karma dla shih tzu karma dla shih tzu

Karma dla shih tzu – porady i wskazówki

Czas czytania: 7 min

13 gru 2022

  • Odpowiednie żywienie jest niezwykle ważne w przypadku psów rasy shih tzu. Zdrowa, zbilansowana dieta pomoże zapewnić pieskowi odpowiednią kondycję i długowieczność.
  • Warto wybierać karmy zbilansowane, o sprawdzonym składzie, z dużą zawartością białka zwierzęcego i uważać na ryzyko nadwagi.

Shih tzu to łagodna rasa, która doskonale odnajduje się w dużych miastach i rodzinach z dziećmi. Nic więc dziwnego, że w obecnych czasach te niewielkie psiaki cieszą się dużą popularnością. Ze względu na silne przywiązanie do domowników i bujną okrywę włosową, wymagającą regularnej pielęgnacji, opieka nad shih tzu będzie wymagać dużego zaangażowania. Chcąc odpowiednio zadbać o potrzeby tego czworonoga, nie możemy także zapominać o jego odpowiednim żywieniu. Czym karmić psa rasy shih tzu, by zapewnić mu zdrowie i energię?

Czym karmić psa rasy shih tzu?

Psa rasy shih tzu można karmić zarówno dietą gotową, jak i pokarmem przygotowywanym ze świeżych składników. W składzie zbilansowanej karmy powinno znaleźć się wysokiej jakości białko zwierzęce i cenne tłuszcze, a także składniki mineralne i witaminy. Czym karmić psa rasy shih tzu, by spełnić jego potrzeby?

Sucha karma

W żywieniu tych niewielkich psiaków dobrze sprawdzają się wysokiej jakości suche karmy przeznaczone dla psów małych ras. Niewielkie granulki z łatwością zmieszczą się do małych pyszczków tych czworonogów. Przy wyborze suchej karmy musimy zwrócić uwagę także na jej skład. Nie powinna ona zawierać zbyt dużo węglowodanów, które stanowią wyłącznie źródło pustych kalorii. Ważny jest natomiast dodatek błonnika, który zmniejszy uczucie głodu i poprawi pracę jelit psa. Suchą karmę dla shih tzu najlepiej jest kupować w niewielkich opakowaniach, dzięki czemu zostanie ona szybko zjedzona po otwarciu i nie straci wartości odżywczych.

Mokra karma

Wybierając mokrą karmę dla shih tzu, powinniśmy zwrócić uwagę na jej skład i zawartość węglowodanów. Wiele karm wilgotnych zawiera minimalne ilości tego składnika lub w ogóle nie zawiera zbędnych wypełniaczy. Mokrą karmę dla psów małych warto kupować w niewielkich opakowaniach, wystarczających na jeden, maksymalnie dwa posiłki. Dzięki temu pożywienie nie spleśnieje i nie rozwiną się w nim bakterie.

 

Alternatywna dieta dla psa

Nie wszyscy opiekunowie psów ufają karmom komercyjnym, które mogą zawierać duże ilości sztucznych barwników czy konserwantów. W składzie niektórych suchych i mokrych karm znaleźć można także podejrzane składniki, takie jak bliżej nieokreślone „produkty pochodzenia zwierzęcego” i niewielkie ilości prawdziwego mięsa. Jednak samodzielne gotowanie czworonogowi wymaga sporej wiedzy, niezbędnej do prawidłowego zbilansowania diety pod kątem potrzebnych składników odżywczych. Doskonałą alternatywą dla domowych posiłków są diety przygotowywane przez firmy kateringowe dla psów, takie jak PsiBufet


Oferowane przez PsiBufet posiłki są starannie zbilansowane, powstają z przepisu psiego dietetyka i zawierają wszystkie niezbędne psu składniki. Każda z porcji dostosowana jest do indywidualnych potrzeb danego zwierzaka i komponowana na podstawie informacji otrzymanych od opiekuna. W składzie diety znajdziemy wyłącznie naturalne składniki, takie jak świeże mięso, warzywa i owoce uzupełnione o niezbędne suplementy.

Wiek psa rasy shih tzu – ile karmy podawać pupilowi?

Z uwagi na skłonność do nadwagi, karma dla shih tzu musi być ostrożnie dawkowana. Na opakowaniach suchej i mokrej karmy dla psów znajdziemy szczegółowo rozpisane tabele dawkowania, które podpowiedzą nam, ile danej karmy powinien dziennie otrzymać nasz pupil. Są to jednak wartości orientacyjne, które nie uwzględniają poziomu dziennej aktywności zwierzaka ani jego kondycji. Dlatego dawkowanie gotowych produktów musimy ustalić za pomocą prób i błędów, obserwując zmiany wagi czworonoga. W przypadku PsiBufet wielkość porcji ustalana jest indywidualnie na podstawie informacji podanych przez opiekuna psa, więc porcje, które otrzymamy, będą idealnie takie, jak potrzeba.

Karma dla szczeniaka rasy shih tzu

Psy rasy shih tzu bardzo szybko rosną i osiągają docelową wielkość już w wieku roku. Dlatego niezwykle ważne jest, by karma dla szczeniaka dostarczała wszystkich niezbędnych składników potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Zbilansowanie domowej karmy dla szczeniąt jest niezwykle trudne, dlatego rosnące shih tzu powinny otrzymywać kompletną karmę dla psów małych ras lub posiłki przygotowane według przepisu psiego dietetyka. Dzienną porcję pokarmu należy podzielić minimum na 3 porcje w ciągu dnia i podawać maluchowi o ustalonych porach.

Karma dla dorosłego psa rasy shih tzu

Dorosłe psy rasy shih tzu mają niewielkie żołądki, które pomieszczą tylko małe porcje karmy. Dlatego należy karmić je dwa, a nawet trzy razy dziennie. Ze względu na dużą skłonność do nadwagi i przejadania się, psy tej rasy nie powinny mieć stałego dostępu do pokarmu. Ponadto wystawiona w misce karma szybko się psuje i traci cenne wartości odżywcze.

Żywienie shih tzu – na co zwrócić uwagę?

Shih tzu, tak jak każde inne psy, będą wymagały wysokiej jakości karmy. Karma dla shih tzu powinna przede wszystkim spełniać indywidualne potrzeby czworonoga i być dostosowana do jego wieku, poziomu aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Pokarm dla psa tej rasy powinien zawierać optymalną dawkę białka zwierzęcego, które będzie stanowić budulec dla mięśni i okrywy włosowej. W składzie karmy nie może także zabraknąć tłuszczów zwierzęcych i kwasów tłuszczowych EPA i DHA. Są one nie tylko źródłem energii, ale także poprawiają funkcjonowanie skóry i nadają sierści gładkości, ułatwiając jej pielęgnację. W najlepszej karmie dla shih tzu muszą znaleźć się również witaminy i składniki mineralne w odpowiednich proporcjach.

Charakterystyka rasy shih tzu

Shih tzu to rasa stworzona do towarzystwa i obdarzona wyjątkowo efektowną okrywą włosową. Psiaki te cenione są jednak nie tylko za piękny wygląd, ale także za łagodne usposobienie i pogodny charakter. Te niewielkie czworonogi mogą ważyć od 4 do 8 kilogramów, dzięki czemu mogą towarzyszyć swoim opiekunom niemal wszędzie – w pracy, w podróży, a nawet podczas zakupów. Inteligentne i chętne do współpracy psiaki łatwo uczą się prostych sztuczek i są doskonałymi towarzyszami zabaw dla nieco starszych dzieci. Wymagają przy tym dużej dawki uwagi ze strony członków swojej rodziny i źle znoszą samotność. Shih tzu należą do ras długowiecznych i stosunkowo odpornych na choroby. Jeśli zadbamy o zdrowe żywienie naszego pupila i profilaktykę zdrowotną, ten niewielki czworonóg może żyć ponad 15 lat.

Nadwaga i inne zagrożenia

Tak jak wszystkie psy małych ras, shih tzu narażone są na nadwagę. Odpowiedzialność za to ponoszą zazwyczaj opiekunowie, którzy podają psiakowi duże ilości przysmaków, przekąsek i nie dbają o prawidłowe dawkowanie karmy. Nadwaga i otyłość stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia u tej długowiecznej rasy. Dlatego opiekując się tym niewielkim czworonogiem, musimy ostrożnie dawkować mu pokarm, unikać podawania mu przysmaków z ludzkiego stołu i dbać o jego zdrowe żywienie.


Chcąc zapewnić naszemu pupilowi prawidłową wagę, nie możemy także zapomnieć o odpowiedniej dawce aktywności fizycznej. Niewielkie rozmiary shih tzu nie pozwolą mu raczej na wielokilometrowe wyprawy. Psiaki te powinny jednak wychodzić przynajmniej trzy razy dziennie na spacery, które pozwolą nie tylko na załatwienie potrzeb fizjologicznych, ale także na swobodną eksplorację otoczenia.


Shih tzu należą do ras brachycefalicznych, u których kufa uległa znacznemu skróceniu. Cecha ta sprawia, że psiaki te źle znoszą wysokie temperatury, nie mogąc efektywnie chłodzić organizmu poprzez ziajanie. Opiekując się psem tej rasy, musimy więc unikać długich spacerów w największe upały, a latem zabierać ze sobą butelkę wody dla zwierzaka. Otyłe psy bardziej narażone są na problemy z oddychaniem, dlatego w przypadku ras brachycefalicznych trzeba wyjątkowo dbać o prawidłową wagę.

Podsumowanie - najlepsza karma dla shih tzu

Odpowiednie żywienie psa rasy shih tzu może zapewnić psiakowi doskonałe zdrowie, szczupłą sylwetkę i długowieczność. Szukając najlepszej karmy dla shih tzu, należy brać pod uwagę jedynie wysokiej jakości zbilansowane diety o dużej zawartości białka zwierzęcego. Psy tej rasy mogą być żywione zarówno suchymi i mokrymi karmami dla psów małych, jak i świeżymi posiłkami przygotowywanymi przez firmy kateringowe dla psów.