Dlaczego pies się drapie? Znaczenie i przyczyny drapania u psa
dlaczego pies się drapie dlaczego pies się drapie

Dlaczego pies się drapie? Znaczenie i przyczyny drapania u psa

Czas czytania: 6 min

16 lis 2022

  • Drapanie się może być objawem świądu, który towarzyszy wielu problemom zdrowotnym u psa. Do najczęstszych przyczyn ciągłego drapania się należą alergie, inwazje pasożytów zewnętrznych i choroby skóry.
  • Uporczywe drapanie się u czworonoga może prowadzić do uszkodzeń skóry, powstawania ran, wtórnych zakażeń i jeszcze większego świądu. Odczuwany przez psa dyskomfort może także powodować zwiększoną drażliwość i problemy behawioralne.
  • Zwierzaka, u którego obserwujemy takie objawy, należy zabrać do lekarza weterynarii. Specjalista zdiagnozuje pierwotną przyczynę świądu lub problemów skórnych i zaleci odpowiednie leczenie.

Każdy pies od czasu do czasu się drapie. Podrapanie się po boku, uszach lub pysku nie powinno martwić opiekuna, jeśli takie zachowanie występuje sporadycznie. Jednak częste drapanie się może stanowić poważny problem i mieć niebezpieczne konsekwencje. Co powoduje drapanie się u psa? Sprawdź, dlaczego pies ciągle się drapie i gryzie oraz co podać psu, którego wszystko swędzi.

Drapanie się psa - dlaczego pies się drapie?

Najczęstszą przyczyną, dla której pies się drapie, jest swędzenie skóry. Uporczywy świąd może być wywołany przez wiele dolegliwości, wśród których wymienia się między innymi różnego rodzaju alergie. Do czynników, które mogą uczulać domowego czworonoga, zalicza się przede wszystkim:

  • niektóre składniki podawanego psu pożywienia, suplementów lub przysmaków,
  • stosowane w domu środki czystości i detergenty (proszki do prania, płyny do mycia podłóg),
  • kosmetyki używane podczas kąpieli psa,
  • pyłki, pleśnie i roztocza,
  • ślina i wydzieliny pasożytów skórnych (pcheł, świerzbowców i wszołów).

Świąd i częste drapanie się psa może być spowodowane także wtórnymi zakażeniami grzybiczymi i bakteryjnymi, które rozwijają się na skórze podrażnionej ciągłym wygryzaniem i ocieraniem. Chorobom skóry u psa towarzyszy zazwyczaj nie tylko ciągłe drapanie – ich objawem mogą być również zmiany skórne, takie jak wypryski, nadżerki, ropne wysięki, wypadanie sierści i wyłysienia.


Wśród innych przyczyn drapania się u psa wymienić można zaburzenia neurologiczne, behawioralne, choroby zębów, oczu, zaburzenia endokrynologiczne i nowotwory skóry. Domowego czworonoga drażnić może także założona mu obroża lub niewygodne szelki. Przyczynę można często ustalić na podstawie zachowania zwierzaka, wyglądu jego skóry i sierści oraz miejsca, w którym pies najczęściej drapie się i gryzie.

Dlaczego pies się drapie, a nie ma pcheł?

Inwazja pcheł to częsta przyczyna drapania się u psa, jednak nie jest jedynym problemem, jaki może powodować uporczywy świąd. U psa regularnie zabezpieczanego przeciw pasożytom skórnym podejrzewać można zakażenia bakteryjne i grzybicze, a także alergie.

Dlaczego pies się drapie i gryzie?

Wygryzanie sierści i lizanie łap to dodatkowe objawy, które często towarzyszą drapaniu się i swędzeniu skóry. Gryzienie może powodować tworzenie się ran na ciele psa i sprzyja wtórnym zakażeniom, szczególnie u psów z atopią. Zachowanie takie jest więc wskazaniem do jak najszybszej wizyty u lekarza weterynarii specjalizującego się w dermatologii psów.

Dlaczego pies drapie uszy?

Drapanie uszu u psa może być objawem alergii pokarmowej. W przypadku reakcji uczuleniowej na pokarm, wnętrze uszu staje się często zaczerwienione i podrażnione, a osłabiona alergią skóra robi się podatna na zakażenia bakteryjne i grzybicze.


Pies, którego swędzą uszy, może również cierpieć na zapalenie zewnętrznych kanałów słuchowych rozwijające się często po zawilgoceniu uszu. Zapalenie uszu to przypadłość typowa dla czworonogów o długich, zwisających uszach, może jednak dotknąć każdego psa, który lubi pływać lub biegać po kałużach.

Pies się drapie i wypada mu sierść

Nadmierne drapanie u psa, sucha skóra i wypadanie sierści mogą być objawem zarówno alergii, jak i zakażeń i chorób skóry. Również niektóre pasożyty skórne, takie jak pchły, wszoły czy nużeńce mogą powodować osłabienie sierści i jej wypadanie.


Jeśli pies się drapie i wypada mu sierść, warto także wykonać obszerne badania krwi, uwzględniające parametry wątrobowe, trzustkowe i panel tarczycowy. Choroby tych narządów często osłabiają skórę psa i zaburzają jej prawidłowe funkcjonowanie.

Dlaczego pies się drapie po pysku?

Wiele chorób skóry objawia się świądem w okolicy pyska i oczu. Pies, który drapie się po pysku lub ociera się nim o różne powierzchnie, może odczuwać także ból i dyskomfort związany z chorobami zębów lub oczu. W takim przypadku niezbędna będzie nie tylko wizyta u psiego dermatologa, ale także konsultacja stomatologiczna i okulistyczna.

Pies się drapie - co podać?

Opiekun, który zaobserwuje częste drapanie się u swojego psa, powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii. Specjalista dokładnie przebada czworonoga, obejrzy jego skórę, uszy i oczy, a następnie zleci wykonanie najważniejszych badań krwi. Na podstawie swoich obserwacji i uzyskanych wyników zaleci odpowiednie leczenie dolegliwości.


Jeśli pies drapie się i gryzie z powodu inwazji pasożytów, takich jak pchły czy wszoły, należy podać mu sprawdzone środki przeciwpasożytnicze. Obroże, krople lub tabletki na pchły i kleszcze nie zawsze jednak rozwiążą problem – w przypadku silnej inwazji konieczne może być zastosowanie kąpieli leczniczych w preparacie dobranym przez lekarza weterynarii.


Drapanie się spowodowane alergią lub atopowym zapaleniem skóry wymagać będzie obszerniejszej diagnostyki. W przypadku alergii pokarmowej u psa należy przeprowadzić dietę eliminacyjną pozwalającą na określenie, jakie składniki pokarmu wywołują uczulenie. Pies, który ciągle się drapie, może być także uczulony na proszki do prania, płyn do mycia podłóg lub inne domowe chemikalia – wyeliminowanie ich z otoczenia pupila zapobiegnie nawrotom świądu.


Choroby skóry na tle bakteryjnym lub wirusowym wymagać będą przede wszystkim zastosowania kąpieli leczniczych w środkach bakteriobójczych lub grzybobójczych. Przy leczeniu zaawansowanych problemów skórnych stosować można także antybiotyki podawane miejscowo lub w zastrzykach.


Wdrożenie leczenia przyczyny świądu nie zawsze przyniesie zwierzakowi natychmiastową ulgę. Zwierzęciu, które ciągle się drapie, można podać zastrzyk przeciwświądowy, który niemal natychmiastowo eliminuje dyskomfort odczuwany przez czworonoga.


Trzeba jednak pamiętać, że zastrzyki przeciwświądowe zawierają glikokortykoidy o działaniu immunosupresyjnym, więc ich długotrwałe stosowanie może mieć niebezpieczne skutki uboczne. Dlatego niezwykle ważne jest, by nie skupiać się wyłącznie na objawach i doraźnym łagodzeniu świądu, ale przede wszystkim rozpocząć leczenie przyczynowe.

Co jeszcze może pomóc na problemy skórne?

Psu ze skłonnością do problemów dermatologicznych i świądu można podawać także dietę i suplementy wspomagające prawidłowe funkcjonowanie skóry. Diety bezzbożowe i monobiałkowe (zawierające tylko jedno źródło białka zwierzęcego) mogą zmniejszyć ryzyko pojawienia się u psa alergii i świądu. Posiłki warto uzupełniać suplementami pozytywnie wpływającymi na zdrowie skóry – są to przede wszystkim kwasy tłuszczowe omega-3 obecne w oleju z łososia oraz drożdże piwne bogate w biotynę i witaminy z grupy B.

Bibliografia

  • Layne, E. A., & Morielo, K. A. (2015). Farmakologiczne leczenie świądu towarzyszącego chorobom alergicznym u psów. Weterynaria po Dyplomie, 16(5).
  • Popiel J. (2017). Algorytm postępowania w przypadku świądu.