Wyżeł niemiecki krótkowłosy

Wyżeł niemiecki krótkowłosy


Wyżeł niemiecki to harmonijnie zbudowany, średniej wielkości pies myśliwski o zrównoważonym usposobieniu i silnym charakterze. Psy tej rasy posiadają silny instynkt łowiecki i są dość niezależne, dlatego potrzebują doświadczonego opiekuna, dużej dawki ruchu i ciekawego zajęcia. Odpowiednio wychowany wyżeł niemiecki będzie jednak doskonałym towarzyszem rodziny.


Aktywność

Aktywność

8/10

Pielęgnacja

Pielęgnacja

5/10

Podatność

Podatność

3/10

Długość życia

Długość życia

8/10

Z tego artykułu dowiesz się:



Wyżeł niemiecki krótkowłosy - Opis i wygląd rasy


Wyżeł niemiecki to mocny, dobrze umięśniony pies mogący ważyć 23-32 kg. Psy tej rasy mają suchą, szlachetną głowę o płaskim czole i długiej, szerokiej kufie zakończonej dużym nosem. Bystre, średniej wielkości oczy u wyżła niemieckiego są ciemne, a szeroko osadzone uszy muszą mieć zaokrąglone końce.


Wyżły niemieckie mają prosty, dobrze umięśniony tułów o głębokiej klatce piersiowej z dobrze wysklepionymi żebrami. Ogon u psa tej rasy powinien być gruby i zwężający się ku końcowi, a kończyny muszą być proste, równoległe i dobrze umięśnione. Powinny pozwalać psu na wydatny, dumny chód.


Wyżeł niemiecki występuje w trzech odmianach różniących się rodzajem sierści.

U psów tej rasy akceptuje się kilka rodzajów umaszczeń – przede wszystkim dereszowate (brązowe, czarne lub jasne) oraz jednolicie brązowe z dopuszczalną białą plamą na klatce piersiowej.


Wyżeł niemiecki krótkowłosy

Wyżeł niemiecki krótkowłosy - Charakter i usposobienie


Wyżeł niemiecki to rasa wyhodowana do polowań – głównie wystawiania, wypłaszania i aportowania ptactwa. Psy te musiały być oddane swoim opiekunom, podatne na szkolenie i wyjątkowo zaangażowane podczas pracy, a przy tym pewne siebie i dość samodzielne.


Sprawia to, że wyżeł niemiecki to przede wszystkim doskonały i wszechstronny pomocnik myśliwego, ale w rękach doświadczonego opiekuna może też stać się miłym psem rodzinnym i obrońcą domu.


Charakter


Pies rasy wyżeł niemiecki silnie przywiązuje się do opiekuna i lubi towarzyszyć mu w codziennych czynnościach. Może być też dobrym kompanem dla dzieci, choć trzeba pamiętać, że ten energiczny pies może niechcący wyrządzić maluchowi krzywdę podczas zabawy. Dlatego kontakty wyżła niemieckiego z dziećmi powinny zawsze odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej.


Psy tej rasy bywają stosunkowo nieufne w kontaktach z obcymi osobami, dzięki czemu sprawdzą się w roli domowego stróża. Nie powinny być jednak utrzymywane wyłącznie na dworze lub w kojcu – odizolowane od opiekunów staną się nieszczęśliwe i sfrustrowane.


Wymagają też regularnych spacerów i kontaktu ze światem zewnętrznym. Zmniejszy to ryzyko zachowań lękowych mogących objawiać się agresją.


Wyżły niemieckie z reguły dobrze dogadują się z innymi psami i nie prowokują awantur na spacerach, choć niekastrowane samce mogą rywalizować z innymi przedstawicielami tej samej płci. Psy tej rasy potrzebują więc starannej socjalizacji – także ze względu na skłonność do polowań na mniejsze od siebie czworonogi. Dlatego ze szczeniakiem wyżła niemieckiego warto udać się do psiego przedszkola prowadzonego przez doświadczonego specjalistę.


Niektóre wyżły niemieckie mogą zamieszkać z kotami, jednak muszą być do nich przyzwyczajane już od szczeniaka.


Usposobienie


Aktywne, wytrzymałe wyżły niemieckie potrzebują dużej dawki ruchu. Pies tej rasy będzie dobrym towarzyszem dla biegacza i bez większego problemu nadąży za jadącym rowerem.


Chętnie też wybierze się na długą wyprawę do lasu. Trzeba jednak pamiętać o jego dobrze rozwiniętym instynkcie łowieckim – wyżeł niemiecki będzie miał skłonność do uciekania za zapachem zwierzyny, dlatego powinien być zawsze prowadzony na smyczy lub długiej lince. Bardziej nieufne psy tej rasy mogą nie przepadać za miejskimi spacerami i częstymi zmianami otoczenia.


Stworzone do współpracy z człowiekiem, inteligentne wyżły niemieckie dość szybko się uczą, choć bywają dość samodzielne i uparte. Przy ich wychowaniu nie należy jednak stosować krzyku ani przemocy – znacznie lepsze rezultaty osiągnąć można, pracując z psem metodami pozytywnymi polegającymi na nagradzaniu go za dobre zachowanie.


Wyżeł niemiecki potrzebuje regularnego, ciekawego zajęcia wykorzystującego jego naturalne predyspozycje. Doskonale sprawdzi się w takich sportach, jak tropienie użytkowe i nosework, a przy dobrej motywacji może być także szkolony do obedience.


Wyżeł niemiecki krótkowłosy - Historia rasy


Wyżeł niemiecki to rasa wyhodowana w Niemczech. Pierwotnie służyła do wystawiania zwierzyny i polowań na ptactwo. Po spopularyzowaniu polowań z bronią palną szybko została przekształcona we wszechstronnego pomocnika myśliwego.


Początki


Przodkiem dzisiejszego wyżła niemieckiego był prawdopodobnie staroniemiecki wyżeł krótkowłosy – mocny, dość powolny pies wywodzący się od psów myśliwskich pochodzących z Hiszpanii, Włoch i Francji. Psy te krzyżowano z innymi rasami, takimi jak pointery, by uzyskać lżejszą sylwetkę i bardziej wszechstronny, szybszy styl pracy.


Rozwój rasy


Wyhodowanego w XIX wieku wyżła niemieckiego krótkowłosego krzyżowano następnie z wieloma innymi rasami psów myśliwskich w różnym typie – między innymi z angielskimi pointerami, pudelpointerami czy gryfonem Korthalsa – oraz regionalnymi psami wykorzystywanymi lokalnie do polowań.


W ten sposób powstały kolejne odmiany wyżłów niemieckich – długowłosa, ostrowłosa i szorstkowłosa. Wszystkie z nich hodowane były zgodnie ze ścisłymi zasadami pozwalającymi na zachowanie ich wybitnych cech użytkowych.


Obecnie


Obecnie wyżeł niemiecki to wciąż doskonały pies myśliwski zdolny do długotrwałej pracy. Samodzielny, obdarzony silnym instynktem łowieckim wyżeł niemiecki nie jest natomiast zbyt często wybierany na psa rodzinnego i nie odnajduje się zbyt dobrze w dużych miastach.


Wyżeł niemiecki krótkowłosy - Pielęgnacja i zdrowie

Wyżeł niemiecki krótkowłosy


Pielęgnacja wyżła niemieckiego musi być dostosowana do rodzaju jego sierści. Psy tej rasy są wytrzymałe, odporne i dobrze tolerują każdy rodzaj pokarmu.


Pielęgnacja


Wyżeł niemiecki krótkowłosy wymaga jedynie regularnego szczotkowania. Nadmiar martwych włosów wyczesywać można za pomocą gumowego zgrzebła, a w okresie linienia warto wspomagać się odpowiednio dobranym furminatorem. Zanieczyszczenia zebrane na sierści podczas spaceru można bez trudu usunąć włosianą szczotką lub zwilżoną ściereczką.


Wyżeł niemiecki długowłosy może mieć skłonność do filcowania się, dlatego jego pielęgnacja może być trochę bardziej czasochłonna. Szczególną uwagę należy poświęcić sierści za uszami, na portkach i tylnej stronie łap – należy rozplątywać ją metalowym grzebieniem i rozczesywać szczotką pudlówką. Po każdym spacerze z sierści psa należy też usuwać gałązki, liście i rzepy mogące wplątywać się w długi włos.


Wyżeł niemiecki szorstkowłosy i ostrowłosy mogą wymagać trymowania co kilka miesięcy. Sztywny włos nie ma natomiast skłonności do plątania się i nie zbiera zanieczyszczeń, dlatego na co dzień nie jest trudny w pielęgnacji. Na uwagę zasługuje jednak broda psa, która może brudzić się podczas jedzenia.


Opiekun wyżła niemieckiego powinien także regularnie kontrolować stan oczu i uszu pupila. Jeśli pies nie ściera sobie pazurów podczas spacerów, warto przycinać je raz na kilka tygodni.


Zdrowie


Wyżły niemieckie to psy silne, wytrzymałe i odporne, które żyją średnio 13 lat. Rasa ta została stworzona do pracy w każdych warunkach, dlatego dobrze znosi zarówno zimowe chłody, jak i wyższe temperatury. Trzeba jednak pamiętać, by podczas silnych upałów nie forsować zbytnio psa i nie narażać go na przegrzanie. 


Psy rasy wyżeł niemiecki dość rzadko chorują, jednak mogą być narażone na takie problemy zdrowotne, jak:

Ryzyko wystąpienia u wyżła niemieckiego niektórych problemów zdrowotnych można zmniejszyć, kupując szczeniaka z hodowli zarejestrowanej w ZKwP (FCI). Odpowiedzialni hodowcy psów wykonują swoim psom badania genetyczne mające za zadanie wykluczyć z dalszej hodowli psy mogące przekazać potomstwu wadliwe geny.


Opiekun wyżła niemieckiego powinien kontrolować stan zdrowia swojego pupila i regularnie wykonywać mu badania profilaktyczne. W przypadku zaobserwowania takich objawów, jak nawracająca kulawizna, zamglenie oczu, zmiany na skórze czy apatia, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii. 


Wszystkie psy powinny być także szczepione na wściekliznę, zabezpieczane przeciw kleszczom i regularnie odrobaczane.


Żywienie


Głęboka klatka piersiowa wyżła niemieckiego sprawia, ze rasa ta może być narażona na potencjalnie śmiertelne rozszerzenie i skręt żołądka. Dlatego dzienną dawkę karmy dla psa tej rasy należy podzielić przynajmniej na trzy równe posiłki podawane o stałych porach dnia. Psu należy także zapewnić około 30 minut odpoczynku po jedzeniu.


Wyżły niemieckie z reguły mają dobry apetyt i chętnie jedzą każdy rodzaj podawanej im karmy. Trzeba jednak pamiętać, że podawana im dieta musi być dobrze zbilansowana i dostosowana do indywidualnych potrzeb psa – jego wieku, poziomu aktywności i stanu zdrowia. Psy pracujące i bardzo aktywne potrzebować będą bardziej kalorycznej diety o zwiększonej zawartości tłuszczu i białka. Natomiast wyżły niemieckie utrzymywane w roli domowego ulubieńca wymagać będą mniej energetycznej karmy ze względu na zwiększone ryzyko nadwagi.


Opiekunowie szukający najlepszej diety dla swojego pupila mogą skorzystać z usług firmy PsiBufet oferującej świeże posiłki dla psów. Receptury PsiBufet zostały stworzone przez doświadczonych dietetyków zwierzęcych, dlatego dostarczają psu wszystkich niezbędnych składników w odpowiednich ilościach. Złożone wyłącznie z mięsa, podrobów, warzyw i niezbędnych suplementów posiłki nie zawierają żadnych zbędnych wypełniaczy ani sztucznych dodatków, dlatego sprawdzą się także w żywieniu wrażliwszych czworonogów.


Wielkość dziennej porcji jedzenia PsiBufet oblicza złożony kalkulator uwzględniający indywidualne potrzeby danego psa wynikające z jego wieku, wielkości, rasy i poziomu aktywności. Sprawia to, że opiekun nie musi martwić się o przekarmienie swojego pupila ani niedobory składników odżywczych.


Wyżeł niemiecki krótkowłosy - Ciekawostki


Największą popularnością na świecie cieszą się odmiany krótkowłosa i szorstkowłosa. Długowłose i ostrowłose wyżły niemieckie spotykane są głównie w ojczyźnie rasy, choć mają miłośników także w innych europejskich krajach.


Wyżeł niemiecki to jedna z wielu ras myśliwskich, którym kiedyś powszechnie skracano ogony – obcięte w połowie narażone były na mniej urazów podczas pracy. Praktyka ta została jednak zakazana w Polsce w 2012 roku, a coraz więcej krajów nie zezwala na prezentowanie kopiowanych psów na wystawach.


Warto wiedzieć


Jeśli planujesz zostać opiekunem wyżła niemieckiego, na te pytania warto znać odpowiedzi!