LifestyleZdrowie

Jak przygotować siebie i psiaka na Sylwestra?

Zaraz po świętach Bożego Narodzenia, które już same w sobie nie raz są ogromną zmorą dla zwierzaka i jego właściciela – przychodzi kolejny ciężki dzień jakim jest Sylwester. Jak się do niego przygotować tak by ten dzień obył się bez stresu Twojego przyjaciela? W końcu jaki Sylwester – taki cały rok!

Psy słyszą od nas o wiele wiele więcej dźwięków, co oznacza, że niekoniecznie usłyszysz wszystkie dźwięki, które będą niepokoić Twojego pupila. Na każdy spacer tego dnia przygotuj się odrobinę lepiej, niż zazwyczaj. Zadbaj o dobre zabezpieczenie pieska – z szelek, na pewno będzie mu trudniej się wyślizgnąć niż z obroży. Jeśli jednak wciąż się tego obawiasz, to dobrym rozwiązaniem jest założyć oba oraz smycz z podwójnym podpięciem – do obroży i do szelek. Nie zapomnij o zaczepieniu adresatki do wszystkiego w co zamierzasz ubrać swojego psiaka. A jeśli Twój psiak jeszcze nie jest zachipowany, to odpowiedni moment żeby to zrobić, a co ważniejsze – sprawdzić czy Wasze dane są aktualne i znajdują się w bazie np. SafeAnimal. Pamiętajcie, że lepiej jest zapobiegać niż potem denerwować się, gdy pies ucieknie. Starajmy się wyjść z psem na spacer w godzinach najmniej spodziewanych hałasów, a ostatni spacer zaliczyć jak najwcześniej przed północą

Pies w Sylwestra może być bardziej zestresowany i niespokojny. Naucz się rozpoznawać tzw. sygnały uspokajające, które wysyła Ci Twój pies, gdy znajduje się w niekomfortowej sytuacji. Objawy stresu u psa mogą być pokazywane łagodnie poprzez np. ziewanie, odwracanie głowy, ale również bardziej drastyczne jak chowanie się, podkulona postawa ciała czy nawet agresja. Pamiętajmy by nie karać i nie reagować agresywnie na zachowania wywołane przez stres. Psiak tego dnia może być wyjątkowo pobudzony bądź nadmiernie wycofany, ale oczywiście są też takie osobniki, którym hałasy w ogóle nie przeszkadzają. Ważne jest by nadmiernie nie rozczulać się nad pieskiem, nie pocieszać i nie nagradzać go. Dobrze zachowywać się, jakby nic się nie działo oraz po prostu zapewnić psu swoje towarzystwo i wsparcie – jeśli tego właśnie będzie potrzebować.

Jeśli chodzi o wyciszenie psa przed sylwestrem, to najlepiej zorganizować mu zabawy wyciszające takie jak węszenie czy gryzienie. Jego ulubiony przysmak, kong wypełniony jedzeniem czy smaczki pochowane po domu to świetny pomysł na zajęcie i odwrócenie uwagi psiaka. A jeśli macie możliwość wsiąść w samochód i wybyć do lasu pod miasto, to nie powinniście się nawet zastanawiać. Cisza, spokój i leśne zapachy odprężą nie tylko waszego czworonoga ale i was, tylko pamiętajcie – psa w lesie nie puszczajmy luzem, a już zwłaszcza w okolicach nowego roku. Unikajcie zbędnego pobudzania psa, treningów, nowych wydarzeń, ponieważ pies pobudzony dużo impulsywniej reaguje na dźwięki i niespodziewane sytuacje. Pamiętaj, że nie tylko dźwięki, ale i błyski mogą powodować u psa napięcie. Pomocne może być przy tym zasłonięcie okien, bądź zaciemnienie pokoju. 

Jeśli “domowe sposoby” nie działają na Waszego psiaka i dalej Sylwester przypomina piekło niż wesoły początek Nowego Roku to znak, by omówić wasz przypadek z lekarzem weterynarii bądź psim behawiorystą. Poza zapewnieniem cichego i spokojnego miejsca dla waszego psiaka,  niezbędne może być wprowadzenie leków bądź suplementów wyciszających, a w dniu Sylwestra może już być na to stanowczo za późno. Zarówno leki jak i preparaty wyciszające powinny być wprowadzane wcześniej niż w dniu wydarzenia, więc jeśli wiesz, że Twój przyjaciel może tego potrzebować, to nie odkładaj tego na ostatnią chwile. Lekarz weterynarii bądź behawiorysta na pewno dobierze odpowiedni preparat i wytłumaczy jak powinno się go stosować, niezależnie czy to preparat długodziałający czy doraźny.

Udostępnij

Bądź na bieżąco: zapisz się do Newsletter’a:
Podając adres e-mail wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowych artykułach i ofertach PsiBufet zgodnie zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną

psibufet
PsiBufet jest innowacyjnym rozwiązaniem na rynku karmy dla psów. Najwyższą jakość produktów zapewniają składniki “Human Grade” - przeznaczone do spożycia przez ludzi. Składniki pochodzą od najlepszych lokalnych dostawców. Karma jest indywidualnie dopasowana składem oraz porcją pod każdego psa. Składy produktów zostały opracowane przez czołowego specjalistę do spraw dietetyki zwierzęcej i spełniają międzynarodowe normy karm pełnoporcjowych FEDIAF. Dowiedz się więcej na www.psibufet.pl.