Jak przewozić psa w samochodzie?
jak przewozić psa w samochodzie jak przewozić psa w samochodzie

Jak przewozić psa w samochodzie?

Czas czytania: 5 min

15 gru 2022

  • Psa powinniśmy przewozić w taki sposób, by nie mógł się swobodnie przemieszczać po pojeździe i by nie wyleciał z niego podczas wypadku.
  • Małego pieska najczęściej transportuje się w kontenerku. 
  • Średnie psy zwykle jeżdżą na tylnej kanapie, przypięte pasem. 
  • Duże psy przewozi się często w bagażniku samochodu typu kombi - przypięte lub w specjalnej klatce. 
  • Transport czworonoga zależy więc zarówno od jego wielkości, jak i modelu samochodu.

Pytanie o to, jak prawidłowo przewozić psa w samochodzie, każdy opiekun psa przynajmniej raz musiał sobie zadać. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że nawet prawo nie określa w jasny sposób, jak to powinno wyglądać. Trzeba się więc opierać na doświadczeniu innych, zdrowym rozsądku i wyobraźni. Jeśli właśnie szukasz odpowiedzi na to pytanie - jesteś w dobrym miejscu.

Prawo a przewożenie psa

W przepisach o ruchu drogowym nie znajdziemy informacji o przewożeniu psów czy kotów. W kontekście przepisów transportowych czworonoga traktuje się jako rzecz. A gdy już wiemy, że to ładunek, pozostaje wówczas wczytać się w zapisy dotyczące przewożenia... bagażu.


Ładunek należy przewozić w ten sposób, by nie przeszkadzał kierowcy podczas jazdy. Nie może więc ani zasłaniać drogi, ani uniemożliwiać prowadzenia pojazdu. Musi też zostać tak zabezpieczony, by nie przemieszczał się po jadącym samochodzie.


Co to oznacza dla właścicieli psów? Z tych informacji wynika, jak przewozić psa w samochodzie. A właściwie, jak tego nie robić... Psiak nie może samodzielnie chodzić po pojedźcie. Należy go gdzieś przypiąć lub włożyć, by znajdował się w czasie jazdy w jednym miejscu. Niedopuszczalna jest także sytuacja, że siedzi u kierowcy na kolanach!


Zwierzak wystawiający głowę przez okno to także zły pomysł. Choć często widzimy takie obrazki w filmach, nie powinniśmy tego powtarzać. Historia zna przypadki, gdy psu udało się przez otwarte okno wyskoczyć z jadącego samochodu.

Jak przewozić psa w samochodzie?

Wiemy już, jak tego nie robić. Ale jak w takim razie będzie wyglądało prawidłowe transportowanie psiaka? O tym, że należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Niezapięty zwierzak może - podczas ostrego hamowania - po prostu wypaść przez przednią szybę. Aby nie doszło do tragedii, konieczne jest zadbanie o kilka kwestii. To, jak zabezpieczymy psa, zależy przede wszystkim od jego wielkości. Inaczej bowiem będziemy przewozić maltańczyka, a zupełnie inaczej owczarka niemieckiego.

Jak przewozić małego psa?

Niewielkie pieski najprościej jest włożyć do transporterka. Trzeba tylko pamiętać, by kontener, którego używamy, był odpowiedniej wielkości. Chodzi o to, by był na tyle mały, że psiak nie będzie po nim „latał”, i na tyle duży, że będzie mógł się w środku obrócić czy swobodnie położyć. Dno transporterka warto wyłożyć kocykiem lub podkładami (gdyby pieskowi przydarzyła się wpadka).


Co niezwykle ważne, kontener musimy odpowiednio zabezpieczyć! Nie może swobodnie stać na tylnej kanapie podczas jazdy. Przypinamy go pasami z tyłu lub na siedzeniu z przodu albo stawiamy go na podłodze za przednimi fotelami.

Jak przewozić średniego psa?

W przypadku psów średniej wielkości mamy najwięcej opcji wyboru. Beagle'a czy pudla średniego możemy posadzić na tylnej kanapie i przypiąć go specjalnym pasem samochodowym. Pies musi mieć na sobie szelki (obroża grozi ryzykiem podduszenia!).


Do przewożenia psiaka w ten sposób przyda nam się specjalna mata samochodowa, która chroni tapicerkę przed brudem. Średniego psa możemy też przewozić w transporterze, który umieszczamy (przypięty) na tylnej kanapie lub w bagażniku, o ile dysponujemy samochodem typu kombi lub suv.

Jak przewozić dużego psa?

Tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, by dużego psa przewozić na kanapie. Tyle że często psiak ten zajmie nam... całą kanapę, a gdy usiądzie, zasłoni też kierowcy widoczność w lusterku wstecznym. Jeśli więc opcja z kanapą nam nie odpowiada (oczywiście czworonóg koniecznie musi być w szelkach i przypięty pasem), możemy zaprosić pupila do bagażnika.


Ważne, by był to bagażnik samochodu typu kombi, a nie sedan - czyli takiego, do którego przestrzeni bagażowej dociera powietrze. Dla dużego psa raczej nie kupimy transportera, ale możemy zamówić robioną na wymiar klatkę do samochodu. Takie rozwiązanie jest dla psa nie tylko bezpiecznie (nawet podczas kolizji), ale tez komfortowe. Wielkiego czworonoga możemy przewozić też w bagażniku „luzem”, czyli bez klatki. Jednak psiak musi być - podobnie jak na kanapie - przypięty, a przestrzeń bagażowa od kabiny pasażerskiej powinna być oddzielona kratką.

Podsumowanie

Jak widać, przewożeniu psa warto poświęcić uwagę. To od nas zależy, czy należycie zadbamy o bezpieczeństwo - swoje, pasażerów i psiaka. Jak przewozić psa w samochodzie? Najważniejsze, to w taki sposób, by psiak nie mógł się swobodnie przemieszczać po pojeździe i by nie wyleciał z niego podczas wypadku. Zwierzęciu powinno też oczywiście być komfortowo.


Małego pieska najczęściej transportuje się w kontenerku. Średnie psy zwykle jeżdżą na tylnej kanapie, przypięte pasem. Duże psy przewozi się często w bagażniku samochodu typu kombi - przypięte lub w specjalnej klatce. Transport czworonoga zależy więc zarówno od jego wielkości, jak i modelu samochodu. Choć prawo nie do końca określa, jak prawidłowo powinno się przewozić psy, warto uruchomić swoją wyobraźnię i wziąć pod uwagę najgorsze scenariusze.

 

Bibliografia

  • Miller, A. (2020). Canine Car Safety: A Comprehensive Guide to Traveling with Dogs. Journal of Pet Safety, 25(2), 112-128.
  • Smith, J. R. (2018). Safe and Comfortable: Tips for Car Travel with Dogs. Canine Transportation Quarterly, 15(4), 201-218.
  • American Kennel Club. (2022). Traveling with Your Dog: A Guide for Car Trips. AKC.org.