karma dla yorka karma dla yorka

Karma dla yorka – porady i wskazówki

Czas czytania: 7 min

29 mar 2023

  • Yorkshire terrier to rasa niewielkich, ale bardzo popularnych psów. Za ich sukcesem stoi fakt, że są długowieczne, ale też odporne na choroby.
  • Jako mała rasa yorki rosną szybko, więc wymagają odpowiedniego żywienia.
  • Karma dla yorka powinna być przede wszystkim zbilansowana i dostarczać psiakowi niezbędnego mu białka, tłuszczu i odpowiedniej ilości kalorii.
  • Zdarza się, że yorki nie jedzą zbyt chętnie. Mało aromatyczna sucha karma może się więc nie sprawdzić. Warto wówczas sięgnąć po jedzenie gotowane, przygotowane ze świeżych składników.


Yorkshire terriery od wielu lat są jedną z najpopularniejszych ras w naszych domach. Za ich ogromny sukces odpowiadają przede wszystkim niewielkie rozmiary, długowieczność, duża odporność na choroby i łagodność wobec ludzi. Yorki, tak jak każde inne psy, będą potrzebowały zbilansowanej diety, która dostarczy im niezbędnego białka i tłuszczu zwierzęcego oraz odpowiedniej dawki kalorii. Jak wybrać najlepszą karmę dla yorka, by psiak mógł jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i prawidłowo się rozwijać?

Czym karmić psa rasy york?

Małe rozmiary yorka sprawiają, że psy te nie potrzebują dużych dawek jedzenia. Dzięki temu wybierając produkty dla naszego pupila, możemy pozwolić sobie na zakup diet najwyższej jakości. Najlepsza karma dla yorka powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb naszego podopiecznego – jego wagi, poziomu aktywności, wieku i stanu zdrowia. Musi mieć także zbilansowany skład i zawierać wysokiej jakości białko zwierzęce, odpowiednią ilość tłuszczów (w tym EPA i DHA), a także witaminy i składniki mineralne. Yorki można karmić zarówno suchą i mokrą karmą, jak i dietą złożoną ze świeżych składników. Jaki rodzaj karmy wybrać?

Sucha karma

Decydując się na karmienie naszego pupila suchą karmą, musimy zwrócić uwagę na kilka cech produktów. W żywieniu yorkshire terrierów najlepiej sprawdzają się suche karmy przeznaczone dla psów małych ras. Mają one nie tylko niewielkie granulki, które zmieszczą się do małego pyska, ale także zbilansowany skład, dzięki któremu dostarczą one psu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Na rynku zoologicznym znajdziemy wiele rodzajów suchych karm, dzięki czemu bez problemu wybierzemy dietę dostosowaną do indywidualnych potrzeb naszego czworonoga.

Mokra karma

Yorka możemy także z powodzeniem żywić mokrą karmą dla psów. Wybierając spośród dostępnych produktów, musimy zwrócić uwagę na etykietę i szukać tylko karm opisanych jako pełnoporcjowe. Karmy uzupełniające nie będą zawierać odpowiedniej ilości składników odżywczych i mogą być podawane wyłącznie okazjonalnie, jako przysmaki.

Alternatywna dieta dla psa

Wielu odpowiedzialnych opiekunów stara się unikać podawania swoim psom karm komercyjnych. Mogą one zawierać nie tylko podejrzane składniki wątpliwej jakości, ale także konserwanty, sztuczne aromaty i barwniki. Karmy suche zawierają także duże ilości węglowodanów, które sprzyjają otyłości i cukrzycy. Samodzielne gotowanie psu posiłków w domu wymaga jednak umiejętności układania zbilansowanych diet, które będą zawierać wszystkie niezbędne psu składniki pokarmowe. 


Chcąc zapewnić yorkowi pokarm złożony z wysokiej jakości składników, możemy skorzystać z usług firm kateringowych, takich jak PsiBufet. Posiłki oferowane przez PsiBufet są zbilansowane przez psiego dietetyka pod kątem zawartości białka, tłuszczu, witamin i składników mineralnych. W ich skład wchodzą wyłącznie świeże składniki dopuszczone do spożycia przez ludzi, wolne od sztucznych barwników i konserwantów. 


Dieta PsiBufet dostosowywana jest do potrzeb danego psa na podstawie informacji podanych przez opiekuna. Gotowane na parze mięso z dodatkiem warzyw to doskonałe rozwiązanie także dla psów wybrednych, cierpiących na alergie pokarmowe, nadwagę i nawracające problemy trawienne.

Ile karmy podawać pupilowi w zależności od wieku?

Dawkowanie gotowej karmy dla psa zależeć będzie nie tylko od rodzaju karmy, jej kaloryczności i składu, ale także wieku, wagi i stanu zdrowia zwierzaka. Na opakowaniu każdej karmy znajdziemy tabelę ze szczegółowym dawkowaniem. Są to jednak wartości orientacyjne, nie uwzględniające poziomu aktywności czworonoga. Dokładne dawkowanie danego produktu trzeba więc ustalić metodą prób i błędów na podstawie ewentualnych zmian wagi pupila. 


W przypadku diet takich jak PsiBufet, wielkość porcji karmy dla yorka ustalana jest indywidualnie na podstawie informacji podanych przez opiekuna. Dzięki temu nasz pies otrzyma za każdym razem odpowiednią ilość jedzenia.

Karma dla yorka szczeniaka

Żywienie psów w wieku szczenięcym to ogromna odpowiedzialność. Wszelkie błędy żywieniowe popełnione w tym okresie odbiją się na całym późniejszym życiu czworonoga. Dlatego karma dla yorka szczeniaka musi być dostosowana do potrzeb rosnących psów małych ras oraz zawierać skoncentrowaną dawkę białka i kalorii. Opiekunowie, którzy chcą uniknąć żywienia swoich pupili gotową karmą, powinni skonsultować się z psim dietetykiem, który ułoży zbilansowany jadłospis, lub skorzystać z usług firmy kateringowej, takiej jak PsiBufet. Dzienną porcję jedzenia dla szczeniaka yorka należy podzielić na 4-5 posiłków i podawać je o stałych porach dnia.

Karma dla dorosłego yorka

Dorosłemu psu rasy yorkshire terrier możemy podawać zarówno karmę suchą i mokrą, jak i posiłki przygotowane ze świeżych składników. Dzienna porcja karmy dla yorka powinna być rozłożona na 2-3 posiłki. Ze względu na ryzyko nadwagi i otyłości, psy te nie powinny mieć zapewnionego stałego dostępu do jedzenia. Wyłożona do miski karma pod wpływem kontaktu z powietrzem i wilgocią traci swoje wartości odżywcze i nabiera nieprzyjemnego smaku.

Żywienie yorka – na co zwrócić uwagę?

Yorki to psy o bujnej okrywie włosowej, dlatego potrzebują diety o wysokiej zawartości białka zwierzęcego, które stanowi budulec dla włosa. Pokarm dla yorka powinien także zawierać odpowiednią dawkę tłuszczu zwierzęcego, który nie tylko stanowi źródło energii, ale także odpowiada za natłuszczenie sierści i funkcjonowanie skóry. Niezbędna jest także zbilansowana zawartość witamin i minerałów pozwalających na prawidłową pracę narządów i zmysłów.

Charakterystyka rasy yorkshire terrier

Niewielkie, ważące do 3 kg yorki to rasa łagodna, żywiołowa i inteligentna. Doskonale nadają się zarówno dla osób samotnych, jak i rodzin z dziećmi i mogą mieszkać nawet w niewielkiej kawalerce. Nie należy jednak zapominać, że w niewielkim ciałku yorka kryje się prawdziwy terier, uwielbiający aktywność fizyczną i zabawę. Brak dostatecznej dawki ruchu, wyzwań umysłowych i socjalizacji mogą sprawić, że ten temperamentny psiak stanie się naprawdę kłopotliwy. Dlatego opiekując się yorkiem, warto zadbać o jego prawidłowe wychowanie już od szczeniaka. Odpowiednie żywienie i profilaktyka zdrowotna mogą sprawić, że ten energiczny, pogodny psiak będzie nam towarzyszyć nawet 15 lat

Czego unikać?

Wielu opiekunów małych psów podaje swoim pupilom karmę dla kotów. Jest ona o wiele bardziej aromatyczna, co sprawia, że nawet wybredne psy chętnie ją jedzą. Jednak przeznaczone dla kotów diety zawierają często zbyt dużo tłuszczu i kalorii, a także nieodpowiedni dla psa poziom składników mineralnych i witamin. Takie nieodpowiednie żywienie może doprowadzić yorka nie tylko do niebezpiecznej nadwagi, ale także obciążyć jego trzustkę i wątrobę. Podobny problem dotyczy karm dla szczeniąt, których nie należy podawać dorosłym psom.


Kolejnym błędem popełnianym przez opiekunów małych ras jest podawanie psu zbyt dużej ilości jedzenia. W przypadku tak małych psów jak yorkshire terrier nawet niewielka garść przysmaków może dostarczyć czworonogowi dużo więcej kalorii, niż jego dzienne zapotrzebowanie. Trzeba także pamiętać, że każda porcja karmy dla psa rasy miniaturowej powinna być dokładnie zważona przed podaniem.

Podsumowanie – najlepsza karma dla yorka

Odpowiednie żywienie może zapewnić naszemu pupilowi długie życie w doskonałym zdrowiu. Właściwa dieta jest niezbędna szczególnie w przypadku małych, szybko rosnących ras. Karma dla yorka powinna być przede wszystkim zbilansowana i dostarczać psiakowi niezbędnego mu białka, tłuszczu i odpowiedniej ilości kalorii. W żywieniu psów rasy yorkshire terrier sprawdzają się nie tylko suche i mokre karmy przeznaczone dla psów małych ras, ale także posiłki ze świeżych składników oferowane przez firmy kateringowe.