szczeniak szczeniak

Szczeniak - jak przygotować się na nowego członka rodziny?

Czas czytania: 6 min

13 gru 2022

  • Chcąc powiększyć rodzinę o szczeniaka, musimy liczyć się z faktem, że psiak ten będzie nam towarzyszył przez wiele lat. 
  • Opiekując się czworonogiem, nie będziemy mogli beztrosko wyjść po pracy ze znajomymi. 
  • Jeszcze przed sprowadzeniem do domu psiego malucha, powinniśmy zastanowić się, gdzie przygotujemy mu legowisko, w którym pokoju zwierzak będzie najczęściej przebywał i gdzie zamierzamy go karmić.

Rozbrykany szczeniak to coś, o czym marzy wiele osób! Jednak opieka nad szczeniakiem to duże wyzwanie i nieraz ciężka praca. Jak przygotować się na przyjęcie psiego malucha pod swój dach?

Odpowiedzialna decyzja

Chcąc powiększyć rodzinę o szczeniaka, musimy liczyć się z faktem, że psiak ten będzie nam towarzyszył przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Decyzja ta musi więc być dobrze przemyślana. By uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, na szczeniaka muszą wyrazić zgodę wszyscy domownicy. Nie warto sprowadzać do domu psiaka, jeśli stanie się on źródłem niepotrzebnych konfliktów rodzinnych! Rozważając kupno lub adopcję szczenięcia, musimy także pamiętać, że posiadanie zwierzaka wiąże się z ogromnym obowiązkiem – nie tylko wychodzeniem na spacer, ale także sprzątaniem, wychowaniem oraz niemałymi wydatkami na karmę, leczenie i szkolenie. Mały psiak będzie potrzebował również ogromu naszej uwagi. Dlatego mając czasochłonną pracę, małe dziecko czy innego czworonoga, warto zastanowić się, czy będziemy w stanie poświęcić zwierzakowi wystarczającą ilość czasu. 


Planujące szczeniaka osoby nie zawsze zdają sobie sprawę, że posiadanie psa zmieni całkowicie ich rozkład dnia, wakacyjne plany i życie towarzyskie. Opiekując się czworonogiem, nie będziemy mogli beztrosko wyjść po pracy ze znajomymi, podjąć spontanicznej decyzji o weekendzie za granicą czy imprezować do białego rana. Zorganizowanie opieki dla psa pod naszą nieobecność będzie wymagało wsparcia rodziny, znajomych lub wydatków związanych z zatrudnieniem petsittera. Dlatego podjęcie decyzji o nowym członku rodziny musi być dobrze przemyślane!

Rasowy czy z adopcji?

Przed tym pytaniem staje każdy początkujący psiak. Zakup rasowego szczeniaka z dobrej hodowli wydaje się bezpieczniejszym wyborem, szczególnie jeśli zależy nam na zwierzaku o konkretnych cechach. Przy wyborze rasy nie powinniśmy jednak brać pod uwagę wyłącznie jej wyglądu, wielkości czy długości sierści. W zależności od rasy, psiaki będą wymagać odpowiedniej dawki ruchu i szkolenia, będą miały mniej lub bardziej trudny charakter i przeróżne potrzeby, które będzie musiał zaspokoić ich opiekun. Dlatego poszukując idealnej rasy, powinniśmy najpierw zastanowić się nad własnymi możliwościami, zapoznać z dostępnymi o rasie informacjami, a także porozmawiać z doświadczonymi opiekunami i hodowcami.

Rasowy

Jeśli jesteśmy już zdecydowani na rasowego szczeniaka, kolejnym etapem będzie ostrożne wybranie hodowli, w jakiej go kupimy. Niestety nie każda hodowla dba o zdrowie, charaktery i właściwą socjalizację swoich psów. Nieodpowiednie traktowanie i żywienie szczeniąt może skutkować nie tylko problemami wychowawczymi, ale także poważnymi wadami rozwojowymi i chorobami. Dlatego wybierając hodowlę, nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną. Ważne, by szczeniak pochodził z legalnej, zarejestrowanej  w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP) hodowli. Również hodowca powinien być osobą otwartą, odpowiadać na wszelkie pytania i pozwolić nam odwiedzić swoją hodowlę przed zakupem psiaka.

Z adopcji

Myśląc o szczenięciu, nie powinniśmy jednak zapominać o bezdomnych czworonogach. W schroniskach i fundacjach na nowy dom czeka wiele szczeniąt przeróżnej maści i wielkości. Są one często bliżej nieokreśloną mieszanką wielu ras lub pospolitymi kundelkami. Niemniej jednak mogą stać się równie wspaniałymi towarzyszami rodziny, co rasowe psiaki. Dlatego jeśli nie zależy nam na konkretnych cechach charakteru, a leży nam na sercu dobro zwierząt bezdomnych, powinniśmy rozważyć adopcję szczeniaka. Przed wybraniem się do schroniska warto sprawdzić wcześniej, jakie panują w nim zasady dotyczące adopcji i jakie wymagania stawia dana placówka potencjalnym opiekunom.

Jak przygotować dom na szczeniaka?

Jeszcze przed sprowadzeniem do domu psiego malucha powinniśmy zastanowić się, gdzie przygotujemy mu legowisko. W którym pokoju zwierzak będzie najczęściej przebywał? Gdzie zamierzamy go karmić? Psie posłanie warto umieścić w spokojnym, choć nie całkiem odizolowanym od domowego życia miejscu. Chodzi o to, by zwierzak mógł w spokoju zdrzemnąć się, wciąż przebywając blisko swoich opiekunów. Przestrzeń, jaką udostępnimy czworonogowi, powinniśmy jak najlepiej zabezpieczyć – pochować kable, ustawić rośliny doniczkowe i książki poza zasięgiem psiaka, zakryć wszelkie ciasne dziury, w których ciekawski maluch mógłby się zaklinować.

Wyprawka dla szczeniaka

Szykując psią wyprawkę, musimy pamiętać także o bezpiecznych dla szczeniąt zabawkach (gumowych gryzakach, polarowych szarpakach, pluszakach bez wypełnienia), a także akcesoriach spacerowych. Szczeniaka najlepiej jest wprowadzać w lekkiej, nie za cienkiej obroży lub w wygodnych szelkach typu guard, a także na tradycyjnej, minimum 3-metrowej smyczy zaopatrzonej w lekkie, choć solidne karabińczyki. Wychodzący na spacer zwierzak powinien posiadać adresówkę, na której znajdzie się nasz numer telefonu. Jeśli nie dysponujemy ogrodem, możemy także zaopatrzyć się w maty dla szczeniąt, które ułatwią zwierzakowi naukę czystości.

Jaką karmę dla szczeniaka wybrać?

Nagła zmiana karmy połączona ze stresem związanym z przeprowadzką może skutkować silną biegunką u psiego malucha. Kupując szczeniaka z dobrej hodowli, powinniśmy wraz z psiakiem otrzymać przynajmniej niewielki zapas karmy, którą maluch był dotychczas żywiony. Podając ją, możemy uniknąć gwałtownej zmiany karmy i rozstroju żołądka. Planując adopcję, możemy postarać się dowiedzieć, czym karmione są w schronisku szczenięta. Jeśli będzie to karma lepszej jakości, warto zakupić jej mały worek i podawać psu przez pierwszych kilka dni. Zarówno rasowym, jak i adoptowanym szczeniakom możemy jednak stopniowo zmienić karmę na wybraną przez nas dietę.


Jeszcze przed sprowadzeniem szczeniaka do domu, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej karmy. Dieta dla psiego malucha musi charakteryzować się odpowiednimi proporcjami składników pokarmowych oraz być przygotowana z najwyższej jakości komponentów. Na rynku dostępnych jest wiele karm gotowych przeznaczonych dla szczeniąt. Nie wszystkie jednak charakteryzują się wysoką strawnością i naturalnym składem. W wielu gotowych produktach znaleźć można niezdrowe konserwanty, barwniki i sztuczne aromaty. Ich dodatek może negatywnie odbić się na zdrowiu naszego podopiecznego.

Świeża dieta

Dlatego poszukując najlepszej karmy dla szczeniąt, nie można zapominać o firmach przygotowujących gotowany catering dla psów. Jedną z nich jest PsiBufet, który oferuje zbilansowaną, pełnoporcjową karmę stworzoną według receptur opracowanych przez psiego dietetyka. Złożona wyłącznie ze świeżych, gotowanych na parze składników dopasowana jest do indywidualnych potrzeb szczenięcia. Jego wieku, wielkości, wagi i poziomu aktywności. Dieta ta nie zawiera żadnych zbędnych zapychaczy, konserwantów, barwników i polepszaczy smaku. Odznacza się także wyjątkową smakowitością. Dzięki PsiBufet szczeniak ma zapewnione wszystkie składniki potrzebne mu do prawidłowego rozwoju i energię do zabawy oraz poznawania otaczającego go świata.