Kukurydza dla psa. Czy nadaje się dla twojego pupila?
kukurydza dla psa kukurydza dla psa

Kukurydza dla psa. Czy nadaje się dla twojego pupila?

Czas czytania: 5 min

06 kwi 2022

  • Karma, w której głównym składnikiem i źródłem białka jest kukurydza, nie będzie odpowiednią podstawą diety domowego czworonoga.
  • Kukurydza może za to stanowić niewielki, podawany okazjonalnie przysmak.
  • Psom nie należy natomiast podawać surowej kukurydzy, kolby kukurydzy ani popcornu.

Kukurydza dla psa wydaje się bezpiecznym warzywemktóre może znaleźć się w diecie domowego czworonoga. Zawiera bowiem nie tylko węglowodany i błonnik, ale także inne składniki odżywcze - białko oraz witaminy i minerały.


Jednak obecność kukurydzy i innych zbóż w karmach dla psów wzbudza wiele kontrowersji. I to nie tylko dlatego, że część psów ma uczulenie na kukurydzę... Składnik ten przez wielu opiekunów psów uważany jest bowiem za zbędny i tani zapychacz w diecie psa. Czy kukurydza jest zdrowa dla psa? Czy pies może jeść kukurydzę i czy surowa kukurydza zawiera potrzebne psu składniki odżywcze?

Wartości odżywcze kukurydzy w diecie psa

Kukurydza uważana jest za niezwykle odżywcze, a przy tym niskokaloryczne zboże. Ziarna surowej kukurydzy zawierają jedynie 86 kcal / 100 g i są przy tym bogate w cenne składniki odżywcze. Dzięki temu stanowią dobre źródło białka i aminokwasów, węglowodanów, błonnika pokarmowego, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych.


Kukurydza zawiera również dość wysoką dawkę witamin i minerałów - przede wszystkim witamin z grupy B, magnezu, fosforu i manganu oraz dodatek cennych antyoksydantów, takich jak luteina. Surowa kukurydza nie zawiera żadnych szkodliwych dla psa składników, dzięki czemu może być w pełni bezpiecznym dodatkiem do diety domowego czworonoga.

Kukurydza w psiej karmie

Kukurydza to składnik, który znajduje się w wielu suchych karmach dla psów. Może występować pod wieloma nazwami, zarówno po prostu jako „kukurydza”, jak i „gluten kukurydziany” czy „mąka kukurydziana”. Ponadto kukurydza może stanowić w karmie dla psa nie tylko źródło węglowodanów, ale również główne źródło białka.


Jednak karmy bazujące na zbożach takich jak kukurydza nie są uważane przez niektórych opiekunów za odpowiednią dietę psa. Wielu producentów wysokiej jakości karm dla psów chwali się nawet, że ich produkty nie zawierają kukurydzy! Skąd wynikają takie kontrowersje wokół kukurydzy w diecie psów?Pies to zwierzę, które odznacza się wysokim zapotrzebowaniem na białko zwierzęce.


Tylko ono zawiera całą gamę niezbędnych psu aminokwasów egzogennych. Zastępowanie białka zwierzęcego białkiem kukurydzy sprawia, że w diecie psa może brakować tryptofanu, czyli aminokwasu, z którego powstaje serotonina - niezwykle ważny neuroprzekaźnik, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu.


Z tego względu niektórzy specjaliści uważają, że duża zawartość kukurydzy w karmie może prowadzić do nadpobudliwego zachowania u psów i innych problemów behawioralnych. Ponadto białko kukurydzy ubogie jest w inny niezbędny psu aminokwas - lizynę. Jednak niska cena kukurydzy sprawia, że wielu producentów stosuje w swoich produktach ten składnik w celu obniżenia kosztów produkcji karm dla psów. 

Uwaga!

Dbając o zdrowie psa i szukając dla niego najlepszej suchej karmy, powinniśmy więc dokładnie czytać składy psich diet i wybierać tylko te produkty, w których kukurydza nie pojawia się wcale lub stanowi jedynie niewielki dodatek, czyli znajduje się najwcześniej na trzecim miejscu listy użytych w karmie składników.

Czy pies może jeść kukurydzę?

Kukurydza dla psa może być ciekawym przysmakiem, o ile nie będzie podawana zbyt często. Chcąc urozmaicić dietę psa o kukurydzę, należy zachować umiar ze względu na stosunkowo dużą zawartość włókna pokarmowego (błonnika). W nadmiarze jego ilość może prowadzić do biegunki. Trzeba także pamiętać, że niektóre psy mogą cierpieć na alergię na kukurydzę lub jej po prostu nie trawić.


Dlatego jeśli zauważymy, że kukurydza w diecie psa wywołuje u niego problemy trawienne lub skórne, powinniśmy natychmiast zaprzestać jej podawania. Jednak nie wszystkie psy będą źle reagować na taki dodatek. Czy pies może jeść kolbę kukurydzy, surową kukurydzę lub popcorn?

Kolba kukurydzy

Surowa lub gotowana kolba kukurydzy nie jest odpowiednią przekąską dla psa, choć w oczach wielu opiekunów psów może stanowić ciekawy i smaczny gryzak dla zwierzaka. Zjedzenie dużej ilości surowych ziaren kukurydzy może się dla psa skończyć poważnym rozwolnieniem.


Zamknięta w twardą łuskę surowa kukurydza nie trawi się i często przechodzi przez przewód pokarmowy psa w niezmienionym stanie. Niebezpieczeństwo dla psa stanowi także sama kolba, której połknięcie może wywołać podrażnienie żołądka i jelit lub zadławienie.

Kukurydza z puszki

Kukurydza z puszki może stanowić okazjonalny przysmak dla psa. Jednak chcąc podać psu taką kukurydzę, musimy wybieraćkonserwy niezawierające dodatku cukru, soli ani żadnych innych szkodliwych dla psa przypraw i dodatków. Ziarenka kukurydzy z puszki możemy podawać psu na przykład w ramach ciekawej nagrody podczas szkolenia, dbając jednak, by nie przesadzić z ich ilością.

Popcorn

Popcorn, czyli prażone ziarna kukurydzy, nie powinny znaleźć się w psiej diecie. Zawierają przede wszystkim ostre łuski, mogące wbijać się w dziąsła i podniebienie zwierzaka. Ponadto popcorn doprawiany jest niezdrowymi dla psa dodatkami, takimi jak sól, cukier oraz sztucznymi aromatami masła, karmelu czy też ostrymi przyprawami.


Domowemu czworonogowi, który przypadkiem zjadł ziarenko popcornu, nie powinna stać się jednak krzywda. Psiaka nie warto jednak częstować ludzkimi przekąskami i uczyć go żebrania przy naszym stole.

Podsumowanie – czy kukurydza dla psa to dobry pomysł?

Prawidłowe żywienie psa powinno opierać się na diecie bogatej w białko zwierzęce i wysokiej jakości składnikach. Z tego względu karma, w której głównym składnikiem i źródłem białka jest kukurydza, nie będzie odpowiednią podstawą diety domowego czworonoga. Kukurydza może za to stanowić niewielki, podawany okazjonalnie przysmak. W tym celu sprawdzi się niewielka ilość ziaren kukurydzy z puszki. Psom nie należy natomiast podawać surowej kukurydzy, kolby kukurydzy ani popcornu.

Bibliografia

  • The Truth About Corn in Dog Food. "American Veterinary Medical Association (AVMA)."
  • Nutritional Value of Corn in Dog Diets. "World Small Animal Veterinary Association (WSAVA)."
  • Corn in Dog Food: Separating Fact from Fiction. "PetMD."