Karma dla sznaucera – porady i wskazówki
karma dla sznaucera karma dla sznaucera

Karma dla sznaucera – porady i wskazówki

Czas czytania: 7 min

07 kwi 2022

  • Sznaucery miniaturowe potrzebują zbilansowanej diety.
  • Najlepsza karma dla sznaucera miniaturowego będzie więc zawierać wysoką zawartość mięsa, odpowiednią dawkę tłuszczu oraz niewielki dodatek węglowodanów.
  • W żywieniu sznaucerów sprawdzają się zarówno karmy suche i mokre, jak i świeżo gotowane jedzenie.

Sznaucer miniaturowy to mały, ale bardzo energiczny, temperamentny i odważny pies, który może być wspaniałym towarzyszem dla aktywnych rodzin i nieco starszych dzieci. By utrzymać go w dobrej kondycji i doskonałym zdrowiu, trzeba zapewnić mu nie tylko odpowiednią dawkę ruchu i właściwą opiekę weterynaryjną, ale także zadbać o jego dietę. Czym karmić sznaucera miniaturowego, by żył jak najdłużej i miał energię do codziennej aktywności? Jak wybrać najlepszą karmę dla psa tej rasy?

Czym karmić sznaucera miniaturkę?

W żywieniu psów rasy sznaucer miniaturka sprawdzą się zarówno gotowe karmy suche i mokre, jak i posiłki przygotowane ze świeżych składników. Sznaucer miniaturowy, tak jak każdy pies, potrzebuje zbilansowanej diety. Takiej, która dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych – białka, tłuszczu, witamin i składników mineralnych. A także odpowiedniej dawki kalorii. Jaka dieta dla psa tej rasy będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę przy wyborze diety dla sznaucera?

Sucha karma dla psa

Zbilansowane suche karmy dla psów mogą stanowić podstawę diety dla psa rasy sznaucer miniaturowy. Wśród tego typu diet dla psów znajdują się jednak zarówno produkty typu premium, jak i karmy bardzo słabej jakości. Dlatego przy wyborze karmy dla psa tej rasy trzeba zwrócić uwagę na zawarty na opakowaniu składNajlepsza sucha karma dla sznaucera zawierać będzie dużą dawkę mięsa, stosunkowo wysoką zawartość białka zwierzęcego, optymalną ilość tłuszczu oraz niewielki dodatek węglowodanów i włókna pokarmowego.


Wybierając najlepszą suchą karmę dla psa tej rasy, warto także zwrócić uwagę na wielkość granulek – powinny być niewielkie i dostosowane do wielkości szczęk tego małego psa. W żywieniu sznaucerów sprawdzą się więc najlepiej wysokiej jakości karmy dla ras małych i średnich.

Mokra karma dla psa

Sznaucera miniaturowego można karmić także karmą mokrą. Na rynku zoologicznym dostępnych jest wiele karm wilgotnych, zawierających przede wszystkim mięso, podroby i niezbędne suplementy diety. Takie produkty sprawdzą się doskonale w żywieniu aktywnych psów. Decydując się na karmienie sznaucera taką dietą, powinniśmy wybierać niezbyt duże opakowania, które zużyjemy najpóźniej w ciągu 24 godzin od otwarcia. Mokra karma, nawet przechowywana w lodówce, bardzo szybko się psuje.

Alternatywna dieta dla psa

Psy rasy sznaucer miniaturowy można także karmić posiłkami złożonymi ze świeżych składników – mięsa, podrobów, warzyw i owoców uzupełnionych o niezbędne suplementy diety. Właściwe zbilansowanie dawki pokarmowej dla psa tak, by zawierała odpowiednie ilości niezbędnych psu składników pokarmowych, nie jest jednak proste.


Wszelkie popełnione przez opiekuna błędy żywieniowe szybko odbiją się na zdrowiu zwierzaka. Dlatego jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy z zakresu żywienia psów, a chcemy, by nasz pupil otrzymywał wysokiej jakości zdrową dietę, możemy skorzystać z usług takich firm jak PsiBufet.


Dieta PsiBufet jest złożona wyłącznie z najwyższej jakości mięsa i podrobów uzupełnionych o świeże warzywa i suplementy diety. W jej składzie nie znajdziemy żadnych szkodliwych dla psa składników, mączki mięsnej, konserwantów czy sztucznych barwników. Wszystkie przepisy PsiBufet opracowane zostały przez specjalistę w dziedzinie żywienia psów, dzięki czemu są doskonale zbilansowane i dostarczają czworonogowi niezbędnego mu białka, tłuszczu, witamin i składników mineralnych.


Posiłki PsiBufet to jednak nie tylko smaczna i zdrowa alternatywa dla wysoko przetworzonych karm ze sklepu. To także ogromna wygoda dla opiekuna. Dietę możemy bowiem zamówić przez internet, a odpowiednia ilość zamrożonych porcji zostanie nam doręczona pod same drzwi przez kuriera.

Wiek psa – ile karmy podawać pupilowi?

Poszczególne karmy dla psów mogą znacząco różnić się między sobą kalorycznością i zawartością niezbędnych składników pokarmowych. Dlatego dawkowanie karmy dla psa rasy sznaucer miniaturowy zależne będzie nie tylko od jego wieku, poziomu aktywności i stanu zdrowia, ale także od składu wybranego przez nas produktu.


Przy każdej zmianie karmy lub rodzaju podawanej psu diety należy więc zwrócić uwagę na sugerowane przez producenta dawkowanie karmy umieszczone na jej opakowaniu. Informacje zawarte na etykiecie są jednak tylko orientacyjne. Ostateczną dzienną dawkę karmy dla sznaucera należy określić metodą prób i błędów. Najlepiej rozpocząć karmienie od zalecanej ilości i zmniejszać ją lub zwiększać w zależności od zmiany wagi czworonoga.


W przypadku diet takich jak PsiBufet, dawkowanie karmy dobierane jest na podstawie szczegółowych informacji podanych przez opiekuna psa. Dzienna ilość karmy dla sznaucera dostosowana jest więc do jego indywidualnych potrzeb, stanu zdrowia, wieku i poziomu aktywności. Dzięki temu nie ryzykujemy, że nasz psiak niepotrzebnie schudnie albo przybierze na wadze.


Dzienną dawkę karmy dla dorosłego sznaucera miniaturowego należy podzielić na dwa lub trzy posiłki i podawać je o stałych porach dnia. Szczeniaki sznaucera do 4. miesiąca życia powinny otrzymywać 4-5 posiłków dziennie. Potem pieski można karmić 3-4 razy dziennie.

Najlepsza karma dla szczeniaka sznaucera

Żywienie szczeniąt nie jest łatwym zadaniem. Rosnące organizmy potrzebują precyzyjnych ilości wszystkich składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Dlatego szczeniaka sznaucera należy karmić wyłącznie zbilansowanymi produktami przeznaczonymi dla najmłodszych psów.


Karmienie szczeniaka sznaucera może więc bazować na pełnoporcjowej karmie suchej, mokrej lub diecie domowej ułożonej przez specjalistę od żywienia psów. Jeśli chcemy zapewnić szczeniakowi posiłki złożone wyłącznie ze świeżych składników, a nie mamy wystarczającej wiedzy, by właściwie zbilansować dietę dla rosnącego psa, możemy skorzystać z usług firm dowożących świeżo gotowane jedzenie dla psów.

Jak karmić dorosłego psa rasy sznaucer miniaturowy?

Dorosły sznaucer miniaturowy powinien otrzymywać w ciągu dnia 2-3 posiłki równej wielkości podawane o stałych porach. Porcję karmy najlepiej jest podawać po spacerach, a po jedzeniu psiak powinien mieć zapewnioną chwilę odpoczynku. Sznaucery miniaturowe obdarzone są bujną brodą, która często brudzi się podczas jedzenia. Dlatego po każdym posiłku należy zadbać o jej higienę, przecierając ją zwilżoną ściereczką lub wyczesując z niej resztki pokarmu.

Żywienie sznaucera– na co zwrócić uwagę?

Sznaucery miniaturowe odznaczają się dość dobrym apetytem i z reguły nie są wybredne. Nie cierpią też zbyt często na nietolerancje i alergie pokarmowe. Karma dla sznaucera miniaturowego powinna zawierać odpowiednią dawkę białka, które stanowi budulec nie tylko dla mięśni, ale także dla sierści. Niedobory tego składnika szybko odbiją się na stanie okrywy włosowej tych psów. 

Charakterystyka rasy sznaucer miniaturowy

Psy rasy sznaucer miniaturowy są charakterne, odważne i uwielbiają wszelką aktywność fizyczną. Silnie przywiązują się do swoich opiekunów, są bardzo wylewne przy okazywaniu uczuć i skore do zabawy. Mogą stanowić doskonałe towarzystwo dla nieco starszych dzieci. Jednak pod warunkiem, że będą one nauczone odpowiedniego zachowania przy psie i delikatności.


Dogadają się także z innymi psami, o ile zostały odpowiednio zsocjalizowane za młodu. Dorosłe sznaucery osiągają wagę do 8 kilogramów i mogą żyć nawet 15 lat. Sznaucer miniaturowy odnajdzie się zarówno w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu.

Aktywność fizyczna sznaucerów

Sznaucery miniaturowe nie są typem leniwego kanapowca. Wymagają długich, aktywnych spacerów i odpowiedniego zajęcia umysłowego. Inteligentne, bystre psiaki tej rasy chętnie poddają się szkoleniu metodami pozytywnymi. Sprawdzą się w niektórych psich sportach, takich jak agility, frisbee czy nosework


Niezapewnienie sznaucerowi wystarczającej dawki ruchu i stymulacji umysłowej nie tylko poskutkuje nadwagą, mającą wiele poważnych konsekwencji zdrowotnych, ale także sprawi, że psiak stanie się sfrustrowany i zacznie stwarzać problemy wychowawcze.

Podsumowanie - najlepsza karma dla sznaucera

Sznaucery miniaturowe potrzebują zbilansowanej diety, która dostarczy im wszystkich niezbędnych składników pokarmowych – odpowiedniej ilości białka, tłuszczu, witamin i minerałów. Najlepsza karma dla sznaucera miniaturowego będzie więc zawierać wysoką zawartość mięsa, odpowiednią dawkę tłuszczu oraz niewielki dodatek węglowodanów i włókna pokarmowego. W żywieniu sznaucerów sprawdzają się zarówno karmy suche i mokre przeznaczone dla psów małych ras, jak i świeże posiłki przygotowywane w domu lub przez firmy takie jak PsiBufet.

Bibliografia

  • Schnauzer Nutrition: What You Need to Know. (Current Year). "American Kennel Club (AKC)."
  • Schnauzer Nutrition: Tips and Guidelines. (Current Year). "PetMD."
  • Schnauzer Nutrition: A Complete Guide. (Current Year). "Schnauzer-Fest."