Karma dla labradora – porady i wskazówki
karma dla labradora karma dla labradora

Karma dla labradora – porady i wskazówki

Czas czytania: 7 min

07 kwi 2022

  • Psy rasy labrador retriever powinny być karmione dietą dostosowaną do ich indywidualnych potrzeb.
  • Karma dla labradora musi być odpowiednio zbilansowana.
  • Labradory słyną ze swojego ogromnego apetytu i zamiłowania do jedzenia.
  • Częstowanie wiecznie głodnego psa przysmakami szybko doprowadza go do nadwagi, co sprzyja wielu poważnym chorobom.
  • Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna sprawią, że nasz pupil będzie cieszył się dobrym zdrowiem i szczupłą sylwetką.

Labrador retriever to jedna z najpopularniejszych ras średniej wielkości. Pogodne usposobienie, brak skłonności do agresji i otwartość wobec człowieka sprawiają, że psy tej rasy są doskonałymi towarzyszami zarówno osób samotnych, jak i większych rodzin. Jak wybrać jedzenie dla psa rasy labrador, by dostarczyło mu ono wszystkich niezbędnych wartości odżywczych? Poznaj najważniejsze zasady żywienia tych radosnych czworonogów!

Czym karmić psa rasy labrador retriever?

Labradory, tak jak wszystkie psy, potrzebują zbilansowanej diety, która dostarczy im odpowiedniej dawki białka zwierzęcego, tłuszczu, witamin i składników mineralnych. Najlepsza karma dla labradora powinna być dostosowana do jego indywidualnych potrzeb – wieku, poziomu aktywności i stanu zdrowia. Psy tej rasy nie są wybredne i zazwyczaj dobrze tolerują wszystkie rodzaje karmy. Czym karmić labradora, by cieszył się dobrym zdrowiem i miał masę energii do codziennych aktywności?

Sucha karma dla labradora

Przy wyborze suchej karmy dla labradora musimy zwrócić uwagę na jej skład, wartości odżywcze i wielkość granulek. Zdrowego, aktywnego psa tej rasy możemy bez obaw karmić produktami wysokobiałkowymi, które dostarczą jego organizmowi odpowiedniej ilości budulca niezbędnego do wykształcenia zdrowej masy mięśniowej.


Starsze i spokojniejsze psiaki ze skłonnością do nadwagi powinny być natomiast żywione dietą zawierającą w swoim składzie podwyższony poziom włókna pokarmowego. Składnika, który zapewni psu dłuższe poczucie sytości nawet przy zmniejszonym dawkowaniu karmy. W żywieniu labradorów najlepiej sprawdzają się karmy przeznaczone dla psów średnich i dużych ras. Granulki w takich karmach będą dostosowane do wielkości naszego podopiecznego.

Mokra karma dla labradora

Psa rasy labrador retriever możemy także karmić mokrą karmą w puszkach. Wybierając mokrą karmę dla labradora, powinniśmy szukać produktów o wysokiej zawartości mięsa i podrobów oraz jak najmniejszym dodatku węglowodanów.


Podawanie psu tej wielkości samych puszek może być jednak dość kosztowne. Dlatego wielu opiekunów labradorów z powodzeniem stosuje u tych psów dietę mieszaną, zastępując jeden posiłek pupila mokrą karmą. Jeśli chcemy w ten sposób karmić naszego psiaka, musimy zwrócić szczególną uwagę na dawkowanie wybranych przez nas produktów.

Alternatywna dieta dla psa

Wielu opiekunów psów decyduje się na samodzielne przygotowywanie posiłków swoim pupilom. Nic dziwnego – domowe czworonogi zasługują na zdrową dietę złożoną ze świeżych składników pozbawionych sztucznych konserwantów i zbędnych węglowodanów. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednie zbilansowanie diety domowej pod kątem zawartości składników odżywczych nie jest łatwym zadaniem. Większość diet domowych jest niedoborowa w niezbędne psu białko zwierzęce i witaminy.


Chcąc zapewnić labradorowi zdrową dietę, przygotowaną wyłącznie ze świeżych składników, możemy zdecydować się na skorzystanie z usług firm kateringowych dla psów, takich jak PsiBufet.


Oferowane przez PsiBufet posiłki zostały zbilansowane przez psiego dietetyka, dzięki czemu zawierają one wszystkie niezbędne psu aminokwasy, kwasy tłuszczowe, składniki mineralne i witaminy. W skład posiłków od PsiBufet wchodzą wyłącznie mięso, podroby i warzywa najwyższej jakości przeznaczone do spożycia przez człowieka. Dieta PsiBufet jest ponadto dostosowywana do indywidualnych potrzeb, stanu zdrowia i upodobań czworonoga.

Wiek psa – ile karmy podawać pupilowi?

Dawkowanie suchej i mokrej karmy zależeć będzie nie tylko od składu produktu, ale także od wieku, wagi i poziomu aktywności czworonoga. Na opakowaniach karmy gotowej znajdziemy zalecenia dotyczące dziennej porcji pokarmu, jaką powinien otrzymać nasz pupil.


Wartości te są jednak orientacyjne, a ostateczne dawkowanie karmy dla labradora musimy ustalić samodzielnie metodą prób i błędów, kontrolując wagę zwierzaka i odpowiednio zmniejszając lub zwiększając ilość podawanego mu jedzenia.


W przypadku diet takich jak PsiBufet, dzienna porcja jedzenia obliczana jest indywidualnie na podstawie informacji podanych przez opiekuna. Dzięki temu nie musimy martwić się, że nasz labrador niepotrzebnie przytyje lub schudnie.

Karma dla szczeniaka labradora

Żywienie szczeniąt ras średnich i dużych to niełatwe zadanie. Niedobory i błędy żywieniowe popełnione w okresie wzrostu psa odbiją się następnie na całym jego dorosłym życiu. Dlatego karma dla szczeniaka labradora powinna być zbilansowana i dostarczać maluchowi wszystkich składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju.


Jeśli nie chcemy podawać szczeniakowi gotowych produktów, powinniśmy skonsultować się z psim dietetykiem lub skorzystać z usług firm przygotowujących świeżo gotowane jedzenie, takich jak PsiBufet.

Karma dla dorosłego psa rasy labrador retriever

Dzienna dawka jedzenia dla dorosłego labradora powinna być podzielona na dwa posiłki o podobnej wielkości. Karmę dla psa tej rasy należy podawać w temperaturze pokojowej i o stałych porach dnia, najlepiej po spacerach. Dorosły labrador powinien mieć zapewnione minimum 30 minut odpoczynku przed i po każdym posiłku. Zmniejszy to ryzyko śmiertelnego skrętu żołądka.

Żywienie labradora – na co zwrócić uwagę?

Labradory dobrze tolerują każdy rodzaj karmy i nie są wybredne. Z zasady nie cierpią także na niestrawności, alergie pokarmowe czy nietolerancje. Psy tej rasy możemy więc karmić zarówno karmą sucha, mokrą, jak i dietą złożoną ze świeżych składników.


Karma dla psa rasy labrador powinna być dostosowana do jego aktywności, wieku i zawierać zbilansowaną ilość wartości odżywczych. Opiekując się labradorem, musimy zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie czworonogowi odpowiedniej ilości aktywności fizycznej i właściwe dawkowanie karmy, by nie dopuścić pupila do nadwagi.

Charakterystyka rasy labrador retriever

Labrador retriever to pies obdarzony niezwykłą pogodą ducha. Rasa ta została wyhodowana do polowań – jej pierwotnym zadaniem było przynoszenie myśliwemu ustrzelonych ptaków tak, by nie naruszyć zębami ciała zwierzyny. Obecnie labradory to psy przede wszystkim do towarzystwa, choć sprawdzają się także w dogoterapii i ratownictwie wodnym.


Swoim opiekunom towarzyszą chętnie podczas długich, aktywnych spacerów i rozmaitych zabaw. Łagodne wobec ludzi i innych psów labradory doskonale odnajdują się w dużych rodzinach i w towarzystwie innych zwierząt. Psy tej rasy powinny ważyć do 35 kg i charakteryzować się smukłą, umięśnioną sylwetką. Labrador retriever to rasa stosunkowo odporna na choroby – jej przedstawiciele mogą żyć nawet 15 lat.

Apetyt labradorów – gen głodu

Labradory słyną ze swojego ogromnego apetytu i zamiłowania do jedzenia, za które zrobią niemal wszystko. Dzięki temu doskonale poddają się szkoleniu metodami pozytywnymi i są niezwykle chętne do współpracy w zamian za przysmaki. Okazuje się, że skłonność do przejadania się jest u tej rasy genetyczna – selekcja człowieka pod kątem podatności na szkolenie utrwaliła u labradorów mutację genu regulującego poczucie głodu


W praktyce oznacza to, że czworonogi te nie czują po posiłkach sytości i pobudzają się na widok jedzenia. Opiekunom takie zachowanie psów może sprawiać wiele problemów związanych ze zjadaniem śmieci na spacerach czy ciągłym żebraniem przy stole. Uleganie „maślanym oczom” i częstowanie wiecznie głodnego psa przysmakami szybko doprowadza go do nadwagi, co sprzyja wielu poważnym chorobom.


Nieprawdą jest jednak, że labradory mają w genach otyłość. Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna sprawią, że nasz pupil będzie cieszył się dobrym zdrowiem i szczupłą sylwetką.

Aktywność fizyczna i dieta

Stworzone do polowań labradory uwielbiają wszelkiego rodzaju ruch i wyzwania intelektualne. Z psem tej rasy możemy uprawiać przeróżne sporty kynologiczne - obedience, tropienie, dummy czy nawet agility. Labrador retriever może nam także towarzyszyć w wielogodzinnych wędrówkach nawet w dość trudnym terenie. Tego typu aktywność fizyczna pozwoli zwierzakowi na wykształcenie zdrowej masy mięśniowej i zapewni mu niezbędne zajęcie umysłowe.


Aktywne labradory uprawiające sport wymagać będą wysokobiałkowej diety i dodatkowej dawki tłuszczu, które dostarczą im budulca dla mięśni i energii.Trzeba pamiętać, że psy tej rasy mogą być narażone na skręt żołądka, dlatego po powrocie ze spaceru czy szkolenia powinniśmy zapewnić psu spokój i podać posiłek dopiero po 30 minutach odpoczynku. Po jedzeniu psiak tej rasy powinien odczekać minimum pół godziny przed kolejną zabawą.

Podsumowanie – najlepsza karma dla labradora

Psy rasy labrador retriever powinny być karmione dietą dostosowaną do ich indywidualnych potrzeb – wieku, stanu zdrowia i poziomu aktywności. Karma dla labradora musi być odpowiednio zbilansowana i dostarczać psu niezbędnego białka zwierzęcego, tłuszczu, składników mineralnych i witamin. W żywieniu labradorów sprawdzają się zarówno gotowe karmy dla psów, jak i świeże posiłki oferowane przez takie firmy, jak PsiBufet.

Bibliografia

  • Labrador Retriever Nutrition: What to Feed Your Lab. (Current Year). "American Kennel Club (AKC)."
  • Labrador Nutrition: Tips and Guidelines. (Current Year). "PetMD."
  • Labrador Retriever Health: Diet and Exercise. (Current Year). "The Labrador Site."