Zdrowie

Czy pies może jeść grzyby – jak postępować w przypadku zatrucia?

Grzyby dla psa to przysmak czy niebezpieczny produkt?

Niemal na każdej liście niebezpiecznych produktów dla psa znajdziemy grzyby. Uważa się, że są one nieodpowiednim dla psa pokarmem i nie mogą być podawane nawet w formie przysmaków, gdyż zawarte w nich substancje mogą doprowadzić do poważnego zatrucia u psa, a nawet jego śmierci. Grzybów nie znajdziemy także w żadnej karmie czy przysmakach dla domowych czworonogów. Czy pies może jeść grzyby? Czy pieczarki są trujące dla psa? I co zrobić, kiedy pies zjadł grzyba, który mógł być trujący?

Czy pies może jeść grzyby?

Grzyby nie są naturalnym elementem diety psów. Są nie tylko ciężkostrawne i ubogie w kluczowe dla psa składniki odżywcze, ale także mogą wywołać u niego poważne zatrucie. Trujące grzyby mogą mieć przeróżne działanie – powodować martwicę komórek, uszkadzać wątrobę i nerki, podrażniać błonę śluzową żołądka czy wywoływać zaburzenia pracy serca. Niektóre grzyby w lesie mogą mieć także działanie neurotoksyczne i powodować halucynacje. Objawy zatrucia grzybami u psa mogą być niezwykle różnorodne i obejmować:

 • silne wymioty,
 • biegunkę,
 • bóle brzucha,
 • odwodnienie organizmu,
 • krwawienia,
 • utratę świadomości,
 • dreszcze,
 • nadmierne pobudzenie,
 • zaburzenia koordynacji ruchowej,
 • depresję i niepokój,
 • śpiączkę i śmierć.

Pies zjadł grzyba – jak postępować w przypadku zatrucia?

Jeśli podejrzewamy, że pies zjadł trującego grzyba, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii. Doradzi on, w jaki sposób bezpiecznie wywołać wymioty u psa, czy warto zastosować węgiel leczniczy pochłaniający toksyny w przewodzie pokarmowym psa i oceni, czy sytuacja wymaga natychmiastowego płukania żołądka lub hospitalizacji psa. Zwierzakowi nie należy nigdy podawać na własną rękę żadnych leków ani preparatów – przeznaczone dla ludzi środki mogą bowiem zawierać szkodliwe dla psów substancje i dodatkowo pogorszyć jego stan.

Czy pies może jeść pieczarki?

Nie wszystkie gatunki grzybów są dla psa trujące. Grzyby takie jak pieczarki, kurki czy inne bezpieczne dla człowieka gatunki nawet w nieco większych ilościach zazwyczaj wywołają u psa jedynie bardziej lub mniej poważną niestrawność, czyli biegunkę i wymioty. Z tego względu należy oczywiście pamiętać, by przechowywane w domu grzyby zawsze trzymać poza zasięgiem psa. Jeśli jednak psiak zje kawałek jadalnego grzyba, który spadł nam na podłogę podczas gotowania, nie musimy na zapas panikować i od razu pędzić ze zwierzakiem na płukanie żołądka. Wystarczy obserwować zachowanie psa i zgłosić się do specjalisty dopiero wtedy, gdy coś zacznie nas niepokoić.

Jak powstrzymać psa przed jedzeniem grzybów w lesie?

Większość grzybów rosnących w lesie nie jest trująca ani dla człowieka, ani dla psa. Jednak wśród nich znajdują się gatunki, których zjedzenie może skończyć się dla psa śmiercią. Dlatego wybierając się z psem na spacer do lasu należy zachować ostrożność i nie pozwalać zwierzakowi na zjadanie jakichkolwiek leśnych roślin. Psa warto także nauczyć komendy „zostaw”, czyli rezygnowania z jedzenia spacerowych znalezisk. W przypadku wyjątkowych uparciuchów jedzeniu grzybów w lesie zapobiec można zakładając psu kaganiec na czas spaceru. Chcąc zadbać o zdrowie psa nie należy go także przyzwyczajać do smaku grzybów, częstując go pieczarkami czy innymi grzybami mającymi zastosowanie w żywieniu człowieka.

Udostępnij

Bądź na bieżąco: zapisz się do Newsletter’a:
Podając adres e-mail wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowych artykułach i ofertach PsiBufet zgodnie zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną

psibufet
PsiBufet jest innowacyjnym rozwiązaniem na rynku karmy dla psów. Najwyższą jakość produktów zapewniają składniki “Human Grade” - przeznaczone do spożycia przez ludzi. Składniki pochodzą od najlepszych lokalnych dostawców. Karma jest indywidualnie dopasowana składem oraz porcją pod każdego psa. Składy produktów zostały opracowane przez czołowego specjalistę do spraw dietetyki zwierzęcej i spełniają międzynarodowe normy karm pełnoporcjowych FEDIAF. Dowiedz się więcej na www.psibufet.pl.