• Pies w sylwestra może być bardziej zestresowany i niespokojny.
  • Zadbaj o dobre zabezpieczenie pieska – z szelek na pewno będzie mu trudniej się wyślizgnąć niż z obroży.
  • Nie zapomnij o zaczepieniu adresówki do wszystkiego, w co zamierzasz ubrać swojego psiaka.
  • Pamiętaj, że nie tylko dźwięki, ale i błyski mogą powodować u psa napięcie.
  • Poza zapewnieniem cichego i spokojnego miejsca dla psiaka, niezbędne może być wprowadzenie leków bądź suplementów wyciszających.

Zaraz po świętach Bożego Narodzenia, które już same w sobie bywają zmorą dla zwierzaka i jego właściciela, przychodzi kolejny ciężki dzień, jakim jest sylwester. Jak się do niego przygotować? Czy ten dzień może minąć bez stresu dla twojego przyjaciela? W końcu jaki sylwester – taki cały rok!

Jak zadbać o psa w sylwestra?

Psy słyszą o wiele więcej dźwięków od nas, co oznacza, że niekoniecznie jesteś w stanie usłyszeć wszystko to, co niepokoi twojego pupila. Na każdy spacer, który ma się odbyć ostatniego dnia grudnia, odpowiednio się przygotuj. Zadbaj o dobre zabezpieczenie pieska – z szelek na pewno będzie mu trudniej się wyślizgnąć niż z obroży. Jeśli jednak wciąż się obawiasz, że psiak może ci uciec, dobrym rozwiązaniem jest założenie zarówno szelek, jak i obroży. Sprawdzi się też smycz z podwójnym podpięciem – którą można przyczepić do obroży i do szelek.

Nie zapomnij o zaczepieniu adresówki do wszystkiego, w co zamierzasz ubrać swojego psiaka. A jeśli twój psiak jeszcze nie jest zaczipowany, to odpowiedni moment, żeby to zrobić, a co ważniejsze – sprawdzić, czy wasze dane są aktualne i znajdują się w bazie (np. SafeAnimal). Pamiętajcie, że lepiej jest zapobiegać niż potem denerwować się, gdy pies ucieknie. Starajmy się wyjść z psem na spacer w godzinach najmniej spodziewanych hałasów, a ostatni spacer zaliczmy jak najwcześniej przed północą

Obserwuj reakcje

Pies w sylwestra może być bardziej zestresowany i niespokojny. Naucz się rozpoznawać tzw. sygnały uspokajające, które wysyła ci twój pies, gdy znajduje się w niekomfortowej sytuacji. Objawy stresu u psa mogą być łagodne (np. ziewanie, odwracanie głowy), ale również bardziej intensywne, jak chowanie się, podkulona postawa ciała czy nawet agresja. Pamiętajmy, by nie karać i nie reagować gwałtownie na zachowania wywołane przez stres. Psiak tego dnia może być wyjątkowo pobudzony bądź nadmiernie wycofany, ale oczywiście są też takie osobniki, którym hałasy w ogóle nie przeszkadzają. Ważne jest, by nadmiernie nie rozczulać się nad pieskiem, ale okazywać mu wsparcie, gdy sam po nie przyjdzie. My powinniśmy zachowywać się tak, jakby nic się nie działo oraz po prostu zapewnić psu swoje towarzystwo – jeśli tego właśnie będzie potrzebować.

Jeśli chodzi o wyciszenie psa przed sylwestrem, to najlepiej zorganizować mu zabawy wyciszające, takie jak węszenie czy gryzienie. Kong wypełniony jedzeniem czy smaczki pochowane po domu to świetny pomysł na zajęcie i odwrócenie uwagi psiaka. A jeśli masz możliwość wsiąść w samochód i wybyć do lasu pod miasto, to nie ma się co zastanawiać. Warto to zrobić! Cisza, spokój i leśne zapachy odprężą nie tylko twojego czworonoga, ale i ciebie. Tylko pamiętaj – psa w lesie nie puszczamy luzem, to zabronione prawnie! Unikaj też w okresie Nowego Roku zbędnego pobudzania psa, treningów, zbyt wielu nowych wrażeń. Pobudzony pies dużo impulsywniej reaguje na dźwięki i niespodziewane sytuacje. Pamiętaj, że nie tylko dźwięki, ale i błyski mogą powodować u psa napięcie. Pomocne może być więc zasłonięcie okien bądź zaciemnienie pokoju. 

Nie bój się szukać pomocy

Jeśli „domowe sposoby” nie działają na twojego psiaka i sylwester nadal przypomina raczej piekło niż szampańską zabawę, to znak, by omówić wasz przypadek z lekarzem weterynarii bądź psim behawiorystą. Poza zapewnieniem cichego i spokojnego miejsca dla psiaka, niezbędne może być wprowadzenie leków bądź suplementów wyciszających. Jednak w dniu sylwestra na podanie wielu leków może już być za późno. Zarówno leki, jak i preparaty wyciszające powinny być wprowadzane wcześniej. Jeśli wiesz, że twój przyjaciel może tego potrzebować, nie odkładaj tego na ostatnią chwilę. Lekarz weterynarii bądź behawiorysta na pewno dobierze odpowiedni preparat i wytłumaczy, jak powinno się go stosować, niezależnie od tego, czy to preparat długodziałający, czy doraźny.

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Podając adres e-mail, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowych artykułach i ofertach PsiBufet zgodnie zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.