Prawidłowe żywienie psów małych ras
żywienie psów małych ras żywienie psów małych ras

Prawidłowe żywienie psów małych ras

Czas czytania: 6 min

13 gru 2022

  • Dieta każdego psa powinna być zbilansowana pod względem zawartości białka, tłuszczu i składników mineralnych.
  • Chcąc zapewnić naszemu maluchowi smaczną, zdrową i bezpieczną dietę, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko karmy komercyjne, ale także firmy oferujące świeżo gotowane jedzenie z dostawą.
  • Niewielkie porcje powinny zawierać wyłącznie wartościowe, łatwo przyswajalne składniki i odpowiednią dawkę kalorii. 

Yorki, maltańczyki, buldożki francuskie, chihuahua i malutkie kundelki podbijają serca wielu psiarzy. Nic dziwnego - mały rozmiar idzie w parze z nieodpartym urokiem i wielkim charakterem. Każdy, kto opiekuje się psem małej rasy, doskonale zdaje sobie sprawę, jak szczególnej troski wymagają takie maluchy.


Małe psy są wyjątkowo wrażliwe na wszelkie urazy, przeziębienia i potrzebują dodatkowej dbałości o higienę. Nie należy także zapominać o ich specyficznych potrzebach żywieniowych! Jak karmić psa małej rasy, by cieszył się długim życiem i doskonałym zdrowiem?

Potrzeby żywieniowe psów małych ras

Każdy świadomy opiekun małego czworonoga wie, że mimo drobnych rozmiarów jego podopieczny wciąż jest psem. Tak jak duże psy, potrzebuje on pełnowartościowego białka zwierzęcego, niezbędnych kwasów tłuszczowych i składników mineralnych, by zdrowo się rozwijać i zachować pełnię zdrowia. Jednak ingerencja człowieka i znaczna miniaturyzacja rozmiarów sprawiły, że psy małych ras mają wyjątkowe potrzeby żywieniowe.


Niewielkie zwierzaki mają między innymi znacznie większy stosunek powierzchni ciała do swojej masy, przez co nie tylko szybciej marzną podczas chłodnych dni, ale także potrzebują większej dawki energii na ogrzanie swojego organizmu. Dlatego przeciętne zapotrzebowanie energetyczne dla psa małej rasy (ok. 100 kcal/1 kg m.c./dobę) wynosi ponad połowę więcej niż dla przeciętnego psa rasy dużej czy olbrzymiej (ok. 50-60 kcal/1 kg m.c./dobę). 


Tak duże zapotrzebowanie idzie jednak w parze z malutkim żołądkiem. By przyjąć odpowiednią dawkę kalorii i składników pokarmowych, psy małych ras powinny otrzymywać przynajmniej 3 posiłki w ciągu doby (optymalnie 4-5). I to nawet po osiągnięciu dojrzałości. Kolejną cechą odróżniającą maluchy od dużych psów jest ich tempo wzrostu i wiek, w którym ich organizm osiąga całkowitą dojrzałość, a także średnia długość życia.


Psy małych ras kończą etap wzrostu już przed ukończeniem pierwszego roku życia i nieraz dożywają ponad 15 lat. Dlatego opiekując się niewielkim psiakiem, musimy zwrócić szczególną uwagę na jego prawidłowe odżywianie. Popełnione przez nas błędy szybko odbiją się na zdrowiu zwierzęcia i zaważą na całym jego długim życiu.

Jak żywić psa małej rasy?

Przy wyborze karmy komercyjnej dla psa musimy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby naszego podopiecznego. Jeśli zdecydujemy się na podawanie psu karmy suchej, powinniśmy wybrać produkt o małych granulkach – takich, które bez trudu zmieszczą się do pyszczka i nie będą wymagały dużego wysiłku przy jedzeniu. Gryzienie zbyt dużych, twardych granulek bywa często męczące dla drobnych psiaków i może skutecznie zniechęcić je do pobierania pokarmu. 


Karma musi być także dostosowana do wieku, poziomu aktywności zwierzęcia i jego stanu zdrowia. Rosnące i aktywne psy będą wymagały wysokiej jakości pokarmu o większej koncentracji energii, która pozwoli im na zbudowanie odpowiedniej masy mięśniowej i prawidłowy rozwój. Starsze czworonogi powinny natomiast otrzymywać karmy lekkostrawne, uzupełnione o składniki wspomagające pracę układu ruchu i antyoksydanty, które łagodzą stany zapalne i opóźniają procesy starzenia się organizmu.

Ryzyko nadwagi

Jedną z najczęściej spotykanych przypadłości u psów małych ras jest nadwaga, która niesie zgubne skutki dla całego organizmu. Nadmiarowe kilogramy nie tylko obciążają delikatny układ ruchu i stawy psiaka – mogą także zaburzać pracę narządów wewnętrznych zwierzęcia i znacząco skrócić jego długość życia. Opiekując się psem małej rasy, powinniśmy więc nie tylko starannie odmierzać dzienną porcję jedzenia, ale także całkowicie zrezygnować z dokarmiania pieska między posiłkami i dodawania do psiej miski przeróżnych „dosmaczaczy”, takich jak olej, pasztet czy śmietana.


Wielu opiekunów psich maluchów nie zdaje sobie sprawy, że podany psu plasterek żółtego sera, dolana do karmy łyżeczka oleju czy wyproszona przez zwierzaka kromka chleba z masłem zawierają nieraz więcej kalorii, niż całe dzienne zapotrzebowanie ich pupila!


W przypadku wyjątkowo wybrednych psów, które odmawiają jedzenia suchej karmy, warto poszukać diety, która będzie zarówno zbilansowana, jak i wyjątkowo aromatyczna. W tym celu rozważyć można podawanie psu karmy mokrej lub skorzystanie z psiego cateringu, który oferuje świeże, domowe jedzenie bazujące na recepturze opracowanej przez specjalistę. Należy także pamiętać, że samodzielne przygotowywanie psu posiłków wymaga odpowiedniej wiedzy. 


Niezbilansowane pożywienie może doprowadzić do poważnych niedoborów żywieniowych, na które delikatne organizmy psów małych ras są szczególnie wrażliwe. Ze względu na małe rozmiary, psie miniaturki są szczególnie narażone także na wszelkiego rodzaju zatrucia. Nawet niewielka ilość cebuli i innych toksycznych dla psów potraw może doprowadzić malucha do śmierci!

Jak wybrać karmę dla psa małej rasy?

Dieta każdego psa powinna być zbilansowana pod względem zawartości białka, tłuszczu i składników mineralnych. Warto też, by pokarm podawany psu był wzbogacony o prozdrowotne składniki. W żywieniu psów małych ras jest to szczególnie ważne – niewielkie porcje karmy powinny zawierać wyłącznie wartościowe, łatwo przyswajalne składniki i odpowiednią dawkę kalorii. 


Chcąc zapewnić naszemu maluchowi smaczną, zdrową i bezpieczną dietę, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko karmy komercyjne, ale także firmy oferujące świeżo gotowane jedzenie z dostawą. PsiBufet to zbilansowane pod okiem psiego dietetyka posiłki, które dostosowane są do indywidualnych potrzeb naszego podopiecznego – jego wagi, wieku, poziomu aktywności i stanu zdrowotnego. 


Dzięki osobno zapakowanym posiłkom, bez trudu unikniemy przekarmienia małego psiaka i dostarczymy mu wszystkie składniki, jakich potrzebuje jego organizm. PsiBufet przyrządzany jest wyłącznie ze świeżego mięsa i warzyw gotowanych na parze, wzbogaconych o niezbędne suplementy. Wyjątkowy aromat tego jedzenia skusi nawet najwybredniejszego malucha.

Bibliografia

  • Berwid-Wojtowicz, S., & Holda, K. (2013). Żywienie psów ras małych i miniaturowych-najważniejsze zagadnienia. VetPersonel, (1).
  • Hand M.S., Thatcher C.D., Remillard R.L., Roudebush P.: Small Animal Clinical Nutrition. Walswarth Publishing Company, USA 2000.
  • Head, E. (2007). Combining an Antioxidant‐Fortified Diet with Behavioral Enrichment Leads to Cognitive Improvement and Reduced Brain Pathology in Aging Canines: Strategies for Healthy Aging. Annals of the New York Academy of Sciences, 1114(1), 398-406.
  • Salt, C., Morris, P. J., Wilson, D., Lund, E. M., & German, A. J. (2018). Association between life span and body condition in neutered client‐owned dogs. Journal of Veterinary Internal Medicine.