karma dla border collie karma dla border collie

Karma dla border collie - porady i wskazówki

Czas czytania: 6 min

15 gru 2022

  • Coraz popularniejsze border collie wymagają troski pod każdym względem.
  • Ich ogromny temperament potrzebuje aktywnego i zaangażowanego opiekuna, a styl życia - starannego żywienia.
  • W żywieniu psów tej rasy sprawdzą się różne rodzaje karm (suche, mokre, gotowane), o ile będą wysokiej jakości.
  • Psy sportowe będą wymagały specjalistycznego żywienia.

Border collie to piękne i niezwykle żywiołowe psy. Znane są przede wszystkim miłośnikom psich sportów, w których odnoszą ogromne sukcesy. Bordery nierzadko są mistrzami obedience, agility, frisbee czy w pasieniu. W ostatnich latach stały się jednak popularne nie tylko wśród amatorów dyscyplin sportowych, ale także w rodzinach z dziećmi. Trzeba jednak pamiętać, że psiaki te wymagają odpowiedniej opieki. Wymagające wychowanie, czasochłonna pielęgnacja - o tych kwestiach nie może zapomnieć żaden przyszły opiekun border collie. Na uwagę zasługuje też żywienie piesków tej rasy. Ich ogromna aktywność wymaga odpowiednio kalorycznego pożywienia. Jaka powinna być najlepsza karma dla border collie?

Czym karmić psa rasy border collie?

Border collie można karmić zarówno produktami gotowymi - takimi jak karma sucha lub mokra - jak i przygotowywanymi w domu. Ważne, by były to karmy najwyższej jakości, zawierające dużą zawartość produktów pochodzenia zwierzęcego. Długa sierść border collie, by zachwycała pięknym blaskiem, wymaga szczególnej troski. Trzeba o nią dbać nie tylko z zewnątrz, ale i od środka, dostarczając organizmowi pieska cennych tłuszczy, witamin i składników mineralnych. Warto wybierać zbilansowane karmy, który mają w swoim składzie wartościowy olej.

Sucha karma

Psy rasy border collie są średniej wielkości (ważą 15-20 kg) i najlepiej wybierać karmę dla takich właśnie psów. Ważne, by był to pokarm zbilansowany, z wysoką zawartością mięsa w składzie. Karma dla border collie może zawierać niewielką ilość zbóż, choć też nie musi mieć ich w składzie wcale. W przypadku psów, które trenują, trzeba pamiętać o zwiększeniu ilości kalorii - podczas ćwiczeń czy zawodów bordery potrzebują dodatkowych dawek energii. U psów sportowych sprawdzają się też karmy wysokoenergetyczne, przeznaczone specjalnie dla aktywnych czworonogów. Przeważnie mają one w swoim składzie więcej tłuszczu niż karmy podstawowe (tzw. bytowe).

Mokra karma

Mokre karmy są zdecydowanie rzadziej wybierane przez opiekunów psów trenujących sport. Wszystko dlatego, że mają one dość niską koncentrację składników pokarmowych, a przy tym dużo wody. Dlatego, by zaspokoić potrzeby żywieniowe tak aktywnego psa, jakim jest border collie, trzeba by podawać bardzo duże ilości karmy mokrej. Jeśli jednak opiekun zdecyduje się na podawanie takiego rodzaju pożywienia, musi zwrócić uwagę na to, by wybrana karma miała wysoką zawartość białka i tłuszczu.

Alternatywna dieta dla border collie

Nic nie stoi na przeszkodzie, by borderowi gotować - czyli przygotowywać posiłki samodzielnie w domu. Wtedy jednak stajemy przed wyzwaniem, jak tę dietę dobrze zbilansować, a więc jak dostarczyć wszystkich potrzebnych składników. Włożenie do garnka mięsa, podrobów, warzyw i owoców to trochę za mało. Istotne jest, ile poszczególnych produktów się w tym garnku znajdzie. Dodatkowo niezbędna jest suplementacja, aby do psiego organizmu dostarczyć wszystkich składników mineralnych. A na koniec pozostaje jeszcze pytanie, ile tego jedzenia psu podać. Czy border collie, który chodzi na długie spacery, ale nie trenuje, powinien dostawać dużo mniejsze porcje, niż ten, który ćwiczy flyball?


Alernatywą dla diety domowej może być świeża karma dla border collie. Firmy takie jak PsiBufet gotują posiłki z naturalnych składników, a następnie dostarczają je do domu opiekuna psa. Na czym polega ich przewaga nad dietą przygotowaną samodzielnie? Po pierwsze, PsiBufet opiera się na recepturach przygotowanych przez dietetyka zwierzęcego, karma dostarcza więc wszystkiego, czego psu potrzeba. Po drugie, border collie ma zapewnioną różnorodność w swojej misce, gdyż PsiBufet to aż cztery pyszne smaki. Po trzecie, oszczędzamy mnóstwo czasu, gdyż nie musimy robić zakupów ani gotować, a pożywienie kurier przywozi nam pod same drzwi. W dodatku w odmierzonych porcjach na każdy dzień, idealnych dla naszego bordera.

Wiek psa rasy border collie - ile karmy podawać?

Jeżeli zdecydujemy się na karmę komercyjną - suchą lub mokrą - najlepszą wskazówką odnośnie do ilości będzie opakowanie. Producenci podają na etykiecie informację na temat tego, ile danej karmy podawać psu w zależności od jego wagi. Trzeba jednak pamiętać, że to dawka dobowa, czyli jeśli karmimy naszego bordera dwa razy dziennie, sugerowaną ilość należy podzielić przez dwa. Natomiast w sytuacji, gdy sami gotujemy psu posiłki, dobrze jest poradzić się dietetyka zwierzęcego, ile domowej karmy najlepiej podawać.

Karma dla szczeniaka

Małego bordera karmimy pożywieniem, które jest przeznaczone dla szczeniąt. Może to być karma dla szczeniaków wszystkich ras albo specjalna dla średnich psów. Kilkutygodniowego czworonoga karmimy 4-5 razy dziennie. Z czasem ilość posiłków zmniejsza się do trzech. Border collie, który skończył rok, może jeść już dwa posiłki dziennie, podawane o stałych porach.

Karma dla dorosłego psa

Dorosłego border collie karmimy dwa razy dziennie. Jeśli jednak bierze udział w treningach, z pewnością będzie potrzebował dodatkowych kalorii - a więc i dodatkowych porcji jedzenia lub karmy o dużej koncentracji energii. Poza tym nie można zapominać o stałym dostępie do wody. W przypadku treningów czy długich spacerów warto zabierać ją ze sobą w bidonie i nalewać do podróżnej miski.

Żywienie border collie - na co zwrócić uwagę?

Choć bordery to wulkany energii, które najchętniej nie zatrzymywałyby się ani na moment, nie wszystkie prowadzą tak żywiołowy tryb życia. Sporo zależy od nas - opiekunów - ale też od temperamentu konkretnego psa. Wszystko to przekłada się na ilość energii, jakiej potrzebuje dany pies. Informacje na opakowaniu karmy można potraktować jako punkt wyjścia, ale nie ostateczne wytyczne. Najważniejsze są obserwacje konkretnego pieska. Czy zbytnio nie chudnie? A może nieoczekiwanie przybrał na wadze? Warto raz w miesiącu ważyć pupila i zapisywać wyniki, by mieć pewność, że podajemy odpowiednią ilość pożywienia. Wskazówkami, czy podawana karma się sprawdza, są: wypróżnienia (czy nie ma zatwardzeń ani biegunek), wygląd sierści, ogólna kondycja.

Charakterystyka rasy border collie

Bordery to psy niezwykle energiczne i żądne wrażeń. Bardzo przywiązują się do swojego opiekuna i potrzebują być z nim naprawdę blisko. Zdarza się, że rozłąka z ukochanym człowiekiem jest dla piesków tej rasy tak trudna, że przejawiają lęk separacyjny, gdy zostają same w domu. Wobec osób, których nie znają zbyt dobrze mogą być nieufne. Choć wobec opiekuna bordery są wpatrzone jak w obrazek, nie można o nich powiedzieć, że są uległe. Każdy, kto kiedykolwiek widział bordera pracującego z owcami na pastwisku wie, że to pies niezwykle stanowczy i z charakterem. Border collie potrzebuje ciągłych wyzwań i mnóstwa zajęć. 


Sprawdzi się jako towarzysz rodziny z dziećmi - ale rodziny niezwykle aktywnej, która poświęci psu dużo uwagi. Aby nie doprowadzić tego inteligentnego psa do frustracji, najlepiej regularnie uczestniczyć z nim w treningach (z agility, obedience czy frisbee). Nawet nie po to, by startować w zawodach, ale by dać upust nagromadzonej energii.

Podsumowanie

Coraz popularniejsze border collie wymagają troski pod każdym względem. Ich ogromny temperament potrzebuje aktywnego i zaangażowanego opiekuna, a styl życia - starannego żywienia. Bordery mogą jeść wysokiej jakości karmę (suchą, mokrą lub gotowaną) bytową. Jeśli jednak mowa o psach sportowych, biorących udział w zawodach, wskazana będzie większa ilość karmy lub pożywienie bardziej skoncentrowane (dla psów aktywnych).