karma dla beagle'a karma dla beagle'a

Karma dla beagle'a – porady i wskazówki

Czas czytania: 7 min

13 gru 2022

  • Karma dla beagle'a powinna być dostosowana do jego indywidualnych potrzeb, czyli poziomu aktywności, wieku, kondycji fizycznej i stanu zdrowia.
  • W żywieniu psa rasy beagle doskonale sprawdzają się zarówno karmy suche i mokre, jak i dieta złożona ze świeżych składników.
  • Dorosły beagle powinien otrzymywać w ciągu dnia dwa posiłki, każdy składający się z połowy dziennej porcji jedzenia.

Beagle'e to średniej wielkości, energiczne i pogodne psiaki, nastawione łagodnie do ludzi i innych zwierząt. Nic więc dziwnego, że są tak popularne wśród psiarzy. Psy tej rasy, tak jak każde inne psiaki, muszą być karmione dietą dostosowaną do ich indywidualnych potrzeb. Prawidłowe żywienie psa rasy beagle musi więc opierać się na gotowych produktach lub karmie złożonej ze świeżych składników, która dostarczy im wszystkich niezbędnych składników pokarmowych – białka, tłuszczu, witamin i składników mineralnych. Jak karmić psa rasy beagle, by zapewnić mu zbilansowaną dietę? 

Czym karmić psa rasy beagle?

Karma dla beagle'a powinna być dostosowana do jego indywidualnych potrzeb, czyli poziomu aktywności, wieku, kondycji fizycznej i stanu zdrowia. W żywieniu psa rasy beagle doskonale sprawdzają się zarówno karmy suche i mokre, jak i dieta złożona ze świeżych składników. Na co trzeba uważać, szukając najlepszej karmy dla takiego psa?

Sucha karma dla beagle'a 

Wybierając suchą karmę dla beagle'a, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jej skład. Karma dla psa tej rasy powinna dostarczać psu stosunkowo wysoką dawkę białka i zrównoważoną ilość tłuszczu. Wysokiej jakości produkty cechować będzie także ograniczona zawartość węglowodanów takich jak zboża czy ziemniaki. Karmy pełnoporcjowe dla psów zawierają już niezbędne składniki pokarmowe, dzięki czemu nie musimy ich dodatkowo suplementować. W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele karm dla psów bardziej lub mniej aktywnych, kastrowanych oraz czworonogów z nadwagą.

Mokra karma dla beagle'a

Żywienie psów mokrą karmą bywa dosyć drogie. Jednak stosunkowo niewielkie rozmiary psa rasy beagle sprawiają, że wielu opiekunów decyduje się na ten sposób żywienia. Szukając najlepszej mokrej karmy dla psa rasy beagle, powinniśmy wybierać produkty zawierające przede wszystkim składniki pochodzenia zwierzęcego, czyli mięso i podroby. Wśród produktów wysokiej jakości znajdziemy także karmy mokre całkowicie pozbawione węglowodanów, które sprawdzą się w żywieniu psów aktywnych.

Alternatywna dieta dla psa

Psy rasy beagle możemy także żywić karmą przygotowaną w domu – gotowanym jedzeniem lub dietą BARF. Musimy jednak pamiętać, że jedzenie dla psa musi dostarczyć mu odpowiedniej ilości wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Niestety wielu opiekunów psów nie ma wystarczającej wiedzy dotyczącej żywienia psów i suplementacji, przez co domowe posiłki nie zawierają często właściwej ilości białka i tłuszczu, a także niektórych witamin i składników mineralnych. Niestety wszelkie niedobory żywieniowe mogą odbić się na zdrowiu psa i być przyczyną nie tylko wad rozwojowych, ale także poważnych chorób.


Jeśli chcemy zapewnić naszemu pupilowi zdrową i smaczną dietę przygotowaną wyłącznie z najwyższej jakości składników, możemy skorzystać z usług firm dowożących jedzenie dla psów, takich jak PsiBufet. Oferowana przez PsiBufet dieta dla psa nie zawiera sztucznych barwników, konserwantów, polepszaczy smaku ani zbóż. Receptury zostały stworzone przez eksperta w dziedzinie żywienia psów. Dieta ta jest więc doskonale zbilansowana i niezwykle smakowita. W skład posiłków PsiBufet wchodzą wyłącznie mięso i podroby oraz owoce i warzywa gotowane na parze. Dzięki temu dieta zachowuje swoje wartości odżywcze i jest dobrze tolerowana nawet przez psy o wrażliwych żołądkach. Dietę PsiBufet możemy także dostosować do indywidualnych potrzeb naszego pupila, podając informacje o jego stanie zdrowia, wieku i kondycji fizycznej.

Wiek psa – ile karmy podawać pupilowi?

Orientacyjne dawkowanie suchej i mokrej karmy umieszczone jest zawsze na opakowaniu produktu. W tabeli dawkowania znajdziemy informacje o tym, ile dziennie karmy powinien dostać nasz pies w zależności od jego wagi. Etykieta opakowania nie uwzględnia jednak innych indywidualnych cech zwierzęcia, takich jak stan zdrowia, kondycja fizyczna oraz poziom aktywności. Dlatego dokładne dawkowanie karmy dla psa musimy ustalić metodą prób i błędów, zaczynając od ilości określonej przez tabelę, a następnie regularnie ważąc psa i odpowiednio zmniejszając lub zwiększając dzienną porcję jedzenia.


W przypadku jedzenia dla psów PsiBufet dawkowanie ustalane jest na podstawie danych o zwierzęciu, przesłanych przez opiekuna. Każda dzienna porcja PsiBufet pakowana jest w osobne opakowanie, dzięki czemu unikamy ryzyka przekarmienia i nie doprowadzimy naszego pupila do otyłości.

Karma dla szczeniaka beagle'a

Żywienie psów w wieku szczenięcym nie jest łatwą sprawą. Wszelkie błędy żywieniowe popełnione w okresie dorastania odbiją się na całym przyszłym życiu psa i mogą spowodować poważne choroby. Dlatego mały beagle powinien być karmiony zbilansowaną dietą przeznaczoną dla szczeniąt i psów rosnących. Najlepsza karma dla szczeniaka rasy beagle zawierać będzie przede wszystkim składniki pochodzenia zwierzęcego – mięso i podroby – a także niewielki dodatek warzyw i owoców.

Jak karmić dorosłego psa rasy beagle?

Dorosły beagle powinien otrzymywać w ciągu dnia dwa posiłki, każdy składający się z połowy dziennej porcji jedzenia. Karmę dla psa powinniśmy podawać o stałych porach dnia, najlepiej po spacerze i chwili odpoczynku. Psy rasy beagle nie powinny mieć stałego dostępu do jedzenia – leżąca w misce karma będzie tracić wartości odżywcze i szybko ulegnie zepsuciu.

Żywienie beagle'a – na co zwrócić uwagę?

Psy rasy beagle dobrze tolerują każdy rodzaj karmy i rzadko cierpią na alergie pokarmowe czy niestrawności. Nie są wybredne i chętnie zjedzą wszystko, co poda im właściciel. Opiekując się psem tej rasy, musimy jednak zachować ostrożność, nie pozwalać mu na żebranie przy stole i nie podawać psu przysmaków z ludzkiego talerza. Dokarmianie psa przy stole prowadzić będzie nie tylko do coraz bardziej uporczywego wymuszania przysmaków - może także spowodować poważne zatrucie i doprowadzić psa do otyłości. By zapewnić psu dobrą kondycję, należy także uważnie dawkować mu karmę i zapewnić odpowiednią ilość aktywności fizycznej.

Charakterystyka rasy beagle

Beagle to krótkowłosa, średniej wielkości rasa stworzona pierwotnie do polowań. Hodowana była w ogromnych sforach liczących kilkadziesiąt psów, a grupowe polowania z udziałem beagle'i stanowiły doskonałą rozrywkę dla szlachty. Dziś psy rasy beagle to przede wszystkim psy do towarzystwa, cenione za pogodne usposobienie oraz brak agresji wobec ludzi i innych czworonogów. W przeciwieństwie do większości psów gończych, beagle'e silnie przywiązują się do swoich opiekunów, choć zachowały pewną dozę niezależności i bywają uparte. Te aktywne psy charakteryzuje także silny instynkt łowiecki i duża potrzeba ruchu. Dlatego beagle'e nie odnajdą się w roli leniwego kanapowca – pozbawione ciekawego zajęcia i długich spacerów będą miały skłonność do ucieczek i mogą stać się uciążliwe. 


Przeciętny beagle powinien ważyć do 11 kg. Psy tej rasy mogą żyć nawet do 16 lat, o ile zadbamy odpowiednio o ich żywienie, kondycję fizyczną i zdrowie. Psy rasy beagle doskonale sprawdzają się w przeróżnych psich sportach, takich jak agility, obedience czy tropienie użytkowe.

Problemy z otyłością

Ze względu na ogromny apetyt, beagle'e są jedną z ras szczególnie narażonych na nadwagę i otyłość. Uparte i łakome psiaki potrafią domagać się przysmaków i resztek z obiadu, co skutkuje przekarmianiem. Dodatkowo beagle'e - jako myśliwskie psy - potrzebują zabawy i codziennych aktywności, które pozwolą im spalić przyjęte z pokarmem kalorie i zachować smukłą sylwetkę. Niestety wielu opiekunów beagle'i zabiera swoje psy jedynie na krótkie spacery wokół bloku i nie dostarcza im odpowiedniej dawki ruchu. Jeśli chcemy zapewnić naszemu pupilowi doskonałą kondycję i zdrowie, powinniśmy dostosować dawkę karmy do jego poziomu aktywności i zapewniać psiakowi masę spacerów i ciekawych zajęć.

Podsumowanie – najlepsza karma dla beagle'a

Beagle'e to energiczne psy myśliwskie, które nie sprawdzą się w roli kanapowego leniucha i wymagają ostrożnego dawkowania karmy. Brak odpowiedniej dawki ruchu, dokarmianie przy stole i przekarmianie szybko odbiją się na wadze psa tej rasy. W efekcie doprowadzą go do otyłości. Szukając najlepszej karmy dla beagle'a, powinniśmy brać pod uwagę wyłącznie zbilansowane produkty najwyższej jakości. Takie, które są bogate w mięso i podroby. W żywieniu beagle'i sprawdzą się zarówno suche i mokre karmy dla psów, jak i posiłki przygotowane przez PsiBufet. Złożone wyłącznie ze świeżych składników najwyższej jakości.