Kurczak i indyk dla psa - czy drób jest zdrowy dla psów?
kurczak i indyk dla psa kurczak i indyk dla psa

Kurczak i indyk dla psa - czy drób jest zdrowy dla psów?

Czas czytania: 8 min

20 sty 2023

  • W porównaniu z wieprzowiną i wołowiną mięso drobiowe ma znacznie większą wartość odżywczą i dietetyczną. Kurczak i indyk dostarczają pełnowartościowego, łatwo przyswajalnego białka i nie zawierają zbyt dużych dawek tłuszczu. Z tego względu mogą stanowić podstawę zdrowej diety domowego czworonoga.
  • Mięso z kurczaka i indyka może wywoływać u psa objawy alergii pokarmowej. Trzeba jednak pamiętać, że do składników uczulających psy należą także zboża, wołowina i nabiał. 
  • Alergię u psa wywołać mogą również sztuczne dodatki znajdujące się w gotowych karmach. Podejrzewając u zwierzaka uczulenie na kurczaka lub indyka, należy przeprowadzić dietę eliminacyjną i test prowokacyjny.
  • Kurczak i indyk mogą znaleźć się w diecie psa w formie surowej, suszonej lub gotowanej. Niedozwolone jest natomiast podawanie psu gotowanych kości drobiowych. Mogą one uszkodzić przewód pokarmowy zwierzaka, doprowadzając do krwotoku wewnętrznego.
  • Szukając dobrej karmy z kurczakiem lub indykiem, należy zwracać uwagę na formę zawartego w produkcie mięsa. Najbardziej wartościowe dla psa będzie mięso drobiowe gotowane na parze.

Mięso drobiowe ma cenne właściwości odżywcze, dlatego często stanowi główny składnik karmy dla psów. Wielu opiekunów twierdzi jednak, że podawanie psu kurczaka lub indyka może zaszkodzić ich pupilowi. Czy pies może jeść kurczaka i indyka? Sprawdź, czy mięso drobiowe naprawdę uczula psy i czy trzeba go unikać!

Mięso z kurczaka i indyka – właściwości

Mięso drobiowe zawiera przede wszystkim wysokie dawki dobrze przyswajalnego białka zwierzęcego – znacznie więcej niż wieprzowina czy wołowina. Charakteryzuje się także dobrym profilem aminokwasowym, dzięki czemu jest wyjątkowo odżywcze. Nie jest natomiast tłuste, dlatego polecane jest dla osób z wrażliwym układem trawiennym.


Mimo niskiej zawartości tłuszczu mięso drobiowe dostarcza stosunkowo wysokich ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania skóry. Jest również źródłem cynku, magnezu, potasu i witamin z grupy B. Zwiększona zawartość tych składników w diecie może pozytywnie wpływać na układ odpornościowy, pracę mózgu i nastrój.

Czy pies może jeść kurczaka i indyka?

Ze względu na cenne właściwości odżywcze, kurczak i indyk mogą znaleźć się w diecie psa. Dla domowego czworonoga mięso drobiowe jest dobrym źródłem łatwo przyswajalnego, pełnowartościowego białka zwierzęcego. Kurczak i indyk nie zawierają natomiast zbyt dużych dawek tłuszczu.


Będą więc dobrą podstawą diety dla psów cierpiących na nadwagę i otyłość lub czworonogów predysponowanych do tycia. Mięso drobiowe dostępne w sklepach jest w świetle prawa wolne od antybiotyków i hormonów wzrostu, nie ma więc przeciwwskazań, by znalazło się w diecie czworonoga.

Kurczak i indyk dla psa a alergie pokarmowe

Powszechnie uważa się, że mięso drobiowe zaliczane jest do produktów, które najczęściej wywołują alergię pokarmową u psów. Nie jest to jednak prawdą - z badań wynika, że najbardziej uczulającym białkiem jest mięso wołowe.


Spożycie kurczaka lub indyka u psa uczulonego na drób wywoływać będzie takie objawy, jak silny świąd, zapalenie przewodów słuchowych czy stany zapalne przewodu pokarmowego, powodujące biegunki i wymioty. Wystąpienie takich problemów u psa nie zawsze jednak oznacza alergię na kurczaka. Uczulenie może być wywołane także przez zboża, produkty mleczne, jaja lub inne gatunki mięsa, a także konserwanty i barwniki dodawane do gotowych karm.


Aby upewnić się, że pies jest uczulony na kurczaka lub indyka, należy przeprowadzić dietę eliminacyjną polegającą na podawaniu zwierzakowi posiłków złożonych z ograniczonej liczby starannie dobranych składników.


Po wyciszeniu objawów alergii pokarmowej należy wykonać test prowokacyjny, czyli podać czworonogowi produkt podejrzany o wywoływanie uczulenia. Jeśli u psa po podaniu kurczaka lub indyka wystąpią objawy alergiczne, można podejrzewać, że jest on uczulony na drób. Brak reakcji organizmu świadczyć będzie o alergii na inny składnik poprzedniej diety.

W jakiej formie pies może jeść kurczaka i indyka?

Chcąc podawać psu indyka lub kurczaka, należy zwrócić uwagę na formę takich dodatków i zachować umiar przy ich dawkowaniu. U psów żywionych na co dzień gotową karmą przysmaki w formie gotowanego, surowego lub suszonego mięsa nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennej dawki kalorii. Podawanie zbyt dużych ilości przekąsek lub zastępowanie nimi zbilansowanej diety może wywołać u psa nadwagę lub niedobory pokarmowe. Gotowany lub surowy drób może natomiast stanowić podstawę posiłków psa na diecie gotowanej lub surowej.

Gotowany kurczak i indyk dla psa

Ugotowane indyk i kurczak mogą znaleźć się w diecie domowego czworonoga. Ugotowane w niesolonej wodzie mięso drobiowe nie zawiera bowiem żadnych szkodliwych dla psa substancji. Chcąc podać psu taki przysmak, warto jednak ugotować go na parze. W ten sposób zachowa znacznie więcej cennych składników niż na przykład mięso z rosołu.


Niestety gotowane mięso może czasem wywołać u psa silną biegunkę. Ryzyko to jest szczególnie wysokie w przypadku psów żywionych na co dzień wysoko przetworzoną karmą gotową. Układ trawienny u takich psów zazwyczaj nie jest przyzwyczajony do trawienia świeżych dodatków. Dlatego chcąc podać gotowanego kurczaka lub indyka psu karmionemu gotową karmą, należy zacząć od naprawdę niewielkich ilości i uważnie obserwować, czy nie wywołało ono u zwierzaka zaburzeń trawienia.

Surowy kurczak i indyk dla psa

Niewielka ilość surowego mięsa drobiowego może być zdrowym dodatkiem do diety psa. Kurczak i indyk mogą być także podstawą diety BARF, która bazuje na surowych produktach pochodzenia zwierzęcego. Trzeba jednak pamiętać, że surowe mięso drobiowe może być zanieczyszczone chorobotwórczymi bakteriami – w szczególności Salmonella spp. Bakterie te obecne w przewodzie pokarmowym psa nie zawsze wywołują zaburzenia trawienia, jednak mogą stanowić zagrożenie dla ludzi.


Na salmonellozę narażone są przede wszystkim dzieci i osoby starsze, a także kobiety w ciąży i osoby z niedoborami immunologicznymi. Dlatego chcąc żywić psa surowym mięsem z kurczaka lub indyka, należy zachować ostrożność i zadbać o higienę w miejscu przygotowywania posiłków.

Suszony kurczak i indyk dla psa

Suszone przysmaki z mięsa kurczaka lub indyka mogą być zdrowym uzupełnieniem codziennej diety psa – są bowiem bogate w białko i nie zawierają dużych ilości tłuszczu. Wybierając przekąski z mięsa drobiowego, należy zwrócić uwagę na ich skład umieszczony na etykiecie opakowania. Najlepszym wyborem będą naturalne przysmaki niezawierające żadnych sztucznych dodatków, takich jak konserwanty czy barwniki.


Chcąc podać psu suszonego kurczaka lub indyka, należy pamiętać, że wysokie dawki białka mogą być szkodliwe dla psów cierpiących na choroby wątroby lub nerek. W takim przypadku należy najpierw skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Czy pies może jeść kości z kurczaka i indyka?

Kości drobiowe poddane obróbce termicznej łamią się na ostre kawałki, które mogą wbijać się w przełyk i błonę śluzową żołądka, powodując niebezpieczny krwotok wewnętrzny. Mogą również zablokować się w przewodzie pokarmowym zwierzaka – do ich usunięcia niezbędna będzie interwencja chirurgiczna. Dlatego gotowane kości z kurczaka i indyka znajdują się na liście produktów, których nigdy nie wolno podawać psu. Równie niebezpieczne dla zwierzaka będą także kości z pieczonych udek czy skrzydełek.


Surowe kości drobiowe mogą natomiast stanowić element diety BARF. Aby kości takie były bezpieczne dla psa, muszą być zawsze pokryte mięsem – dzięki temu nie wbiją się w przełyk zwierzaka. Najbezpieczniejszym rodzajem kości dla psa będą surowe udka, skrzydełka i szyje z kurczaka podawane czworonogowi w całości.

Jakość mięsa kurczaka i indyka w karmach dla psa

Kurczak i indyk to mięso o wielu cennych wartościach odżywczych. Drób jest także jednym z najtańszych źródeł pełnowartościowego białka zwierzęcego, dlatego chętnie jest wykorzystywany zarówno w recepturach gotowych karm, jak i przy układaniu diety domowej dla psa.


Niestety używane do produkcji przetworzonych karm mięso indyka lub kurczaka nie zawsze charakteryzuje się wysoką jakością. Dlatego szukając karmy bazującej na mięsie drobiowym, należy zwrócić uwagę na jego formę. Unikać należy przede wszystkim produktów zawierających mączki – surowce takie poddawane są obróbce, która może zmniejszać strawność i znacznie pogarszać smakowitość.


Problemu tego nie obserwują opiekunowie, którzy podają swoim pupilom posiłki zawierające świeże lub gotowane na parze mięso z kurczaka lub indyka. Na takim właśnie produkcie bazuje jedzenie oferowane przez PsiBufet – Indyczy Kąsek i Kurczę Pieczone zawierają wyłącznie mięso i podroby delikatnie gotowane na parze. Dzięki temu posiłki bogate są w cenne dla psa witaminy, kwasy tłuszczowe i białko w najlepiej przyswajalnej formie.

Bibliografia

  • Glowacka, M., & Ceregrzyn, M. (2016). Biegunki u psów-podwójna rola pokarmu. Magazyn Weterynaryjny, 25(09).
  • Szczepanik, M., & Pomorska, D. (2005). Alergia pokarmowa u psów i kotów. Weterynaria w Praktyce, 2(6).