Charczenie u psa świadczy o trudności podczas oddychania. Przyczyną mogą być infekcje górnych dróg oddechowych, ciało obce lub kaszel wsteczny. Dlatego jeśli pies charczy, bezwzględnie należy go przebadać.

 • Problemy z oddychaniem często występują u psów ze skróconym pyskiem. Nie należy ich bagatelizować, gdyż zazwyczaj są wynikiem nieprawidłowej budowy górnych dróg oddechowych. Mogą również prowadzić do omdlenia, a nawet uduszenia się zwierzaka.

Psy wydają z siebie wiele odgłosów. Niektóre mogą świadczyć o dobrej zabawie, inne będą prośbą o dystans… Jeszcze inne powinny być dla opiekuna powodem do zmartwień. Sprawdź, dlaczego pies charczy i czy chrapanie podczas snu może być objawem jakiegoś problemu!

Czy psy chrapią?

Chrapanie to odgłos wydawany podczas snu, wywoływany przez powietrze przeciskające się przez zwężony nos lub krtań. Podczas snu dochodzi do rozluźnienia mięśni podtrzymujących tkanki w okolicy podniebienia miękkiego, przez co mogą one podrygiwać i wydawać nieprzyjemne, turkoczące dźwięki.


Chrapanie u psa jest więc skutkiem utrudnionego przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe. Jednak nie każdy zwierzak zawsze będzie chrapał podczas snu! Czy to normalne, że pies chrapie przez sen? I kiedy trzeba się tym martwić?

Dlaczego psy chrapią?

Przyczyn zwężenia górnych dróg oddechowych podczas snu u psa jest wiele. Wśród najczęstszych można wymienić:

 • przyjętą podczas snu pozycję – zwieszenie głowy przez krawędź posłania może sprawić, że w okolicy podniebienia dojdzie do niewielkiego ucisku, natomiast leżenie na plecach skutkować może opadnięciem języka i przymknięciem krtani,

 • nadwagę i otyłość – odkładająca się tkanka tłuszczowa może gromadzić się także wokół gardła czworonoga i uciskać na tchawicę,

 • wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych – jej nagromadzenie może być skutkiem alergii (na przykład na pyłki traw), podrażnienia gardła przez dym lub pył, a także groźnych infekcji bakteryjnych i wirusowych,

 • skrócony pysk u ras brachycefalicznych – znaczna zmiana kształtu głowy u takich ras jak mops czy buldog francuski jest częstą przyczyną zwężenia nozdrzy, przerostu podniebienia miękkiego i zapadania tchawicy, co stanowi ogromne utrudnienie podczas oddychania (nie tylko podczas snu).

Co robić, gdy pies chrapie przez sen?

Ciche, okazjonalnie pojawiające się chrapanie u śpiącego psa nie powinno być powodem do zmartwień. Zwierzak pewnie źle ułożył się podczas drzemki albo zapadł w bardzo głęboki sen rozluźniający wszystkie mięśnie. Jeśli takie chrapanie stanie się dla opiekuna uciążliwe, wystarczy zawołać czworonoga po imieniu. Obudzony w ten sposób psiak prawdopodobnie przeciągnie się, głośno westchnie i zmieni pozycję, w której leży.


Natomiast głośne chrapanie u psa może świadczyć o problemach zdrowotnych. Jeśli pojawiło się nagle i towarzyszą mu inne objawy, takie jak kichanie, kaszel czy odruchy wymiotne, należy podejrzewać infekcję lub podrażnienie górnych dróg oddechowych. W takim przypadku czworonoga należy jak najszybciej zabrać do lekarza weterynarii. Specjalistę należy poinformować o wszystkich niepokojących oznakach – ułatwi to przeprowadzenie badań w kierunku chorób zakaźnych.


Głośne chrapanie towarzyszące psu podczas snu praktycznie od zawsze może natomiast wskazywać na wady anatomiczne. Problemy takie występują najczęściej u psów o płaskich pyskach, jednak mogą rozwinąć się u każdego psiego malucha. Takiego chrapania nigdy nie należy uważać za normalne. Utrudnione oddychanie podczas snu może bowiem prowadzić do wielu poważnych komplikacji. Płaskopyski psiak z takim problemem może wymagać przeprowadzenia kilku operacji plastycznych mających za zadanie udrożnić jego górne drogi oddechowe.

Charczenie u psa - jak to wygląda?

Charczenie u psa może mieć kilka postaci, może też występować w różnych sytuacjach. Charczący pies zazwyczaj wydaje rzężące odgłosy podczas oddychania, może przy tym kaszleć, kichać lub mieć odruch wymiotny. Niektórym czworonogom mogą zdarzać się też napady trwające nawet kilkadziesiąt sekund. Dlaczego pies dziwnie charczy i kiedy należy się tym martwić?

Dlaczego pies charczy?

Przyczyny charczenia u psa często nie są trudne do rozpoznania. Warto przede wszystkim zwracać uwagę na sytuacje, w jakich występuje ten problem, stopień jego nasilenia i dodatkowe objawy.

Pies ma katar i charczy

Jeśli pies kicha i charczy, może być to wywołane infekcją górnych dróg oddechowych. W wyniku silnego podrażnienia błona śluzowa nosa może wytwarzać gęstą wydzielinę, która spływać będzie zwierzakowi po gardle i utrudniać mu oddychanie. Psiak będzie starał się jej pozbyć poprzez charczenie, kaszel i kichanie. 


Przyczyną takich objawów może być choroba wirusowa lub bakteryjna - na przykład kaszel kenelowy czy nosówka – wymagająca szybkiego wdrożenia leczenia. Jeśli katar i charczenie u psa pojawia się regularnie w okresie pylenia traw, podejrzewać można u zwierzaka alergię wziewną.

Pies charczy i ma odruch wymiotny

Charczenie z silnym odksztuszaniem przypominającym odruch wymiotny również może towarzyszyć poważnym chorobom wirusowym. Bywa również spowodowane obecnością ciała obcego w górnych drogach oddechowych. W gardle zwierzaka utknąć może na przykład pojedynczy chrupek, źdźbło trawy czy kawałek zabawki. Jeśli takie charczenie nie ustąpi po kilku odkrztuszeniach, psiaka należy zabrać do lekarza weterynarii.

Pies dusi się i charczy

Jeśli pies charczy jakby się dusił, można podejrzewać u niego wiele problemów. Rzężenie i ciężkie dyszenie mogą być spowodowane przegrzaniem organizmu lub udarem cieplnym zagrażającym życiu zwierzaka. Trudności ze złapaniem oddechu szczególnie często pojawiają się u psów ze skróconym pyskiem, najczęściej po wysiłku lub podczas upałów. Zdeformowane drogi oddechowe utrudniają takiemu psu swobodne nabieranie powietrza i ziajanie, co może doprowadzić nawet do omdlenia wymagającego udzielenia psu pierwszej pomocy. Taka sytuacja wymagać będzie pilnej konsultacji ze specjalistą.

Pies charczy przez nos

Za silne napady charczenia przez nos z charakterystycznym napinaniem się brzucha i przepony odpowiada często kaszel wsteczny. Jego przyczyny nie są do końca poznane – wiadomo, że przypadłość ta szczególnie często występuje u małych ras, takich jak yorki, chihuahua czy maltańczyki, które mają predyspozycje do zapadania się tchawicy.


Kaszel wsteczny może pojawiać się między innymi podczas stresujących dla psa sytuacji, przy podrażnieniu gardła przez dym papierosowy lub w wyniku stanu zapalnego w obrębie jamy nosowej. Jeśli napady kaszlu wstecznego występują u psa sporadycznie i nie towarzyszą im żadne inne objawy, nie powinny być powodem do zmartwień. Wciąż jednak warto porozmawiać o tym z lekarzem weterynarii i sprawdzić, czy zwierzak nie cierpi na jakąś infekcję.

Stary pies charczy w nocy

Charczenie i kaszel u starszego psa mogą być spowodowane między innymi guzem nowotworowym górnych dróg oddechowych lub płuc albo zmniejszoną tolerancją na wysiłek. U niektórych psów w podeszłym wieku wystąpić może również kaszel sercowy będący objawem poważnych chorób serca. Objawy takie pojawiają się zazwyczaj podczas wzmożonej aktywności fizycznej, choć w bardziej zaawansowanych stadiach choroby mogą występować także w nocy. Jeśli stary pies charczy, należy zabrać go na kontrolę zdrowia do lekarza weterynarii.

Profilaktyka chrapania i charczenia u psa - co można zrobić?

Problemy z oddychaniem u psa zawsze powinny wzbudzić czujność opiekuna. Psiaka, który charczy lub głośno chrapie należy dokładnie przebadać, uwzględniając szczególnie infekcje górnych dróg oddechowych i alergie na pyłki traw.


Jeśli chrapanie i charczenie nie są wywołane problemem zdrowotnym i pojawiają się sporadycznie, należy przede wszystkim:

 • unikać palenia papierosów przy psie,

 • zadbać o prawidłową sylwetkę zwierzaka,

 • zapewnić psu wygodne legowisko, na którym będzie mógł ułożyć się na boku,

 • uważnie obserwować psa podczas spacerów, by nie dopuścić do przemęczenia.

W przypadku ras o skróconej kufie można podejrzewać wady budowy krtani i nozdrzy, które będą negatywnie wpływać nie tylko na oddychanie, ale również samopoczucie i cały organizm czworonoga. Takie psy często wymagają przeprowadzenia operacji plastycznej pozwalającej na udrożnienie dróg oddechowych zwierzaka.

Bibliografia

 • Meola, S. D. (2013). Brachycephalic airway syndrome. Topics in companion animal medicine, 28(3), 91-96.
 • Talavera, J., Sebastián, P., Santarelli, G., Barrales, I., & Fernández del Palacio, M. J. (2022). Reverse Sneezing in Dogs: Observational Study in 30 Cases. Veterinary Sciences, 9(12), 665.