Agresywny szczeniak. Jak sobie poradzić z agresją u szczeniaka?
agresywny szczeniak agresywny szczeniak

Agresywny szczeniak. Jak sobie poradzić z agresją u szczeniaka?

Czas czytania: 6 min

15 gru 2022

  • Pokazując zęby, warcząc i gryząc szczeniak okazuje swoje lęki, niezadowolenie i potrzebę zwiększenia dystansu.
  • Agresywny szczeniak potrzebować będzie natychmiastowej pomocy lekarza weterynarii lub behawiorysty.
  • Aby uspokoić nadmiernie pobudzonego, agresywnego szczeniaka podczas zbyt intensywnej zabawy, możemy przekierować jego uwagę na odpowiednie zabawki.

Wychowanie szczeniaków nie jest łatwym zadaniem. Początkujący właściciel często nieświadomie popełnia przeróżne błędy w szkoleniu psa, których negatywne skutki będą przejawiały się w późniejszym zachowaniu psiaka.


Najpoważniejszym problemem, z jakim spotykają się opiekunowie domowych czworonogów, są agresywne zachowania psa pojawiające się w różnych kontekstach. Agresywny szczeniak może wykazywać niepożądane zachowania na przykład podczas zabawy z innymi psami lub z człowiekiem. Co zrobić, gdy szczeniak jest agresywny? Jak uspokoić agresywnego szczeniaka? Kiedy udać się z maluchem na terapię dla psów?

Jak przejawia się agresja u szczeniaków?

Młode psy z natury nie są agresywne – nie mają ochoty wchodzić w konflikty, rządzić w domu ani robić nikomu krzywdy. Trzeba jednak pamiętać, że agresja to naturalne zachowanie u psów w każdym wieku. Za pomocą pokazywania zębów, warczenia czy kłapania pyskiem czworonogi pokazują, że czegoś się boją i czują się zagrożone, komunikują swoje niezadowolenie czy proszą o przerwanie nieprzyjemnej interakcji.


Agresywne zachowania u szczeniaka mogą też stanowić poważny problem, jeśli pojawiają się w nieodpowiednich momentach, na przykład podczas zabawy, jedzenia czy zabiegów pielęgnacyjnych lub są zbyt intensywne (agresywny szczeniak od razu gryzie bez wcześniejszego ostrzeżenia).


Zachowania agresywne u szczeniaka mogą być powodowane lękiem. Lękliwe psy przed atakiem będą miały skuloną postawę, wytrzeszczone oczy, podkulony ogon i płasko położone uszy. Mogą przy tym warczeć ostrzegawczo i odsłaniać zęby. Bardziej ofensywną lub wyuczoną agresję zapowiada często sztywna, wyprostowana postawa, twarde spojrzenie i zaciśnięty pysk, niskie szczekanie i wyprostowany ogon.

Po czym poznać, że szczeniak będzie agresywny?

Przyszły charakter psa i jego skłonność do agresji są trudne do przewidzenia. Istnieje jednak kilka czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia takich niepożądanych zachowań u szczeniąt. Brak odpowiedniej socjalizacji we wczesnym wieku może sprawić, że szczeniak będzie agresywny do innych psów i nieznajomych osób.


Natomiast zbyt szybkie oddzielenie szczeniaka od matki i rodzeństwa może skutkować zbyt natarczywą, niedelikatną zabawą i problemami w spokojnej komunikacji. Agresję u szczeniaka potęgować będą także wszystkie problemy zdrowotne, w wyniku których psiak będzie odczuwał ból i dyskomfort. Dlatego chcąc uniknąć problemów z domowym czworonogiem, powinniśmy ostrożnie wybierać hodowlę, z której kupimy szczeniaka. Odpowiedzialny hodowca zadba o wstępną socjalizację malucha, prawidłowe kontakty z rówieśnikami i stan zdrowia.

Zabawa szczeniąt – agresja czy natura?

Rozróżnienie zachowań agresywnych i radosnego pobudzenia nie zawsze będzie łatwe dla niedoświadczonego opiekuna. Bieganie, skakanie, łapanie zębami i powarkiwanie mogą nam się kojarzyć z agresją, jednak równie często bywają typowym elementem szczenięcej zabawy. Psie maluchy uwielbiają bowiem wzajemnie przepychać się, podgryzać, atakować w zabawie i taki sposób interakcji przekładają często także na kontakty z opiekunem.


Jednak nie każdemu właścicielowi spodoba się tak intensywna zabawa z czworonogiem. Szczególnie jeśli jej skutkiem będą porwane spodnie, rękawy czy podrapane zębami ręce. Na szczęście szczeniaki są wyjątkowo pojętne i z łatwością zrozumieją zasady odpowiedniej zabawy z opiekunem. Pod warunkiem że będziemy przy tym bardzo konsekwentni.

Złe nawyki w trakcie zabawy – czego unikać, żeby szczenię nie było agresywne?

Opiekunowie często nieświadomie zachęcają szczeniaka do agresji podczas zabawy swoim nieprawidłowym zachowaniem. Wkładanie psu rąk do pyska, pozwalanie na ich podgryzanie, podszczypywanie szczeniaka za skórę czy łapy może wyzwalać zbyt duże pobudzenie u psa i niepotrzebnie go drażnić. Również zabieranie psu zabawek, gdy maluch sam się nimi bawi, może irytować malucha i prowokować go do agresywnego bronienia zasobów.


Bawiąc się ze szczeniakiem, powinniśmy być przede wszystkim delikatni i skupiać uwagę malucha na zabawkach, nie na rękach człowieka. Jeśli zabawa stanie się zbyt intensywna, powinniśmy od razu ją przerwać, podając szczeniakowi gryzak do samodzielnej zabawy lub przysmak do gryzienia. Pozwoli to na uspokojenie psa i zapobiegnie nadmiernemu pobudzeniu.


Gdy pies ugryzie nas w ręce podczas zabawy, powinniśmy zabrać je poza zasięg jego pyska i przerwać zabawę, pokazując maluchowi, że w ten sposób straci nasze zainteresowanie. Dzienną dawkę zabawy należy dostosować do indywidualnych potrzeb szczeniaka. Poświęcenie psu zbyt małej ilości czasu może skutkować natrętnym wymuszaniem uwagi, niszczycielskim skłonnościom i innym niepożądanym zachowaniom. Zbyt częste zaczepianie czworonoga do zabawy będzie natomiast męczące i irytujące dla zwierzaka.

Jak sobie radzić z psem, który już został źle nauczony komunikacji?

Wszystkie agresywne zachowania u szczeniąt powinny wzbudzić zaniepokojenie u właściciela i być wskazaniem do podjęcia odpowiedniego szkolenia psa lub nawet terapii behawioralnej. Wprowadzenie odpowiednich ćwiczeń pozwalających psu na lepsze kontrolowanie emocji może sprawić, że agresywny szczeniak stanie się mniej pobudzony, a opiekunowi łatwiej będzie nad nim zapanować.


Szczeniak agresywny do innych psów potrzebować będzie odpowiedniej socjalizacji pod okiem behawiorysty. Spacery równoległe, udział w psim przedszkolu i indywidualne zajęcia będą wskazane dla szczeniaka, który nie umie prawidłowo komunikować się z innymi czworonogami. Nadmiernie pobudzonego szczeniaka można także uspokoić spokojnym, delikatnym masażem, przekierowaniem uwagi na odpowiednie zabawki, wyszukiwaniem smaczków w macie węchowej lub memłaniem suszonych gryzaków.


Agresywny szczeniak może też cierpieć na przeróżne dolegliwości zdrowotne, których skutkiem będzie ból i nadmierne rozdrażnienie. Dlatego każdy przypadek agresji powinien być skonsultowany z lekarzem weterynarii. Specjalista zdiagnozuje dolegliwości zdrowotne u czworonoga, wykonując odpowiednie badania i w razie potrzeby wprowadzi niezbędne leki lub suplementy uspokajające dla psa.

Podsumowanie. Najlepsze sposoby na uspokojenie agresywnego szczeniaka

Agresywne zachowania są normalnym, naturalnym elementem psiej komunikacji. Pokazując zęby, warcząc i gryząc szczeniak okazuje swoje lęki, niezadowolenie i potrzebę zwiększenia dystansu. Zdarzyć się jednak może, że agresywne zachowania szczeniaka staną się zbyt intensywne. Takie ryzyko pojawia się w szczególności u psów, które nie zostały odpowiednio zsocjalizowane lub cierpią na przeróżne choroby.


Agresywny szczeniak potrzebować będzie natychmiastowej pomocy lekarza weterynarii lub behawiorysty. Rozpozna on przyczyny niepożądanego zachowania u szczenięcia i wprowadzi odpowiednie leczenie lub terapię. By uspokoić nadmiernie pobudzonego, agresywnego szczeniaka podczas zbyt intensywnej zabawy, możemy przekierować jego uwagę na odpowiednie zabawki, wyszukiwanie przysmaków w macie węchowej lub gryzienie i żucie naturalnych gryzaków.

Bibliografia

  • Lindsay, Steven R. (2000). "Handbook of Applied Dog Behavior and Training, Volume Two: Etiology and Assessment of Behavior Problems."
  • Pryor, Karen. (1985). "Don't Shoot the Dog! The New Art of Teaching and Training."
  • McConnell, Patricia B. (2002). "The Other End of the Leash: Why We Do What We Do Around Dogs."