Olej słonecznikowy dla psa - najważniejsze informacje
olej słonecznikowy dla psa olej słonecznikowy dla psa

Olej słonecznikowy dla psa - najważniejsze informacje

Czas czytania: 4 min

28 paź 2023

  • Olej słonecznikowy wytwarzany jest z nasion słonecznika. Podobnie jak każdy inny tłuszcz, jest bardzo kaloryczny.
  • W składzie oleju słonecznikowego znajdują się przede wszystkim wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-6. 

  • Stanowi dobre źródło witaminy E – silnego przeciwutleniacza chroniącego błony komórkowe i umożliwiającego prawidłowe krzepnięcie krwi. 

  • Dodatek oleju słonecznikowego będzie natomiast wskazany w przypadku psów żywionych domową dietą gotowaną lub surową. 

Zbilansowana dieta psa powinna dostarczać czworonogowi wszystkich niezbędnych mu składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. Wśród nich znajduje się kilka kwasów tłuszczowych, które odgrywają znaczącą rolę między innymi w prawidłowym funkcjonowaniu skóry zwierzaka.


Niestety nie każdy gatunek mięsa zawierać będzie wystarczające ilości potrzebnych czworonogowi kwasów tłuszczowych. Szczególnie diety monobiałkowe mogą być ubogie w niektóre niezbędne psu tłuszcze. Z tego względu w składzie wielu karm dla psów znaleźć można przeróżne suplementy, które stanowią skoncentrowane źródło dobroczynnych kwasów tłuszczowych. 


Jednym z takich suplementów jest olej słonecznikowy. Jednak stosowanie tłuszczów roślinnych w żywieniu mięsożernego zwierzaka może budzić kontrowersje. Czy olej słonecznikowy dla psa może być zdrowym dodatkiem do codziennej diety? Sprawdź, kiedy warto podawać go zwierzakowi!

Olej słonecznikowy - właściwości i kaloryczność

Olej słonecznikowy wytwarzany jest z nasion słonecznika. Podobnie jak każdy inny tłuszcz, jest bardzo kaloryczny – 100 g oleju słonecznikowego zawiera prawie 900 kcal. Nie są to jednak puste kalorie! W składzie oleju słonecznikowego znajdują się przede wszystkim wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-6. Na szczególną uwagę zasługuje kwas linolowy – niezbędny nienasycony kwas tłuszczowy, który musi znaleźć się w każdej prawidłowo zbilansowanej diecie. Jego niedobór może zwiększać ryzyko chorób układu krążenia, problemów skórnych i cukrzycy.


Olej słonecznikowy – wartości odżywcze (100 g)

Kaloryczność

884 kcal

Białko

0 g

Węglowodany

0 g

Tłuszcze

100 g

Kwasy tłuszczowe nasycone

11,05 g

Kwasy tłuszczowe omega-3 (kwas α-Linolenowy)

0,61 g

Kwasy tłuszczowe omega-6 (kwas linolowy)

64,44 g

Witamina E

46,7 mg

Poza wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych, olej słonecznikowy ma też wiele innych właściwości. Stanowi dobre źródło witaminy E – silnego przeciwutleniacza chroniącego błony komórkowe i umożliwiającego prawidłowe krzepnięcie krwi. Ponadto w składzie oleju słonecznikowego znaleźć można także fitosterole mogące zmniejszać ryzyko chorób serca i niektórych nowotworów.

Olej słonecznikowy tłoczony na zimno

Tradycyjnie olej słonecznikowy wytwarzany jest przy użyciu szeregu substancji chemicznych, które mogą zmniejszać jego prozdrowotne właściwości. Z tego względu warto wybierać nierafinowany olej słonecznikowy tłoczony na zimno. W ten sposób produkowany olej zachowuje znacznie więcej prozdrowotnych substancji.


Trzeba jednak pamiętać, że oleje tłoczone na zimno są bardziej podatne na działanie czynników środowiskowych. Dlatego należy przechowywać je w ciemnej, szczelnej butelce w lodówce. 

Olej słonecznikowy dla psa - czy jest zdrowy?

Stosowanie w żywieniu psa olejów roślinnych, takich jak olej słonecznikowy, ma wielu przeciwników. Niektóre osoby uważają bowiem, że mięsożerny czworonóg nie jest w stanie korzystać z właściwości olejów roślinnych, przez co mogą stać się one nawet szkodliwe. Nie jest to jednak prawdą.


Zawarte w oleju słonecznikowym kwasy tłuszczowe i witaminy są przez organizm psa traktowane tak samo, jak kwasy tłuszczowe pochodzące z mięsa i podrobów. Dlatego pies jest w stanie je przyswajać. Olej słonecznikowy nie zawiera więc żadnych szkodliwych dla psa substancji, a dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych może być zdrowym dodatkiem do jego diety. Trzeba tylko pamiętać, kiedy, jak i w jakich ilościach należy go podawać psu.

Kiedy podawać psu olej słonecznikowy?

Kwas linolowy to substancja, która musi znaleźć się w diecie każdego psa. Domowe czworonogi żywione gotową karmą suchą lub mokrą otrzymują już wystarczającą ilość wszystkich niezbędnych im składników odżywczych, dlatego dodatkowe dawki tłuszczu nie są im już potrzebne.


Dodatek oleju słonecznikowego będzie natomiast wskazany w przypadku psów żywionych domową dietą gotowaną lub surową. Uzupełnianie kwasu linolowego jest szczególnie ważne w przypadku monobiałkowych diet bazujących na czerwonym mięsie, takim jak wołowina czy jagnięcina. Z tego względu niektóre z przepisów PsiBufet zawierają niewielki dodatek oleju słonecznikowego pozwalającego na zbilansowanie diety psa bez konieczności dodawania tłuszczu drobiowego.

Olej słonecznikowy dla psa – jak najlepiej go podawać?

Chcąc podawać psu olej słonecznikowy, należy wybierać olej tłoczony na zimno. Trzeba również pamiętać, by przed podaniem go psu olej nie był w żaden sposób podgrzewany – nawet krótkotrwałe działanie wysokich temperatur negatywnie wpłynie na jego właściwości. Dlatego uzupełniając gotowaną dietę psa o olej słonecznikowy należy dodawać go do posiłku psa dopiero po całkowitym wystudzeniu jedzenia.

Dawkowanie oleju słonecznikowego – ile podawać psu?

Ilość oleju słonecznikowego dla psa powinna być uzależniona od wielkości danego czworonoga. Dorosły, średniej wielkości pies powinien dziennie otrzymywać około 3,5 g kwasu linolowego. W przypadku oleju słonecznikowego wystarczy więc niecała łyżeczka, by dostarczyć takiemu zwierzakowi odpowiednią dawkę omega-6. Większe ilości wskazane będą dla psów cierpiących na choroby skóry lub alergie – dawka oleju rzepakowego dla psa w takim wypadku może wynosić jedną łyżeczkę na 10 kg masy ciała.


Trzeba przy tym pamiętać, że każdy olej dla psa to wyjątkowo kaloryczny dodatek, przez co podawany w dużych dawkach może przyczynić się do otyłości. Dlatego przy jego stosowaniu należy zachować ostrożność i nie przekraczać zalecanego dawkowania. Psy cierpiące na choroby przewlekłe mogą dostawać olej słonecznikowy wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem.

Bibliografia

  • Campbell, K. L., & Dorn, G. P. (1992). Effects of oral sunflower oil and olive oil on serum and cutaneous fatty acid concentrations in dogs. Research in veterinary science, 53(2), 172-178.
  • Grompone, M. A. (2011). Sunflower oil. Vegetable oils in food technology: composition, properties and uses, 137-167.