Human grade – czym się różni od zwykłej karmy dla psa?
human grade human grade

Human grade – czym się różni od zwykłej karmy dla psa?

Czas czytania: 5 min

15 gru 2022

  • Określeniem, które daje nam pewność o najwyższej jakości użytych składników, jest „human grade”.
  • „Human grade” to określenie oznaczające przydatność danego produktu do spożycia przez ludzi. 
  • Każdy produkt dopuszczony do spożycia przez człowieka musi przejść rygorystyczne kontrole.
  • Stosowanie naturalnych komponentów w psiej karmie sprawia także, że jest ona lepiej przyswajalna.


Coraz więcej opiekunów psów dba o to, by karma i przysmaki podawane czworonogowi były jak najwyższej jakości. Niestety wielu producentów gotowych karm dla psów wciąż stosuje w swoich produktach składniki będące odpadem z produkcji żywności dla ludzi oraz komponenty potencjalnie szkodliwe dla człowieka.


By ułatwić odpowiedzialnym opiekunom wybór zdrowych produktów dla psów, producenci najwyższej jakości karm i przysmaków zaczęli opisywać te produkty określeniem „human grade”. Czym różnią się karmy jakości human grade od innych produktów dla psów? Jak wygląda ich sposób produkcji? Czy domowemu czworonogowi warto kupować karmy i przysmaki jakości human grade?

Surowce stosowane w karmach dla psów

Produkcja komercyjnych karm dla psów to doskonały sposób na zagospodarowanie odpadów z produkcji żywności dla ludzi. Ale też komponentów wycofanych z obrotu ze względu na potencjalną szkodliwość dla człowieka.


Producenci, którzy chcą zaoszczędzić na składnikach produktów, mogą stosować w nich mączki mięsno-kostne, nienadające się do spożycia przez człowieka części tusz zwierzęcych, składniki roślinne wątpliwej jakości oraz konserwanty i dodatki, które mogą wywołać choroby u ludzi.


Z punktu widzenia prawnego jest to całkowicie legalne. Jednak niebezpieczne dla ludzi odpady i zanieczyszczone bakteriami, mykotoksynami czy szkodliwymi substancjami składniki mogą wywołać przeróżne dolegliwości również u psów...

Trendy w żywieniu psów

Na szczęście rosnąca świadomość opiekunów psów sprawia, że chcą oni zadbać nie tylko o pełny brzuch swojego podopiecznego, ale także o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Odpowiedzialni opiekunowie coraz częściej poszukują karm i przysmaków złożonych wyłącznie z naturalnych, bezpiecznych dla psów składników.


Analizują składy i unikają produktów zawierających podejrzane komponenty. Producenci karm, chcąc sprostać coraz większym wymaganiom klientów, muszą więc zadbać o najwyższą jakość swoich produktów. Muszą też dokładnie opisywać znajdujące się w karmie składniki.


W ocenie jakości produktów dla psów niezwykle pomocne okazują się deklaracje zamieszczone na opakowaniach karm i gryzaków. Określeniem, które daje nam pewność o najwyższej jakości użytych składników, bezpiecznym sposobie produkcji i czystości pod względem chemicznym jest właśnie określenie „human grade”. Czego możemy spodziewać się po karmie jakości human grade?

Czym jest karma human grade?

„Human grade” to określenie oznaczające przydatność danego produktu do spożycia przez ludzi. Każdy produkt dopuszczony do spożycia przez człowieka musi przejść rygorystyczne kontrole. I to zarówno pod kątem jakości i bezpieczeństwa użytych w nim składników, jak i sposobu produkcji. Gwarantuje to, że produkt - trafiając na sklepowe półki - nie będzie zawierał szkodliwych dla człowieka substancji chemicznych, toksyn, pasożytów ani chorobotwórczych bakterii. Te same warunki powinna spełniać karma jakości human grade.


W produktach human grade wszystkie składniki muszą być zaklasyfikowane jako spełniające normy żywnościowe dla ludzi. Również sam produkt powinien zostać wyprodukowany, zapakowany i przechowywany zgodnie z przepisami dotyczącymi produkcji spożywczej. Karmą określaną jako human grade może być karma sucha, mokra, półwilgotna, a także gotowane jedzenie oferowane przez firmy cateringowe dla psów.


Trzeba równocześnie pamiętać, że zamieszczenie na opakowaniu określenia „human grade” nie gwarantuje innych, równie ważnych dla opiekunów cech karmy. Tym hasłem mogą być oznaczane nie tylko produkty o wysokiej zawartości mięsa, bezzbożowe czy monobiałkowe. Dlatego wybierając karmę jakości human grade, należy także zwrócić uwagę na rodzaj i ilość użytych w niej składników. 


Psią karmą jakości human grade są także posiłki przygotowywane w domu przez opiekuna. Gotowanie dla psa jedzenia przy użyciu wyłącznie mięsa, podrobów, ryb i warzyw dostępnych w sklepach i przeznaczonych do spożycia przez człowieka daje nam gwarancję, że posiłek czworonoga będzie w pełni bezpieczny. 


Gotując dla psa nie należy jednak zapominać o odpowiednim zbilansowaniu domowych posiłków pod względem zawartości niezbędnych czworonogowi składników pokarmowych.

Dlaczego warto zdecydować się na najwyższą jakość?

Żywienie psa produktami najwyższej jakości sprawia, że domowy czworonóg jest nie tylko najedzony. Jego posiłki zawierają wartościowe, bezpieczne składniki, które są wolne od potencjalnie szkodliwych substancji.


Stosowanie naturalnych komponentów w psiej karmie sprawia także, że jest ona lepiej przyswajalna. To pozytywnie wpływa na masę mięśniową psa, stan jego sierści i samopoczucie. Na szczęście coraz więcej odpowiedzialnych opiekunów wie, że także w przypadku czworonogów zdrowa dieta to klucz do dobrego samopoczucia, zdrowia i dłuższego życia!

Bibliografia

  • Nestle, Marion. (2010). "Feed Your Pet Right: The Authoritative Guide to Feeding Your Dog and Cat."
  • Freeman, Lisa M., and Michel, Kathryn E. (2013). "Evaluation of raw food diets for dogs."
  • Dog Food Standards: Human-Grade vs. Regular Dog Food. (Current Year). "American Kennel Club (AKC)."