Makaron dla psa. Czy pies może jeść makaron?
makaron dla psa makaron dla psa

Makaron dla psa. Czy pies może jeść makaron?

Czas czytania: 5 min

17 paź 2023

  • Makaron dla psa to przede wszystkim źródło węglowodanów, które nie zastąpią cennego białka zwierzęcego ani tłuszczu. Nie zawiera jednak żadnych szkodliwych dla psa substancji, dlatego może być podawany czworonogowi w niewielkich ilościach.

  • Makaron może stanowić dobry dodatek do diety psów sportowych, które często potrzebują bardzo kalorycznych posiłków. Makaronu nie należy natomiast podawać psom chorym na cukrzycę i wymagającym odchudzania.

  • Najlepszym makaronem dla psa będzie makaron pełnoziarnisty. Unikać należy makaronów bez gotowania dla psa – nie zastąpią one zbilansowanej diety, za to mogą zawierać niebezpieczną dla psa cebulę.

Makaron to popularny składnik, który znajduje się w diecie wielu domowych czworonogów. Niewielki dodatek makaronu znaleźć można także w niektórych gotowych karmach dla psów. Jednak coraz częściej słyszy się, że podawanie psu makaronu nie jest dobrym pomysłem, gdyż jest on jedynie bezwartościowym wypełniaczem – podobnie jak ryż, ziemniaki czy kasza. Czy faktycznie tak jest?

Co zawiera makaron?

Makaron to produkt wytwarzany przede wszystkim z mąki (semoliny) z pszenicy durum, wody i niekiedy niewielkiego dodatku jaj. Jego podstawowym składnikiem jest więc skrobia należąca do węglowodanów prostych. W zależności od rodzaju, makaron może też dostarczać pewnej dawki błonnika (głównie makaron pełnoziarnisty) lub niewielkich ilości białka i tłuszczu (makaron jajeczny).

Czy pies może jeść makaron?

Makaron w diecie psa uważany jest przede wszystkim za wypełniacz – i trochę tak jest. Taki dodatek nie dostarcza psu żadnych niezbędnych składników odżywczych. Stanowi jednak dobre źródło łatwo przyswajalnych kalorii pochodzących z węglowodanów prostych i nie zawiera żadnych substancji szkodliwych dla czworonoga. Sprawia to, że makaron dla psa może stanowić bezpieczny składnik zdrowej diety, pod warunkiem, że będzie jedynie dodatkiem do posiłku składającego się przede wszystkim z mięsa i podrobów. Trzeba bowiem pamiętać, że dieta psa musi zawierać odpowiednią dawkę białka i tłuszczu zwierzęcego, których makaron nie zawiera.


Makaron dla psa wskazany jest szczególnie dla psów sportowych i bardzo aktywnych, gdyż zawarty w nim cukier prosty jest dobrym źródłem energii potrzebnej do pracy mięśni. Organizm czworonoga potrafi wprawdzie wytwarzać niezbędne mu cukry proste z białka i tłuszczu, jednak jest w stanie zagospodarować także węglowodany pochodzące z pożywienia. Makaronu nie należy natomiast podawać psom cierpiącym na nadwagę i otyłość – ich dieta powinna zawierać tylko niewielkie dawki węglowodanów. Szczególną ostrożność trzeba zachować w przypadku psów chorych na cukrzycę i zwierzaków z alergią na zboża.


Częstym błędem popełnianym przez opiekunów jest mieszanie makaronu z mokrą karmą dla psa. Karmy z puszki to najczęściej gotowe, zbilansowane diety – podawane zgodnie z dawkowaniem na etykiecie dostarczą zwierzakowi wszystkich niezbędnych mu substancji odżywczych. Zastępowanie części mokrej karmy makaronem sprawi, że w diecie czworonoga znajdzie się zbyt mało ważnych składników i za dużo kalorii.

Czy szczeniak może jeść makaron?

Makaron dla szczeniaka może być dobrym uzupełnieniem codziennej diety. Nie należy jednak przesadzać z jego ilością. Rosnący organizm potrzebuje wyjątkowo dużych dawek białka i tłuszczu – zastępowanie mięsa i podrobów makaronem sprawi, że posiłki malucha będą wprawdzie wystarczająco kaloryczne, jednak mniej odżywcze. Opiekun szczeniaka musi pamiętać, że wszelkie niedobory pokarmowe szybko odbiją się na zdrowiu jego pupila – mogą prowadzić do przeróżnych wad rozwojowych i zwiększą ryzyko poważnych chorób w dorosłym życiu psa.

Jak często podawać psu makaron?

Makaron można podawać zwierzakowi codziennie – należy jedynie zwrócić uwagę na jego ilość. Zbyt duża dawka makaronu doprowadzi czworonoga do otyłości, a zastąpienie niezbędnego psu białka i tłuszczu węglowodanami może stać się przyczyną niedoborów pokarmowych. Dlatego chcąc podawać psu makaron, należy zwrócić uwagę na bilans całej diety. Opiekunowie, którzy nie posiadają wystarczającej wiedzy potrzebnej do stworzenia zwierzakowi zdrowego jadłospisu, powinni skonsultować się z doświadczonym psim dietetykiem, który ułoży dla czworonoga zbilansowaną i bezpieczną dietę.


Makaron dla psa może być też podawany jako nagroda podczas szkolenia lub spacerów. Większość zwierzaków uwielbia ten przysmak i chętnie wykona za niego komendy lub wróci na wołanie. W takim przypadku również należy zachować umiar – podawane psu smaczki nie powinny stanowić więcej niż 10% diety czworonoga.

Makaron dla psa – z czym go podawać i jaki wybrać?

Makaron dla psa powinien być odpowiednio przygotowany. Oczywiście nie należy podawać go na surowo. Twardy makaron może wkleić się w zęby czworonoga, sprawiając mu duży dyskomfort, lub spowodować niebezpieczne zadławienie. Przed podaniem psu makaronu należy ugotować go do miękkości bez dodatku soli. Do wody można dodać także odpowiednią ilość mięsa, podrobów i warzyw, by w ten sposób przygotować czworonogowi kompletny, gotowany posiłek.


Chcąc podawać psu makaron, warto wybrać ten pełnoziarnisty. Charakteryzuje się on niższym indeksem glikemicznym, przez co nie spowoduje nagłego skoku cukru we krwi zwierzaka, za to dostarczy mu dodatkowej dawki błonnika.


Makaron bez gotowania (makaron instant) dla psa

W sklepach zoologicznych natknąć się można na specjalne makarony przeznaczone dla psów. Taki makaron błyskawiczny można przygotować bez gotowania – wystarczy zalać go wrzątkiem i odczekać, aż ostygnie. Tego typu makarony instant dla psów często zawierają dodatek warzyw i mięsa, przez co mogą być postrzegane jako kompletny i zdrowy posiłek dla czworonoga. Niestety wcale tak nie jest.


Makarony bez gotowania dla psa nie mogą stanowić podstawy diety zwierzaka. Często nie dostarczają czworonogowi wystarczającej dawki białka i tłuszczu, ubogie są też w niezbędne psu składniki mineralne i witaminy. Mogą natomiast zawierać zakazane dla psów dodatki, takie jak suszona cebula... Opiekun, który chce podawać pupilowi makaron, powinien unikać takich produktów – bezpieczniejszy dla psa będzie zwykły makaron przeznaczony dla ludzi.

Bibliografia

  • Case, Linda P., et al. "Canine and feline nutrition: a resource for companion animal professionals." Mosby, 2010.
  • WSAVA (World Small Animal Veterinary Association) Global Nutrition Committee. (2018). WSAVA Nutritional Assessment Guidelines.
  • Dodd, S. A. (2016). Canine Cuisine: 101 Natural Dog Food & Treat Recipes to Make Your Dog Healthy and Happy. CreateSpace Independent Publishing Platform.