Odrobaczanie szczeniaka - najważniejsze informacje
odrobaczanie szczeniaka odrobaczanie szczeniaka

Odrobaczanie szczeniaka - najważniejsze informacje

Czas czytania: 5 min

25 gru 2022

  • Szczenięta odrobacza się w regularnych odstępach czasu.
  • Maluchy najczęściej atakowane są przez dwa gatunki pasożytów - glistę psią i tęgoryjca.
  • Ważne, by kolejne dawki preparatu na robaki podawać około 10 dni przed dawkami szczepień na choroby zakaźne.
  • Pierwsze odrobaczanie przeprowadza się już u pieska, który ma 2 tygodnie. Kolejne - gdy szczeniak ma 4 tygodnie, następnie 6 i 8 tygodni. 

Mówi się o odrobaczaniu psów w każdym wieku, ale to właśnie w kontekście szczeniaków najczęściej. Dlaczego? Wszystko przez to, że małe pieski niezwykle często stają się żywicielami pasożytów. A co za tym idzie - to potem one roznoszą robaki w środowisku. Szczenięta odrobacza się w regularnych odstępach czasu, a kalendarz odrobaczania musi być skorelowany z kalendarzem szczepień malucha. Jak to wszystko wygląda w praktyce?

Dlaczego należy regularnie odrobaczać szczeniaka?

Szczeniaki najczęściej atakowane są przez dwa gatunki pasożytów - glistę psią i tęgoryjca. Choć bycie nosicielem tych nicieni nie stanowi śmiertelnego ryzyka dla maluchów, to może znacznie osłabić ich delikatny jeszcze organizm.


Zarobaczone pieski mają obniżoną odporność i są bardziej narażone na atak innych patogenów, wywołujących choroby. Dodatkowo samo zarobaczenie może doprowadzić do anemii czy też wad rozwojowych. Z tych wszystkich powodów warto odrobaczać szczeniaki regularnie, by uniknąć potencjalnych problemów.


Zastanawiasz się pewnie, jak to możliwe, że szczeniak, który dopiero co się urodził, już został zarobaczony. Wszystko dlatego, że małe psiaki potrafią zarazić się przez łożysko suki albo chwilę po urodzeniu - pijąc mleko matki.


Ryzyko wprowadzenia niechcianych pasożytów do otoczenia szczenięcia znajduje się też po stronie opiekuna. Nie jest bowiem trudne wnieść larwy robaków na butach, nie mając o tym pojęcia. Zakłada się więc, że każdy szczeniak jest zarobaczony. Dlatego podstawowa opieka zdrowotna nad maluchem przewiduje jego regularne odrobaczanie.

Kiedy odrobaczyć szczeniaka? Kalendarz odrobaczania

Szczenię należy odrobaczać zgodnie z kalendarzem. Ponieważ to ważne, by kolejne dawki preparatu na robaki podawać około 10 dni przed dawkami szczepień na choroby zakaźne, najlepiej cały plan ułożyć z weterynarzem. Prawdopodobnie pierwsze dawki leku piesek dostanie już w hodowli lub schronisku. Odbierając malucha, dostaniemy książeczkę zdrowia, z którą należy udać się na pierwszą wizytę do lekarza weterynarii. Specjalista przeanalizuje, na jakim etapie profilaktyki przeciwpasożytniczej znajduje się akurat nasz piesek i przedstawi dalszy plan działania.

Kiedy pierwsze odrobaczanie szczeniaka?

Pierwsze odrobaczanie przeprowadza się już u pieska, który ma 2 tygodnie. Kolejne - gdy szczeniak ma 4 tygodnie, następnie 6 i 8 tygodni. Jak widać, częstotliwość podawania preparatu na robaki jest duża, ale wynika z cyklu rozwojowego glisty, czyli pasożyta, z którym się walczy na tym początkowym etapie życia każdego psa.


Po skończeniu przez szczeniaka 8 tygodni odrobaczanie przeprowadza się rzadziej - kolejne ma miejsce w 12. tygodniu życia, następne w 16., 20. i 24. Piesek, który skończył 24 tygodnie - a więc 6 miesięcy - w kwestii odrobaczania jest już traktowany dalej jak dorosły.

Jak często należy odrobaczać szczeniaka?

Podsumowując kalendarz odrobaczania szczeniaka, wygląda to tak, że od 2. tygodnia życia do 8. pieska odrobacza się co 2 tygodnie. Poźniej - między 8. a 24. tygodniem - preparat przeciwpasożytniczy podaje się co 4 tygodnie. Gdy psiak skończy pół roku, zaczyna się go odrobaczać jak dorosłego osobnika, czyli przeważnie co 3 miesiące.

Jak odrobaczyć szczeniaka? Tabletki na odrobaczanie szczeniaka

Na rynku dostępne są różne formy leków na robaki. W przypadku dorosłych psów i szczeniąt powyżej 6. miesiąca życia przeważnie stosuje się tabletki. Dla młodszych piesków dostępne są syropy i pasty odrobaczające. Najlepiej jednak, gdy formę preparatu do konkretnego pieska dobierze weterynarz. Weźmie on pod uwagę nie tylko wiek malucha, ale i jego wielkość.

Ile kosztuje odrobaczanie szczeniaka?

Cena odrobaczania psa zależeć będzie od jego wielkości, a więc od ilości preparatu, jaką należy zastosować. Kwoty będą się też różnić w zależności od regionu kraju. Przykładowo pasta na odrobaczanie w dawce wystarczającej do jednorazowego podania pieskowi, który waży 15 kg, kosztuje ok. 20 zł.

Odrobaczanie szczeniaka - cena tabletek

Starsze szczeniaki można odrobaczać nie tylko przy użyciu pasty czy syropu, ale też - podobnie jak psy dorosłe - stosując tabletki. Musimy tylko mieć pewność, że nasz pupil na pewno ją połknie, a nie tylko weźmie do pyszczka, po czym wypluje. Na szczęście na rynku są już dostępne smakowe tabletki odrobaczające, które psiaki chętnie zjadają - niczym smakołyki. Koszt jednej tabletki, która wystarcza na odrobaczenie psa o masie 10 kg, wynosi ok. 20 zł.

Ile kosztuje odrobaczanie szczeniaka u weterynarza?

Gdy udamy się do lecznicy weterynaryjnej po tabletki na odrobaczanie, a nasz pies jest w danym miejscu pacjentem, przeważnie nie musimy go nawet zabierać ze sobą. Preparat dostaniemy do domu i podamy go samodzielnie. Co ważne, musimy znać dokładną wagę pupila, bo to od niej zależy, ile leku powinniśmy podać. Cena będzie się wahać od 20 do 40 zł.

Bibliografia

  • Richter G. (2018). Księga zdrowia psa i kota. Zintegrowana opieka i żywienie.
  • England C.W.G. (2014). Położnictwo i neonatologia psa i kota.