Karma dla psa z cukrzycą - jak i czym karmić psa diabetyka?

Karma dla psa z cukrzycą - jak i czym karmić psa diabetyka?

Czas czytania: 4 min

31 paź 2023


  • Nie istnieje idealna karma dla psa z cukrzycą. Rodzaj i skład diety dla psa cukrzyka należy zawsze dopasowywać do indywidualnych potrzeb psa.

  • W żywieniu psów z cukrzycą stosować można karmy weterynaryjne o zwiększonej zawartości włókna pokarmowego. Szczególnie polecane są mokre karmy dla psów z cukrzycą ze względu na niższą zawartość cukrów prostych.

  • Domowa dieta dla psa z cukrzycą powinna być ułożona przez psiego dietetyka. Jadłospis nie może zawierać ryżu, makaronu, ziemniaków ani kaszy.

  • Karma dla psiego diabetyka powinna być podawana dwa razy dziennie o stałych porach dnia. Ograniczy to skoki cukru we krwi psa.

  • Chcąc podawać psu z cukrzycą przysmaki, należy zachować ostrożność i zawsze konsultować się z lekarzem weterynarii.

Cukrzyca u psa to jedna z najczęściej rozpoznawanych chorób endokrynologicznych u domowych czworonogów. Podobnie jak w przypadku ludzi, choroba ta wymagać będzie nie tylko leczenia, ale także odpowiedniej diety. Czym karmić psa z cukrzycą i jaką karmę dla psa diabetyka wybrać, by najlepiej zadbać o zwierzaka?

Dieta cukrzycowa dla psa - dlaczego należy o nią zadbać?

Nieprawidłowa dieta w przypadku psa cukrzyka znacznie pogarsza rokowania zwierzaka. Doprowadzić może nie tylko do rozwoju innych chorób trzustki, ale także do szybkiej śmierci psiego diabetyka. Właściwie dobrane proporcje składników odżywczych mogą natomiast zmniejszać wahania glukozy we krwi i zwiększyć wrażliwość tkanek psa na insulinę.

Dieta dla psa z cukrzycą - na co zwracać uwagę?

W przypadku diety dla psa cukrzyka szczególną uwagę należy zwrócić na ilość i rodzaj węglowodanów. Niewskazane jest podawanie psu dużych ilości węglowodanów prostych, które są szybko wchłaniane i powodują gwałtowne skoki poziomu cukru we krwi zwierzaka. Wskazany będzie natomiast dodatek włókna pokarmowego – ogranicza ono bowiem wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego.


Przy wyborze diety dla psa z cukrzycą należy także wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak:

  • kondycja fizyczna psa (innej diety cukrzycowej wymagać będzie pies otyły, innej wychudzony),

  • inne choroby (na przykład zapalenie trzustki lub choroba nerek),

  • indywidualne preferencje żywieniowe psa (odmawianie jedzenia pogarsza rokowania).

Od masy ciała psa zależeć będzie kaloryczność diety, a ewentualne choroby dodatkowe wymagać będą większego kontrolowania zawartości białka i tłuszczu w pokarmie. Dlatego przed wyborem diety dla psa cukrzyka należy zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii i wykonać zwierzakowi dodatkowe badania.

Jaka karma dla psa z cukrzycą - sucha czy mokra?

W żywieniu psiego diabetyka sprawdzić się może zarówno mokra, jak i sucha karma dla psa z cukrzycą. Gotowe cukrzycowe karmy weterynaryjne zawierają odpowiednio dobrane proporcje włókna pokarmowego, dzięki czemu mogą ograniczyć skoki glukozy we krwi.


Trzeba jednak pamiętać, że niektóre suche karmy zawierać mogą znacznie więcej strawnych węglowodanów niż mokre. Dlatego w żywieniu psa cukrzyka bez dodatkowych chorób warto jest stosować mokre karmy o wysokiej zawartości mięsa i podrobów. W zależności od indywidualnych potrzeb psa, karmę taką można wzbogacić dodatkową dawką błonnika dobranego przez lekarza weterynarii.


W przypadku psa z cukrzycą niezwykle ważne jest też zapewnienie zwierzakowi stałego dostępu do wody.

Domowa dieta dla psa z cukrzycą

Psa cukrzyka można karmić także domowymi posiłkami. Ułożenie domowej diety dla psa z cukrzycą nie jest jednak łatwym zadaniem, dlatego przed jej wprowadzeniem należy zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii lub doświadczonym dietetykiem zwierzęcym.


Przykładowo dieta dla psa cukrzyka bez innych chorób może zawierać dość dużo białka i tłuszczu. Psi cukrzyk z chorą trzustką lub otyłością wymagać będzie natomiast ostrożnie dobranej dawki tłuszczu, a zwierzak z chorobą nerek będzie musiał otrzymywać dietę o obniżonej zawartości białka.


Dobrą alternatywą dla posiłków przygotowywanych w domu może być jedzenie PsiBufet. Ułożone przez dietetyków zwierzęcych przepisy PsiBufet zawierają wysoką ilość mięsa i podrobów gotowanych na parze, nie mają natomiast zbędnych wypełniaczy, które mogłyby być źródłem cukrów prostych, szkodliwych przy cukrzycy.

Czego unikać w karmie dla psa z cukrzycą?

Przygotowując jadłospis dla psa diabetyka, należy unikać składników mających wysoki indeks glikemiczny. W domowej karmie dla psa z cukrzycą nie powinny znajdować się między innymi:

Unikać należy też podawania psu chleba i bułek (nawet w małych ilościach). Niewskazane może być także serwowanie psu surowego mięsa ze względu na osłabioną odporność organizmu, który może nie poradzić sobie ze zwalczeniem bakterii.

Jak często karmić psa z cukrzycą?

W żywieniu psów z cukrzycą niezwykle ważna jest częstotliwość posiłków. Ograniczy ona skoki glukozy we krwi psa cukrzyka i umożliwi regularne podawanie zwierzakowi insuliny. Dzienną dawkę karmy dla psa z cukrzycą należy podzielić na dwa posiłki równej wielkości, podawane o stałej porze dnia.

Smaczki w diecie dla psa z cukrzycą - czy można je podawać?

Dieta dla psa z cukrzycą może uwzględniać niewielką ilość przysmaków. Przy ich podawaniu należy jednak zachować ostrożność. Smaczki dla psa z cukrzycą powinny być:

  • wliczone do dziennej dawki kalorii,

  • niskokaloryczne,

  • podawane 4-8 h po podaniu psu insuliny,

  • ubogie w cukry proste.

Przy wyborze przysmaków dla psiego cukrzyka należy wziąć pod uwagę także inne choroby zwierzaka. Jeśli pies nie cierpi na żadne dodatkowe dolegliwości zdrowotne, można podawać mu przysmaki z suszonego mięsa i podrobów. Przed ich wyborem należy jednak zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Bibliografia

  • Mirowski, A. (2014). Żywienie psów i kotów z cukrzycą. Magazyn Weterynaryjny, 23(06).
  • Nelson, R. W. (2012). Wyrównanie glikemii u psów z cukrzycą. Magazyn Weterynaryjny, 21(06).