Wyżeł węgierski to średniej wielkości, elegancki pies myśliwski o krótkiej lub szorstkiej sierści. Psy tej rasy wyhodowane zostały do pomocy przy polowaniach, dlatego charakteryzują się silnym instynktem łowieckim. Są energiczne, inteligentne i łagodne, dlatego sprawdzą się w roli towarzysza aktywnej osoby i rodziny z dziećmi.
Aktywność
8/10
Pielęgnacja
6/10
Podatność
6/10
Długość życia
7/10
Z tego artykułu dowiesz się:
Ile kosztuje wyżeł węgierski?
Ile żyje wyżeł węgierski?
Wyżeł węgierski czy weimarski?
Czy wyżeł węgierski ma podszerstek?
Jak wychować wyżła węgierskiego?
Wyżeł węgierski to średniej wielkości, elegancki pies o lekkiej budowie i szczupłej. Psy te mogą ważyć od 20 do 30 kg. Wyżły węgierskie mają suchą, proporcjonalną głowę o lekko zaokrąglonej czaszce. Kufa u psa tej rasy jest prosta, tępo zakończona dobrze rozwiniętym i szerokim nosem. Średniej wielkości, lekko skośne oczy wyżła węgierskiego powinny być ciemnobrązowe, a niezbyt wysoko osadzone uszy muszą być cienkie i zaokrąglone.
Tułów u psa tej rasy jest solidny, silny i dobrze umięśniony, o szerokim zadzie i głębokiej, obszernej klatce piersiowej sięgającej łokcia. Ogon wyżła węgierskiego jest nisko osadzony, silny u nasady i zwężający się ku końcowi. Pies tej rasy ma mocne, silnie umięśnione i proste kończyny, które umożliwiają mu energiczny, elegancki kłus.
Wyżły węgierskie mogą mieć krótką lub szorstką okrywę włosową. Odmiany te traktowane są jako osobne rasy.
U bardziej popularnych krótkowłosych wyżłów węgierskich sierść składa się z krótkiego, gęstego i twardego włosa okrywowego i jest pozbawiona podszerstka.
Rzadziej spotykane szorstkowłose wyżły węgierskie mają mocną, gęstą i matową sierść z gęstym, odpornym na wodę podszerstkiem. Nieco dłuższy włos na pysku tworzy wyraźne brwi i bardzo szorstką brodę.
Niezależnie od rodzaju włosa, wyżły węgierskie mogą występować wyłącznie w rudym lub piaszczystozłotym umaszczeniu. Dopuszczalna jest mała łata na klatce piersiowej oraz białe znaczenia na palcach. Nos, wargi i obwódki oczu muszą być zawsze w kolorze sierści.
Wyżeł węgierski został wyhodowany do polowania na otwartych terenach. Pies ten musiał ściśle współpracować z opiekunem, wytrwale tropić i aportować zwierzynę. Sprawia to, że dzisiejsze wyżły węgierskie odznaczają się dobrze rozwiniętym instynktem łowieckim. Są pewne siebie, skupione na opiekunie i podatne na szkolenie. Nie mogą być przy tym agresywne ani bojaźliwe.
Wyżeł węgierski to pies silnie związany ze swoją rodziną. Uwielbia bliskość domowników, czule okazuje im swoje uczucia i często domaga się uwagi. Źle znosi rozłąkę i samotność, dlatego nie należy trzymać go w kojcu ani izolować od opiekunów. Jego pogodna, ufna natura sprawia, że nie sprawdzi się w roli domowego stróża – czyni z niego natomiast doskonałego towarzysza zabaw dla nieco starszych dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że energiczne i skoczne wyżły węgierskie mogą być niedelikatne, dlatego ich kontakty z dziećmi muszą być zawsze nadzorowane przez osobę dorosłą.
Psy tej rasy szybko nawiązują nowe znajomości i są pozytywnie nastawione do gości. W rasie tej zdarzyć się mogą jednak bardziej zdystansowane osobniki, dlatego opiekun musi zadbać o odpowiednią socjalizację pupila.
Wyżły węgierskie z reguły dobrze dogadują się z innymi psami i nie szukają zaczepek. Mogą być jednak zbyt energiczne dla spokojniejszych czworonogów, a ze względu na silny instynkt łowiecki mogą też ganiać mniejsze od siebie psiaki. Dlatego należy uważnie dobierać im towarzystwo do zabaw i zadbać o umiejętność poprawnej komunikacji z innymi psami, na przykład zabierając szczeniaka na zajęcia w psim przedszkolu. Wyżeł węgierski może zamieszkać z kotem, pod warunkiem że zwierzęta zostaną ze sobą prawidłowo zapoznane.
Stworzony do intensywnej pracy wyżeł węgierski nie jest typem kanapowca – bez odpowiedniej dawki ruchu i stymulacji umysłowej może nabrać niszczycielskich skłonności. Dlatego opiekun psa tej rasy musi zapewnić mu długie, aktywne spacery i ciekawe szkolenie. Szybkie i dobrze umięśnione wyżły węgierskie mogą być dobrym towarzystwem dla rowerzysty czy biegacza, a przyjazna i zrównoważona natura sprawiają, że można je też zabierać na miejskie spacery i wakacyjne wyjazdy.
Wyżeł węgierski jest inteligentny i wpatrzony w opiekuna, dlatego jego wychowanie zazwyczaj nie sprawia trudności. Trzeba jedynie pamiętać, by wobec psa tej rasy nie stosować krzyku ani kar. Wrażliwe wyżły węgierskie szkolone przy użyciu metod awersyjnych mogą stać się wyjątkowo bojaźliwe.
Chętny do współpracy psiak może sprawdzić się w takich sportach, jak obedience, agility, nosework czy tropienie użytkowe.
Wyżeł węgierski to pies myśliwski wyhodowany na Węgrzech. Jego pierwotnym przeznaczeniem było pomaganie myśliwemu – tropienie, wystawianie i aportowanie ustrzelonej zwierzyny.
Przodkami wyżłów węgierskich były prawdopodobnie żółte psy myśliwskie hodowane przez Turków. Przybyły one do Węgier z koczowniczymi plemionami z rejonu Karpat i utrzymywane były przez łowiecko-pasterskie plemiona Madziarów. Najnowsze badania genetyczne wskazują także na domieszkę krwi chartów arabskich.
Krótkowłose, eleganckie psy opisywane były w dokumentach pochodzących już z XIV wieku jako idealne psy myśliwskie – wszechstronne, wytrzymałe i obdarzone doskonałym węchem. Ich miłośnikiem był Ludwik Węgierski, który zlecił uwzględnienie tych psów w Ilustrowanej Kronice Węgier stworzonej w 1357 roku.
W XVIII wieku węgierscy kynolodzy szczególnie zainteresowali się rudymi wyżłami – dzięki nim rasa przetrwała rewolucję węgierską i pierwszą wojnę światową. Była jednak kilkukrotnie narażona na całkowite wyginięcie, między innymi przez znaczny wzrost popularności pointerów i drugą wojnę światową. Po tych zawirowaniach ostało się zaledwie kilkunastu przedstawicieli rudych wyżłów czystej krwi.
Na podstawie ocalałych wyżłów węgierscy hodowcy zdołali jednak odbudować rasę. Duże znaczenie dla rozwoju rasy mieli także jej miłośnicy z Austrii, Słowacji i Serbii.
Szorstkowłosa odmiana wyżła węgierskiego powstała w latach 30. XX wieku. Do jej rozwoju przyczynili się Vasas Jozsef i Gresznarik Laszlo – hodowcy krótkowłosych wyżłów węgierskich i szorstkowłosych wyżłów niemieckich. Ich celem było stworzenie rudych psów o szorstkiej sierści, lepiej przystosowanej do pracy podczas mrozów i aportowania z lodowatej wody.
Do stworzenia rasy prawdopodobnie wykorzystano także setery irlandzkie, pointery i bloodhoundy. Rasa szorstkowłosy wyżeł węgierski uznana została przez FCI w 1963 roku.
Obecnie wyżeł węgierski wciąż wykorzystywany jest do polowań, jednak coraz częściej utrzymywany jest także w roli domowego ulubieńca. Odmiana krótkowłosa cieszy się znacznie większą popularnością niż szorstkowłosa.
Pielęgnacja wyżła węgierskiego w dużej mierze zależy od rodzaju okrywy włosowej. Psy tej rasy są podatne na niektóre choroby i często wymagają starannie dobranej diety.
Wyżeł węgierski krótkowłosy nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Jego sztywna, pozbawiona podszerstka sierść powinna być regularnie czesana za pomocą gumowej rękawicy lub włosianej szczotki. Ograniczy to ilość wypadających włosów, usunie zabrudzenia i pobudzi krążenie krwi w skórze psa.
Wyżeł węgierski szorstkowłosy, podobnie jak inne szorstkowłose psy, wymagać będzie trymowania 3-4 razy do roku. Zaniedbanie sierści może bowiem prowadzić do poważnych problemów skórnych. Ten czasochłonny zabieg warto powierzyć doświadczonemu groomerowi. Codzienna pielęgnacja szorstkowłosej odmiany powinna uwzględniać szczotkowanie i usuwanie martwego podszerstka. W tym celu niezbędna będzie szczotka pudlówka i metalowy grzebień. Opiekun musi także po każdym spacerze usunąć gałązki i liście zaplątane w sierść psa.
Obydwie odmiany wyżła węgierskiego nie muszą być często kąpane. Wymagać będą natomiast regularnych kontroli stanu oczu i uszu. Opiekun powinien też sprawdzać długość pazurów psa i przycinać je, jeśli zwierzak sam ich nie skraca podczas spacerów.
Wyżeł węgierski to wytrzymały pies stworzony do pracy w każdych warunkach. Dzięki temu czuje się dobrze zarówno latem, jak i zimą. Starsze psy tej rasy – szczególnie krótkowłose - mogą jednak wymagać zakładania ubranka na czas spaceru przy silnych mrozach. Średnia długość życia wyżła węgierskiego to około 12-14 lat.
Wśród chorób występujących u psów tej rasy wymienia się:
dysplazję stawów biodrowych i łokciowych,
zwichnięcia rzepek,
zwyrodnienia i dysplazje siatkówki,
zaćmę,
wady ukształtowania powiek (entropium i ektropium),
niedoczynność tarczycy,
chorobę von Willdebranda (zaburzenia krzepnięcia krwi),
nowotwory skóry, pyska, naczyń krwionośnych,
zapalenie gruczołów łojowych na tle autoimmunologicznym (sebaceous adenitis),
padaczkę,
rozszerzenie przełyku,
rozszerzenie i skręt żołądka,
nawracające zapalenie kanałów słuchowych,
alergie i nietolerancje pokarmowe.
Ryzyko wystąpienia u wyżła węgierskiego poważnych chorób wrodzonych można znacząco zmniejszyć, kupując szczeniaka z hodowli zarejestrowanej w ZKwP. Odpowiedzialni hodowcy dopuszczają do rozrodu tylko te psy, które pozytywnie przejdą testy genetyczne, a po urodzeniu szczeniąt dbają o ich prawidłowe żywnie i zapewniają szczepienia.
Opiekun wyżła węgierskiego powinien regularnie odwiedzać z psem lekarza weterynarii. Oprócz szczepień przeciw chorobom zakaźnym i odrobaczania zalecane jest wykonywanie badań krwi przynajmniej raz do roku. W przypadku wystąpienia u psa takich objawów, jak kulawizna, trzepanie uszami, nawracające biegunki czy zmiany skórne, należy zgłosić się z psem do lekarza weterynarii w celu zdiagnozowania przyczyny problemów.
Ze względu na ryzyko wystąpienia potencjalnie śmiertelnego skrętu żołądka, dzienną dawkę pokarmu dla wyżła węgierskiego należy podzielić na trzy posiłki podawane o stałych porach dnia. Po jedzeniu pies powinien mieć zapewnione przynajmniej 30 minut odpoczynku.
Wyżły węgierskie mają skłonność do nietolerancji i alergii pokarmowej objawiającej się silnym świądem skóry, zapaleniem uszu lub uporczywymi biegunkami. Dlatego w żywieniu psów tej rasy sprawdzają się najlepiej hipoalergiczne, bezzbożowe diety o jednym źródle białka zwierzęcego. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre gotowe karmy zawierać mogą także konserwanty, sztuczne barwniki i inne dodatki technologiczne o alergizującym działaniu.
Dlatego wielu opiekunów wyżłów węgierskich decyduje się na podawanie psu diety domowej – gotowanej lub surowej (BARF). Niestety posiłki takie często są źle zbilansowane i nie zawierają odpowiednich dawek składników mineralnych czy witamin. Takie niedobory pokarmowe szybko odbiją się na zdrowiu psa, wywołując między innymi problemy skórne i trawienne. Dlatego opiekun bez wystarczającej wiedzy nie powinien samodzielnie układać psu jadłospisu.
Nie znaczy to jednak, że psiak jest w takim przypadku skazany na wysoko przetworzoną dietę. Bezpieczną alternatywą dla gotowych karm są posiłki przygotowywane przez katering dla psów – PsiBufet. Jedzenie oferowane przez PsiBufet złożone jest wyłącznie ze świeżych składników najwyższej jakości, dzięki czemu nie zawiera żadnych potencjalnie niebezpiecznych dla psa dodatków.
Bazuje natomiast na zbilansowanych recepturach stworzonych przez doświadczonych dietetyków i zawiera wszystkie niezbędne psu składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. PsiBufet dostępny jest w wielu wariantach smakowych. Dzięki temu sprawdzi się w żywieniu nawet bardzo wrażliwych psów z alergiami lub częstymi biegunkami.
W przeszłości wszystkie wyżły węgierskie miały kopiowane ogony. Miało to zapobiegać urazom podczas polowania. Skracanie ogonów zostało zakazane w Polsce w 2012 roku, a psy kopiowane nie są dopuszczone do udziału w wystawach psów rasowych.
Jeśli planujesz zostać opiekunem wyżła węgierskiego, na te pytania warto znać odpowiedzi!
Ile kosztuje wyżeł węgierski? Cena szczeniaka tej rasy wynosi około 6000 zł. To, ile kosztuje wyżeł węgierski, zależy głównie od osiągnięć wystawowych i użytkowych rodziców miotu, a także od renomy hodowcy.
Ile żyje wyżeł węgierski? Średnia długość życia psa tej rasy wynosi 12-14 lat. To, ile żyć będzie wyżeł węgierski, zależy nie tylko od jego genów – ważna jest także odpowiednia profilaktyka zdrowotna i wartościowa dieta.
Wyżeł węgierski czy weimarski? Wyżeł węgierski i weimarski to psy myśliwskie, obdarzone silnym instynktem łowieckim. Obydwie rasy są podatne na szkolenie i silnie przywiązują się do opiekuna. Znacznie większy wyżeł weimarski jest jednak bardziej nieufny w stosunku do obcych osób niż drobniejszy wyżeł węgierski. Dlatego jego szkolenie może być nieco trudniejsze.
Czy wyżeł węgierski ma podszerstek? Wyżeł węgierski krótkowłosy jest pozbawiony podszerstka, natomiast szorstkowłosy ma gęsty podszerstek zapewniający ochronę przed wodą.
Jak wychować wyżła węgierskiego? Wyżeł węgierski to inteligentny i wpatrzony w opiekuna pies, który szybko się uczy. Jego wychowanie nie powinno więc sprawiać trudności. Opiekun musi jednak zapewnić psu odpowiednią dawkę ruchu i ciekawe zajęcie. Wyżły węgierskie nie powinny być szkolone przy pomocy metod awersyjnych, gdyż są wyjątkowo wrażliwe.